ASUS představil nové výkonné notebooky ROG, TUF, Zenbook atd. Včetně nových AMD konfigurací Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 04 leden 2023
altNEBULA, OLED a 3D displeje, RYZEN 7000H a Radeon RX 7000M, Core 13000H i RTX 4000 v akci!

 

 

 

 

CES je veletrh hlavně o spotřebních produktech, takže není divu, že velká pozornost je věnována mobilním PC. Všichni hlavní výrobci zde oznamují nové generace produktů. U Intelu ale nejde o nic zásadního, protože „nové“ Core 13000 jsou jen nepatrně rychlejší než Core 12000, jelikož jde fakticky o ty samé stále 10nm procesory. A tak budou mít už opravdu velké problémy konkurovat proti skutečným novinkám, kterými jsou mnohem efektivnější nové 4nm AMD RYZEN 7000U/H a také nově až 16jádrovým mobilním variantám odvozených od 5nm desktopových RYZEN 7000X čipů. AMD k tomu dodá i nové grafické karty v čele s extrémně zajímavým mainstreamovým 6nm NAVI 31 pro Radeon RX 7600M/S a 7700M/S sérii, které mají lepší výkon než desktopová RTX 3060 a hlavně jsou opravdu levné na výrobu. Intel sice měl spoléhat na své neintegrované grafiky ARC, ale víme, jak to s nimi dopadlo. Ty nemají žádnou šanci výkonem ani efektivitou, a tak výrobci notebooků a OEM o nich nechtějí ve svých strojích ani slyšet a sahat budou po nových, ukrutně předražených, RTX 4000 grafikách od NVIDIA.

ASUS samozřejmě jako jeden z hlavních výrobců všechny novinky využije, i když spousta jeho modelů bude nadále spoléhat také na starší generace čipů. Pozornost je ale věnována hlavně novým konfiguracím. ASUS k tomu samozřejmě přidává vlastní designové prvky a styl.

Tím je třeba i nová generace OLED panelů, ale také nový IPS NEBULA pro herní modely, a dokonce zajímavý 3D display Spatial Vision, který k výslednému efektu nevyžaduje brýle. Zajímavý ale bude hlavně pro pracovní NB a prezentace.

ASUS samozřejmě aktualizoval také designy a šasi svých populárních modelových řad a oznámil nová provedení. Takže se novinek dočkaly všechny hlavní série Asus. tedy Zenbook, ExpertBook a Chromebook a z herních strojů pak ROG FLow, ROG Zephyrus, ROG Strix a TUF Gaming. Záplava designů a modelů je tedy kompletní.

Bohužel první slabinou mnoha modelů je objektivně přítomnost neefektivních 10nm procesorů Intel Core 13000, které sice slibují vysoký výkon, ale aby jej dosáhly, potřebují také velkou porci energie a hodně TDP, což jde proti duchu a smyslu mobilní platformy. Největším problémem je, že prostě existuje AMD, které má speciálně pro mobilní účely jednoduše technicky lepší procesory, které na stejném TDP jsou výkonnější. A u notebooků, kdy se pohybujete na nižších TDP typicky v praxi kolem 50 - 70W u výkonnějších strojí a 25 – 40W u tenčích, bude rozdíl opravdu znatelný na takto omezených hladinách TDP. Pokud Intel nebude moci boostovat ke 100 až 150W, tak ten výkon mít prostě nebude, zatímco AMD jej mít bude i na méně jak 100W. ASUS však opět postavil některé své ultramobilní notebooky, tedy v tenkém ultramobilním designu, kde je cílem maximální mobility, opět jen na 10nm Intelech, místo na dokonce již 4nm AMD RYZEN 7000U/H. A asi nepotřebujete vysokou školu na to, abyste věděli, jak dopadne souboj 10nm Intelu na třeba reálných 50W proti 4nm AMD na stejných 50W ve skutečné praxi, a co je tedy lepší základ pro mobilní PC. Tohle není o tom, jestli máte rádi tu nebo onu značku čipu. Tohle je prostě o technických faktech a fyzice …

Není prostě možné, aby 10nm Intel dokázal konkurovat 5/4nm AMD efektivitou, a hlavně na stejném TDP, což speciálně u NB kde se počítá TDP jako celek, a záleží tedy na tom, kolik z toho TGDP budgetu věnujete GPU a kolik CPU, bude zásadní z hlediska výkonu i výdrže na baterii. Obávám se tedy že některé notebooky nejen od ASUSu, budou mít prostě problém, protože mají technologicky zastaralý a neefektivní 10nm Intel, který přes své sliby nebyl schopen dostat skutečně novou generaci již alespoň 7nm METEOR LAKE na trh v roce 2023. Naštěstí ne všechny notebooky předem budou trpět topícím, žravým a neefektivním procesorem Intel. ASUS představil také stroje s novými RYZEN 7000 procesory AMD, kdy existují 4nm až 8jádrové extrémně efektivní modely a pak dokonce mobilní verze odvozené od desktopových až 16jádrových RYZEN 9!

Mezi takové patří nový ROG SCAR 17, který ale nenabídne Radeon grafiky, jen RTX modely, zato bude mít až 240Hz QHD displej.

Podobný ale méně okázalí bude také ROG STRIX G17 opět až s AMD RYZEN 9 a RTX grafikami.

Dorazí také nová generace dvoudisplejového ROG ZEPHYRUS DUO 16 s RYZEN 9 a zase RTX.

No a chybět nebude ani jeden z nejpopulárnějších a nejzajímavějších notebooků na trhu vůbec. Nová generace ROG ZEPHYRUS G14, kombinující opravdu vysoký výkon v extra malém a efektivním balení, kde najdeme opět AMD RYZEN a bohužel opět bez verze s Radeon, jen s RTX. Tento model bude mít ten zajímavý 165Hz NEBULA IPS 16:10, určitě velmi zajímavý model, na který se budeme chtít podívat.

Dorazí i nová generace ultramobilních 13“ výkonných ROG FLOW. Bohužel opět nepochopitelně ta rozkládací tabletová Z13 verze jen s tím 10nm Intel procesorem, což je v tom ultra malém těle opravdu špatná volba proti 4nm AMD RYZEN. Ten naštěstí najdeme v té konvertibilní X13 variantě. Obě nadále s podporou externí XG Mobile grafiky, opět bohužel ani jen s RTX bez možnosti Radeon verzí. Tedy zatím.

Jediný zatím potvrzený kompletně ASUS AMD RYZEN + Radeon model využívající RYZEN 7000 a Radeon RX 7000 (RDNA 3) sérii, nabídne ASUS v rámci nového TUF GAMING A16 AE.

Každopádně nejen ASUS, ale i další výrobců přidávají více AMD variant alespoň pokud jde o procesory, kdy samozřejmě dobře vědí, jaká je realita 10nm Intel procesorů ve srovnání s 5nm a dokonce i 4nm RYZEN 7000, a co to znamená z hlediska TDP. Řekněme, že v zákulisí panuje velká skepse kolem schopnosti Intelu dodat v dohledné době něco skutečně konkurenceschopného, kdy slíbené METEOR LAKE a jejich nástupci jsou zjevně stále roky daleko a rozdíl v efektivitě mezi AMD a Intel produkty i z hlediska praktických vlastností, rychle narůstá a v této generaci bude vše ještě viditelnější. Výrobci to vědí.

Současně to nevypadá na nedostatek čipů, ale potíže s produkcí, a hlavně dopravou některých věcí jsou. Větší problémy ovšem nyní výrobci mají s odbytem/prodeji, kdy poptávka rapidně poklesla. Z pochopitelných důvodů. Správné zvolení konfigurací a jejich cen tak bude ještě větší výzvou, kdy první z představných nových modelů se představí na trhu během února a března. A na některé se určitě podíváme, samozřejmě nás hodně zajímavá porovnání podobných notebooků s Intel a AMD variantou, zda tedy teoretické předpoklady s ohledem na realitu 10nm Intel a 5nm/4nm AMD jsou reálné, nebo máme zbytečné obavy o to, co je lepší mobilní platforma …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mojzisl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - "4 nm" 2023-01-05 19:10:52

Buďme prosím trochu konzistentní. 4nm výroba u TSMC neexistuje, dokonce tady byl článek o tom, jak NV lže v propagačních materiálech. Při nejmenším by bylo vhodné to alespoň zmínit ve článku, kde to samé udělá AMD.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-05 19:22:33
avatar
jsme konzistentní, AMD s TSMC na vývoji té výroby spolupracovala, takže používá nějakou pro ni optimalizovanou verzi N4, pokud tomu chce říkat 4nm, tak prosím .... NV ale používá standardní N4 tedy odvozenou od N5 což TSMC oficiálně označuje jako variace 5nm ...

samozřejmě pokud se TSMC ohradí, že AMD to nesprávně označuje jako 4nm, stejně jako se to stalo u NV, tak to budu aktualizovat ...

Nicméně absolutně nic to nemění na tom, že nové mobilní ZEN 4 používání N4 výrobu, tedy opravdu hodně pokročilou a efektivní věc a Intelu tomu chce konkurovat s 10nm ...
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zatiaľ sklamanie 2023-01-06 08:48:53

Fakt som čakal, že sa výrobci vytiahnu primárne s AMD variantami ale nie, vyslovene mi to pripomína akoby sme sa zase vracali späť.
Som rád, že 18 palcové varianty, ale to že v nich nie je ani AMD CPU považujem za čistý fail zo strany výrobcov.

Niektoré modely dostanú miniled displeje iné zase nie. Seriózne začína v tom byť obrovský bordel.

Bude tento rok dostupné niečo ako: https://www.mironet.cz/lenovo-legion-7-16arha7-seda-16-wqyga-amd-ryzen-9-6900hx-33ghz-32gb-1tb-ssd-amd-rx-6850m-xt-12gb-w11h+dp551399/

len s AMD Ryzen 9 7945HX a pravdepodobne 7800M XT?

Tento rok potrebujem zmeniť notebook a rozhodne nechcem v notebooku kombo Intel+NVIDIA.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaPondělí, 20 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 861x
Komentářů: 0
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2006x
Komentářů: 6
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2495x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1849x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1747x
Komentářů: 9