LENOVO představuje revoluci – ThinkPad notebooky s AMD RYZEN a jeden s ohebným displayem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 14 květen 2019
altZajímavé novinky v populární řadě mobilních počítačů ThinkPad od společnosti LENOVO.

 

 

 

 

Aktuálně co do objemu největší výrobce počítačů na světě, společnost LENOVO, představila zajímavé, prakticky revoluční novinky v nabídce profesionálních notebooků ThinkPad. První významnou novinkou je, že LENOVO jako jeden z prvních výrobců, nabídne po velmi dlouhé době, dražší mobilní počítače i s AMD procesorem. Ano, do segmentu, kde měl Intel dosud neohrožený 100% podíl, vstupuje AMD. Jeho aktuální 12nm RYZEN 3000 PRO mobilní procesory (až 4jádra/8vláken a výkonná integrovaná VEGA grafika), udělaly na LENOVO velký dojem.

Firma se tedy rozhodla, že je nabídne i profesionálním zákazníkům ve své řadě ThinkPad. Přichází tedy s novými modely Thinkpad X495 a T495s/T495, jež mohou být vybaveny až RYZEN 7 PRO 3700U procesorem. Proti Intel variantě nabízí prakticky stejný procesorový výkon, ovšem výrazně lepší grafický výkon, protože Intel grafiky se nedají za konkurenci integrovaným Radeonům vůbec považovat. To je samozřejmě ale vyváženo o něco vyšší spotřebou, pokud o ten grafický výkon stojíte.

Lenovo udává, že v závislosti na využití může být výdrž na stejnou baterii v případě AMD varianty proti Intelu, nižší o 45 minut až 2 hodiny. Ovšem bavíme se o rozdílu výdrže u notebooků, kdy třeba model ThinkPad X395 s RYZEN 7 PRO 3700U má výdrž 14,5 hodiny! Takže Intel varianty s výrazně horší grafikou by měla zhruba o hodinku víc, což už nehraje prakticky žádnou roli.

Lenovo dodává, že AMD s 12nm RYZEN modely proti 14nm opravdu výrazně zapracovalo na spotřebě, kdy rozdíl je kolem 20% běžně, při současném zlepšení výkonu, takže prostě zcela rovnocenný konkurent proti Intelu. Jedinou výhodou, kterou zatím mají alternativní ThinkPad konfigurace s Intelem, je možnost výběru displaye s vyšším než FullHD rozlišením a podpora ThunderBolt. Jinak jsou možnosti stejné. Cena nových profesionálních LENOVO ThinkPad variant s AMD Ryzen bude startovat na zhruba 21,5 tisících bez DPH (26,5 tisíce s DPH) samozřejmě lépe vybavené verze budou dražší. Pro AMD každopádně velká výhra, protože vrazit nohu do dveří na profesionálním mobilním trhu je přesně to, co potřebuje pro růst. Navíc uspělo hned u toho největšího výrobce. Další se zcela určitě přidají, i když tlak na výrobce ze strany Intelu, aby AMD nedávali prostor, je enormní a je v mnoha podobách. Zkrátka konkurenční prostředí v oblasti OEM trhu rozhodně nefunguje … dominantní monopol se brání a jakékoliv stížnosti či možná porušení pravidel se případně budou řešit až mnohem později, když už to nemusí být aktuální. AMD tedy nyní musí bojovat hlavně produkty. Každopádně nabídka notebooků s AMD tu je a teď to záleží na zákaznících, jestli jim dají příležitost a nebo jim monopol a vše co z toho plyne, zcela vyhovuje.

 

  • LENOVO představuje Thinkpad notebook s ohebným displayem!

Notebook s AMD RYZEN procesory nejsou jedinou revoluční novinkou, kterou LENOVO představilo v rámci nových ThinkPad počítačů. Ukázalo totiž prototyp řady X1, který má ohebný display!

Je plně funkční, prostě jde vlastně o překlápěcí tablet, protože nemá klsickou mechanickou klávesnici. Je to vlastně velká 13“ obrazovka ohnutá napůl. Celé je to dotykové a dolní část má prostě dotykovou klávesnici atd. Samozřejmě můžete jej i plně otevřít jako knihu a v tom případě máte v ruce opravdu velkou obrazovku ala tablet.

Tohle je prostě budoucnost elektroniky, takhle si představuji budoucí tablety/notebooky/noviny apod. Samozřejmě spíše, než notebook je tohle podle mě opravdu překládací tablet. Klasickou mechanickou klávesnici tou dotykovou pro spoustu uživatelů prostě nenahradíš.

Lenovo říká, že tento koncept stále ladí, ale že počítá s jeho uvedením do prodeje, a to nejdříve v příštím roce, kdy by tedy odhalilo další podrobnosti. Každopádně zajímavé …  

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zase mizerné specifikace 2019-05-15 01:14:28

Tak zrovna mě jako vývojáře zajímá hlavně rozlišení displeje, kvalitní klávesnice a velikost paměti (32GB je prozatím takové minimum), takže to tak vidím že si zase budu muset počkat, lenovo nabízí pouze tu klávesnici. Takový apple umožňuje navýšit paměť na 32GB, no ale tu jejich rovnou (designovou) klávesnici naprosto nesnáším.

Že to těm výrobcům ntb není blbé, některé mobily už slibují 12GB RAM...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-15 02:54:25
avatar
pokud jsi větší firma a máš smlouvu např. s Dellem jako máme my, tak si můžu naporoučet co chci. Já mám ve své pracovní 5495ce s Ryzenem 2700U 32GB normálně
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-15 19:54:22
avatar
Taky nechápu v čem je problém.
Už několik generací zpět Lenovo mělo ve 14" Thinkpadu 2 sloty na paměť a šlo tam dát tuším 24GB paměti (8GB na desce + dva moduly) a dnes se tváří, že 16GB musí stačit všem...
Jako jo, většině lidí 16GB stačí, ale rozhodně ne všem.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-15 11:00:23
avatar
Noo paráda, konečně něco co bych si koupil místo svého starého herního notebooku. Potřebuji něco na práci a na hraní mám už doma svůj stolní.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Tuesday, 16 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1052x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Friday, 12 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2072x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuThursday, 11 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1483x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddMonday, 08 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2980x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyMonday, 08 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1682x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Friday, 05 July 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1292x
Komentářů: 0