Intel vydal nové mobilní Core 10000H procesory. Nepřináší nic nového jen zavádějící marketing? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 02 duben 2020
altMobilní procesory AMD jsou lepší ve všech ohledech. Intel to ví, tak se snaží tvářit, že neexistují.

 

 

 

 

Z nějakého důvodu se Intel rozhodl ohlásit novou generaci mobilních procesorů Core 10000H o půlnoci z prvního na druhého dubna. Ačkoliv jinak vždy jsou podobné věci ohlašovány ve tři hodiny odpoledne. Upřímně, mnohem příznačnější datum pro uvedení těchto mobilních procesorů, by byl ten první duben.

Nejzajímavější na celé prezentaci je fakt, jak se Intel zoufale snaží vyhnout srovnání i s vlastní předchozí generací, natož s procesory konkurenčního AMD. Marketing Intelu přišel s několika, mírně řečeno, značně zavádějícími grafy a řadou nic neříkajících čísel ukazující desítky % nárůstu výkonu. Potíž je, že jsou to všechno naprosté nesmysly. Intel se vyhnul srovnání nové a starší generace proto, že Core 10000H procesory nepřináší vůbec nic nového. Posun výkonu bude 0 až 4%.

A není důvod čekat nic jiného. Žádná desátá generace mobilních Intel Core procesorů, jak si to Intel očísloval, ve skutečnosti neexistuje. Nové Core i7-10750H není vůbec nové, je to úplně stejný procesor jako byl Core i7-9750H a před ním Core i7-8750H z Q2 2018! Ano, je to přesně tak. Intel vzal staré 14nm procesory osmé generace a vydal je znovu jako desátou generaci. Čip i parametry jsou prakticky identické a na marketingové 14nm +++++ nehraji. Jedinou změnou je, že se Intel naprosto vyhýbá uvádění reálných taktů, na kterých procesory běžně běhají. Místo toho přišel s novým jednojádrovým teoretickým boostem, který vyzdvihuje a má dosahovat na úžasných až 5,3GHz! Vtip je v tom, že tohle prakticky nikdy v praxi nenastane.

Aby to totiž mohlo na tom jediném jádru na těch 5,3GHz jít, muselo by být zatíženo jen to 1 jádro, což v běžné praxi dnes nenastává, protože nemáte jen jednu aplikaci a většina aplikací využívá více než 1 jádro. A i kdyby, tak to vyžaduje stabilní nízkou teplotu, kterou nesmí systém překračovat, což v těle mobilních PC je nedosažitelné. Zejména když budeme dodržovat udávané TDP 45W. Intel se zkrátka snaží udělat jen zajímavý na papíře. Na těch udávaných taktech kolem 5GHz žádný z těch údajně 45W 14nm procesorů nikdy v běžné praxi v běžných činnostech běhat nebude, tedy nebudou mít zdaleka ten výkon, který by uživatelé od 5GHz procesorů očekávali.

Intel ví, že je tu na hodně tenkém ledě, takže marketingové oddělení do oficiální prezentace jako srovnání mezigeneračního výkonu nejen že nezařadilo minulou generaci CPU, ale srovnává dvě zcela odlišné konfigurace včetně odlišné grafické karty. Takže pokud marně přemýšlíte, kde se vzalo těch 20 i 40%, kterými Intel operuje ve srovnání s Core i7-7820HK, tak tyhle zcela zavádějící grafy vůbec nesrovnávají výkon procesorů se stejnými grafikami, ale výkon Core i7-7820HK v kombinaci s mobilní GTX 1080M a výkon Core i9-10980HK s mobilní RTX 2080 Super grafikou. Je to tedy test výkonu NVIDIA grafik, nikoliv test procesorů. Co to dělá v prezentaci Intelu tvářící se jako srovnání procesorů Intel, nedává smysl. Tedy kromě úmyslu uvádět zákazníky v omyl, protože kdyby Intel použil stejnou grafickou kartu, zjistilo by se, že mezi Core 8000H, Core 9000H a novým Core 10000H nejsou vůbec žádné rozdíly ve hrách. Jak by být také mohly?

Intel chce, abychom o jeho produktech informovali objektivně a pak vydává takovéto prezentace? Chápeme, že je těžké obhájit produkt, o kterém tvrdí, že je novinkou, když jde ve skutečnosti o přeznačenou minulou a předminulou generaci. Ještě větší problém, že konkurenční AMD má už dnes lepší mobilní procesory, které neslibují nerealistické takty a dokáží při srovnatelném TDP nabídnout podstatně lepší výkon než nejnovější procesory Intelu.

Realita je, že mobilní procesory Intel desáté generace nepřináší naprosto nic nového. Není to žádná nová generace, je to stále 14nm osmá generace z roku 2018 a vlastně stejná procesorová architektura jako byla už ta sedmá a dokonce šestá (SKYLAKE). Jediné, v co doufáme, jsou o něco nižší ceny finálních NB, protože 8jádrový 35W AMD RYZEN 9 4800HS je běžně o 30-40% výkonnější proti cenově podobnému jen 6jádrovému Core i7, který má navíc 45W. A to se nezmiňujeme o výkonu integrované grafiky, kterou má AMD při tom všem 2,5x výkonnější.

Není se co divit, že novináři a všichni kteří se objektivně snaží informovat o těchto „novinkách“ společnosti Intel, mají velmi těžké časy. Na jednu stranu mnozí chtějí být objektivní a chtějí tedy čtenářům a potenciálním zákazníkům objektivně říci, co jsou tyhle novinky zač. Na druhou stranu nechtějí být sprostí a neuctiví říci, co je tahle „generace“ produktů zač, a rozházet si vztahy s Intelem. Já jsem už kdysi dávno slíbil Intelu, že vůči němu budu vždy fér a objektivní a toho se držím, očekávám ale to samé od Intelu. Proto musím říci, že ta oficiální prezentace je mírně řečeno zavádějící, a celá tahle údajně nová produktová řada si označení nové řady rozhodně nezaslouží a vůbec by neměla v této podobě existovat a být prezentována. Intel má rozhodně na víc …

  • Závěr

Současně pochybuji, že tohle bude proti AMD RYZEN 4000 sérii konkurenceschopné. Výkonem jim nemůže stačit, protože na reálných taktech, kde tyhle procesory poběží, s reálným dodržováním toho 35-45TDP jaké musí v mobilních PC dodržovat i AMD, je Intel prostě slabší. Má horší IPC, horší výkon při stejném taktu a mnohem horší efektivitu. 10.generace Intel procesorů žádné zlepšení IPC ani efektivity vůči 9.generaci nepřináší, kdy oběma těmto podstatným věcem u každé nové generace nejen procesorů, a kterým Intel jinak vždy věnoval hlavní pozornost při uvádění novinek v minulých generacích, se u této generace najednou úplně vyhnul! V celé prezentaci o nich není vlastně ani slovo. Problém to je, protože jestli 10.generace nemá lepší efektivitu a lepší IPC a je stejná jako to co nabízí 9.generace Core, tak víme že na mobilní procesory AMD RYZEN 4000, nestačí:

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 19:18:07
avatar
Jen taková zajíavost intel přehodil ovladače pro Intel G (ten intel chip s GPU od AMD) na AMD. Takže ovladače pro něj konečně dělá AMD.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 407x
Komentářů: 2
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1121x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1161x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1359x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2606x
Komentářů: 5