Intel sice zrušil NUC, ale NUC počítače nekončí. Další generace převezme ASUS! ROG NUC na cestě? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 25 July 2023
altJe to oficiální, společnost ASUS bude NUC počítače pod touhle značkou produkovat dál.

 

 

 

NUC divize oficiálně pod Intelem končí. Na tom se nic nemění. Dnes výrazně ztrátová firma potřebuje osekat malé divize s velkými náklady, a tohle je tedy jedna z nich. Často unikátní řešení mini počítačů s relativně velkým výkonem, však nakonec zcela nekončí a nekončí ani samo označení NUC. Společnost ASUS rychle projevila zájem pokračovat ve vývoji a produkci NUC počítačů, takže s Intelem oficiálně pečou dohodu.

ASUS bude mít právo používat přímo Intel označení NUC, a hlavně bude vyvíjet a vyrábět další generace těchto mini počítačů. Údajně také bude zajišťovat výrobu a podporu stávajících modelů vzniklých ještě pod Intelem. Což nebude pro ASUS žádný problém, protože do celé věci je už dávno z velké části „namočený“. Jejich reálnou produkci totiž zajišťují FOXCONN a PEGATRON, se kterými ASUS samozřejmě dlouhodobě „velmi“ úzce spolupracuje, speciálně s druhým jmenovaným ;). Nicméně celá dohoda byla zjevně rychlým rozhodnutím firmy ASUS.

Dává však naprosto smysl. ASUS je tradiční výrobce PC a jeden z mála dělá i netradiční designy PC a PC komponent, tedy to, co samotné NUC od Intelu často byly. Pokud tedy někdo může pokračovat ve vývoji a produkci podobných unikátních mini PC řešení, je to právě ASUS. Ten sám podobné stroje běžně vyrábí a nabízí, a současně má i ty klasické mini PC s AMD a Intel platformou. V jeho případě je tak „převzetí“ značky NUC jen posílením a rozšířením jeho stávajících aktivit, nemluvě o tom, že ASUS sám mnoho NUC PC produkoval a produkuje.

V tuto chvíli není jen zcela jasné, zda má ASUS exkluzivní právo nebo Intel nechává NUC k využití i dalšími výrobci. Nic není definitivně zcela uzavřeno, detaily se ještě ladí a celá dohoda se tak k finálnímu uzavření připravuje. Ale předběžně už se obě firmy dohodly a veřejně to oznámily.

Intel samozřejmě nemá důvod se podobné dohodě bránit. NUC divizi a celou značku prostě sám položil a zrušil, takže pokud ji chce zvednout a využít jeden z jeho tradiční partnerů, těžko proti tomu může něco namítat. ASUS pak stejně mini PC dělá, včetně těch založených na NUC designu. Dělat je bude i bez případné existence NUC divize u Intelu. A jak jsem řekl, jeden z mála navrhuje a vyrábí i vlastní zvláštní designy a experimentální produkty, takže NUC se do jeho portfolia přirozeně hodí. A pro sice velmi malou, ale zajímavou skupinu zákazníků, je NUC pojem. Tak proč toho nevyužít. Je tedy téměř jisté, že ASUS bude využívat značku NUC a nevyhnutelně představí ROG NUC :).

Jedinou pravděpodobnou nevýhodou je, že téměř určitě bude NUC spojeno jen s platformou Intel, což speciálně dnes a hlavně pro platformu která má být výkonná a efektivní zároveň, je asi nejhorší možné řešení. Intel v této oblasti není vůbec konkurenceschopný a není žádná jistota, že se to v dalších letech výrazně zlepší. AMD má objektivně výrazný náskok, mnohem lepší konstrukce i design a to zejména v oblasti efektivity. Ale jsem si jist, že Intel si určitě dal do podmínky, že NUC značka nebude spojena s AMD platformou, stejně jako je tomu třeba u Ultrabooků, kdy označení Ultrabook je technicky označení společnosti Intelu pro ultra mobilní PC s Intel CPU …

Každopádně v tuto chvíli není ještě dohoda finální, ale obě firmy oficiálně potvrdily že o tom jednají, takže to můžeme brát za prakticky hotovou věc. Pokud se vám tedy NUC platforma líbila, tak asi budete rádi, že ji převezme asi jediný PC výrobce, který v jejím duchu stejně část produktů vyrábí, má zájem pokračovat a pokračovat určitě bude. Nepochybuji o tom, že NUC sice pravděpodobně bude jen pro Intel řešení, ovšem ASUS klidně může použít podobné jinak pojmenované mini PC pro AMD platformu, například v kombinaci s blížícími se výkonnými SoC, které AMD chystá:

Zkrátka ač jsou mini-PC okrajovou záležitostí z hlediska prodejů, rozhodně se prodávají a prodávat budou i nadále. ASUS tedy převzetím NUC jen rozšiřuje svou už tak znatelnou přítomnost v této oblasti.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-27 06:27:56

Tyhle male Intel NUC skatulky se vzhledem k cene asi prodavaly spis pro firemni pouziti. Jednu jsem mel na stole, nez ji nahradil AMD noutas.

Pokud nechce Intel ve firmach ztratit dobrou povest jeste rychleji nez ji ztraci nyni, musel by jeste par let pokracovat v podpore drive vyrobenych modelu a drzet tedy aspon cast te divize pri zivote. Jenze to znamena neproduktivni naklady a pokud je za nej prevezme Asus, muze byt Intel jen rad a asi si muze tezkko klast nejake velke podminky.

Dost bych se tedy divil, kdyby Asus pristoupil na to, ze smi do NUC krabicek davat je Intel procesory. Ty krabicky maji omezenou moznost chlazeni jako noutasy a nejsou samostatne pouzitelne a tedy tak snadno prenosne. Coz je pri dnesnim rozsireni moznosti prace z domova dost omezujici.

Vyhodu maji u pevnych, prostorove omezenych pracovist, kde se uplatni moznost montaze na zadni stranu monitoru. Dalsim plusem by mohla byt mozna i cena, protoze nemaji displej a klavesnici. Ale v porovnani s noutasy se budou asi delat v mensich seriich- coz muze cenovou vyhodnost dost omezit. Nevim jak velky je pro ne trh, ale rekl bych, ze bude klesat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 435x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 778x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3028x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1339x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1