OEM výrobci počítačů aktivně blokují AMD? Nabízejí PC jen s méně výhodnými Intel a NVIDIA. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 10 září 2018
altPodivná nepřítomnost AMD počítačů na IFA 2018 je záhadou, ale všimli si toho mnozí.

 

 

 

 

Zatímco na herním GAMESCOM 2018 si všichni všímali toho, že počítače s AMD RYZEN a dokonce i s RX VEGA kartami, byly k vidění ve velkém množství a dokonce prý podíly počítačů s AMD a Intelem na veletrhu byly prakticky vyrovnané, o pár dní později, jen o kousek vedle na veletrhu IFA, bylo vše jinak!

  • OEM PC téměř bez AMD variant ... a výrobci nechtějí říci proč!

Mnozí novináři zpětně projíždějí zprávy a své poznámky z veletrhu a zjišťují zajímavý fakt, že na IFA prakticky nebyly žádné nové počítače s AMD RYZEN procesory! Velcí OEM výrobci sice představili velké množství novinek, ale jak desktopové, tak mobilní varianty měly téměř výhradně jen Intel a NVIDIA řešení. Vzhledem k tomu, že AMD má nyní více než konkurenceschopné produkty, které jsou v řadě oblastí lepší, levnější a bez problémů (SPECTRE, MELDOWN) a tedy výhodnější než Intel platforma, je absence AMD variant představených počítačů od velkých OEM výrobců jako ASUS, ACER, DELL, LENOVO či HP, krajně podezřelá.

Nejen novináři se tak dotazují výrobců, proč tomu tak je. A ti nejsou příliš sdílní. Většinou se omezí na vyjmenování těch několika málo modelů, které náhodou v nabídce mají, i když tvoří často jen jednotky % a záměrně nejsou tak dobré, jak by mohly být proti nabídce Intel/NVIDIA variant a slibují výhledově další. Zatímco dříve v dobách před RYZEN se dalo hovořit o tom, že AMD platforma je nekonkurenceschopná, nyní to rozhodně neplatí. AMD RYZEN je prostě objektivně lepší (minimálně bezpečnější) řešení, zejména v APU verzích (s integrovanou grafikou), kdy procesorově nic neztrácí a integrovaná VEGA grafika je mnohem lepší, než cokoliv, co nabízí za podobné peníze Intel a dokonce dokáže nahradit i levná low end řešení NVIDIA. Jinými slovy, spousta počítačů s Intel a NVIDIA, zejména těch do 20-25tisíc korun je horší, než kdyby byla postavena na AMD řešení. Pro zákazníky by navíc AMD řešení mohlo být i výhodnější cenově. Ale výrobci nám jej nenabízí. Proč? Protože není výhodnější pro ně (to vám ale oficiálně neřeknou).

Výrobci PC nedokáží přijít prostě se žádným rozumným oficiálním vysvětlením (které by nenasvědčovalo tomu, že se pohybují na hraně či za ní antimonopolních zákonů), proč nenabízejí AMD verze svých PC, zejména pokud by pro zákazníky byly v řadě případů zajímavější výkonem i cenově. Poukazovali jsme na to už v souvislosti s překvapivým ignorováním Threadripper X399 platformy, která je jasně lepší a výhodnější i výkonnější než Intel X299, přesto výrobci PC nabízejí jen X299 verze. Nabídka počítačů s AMD procesory a grafikami, jednoduše vůbec neodpovídá tomu, jaké ty produkty skutečně jsou a co nabízejí, a jak jsou výhodné, což znamená jediné. Konkurenční prostředí nefunguje a jako zákazníci jsme odrbáváni!

Něco na OEM trhu smrdí zneužíváním dominantní pozice a antimonopolní úřady by se na to měly podívat. Dlouhé roky jsme volali po konkurenci a teď když ji konečně máme, tak nám není nabízena! A výrobci PC to nejsou schopni rozumně vysvětlit. Pokud by konkurenční prostředí fungovalo, neexistuje rozumný důvod, proč by už nyní neměla být minimálně třetina nabízených OEM desktopových, mobilních či AiO konfigurací postavena na AMD RYZEN/RX řešení. Pokud se tedy ptáte, kde jsou AMD notebooky, AiO a další OEM řešení, nejste sami … hlavní problém je, že pokud tahle situace bude pokračovat, tak nemusíme mít za pár let konkurenci už žádnou a situace se vrátí ke zpomalení vývoje a růstu cen. Současný stav považuji za vážné poškozování nás zákazníků, kdy bychom měli mít na výběr lepší řešení za lepší ceny, ale nemáme …

  • Chceme nějaký výběr!

Jako zákazníci nepožadujeme nutně, aby výrobci měli více nebo stejně modelů počítačů s AMD jako mají s Intelem. Nicméně požadavek na alespoň nějakou nabídku stejně kvalitně navržených modelů je více než oprávněný, zejména když technická i finanční situace takové PC dnes umožňuje. Nabídka pouze Intel sestav nedává žádný smysl, a dokonce je prokazatelně poškozením konkurenčního prostředí na trhu a poškozováním nás zákazníků, protože v mnoha případech nemáme na výběr nic než horší platformu, kterou Intel s jeho problémovými 14nm procesory představuje, navíc za horší ceny než bychom mohli mít, vzhledem k cenám AMD platformy! Fakt, že samotní výrobci se nechtějí o situaci moc bavit a zejména nejsou schopni poskytnout jakékoliv rozumné vysvětlení jasně napovídá, že něco není v pořádku a dost možná dochází k porušování zákona o významné tržní síle, což by nebylo poprvé.

Před lety v podobné situaci, kdy Athlon64 procesory od AMD byly lepší než tehdejší Intel Pentium modely a výrobci je chtěli začít ve velkém používat, tak dostali od Intelu extra zaplaceno a takové podmínky v odběru čipů, že prostě AMD nepoužívali, což poškodilo celý trh a zákazníky a následná vyšetřování toto protizákonné chování prokázaly a Intel i někteří OEM partneři dostali pokuty. Následně Intel, kterému hrozilo ještě další větší finanční vyrovnání s AMD u soudu, se raději s AMD mimosoudně dohodl a byla to špatná dohoda pro AMD, jehož špatné bývalé vedení bylo tehdy v nouzi a tak kývlo na směšné vyrovnání ve výši 1,25 miliardy dolarů (a novou kros-licenční dohodu).

Proč o tom mluvíme? Současná situace značně připomíná tu před lety. AMD má nyní prokazatelně v mnoha ohledech o něco lepší produkty za často lepší ceny než Intel a OEM výrobci je z nějakého důvodu nepoužívají. Nechtějí o tom ani mluvit a uvádějí další a další novinky pouze na Intelu. Že by zase peníze bokem a v zákulisí? Tedy praktiky, které prokazatelně poškozují trh a nás zákazníky a hlavně vedly k situaci, která tu panovala posledních mnoho let. Tedy žádná konkurence a vysoké ceny a 4jádra musí stačit všem ...

Nebo máte nějaké jiné vysvětlení situace, než že se děje něco nekalého, když o tom výrobci ani nechtějí mluvit a nabídka OEM PC je jaká je a vůbec neodpovídá výkonům a výhodnosti a stavu jednotlivých aktuálních platforem Intel a AMD?

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 39
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:07:53

Jestli se AMD snaží proniknout do OEM stejně úspěšně, jako její marketing co se týče grafik a CPU na koncové zákazníky, pak se není čemu divit. Jestli máte důkazy, že Intel/Nvidia uplácí nebo nakazuje výrobcům, co smějí a nesmějí prodávat (o co jiného by se také jednalo, pokud mluvíte o antimonopolním úřadu), směle je žalujte. V opačném případě se jedná o spekulaci a pomluvu a ne o objektivní fakta.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:10:04
avatar
vycházím čistě z vlastností produktů a tomu, co by nám mělo být nabízeno a není ... zajímavé že ignorujete fakt, že ty PC s AMD prostě nabízeny nejsou a výrobci odmítají vysvětlit, proč je nenabízejí ... samozřejmě že pokud by existovaly očividné důkazy, že se porušují antimonopolní úřady, už by se dávno zakročilo ... nicméně situace je natolik podezřelá a nestandardní že to těžko můžete označit jen za spekulace a pomluvy....

navíc já neříkám, že výrobci ty zákony porušují, já říkám, že mám podezření, že něco na OEM trhu smrdí a mělo by se to prošetřit s otázkou,zda výrobci OEM náhodou nepomáhají blokovat AMD a tedy konkurenci. A to by mělo být i v tvém zájmu ...

nemyslím si, že by marketing měl mít s touhle situací cokoliv společného, je to jen o produktech a jejich cenách, navíc když produkty AMD jsou široce známé, otestované a dostupné, tak to tuplem nevysvětluje současný stav věcí, zejména pokud jsou dodržovány všechny zákony a nezneužíváno monopolní síly ... ;)
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:10:26

Klidně se může jednat i o neschopnost AMD. Ani já ani ty do toho nevidíme, do vztahů OEM výrobců a AMD.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:13:57
avatar
no bylo by fajn, kdyby to skutečně bylo takhle jednoduché a skutečně jen neschopností AMD, to by se určitě dalo vyřešit velmi jednoduše, ale nic nenasvědčuje tomu, že tohle je ten důvod. Tomu snad sám nevěříš .... hledat chybu u AMD jsme mohli v minulosti v nabídce produktů, ale teď?

navíc o to více máš být pohoršený a naštvaný na výrobce, že jako zákazníci stále nemáme na výběr a musí platit vyšší ceny za horší platformu než bychom třeba mohli mít ...
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 16:06:28

Právě že teď. Teď je na AMD vrátit se zpět a přesvědčit výrobce, aby od nich zase začali brát. Jenže stojí proti dlouholeté spolupráci OEM a Intel. Zkus si na CZ trhu v distribuci oslovit dealera, který je zvyklý leta na jednoho dodavatele. Nic lehkého, vím z praxe. Toto je podobné, AMD se cpe do rozjeté spolupráce.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 21:35:58

Je to NESCHOPNOSTÍ milého AMD.

O ničem jiném. Pokud já budu něco vyrábět s možností odběru mezitovaru od 2 subdodavatelů, a jeden tento subdodavatel mi dá úžasné množstevní slevy (čím víc odeberu, tím větší slevy), tak budu logicky tlačit pouze toho jednoho.
Ale i tyto vazby lze "přebít", záleží jen na tom, jak silný trumf vytáhne AMD (byť by to mělo být něco takového "odebírejte od nás 5 let tolik a tolik a první rok máte od nás vše za čtvrtinu).
Dost zahrát tam můžou i výhrůžky typu "pokud vezmete od nich, tak někdy příště už taky pro vás nic nemusíme mít"... - ale ty jsou jen logickým vyústěním výše popsaného. Protože kdyby AMD bylo v pozici, že bez okolků a ohledů je schopno zalátnout jakoukoliv díru a nedodávky čehokoliv na trhu (což zjevně není pravda a ani to není v jejich schopnostech), tak by výhrůžky tohoto typu neměly pro nikoho žádnou váhu.

Navíc jsem si nevšiml, že by někdo kvákal a hysterčil, že se Ryzeny válej ve skladech a nikdo neví co s nimi. Takže se zjevně nějakým způsobem prodá vše, co si nechá AMD vyrobit. Takže AMD je v zásadě s touto situací smířeno. Takže AMD tato situace v zásadě vyhovuje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 21:44:14
avatar
můžeš mě vysvětlit, jak má AMD s obratem 1,6 miliardy dolarů přebít finančně Intel s jeho 13 miliardami za kvartál, který do pobídek a finančních bonusů pro výrobce dává několik miliard každý kvartál? právě proto jsou určitá pravidla a zákony ohledně tržní síly a ta evidentně nefungují nebo jsou porušována ... tvůj návrh by AMD finančně nepřežilo, protože Intel dokáže sáhnout do kapsy ještě hlouběji ...

Jako zákazníkům nám těžko může situace vyhovovat ....

tady nejde o to, že bychom požadovali aby AMD bylo ve většině PC, nepožadujeme ani aby to bylo nutně 50:50, ale požadujeme, abychom alespoň nějaký výběr měly ... když technicky a cenově to možné je. A výběr nemáme, to není v pořádku a fakt, že se výrobci zdráhají vysvětlit důvody současné situace, hodně napovídá že se děje něco co je na hraně neo rovnou za hranou zákona o významné tržní síle ...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 21:59:01

Je to poměrně jednoduché. Intel nemůže pustit ke korytu AMD, protože by dostal na prdel a to není v jeho zájmu.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:36:04
avatar
AMD produkty nejsou široce známé, vážně si myslíš že masy lidí co si kupují PC mají potuchy o vlastnostech CPU? Vždyť Intel žije stále z toho co se mu povedlo s C2D a sandy bridge, u AMD mají zase v povědomí topící FX. Bohužel tohle jsou věci které skutečně slýchávám od lidí kteří by chtěli PC, a na tohle by se marketing AMD mohl a měl zaměřit.

Citace:
MD RYZEN je prostě objektivně lepší (minimálně bezpečnější) řešení


Zkus prosím slovíčko objektivita méně používat, zvlášť v souvětí kde s textem v závorce nedává smysl. Když už píšeš že je něco o tolik lepší a do závorky dáš minimálně bezpečnější, fakt to nevypadá dobře.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:18:43
avatar
Oni nemusí nikoho uplácet. Stačí, že mají s výrobci rámcové smlouvy na slevy z objemu odebraných komponent a hrozí jim mnohem horší cenou pokud odeberou méně. Tenhle trh už dávno neroste, takže těžko očekávat, že výrobci dokáží prodat ke stávajícímu objemu Intel/NV strojů ještě ty postavené na AMD.
Navíc jak píše DD, na AMD strojích mají výrobci menší marži, protože jsou obecně levnější.
Je to fakt blbá situace, do které se to za léta monopolu dostalo a přes noc se to z ní nevyhrabe. AMD by muselo začít výrobce podporovat aby to pro ně začalo být finančně zajímavé, ale na to nejspíš AMD nemá peníze...
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:29:57

Na Intelu je vyšší marže. A vy byste šel do AMD jako OEM výrobce s vidinou menších zisků? To byste byl obchodník jako blázen, akcionáři by vás milovali! Jednou pro vždy, lidičky, socialismus už tu dávno není, v kapitalismu děláme a podnikáme pro peníze, zadarmo vám nikdy nikdo nic nedá, kdo to dělá jinak, je vůl! A za to, že v OEM je prakticky monopol, si může jen a jen AMD.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:35:21
avatar
Ale jistě. Za to že byl a je monopol může jen a jen amd svou neschopností.
Jen mi do toho nepasuje to, proč za to byl nakonec intel odsouzen...
MiroP [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 17:29:29

Cca pred rokom bol rozsudok zruseny a vsetko sa vratilo na zaciatok. To je posledne info, co mam. Zmenilo sa za ten cas nieco?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 20:02:36
avatar
Zisk můžeš mít i tak, že máš sice menší marži na jednom kusu, ale díky tomu, že je kus levnější, prodáš víc kusů.
Samozřejmě je to ta méně pohodlná cesta...
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:30:53
avatar
To, že na OEM něco smrdí je vidět na prodeji běžných komponent. Tam se AMD normálně prodává, lidi si kupují komponenty a nechávají skládat AMD počítače. Takže o AMD je mezi běžným lidem zájem.

Když kouknu na portfolio u OEMs, tak

- desky jsou a prodávají se (míň modelů než intel, ale nabídka je dobrá)

- grafiky jsou od obou výrobců čipů viceméně stejně zastoupené

****VS****

- sestavy - amd procesory jsou výjimky potvrzující železné pravidlo intelu, grafiky bývají osazené převážně GTX, ale občas se objeví nějaká profi amd

- notebooky - ty s amd prostě nejsou


Takže na jednu stranu mám plné portfolio komponent od amd, vyrábím a prodávám je, věnuji se marketingu atd..

Ale abych udělal produkt s těmito komponenty? To ne...
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:32:59

V dnešní době nestačí produkt vyrobit, musíte ho hlavně umět prodat.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 23:15:56
avatar
Těžko prodám něco co nenabízím...
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 08:58:34

Pak se VÝROBCE musí starat o to, abys to nabízel, OEM tato situace vyhovuje, nevím, proč by se měli snažit vydělávající OEM. To je na hlavu postavené. Pláč na špatném místě. Tvl. na tomto webu je diskutujících byznysmenů, to je mazec Hlavně se nepouštějte nikdy do žádných prodejů čehokoli s těmito zvrácenými teoriemi. Úplně obrácená logika naruby.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 09:35:15

Tak si uvědom jak se NV snažila s jejím GPP ovládnout výrobce?! Takovéhle chování v byznysu existuje a mimoto, AMD mělo dříve normálně dostupné ntb (samozřejmě s horším hw).
Ted když má daleko lepší možnosti vyniknout, tak je mrtvo.
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 10:00:05

Promiň, ale píši o tom, jestli zboží má tlačit výrobce OEMkům nebo naopak, já říkám, že tlačí ten, co chce prodat, vždy a za každých okolností v businessu. Ty reaguješ úplně mimo téma. Ok, píšu to už podesáté: AMD se potřebuje natlačit do NASTAVENÉHO byznysu mezi Intel a OEM. Dokud nepochopíte, že je těžké se nacpat do fungující spolupráce, tak nemá smysl diskutovat. Nastíním to takto: Například ISP provider má svoji síť postavenou na routerech TP-Link a ty přijdeš s konkurencí (Netis, Zyxel). Stojíš proti fungující technologii, funknčním reklamcím, nasmlouvaným zpětným bonusům za odběry, jezdíte spolu na různé akce a máte dobré obchodní vztahy + spousta dalších věcí. Bude lehké prodat? Musíš přijít s nabídkou, která se neodmítá a je to velmi těžké. A případ AMD vs OEM je to samé.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 10:15:57

Tomu rozumím, ale proč to v minulosti šlo a byla aspoň nějaká nabídka konkurence a teď nikoli?
Chápu že je těžké vetřít se do nasmlouvaných smluv, jenže neblokují ty smlouvy konkurenci? Jen zopakuju, před pár lety nebylo problém koupit AMD u OEM. Nabídka byla 1:10, ale přesto nějaká byla. Intel na to má páky a má to jak finančně, tak strukturálně ošetřeno. Jenže to smrdí monopolem.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 13:23:59

tady není tak problém v Intelu nebo v AMD ale v blbém řetězci...

ten systém přeprodávání ať už HW či SW je šílný, a ty marže ještě víc...

AMD by dost pomohlo kdyby spíš ty prostředky vzalo a vybudovalo nějaký svůj obchod a tam dalo nějaké své výrobky, následně zde se postarali o návazné služby, třeba o support....

tím by odstřihli celou řadu obchodníků a přeprodávačů kteří na tom rejžují...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 20:30:03
avatar
a co ti chudaci nasi smelinari, ti by umreli hladem :o)
i kdyz za to co delaji treba s vegama, kdy v nemecku, nebo angli jsou jiz nekolik mesicu vpodstate za msrp a u nas porad min +25%, by si to zaslouzili. Nejvice mne pobavil jeden tyden v lete, kdy na par dni slevnili uz skoro na rozumne ceny, aby to hned zase nastrelili zpatky. Snad jim to aspon nikdo nekupuje.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 11:06:46
avatar
Diskuse je o tom, proč OEM vyrábí komponenty a prodávají je ve velkém, ale z nějakého důvodu ty komponenty sami odmítají používat a prodávat v sestavách.

Tak se laskavě drž tématu a odpusť si výpady vůči ostatním. Očividně víš naprostý hovno, protože kdybys měl jakýkoliv argument, tak bys ho jistě použil a o tvé moudro se podělil a nám idiotům situaci osvětlil.

Takže laskavě nereaguj na moje příspěvky, pokud nemáš co říct.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 21:11:52

U těch notebooků mě ta absence AMD v nabídce chybí hodně.
AMD má luxusní úsporná 4jádra s nejvýkonější iGPU.
Ta Intel předražená nabídka je prostě hnus.

A ntb nejde poskládat ...
suchanr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 20:26:56
avatar
1. To snaha by měla byt vzajemna, ne jednostranna.

2. Autor ma duvodne podezreni. Duvodne proto, ze za podobne jednani uz bylo oba konkurenti v minulosti pokutovani.

3. Nazor: predlozte dukazy nebo mlcte, je nazor temer bez vyjimky brzy odsouzeneho obvineneho.

4. Duvodne podezreni neni spekulace, pravni rad to koneckoncu dostatecne vysvetluje. Neni to ani pomluva, i kdyz tady je to srovnani skutecne absurdni! A duvodne podezreni je objektivni fakt, majici svoje misto napr, v soudnim rizeni, jakoz i dalsich pravnich ukonech atd.
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 20:48:22

1. Proč?

2. Zažalovat.

3. Jedna bába povídala

4. Tady nejsme u soudu, pokud má někdo důvodné podezření,
platí bod 2.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je jen zasloužený trest 2018-09-10 14:19:49

Za to, že absencí HW "chyb" přidělali NSA práci. Takže demokraticky dobře jim tak! Pro Sheldny to byla ironie.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 14:30:18

Problém je, že AMD chybí takový ten WOW efekt, který tu byl s A64. Tehdy prostě A64 nabízel na 2GHz výkon 3GHz Pentia, měl 64bit instrukční sadu, integrovaný paměťový řadič a celkově proti němu P4 nemělo v tehdejších aplikacích moc šanci, dokud se nezačaly prosazovat SIMD instrukce, kde A64 moc nevynikal.

Navíc tehdy AMD bylo firmou, ktera už po celé období generace K7 velmi schopně konkurovala Intelu. Drtivá většina domácích uživatelů běžela na AMD, protože na Intel neměli. Měli doma své Durony, kdysy schopné konkurovat plnotučnému PIII, měli své Athlony XP ... Takže tehdy bylo AMD úplně v jiné pozici.

Dnes je to ale o tom, že z pohledu uživatelů AMD bylo značkou, která dlouhodobě a trvale vyráběla produkty neschopné konkurence Intelu. A to prakticky od poloviny roku 2006. Generace Bulldozer a dál navíc byla vyloženě tragická, kdy měla tak akorát na Core i3 nebo nejpomalejší Core i5 a lidé si zvykli, že slušný počítač pořídíte pouze s Intelem.

Ryzen je zásadní změna, to rozhodně. Ale chybí ten WOW efekt. Ryzen je stále jen o tom, že dotáhl výkon Intelu, tak je vnímán ze strany uživatelů. Ano, nabízí verze s haldou jader, které Intel překonají, ale to jsou sféry, o kterých BFU ani netuší, že existují. Lidé vidí, že AMD má najednou něco nového, že to je prý dobré a za dobrou cenu. Ale ta setrvačnost spojená s reputací AMD v posledních 10 letech tu stále je a prostě bude to trvat podle mne minimálně dalších 12-18 měsíců, než budou běžní lidé opět brát AMD jako možnost, jako alternativu Intelu. A chápu, že řadě velkých výrobců se zatím nechce příliš investovat do OEM s AMD produkty, protože zatím je AMD spíše doménou těch domácích stavbařů, co si to poskládají sami.
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 16:43:45

Už som to raz písal má AMD konečne tie komponenty certifikované?
Ak nie nečudujte sa že ich nikto nepredáva.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Aký certifikát 2018-09-10 17:14:51

reálna hodnota certifikátov je 0,00% a reálne na ne prihliadajú len vo verejnom sektore úradníci


a ak to mám byť WHQL, tak to funguje ako s MS v Maďarsku

Microsoft je podozrivý z účasti na nekalých obchodoch v Maďarsku

24.08.2018,

Podľa ministerstva spravodlivosti USA nie je vylúčené, že Microsoft predával v Maďarsku svoje programové produkty cez sprostredkovateľov, ktorým tovar dodával za výrazne znížené ceny. Sprostredkovateľské spoločnosti potom programy predávali vládnym úradom za takmer plnú cenu.

Americkí vyšetrovatelia majú podozrenie, že rozdiel v cene, ktorý sprostredkovatelia inkasovali, použili k podplateniu maďarských vládnych úradníkov.
https://www.etrend.sk/firmy/microsoft-je-podozrivy-z-ucasti-na-nekalych-obchodoch-v-madarsku.html


Edit:
Je pravda, že teraz AMD vydalo špeciálny CPU pre OEM

The Ryzen 3 2300X and Ryzen 5 2500X will be marketed to OEMs and system builders as great processors for "off-the shelf gaming, family, or small form factor desktop PC."

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Ryzen-2300X-2500X
rtrebor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 19:28:36

To si len myslíš.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PRO verzie AMD majú certiofik 2018-09-11 08:30:10

a čo si len myslím? Certifikát o tom, že nie je známa žiadna kritická zraniteľnosť je platný pri SW tak 5-6 minút, lebo to je približný čas medzi objavením dvoch chýb v softvéri.

A stále ste nepovedali/nenapísali o aké certifikáty má ísť..
foxa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - notebook 2018-09-10 19:20:36

Ahoj vsetci!
Tiez pridam svoju aktualnu skusenost. Znamy ma poziadal o vyber nejakeho solidneho notebooku (biznis, nie hry), pricom poziadavky boli: 15", matne IPS, numericka klavesnica, LAN konektor, 8 GB RAM, 256 GB SSD, solidny display, nizka vaha, slusne chladenie. Ako prve som hladal NB s RYZEN-om 2500U alebo 2700U. Priznam sa, ze som bol riadne prekvapeny, ze taketo nieco u nas kupit je prakticky nemozne. Ako - s procesorom, RAM, SSD, dokonca s matnym displejom - zatial vsetko OK. Ale v momente, ked zacnete patrat hlbsie, tak zistite, ze kvalita farieb, jas, chladenie alebo minimalne hmotnost su uplne v haji - teda aspon podla recenzii. V podstate sa vyber redukuje na zakladne alebo stredne rady ACER, HP, nejake Lenovo a par DELL-ov, pricom kazdy z nich nesplna aspon jeden parameter (najcastejsie kvalita a jas obrazu). Nakoniec to asi skonci u NB s Intelom - HP EliteBook 850 G5 (3JX13EA), ktory vychadza z recenzii celkom dobre. Samozrejme, netvrdim, ze je toto zrovna ideal, ale aspon to vyzera, ze by to mohlo splnit ocakavania a navyse je aj kovovy, co beriem ako bonus. Za mna - dost velke sklamanie od vyrobcov .
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-10 20:32:48
avatar
Mám stejnou zkušenost. Taky jsem sháněl NB s AMD a málem jsem nic nesehnal. Naštěstí jsem sháněl levný stroj do 20-ti tisíc, tak jsem nakonec jeden použitelný našel - HP Pavilion 15-cw. Pokud bych hledal něco kvalitnějšího s dobrým displejem, tak bych taky musel kapitulovat.
Kromě nejlevnějších řad s mizivou kvalitou v podstatě NB s AMD nejsou:-(
Navíc se ukazuje, že konstrukce AMD, které má v jednom čipu nejen výkonné CPU ale i GPU je náročnější na kvalitu chlazení, takže ty levné stroje mají i o maličko nižší výkony, než srovnatelný Intel.
U kvalitnějších strojů to zdá se problém není, ale ty jdou spočítat na prstech jedné ruky... zkrátka je to bída.
jack.k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 08:41:56

Za mě pokud NB, tak jedině s APU. Externí grafiky moc úsporné nejsou a vzhledem k tomu, že chlazení je sdíleno s CPU, které není stavěno na tak vysoké teploty. Ve výsledku v zátěži pak může dojít k situaci, že grafika zabrzdí procesor dost výrazně, aby se neusmažil. A že externí grafiky dost v NB odcházejí mi nikdo nemusí říkat. Viděl jsem už spousty odpálených NB jen kvůli nefunkční grafice.
Proto mě štve, že v nabídce nejsou NB s APU od AMD, které mají vyvážený procesorový i grafický výkon s velmi příznivou spotřebou. A ať mi nikdo neříká, že řešení CPU Intel + nVidia grafika je levnější než výkonově srovnatelné řešení APU Ryzen. I kdyby ten Ryzen nabízeli za stejnou cenu, tak dám přednost tomuto řešení.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 08:53:45

Podle mne větší prosazení u OEM by AMD zajistil pouze nějaký odkok od Intelu po stránce výkonu. Ryzen by musel být opravdu hodně odlišný od produkce Intelu, navíc musí AMD ukázat, že projekt Ryzen není jen na 2-4 roky a pak to zase upadne, jako v případě A64.

Dívejte se na to z pohledu OEM výrobce. On má u Intelu vyřešeno absolutně vše, odběry, ceny, marketing, design, loga, nasmlouvané výrobní linky na určitý objem, kde má jistý odběr, veškeré postupy, dokumentaci, ovladače, návody, zaškolené helpdesku atd ... těch věcí jsou obrovská kvanta, je to provázané s dalšími firmami, musí pro to existovat výrobní kapacity, které se nasmlouvají dopředu a stojí to velké peníze, vyžaduje to dost lidí atd ...

A teď si vemte, že máte zajeté produkty jednoho výrobce, se kterým spolupracujete už desítky let a vedle toho přijde najednou výrobce druhý, který přes 10 let neměl slušný produkt a který má v tuto chvíli v podstatě identické produkty. Když vezmete 4C/8T AMD a vedle toho 4C/8T Intel, tak mezi nimi v podstatě není rozdíl. Pouze v ceně. Což pro daného výrobce znamená, že daný produkt jako celek bude levnější a i při stejné marži na něm tím pádem vydělá méně. Navíc objem prodejů nebude v prvních letech tak vysoký, takže když do produktů rozpočtete i fixní náklady, tak produkty založené na AMD budou pro OEM výrobce dražší, než stejný produkt s Intelem. Neboli OEM výrobci si velmi dobře dokáží spočítat, kdy nastane u AMD produktů bod zvratu, po kterém začnou být ziskové a zatím to pro ně není moc lákavé.

Pro OEM výrobce je to prostě risk, kde zisk přijde až za delší dobu. Proto aktuálně jen velmi pomalu začínají nabízet AMD. Navíc pokud do toho půjdou, tak chtějí projekt, který pojede i za 10 let. Tedy chtějí vidět, že AMD má produkty, které budou mít současnou a ideálně i lepší kvalitu i za 10 let. Nechtějí, aby se opakovala situace s A64, kde AMD mělo 3 roky dobrý produkt a pak šlo na víc jak 10 let do kopru. To by pro OEM výrobce byly jen vyhozené prostředky a dost by na tom prodělali.

Ale pokud AMD udrží směr a podaří se Ryzen 2, tak ten podíl u OEM půjde nahoru. Nelze ale čekat, že AMD vydá nový procesor a všichni OEM výrobci na tom okamžitě postaví plán na příštích 10 let dopředu.
MiroP [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 13:07:32

Konecne rozumny, nezaujaty nazor, nezalozeny na konspiracnych teoriach a dohadoch.
LamiX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 13:21:18

kdybych si ted mel koupit novej CPU tak stale AMD nema nic cim by me dokazala 100% presvedcit... maji treba levnejsi a lepe vybavene desky, ale CPU maji stale na zhruba stejne cenove a vykonostni urovni s intelem (porovnaval jsem nizsi stredni tridu nehlede na iGPU) jiste intel je treba o 300 drazsi, ale taky je o tu kapku vykonejsi a "zabehlejsi"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 14:37:17
avatar
nikdo neříká, že by Intel verze neměly být nabízeny, ale určitě je divné, že AMD verze nejsou nabízen, když jsou celkově lepší (zejména APU), levnější/výhodnější a bezpečnější (nemají SPECTRE meltdown atd.) ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 20:59:03
avatar
No jo, ale nějak panáčku zapomínáš na takový drobný Detail!
Hlavní důvod proč mělo AMD skvělý produkt v podobě A64 jen tři roky a pak šlo do kopru byl ten, že OEM výrobci zobali Intelu z ruky a pomohli mu AMD odstřihnout od zákazníků tím, že stejně jako teď, nenabízeli sestavy a NB s AMD.
Z čeho má asi tak AMD financovat vývoj konkurenceschopného železa, když ho výrobci bojkotují a nemají zájem ho prodávat?
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 22:59:23

AMD tehdy mělo problémy někde zcela jinde. Za prvé AMD tehdy mělo továrny, do kterých muselo sypat velké prostředky na vývoj a dostavbu. Z pohledu prodejů nemělo AMD jediný problém. Ještě na konci roku 2006, kdy už byl na trhu Conroe, byl problém s dostupností procesorů AMD, protože AMD nestíhalo zásobovat trh. A do příchodu C2D nemělo AMD ani problém s marží, kdy se Athlony prodávaly za celkem vysoké ceny. A stejně tak po Opteronech byl velký zájem. Takže i když se Intel snažil a do velkých OEM značek se AMD nedostalo, tak stejně vyprodalo celou dvou produkci. Samozřejmě další problém byla akvizice Ati, což bylo finančně dost náročné a v podstatě to na dlouho zazdilo i Radeony. Veškeré zisky z prodejů A64 tak šly v podstatě na restrukturalizaci firmy.

Hlavní problém byl v tom, že architektura A64 narazila na svůj limit, kdy se kontinuálně vyvíjela v podstatě už od K5. V podstatě se po celou dobu od uvedení prvního Athlonu 64 do posledního A64 X2 nikam neposouvala. Pokud by se vzal první A64 a srovnal s posledním A64 X2, tak jejich IPC na jádro bylo v podstatě identické. Měnil se hypertransport, měnil se paměťový řadič, měnil se výrobní proces, přišlo dvoujádro, o kousek vylezla frekvence ... ale architektura se za celou dobu nikam nepohnula, snad kromě přidání podpory SSE3, kde ale výkon nebyl nic moc. Dokonce měla jádra Brisbane pomalejší L2 cache než počáteční modely. Ani frekvenčně se nijak zvlášť neposunuly, i když se výroba postupně dostala ze 130nm až na 65nm. A64 dojel na to, že to byl superskalární procesor v době, kdy se začalo přecházet na SIMD instrukce a tam neměl šanci. Tam architektura A64 neměla moc dobré výsledky a C2D jej v tomto ohledu zašlapal do země.

A do toho se OEM výrobcům nechce. Chtějí vidět, že AMD má dlouhodobý plán a že jej plní. Pak budou ochotni do projektu AMD produktů investovat.
LamiX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - autor nechape jak funguji smlo 2018-09-11 13:08:05

... ja vlastne podstatu toho clanku nechapu... vzdyt to je jako kdyby to popisoval nekdo kdo se v tom nevyzna a vubec nevi jak funguji dlouhodobe smlouvy a spoluprace na korporatni urovni

AMD tady cele dekady s nicim nedokazala prijit a ted cekate, ze se neco ze dne na den zmeni???
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 14:39:55
avatar
po roce a půl kdy je RYZEN na trhu už se nebavíme o novince, takže neexistuje důvod, proč by neměli být nabízeny ...

smutné že nechápete, že máme technicky vyrovnané produkty, kdy jeden je i výhodnější a není nám nabízen ve prospěch pro nás méně výhodného produktu ...

to že nechápeš o co jde, je tragédie, v článku je nvíc jasně vysvětleno o co jde a že to není poprvé, co máme s touhle věcí zkušenosti a k čemu ta první zkušenost vedla ...
LamiX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 15:06:34

AMD se soucasnou generaci se tak maximalne technicky a vykonostne dorovnala... takze zde stale neni dostatecne masivni duvod proc by se vyrobci meli odprostit od dlouhodobe vydelecnych smluv a zacit riskovat s pro mnohe bfu neznamou znackou (a bfu je nejvic : )

nicmene jsem necekal, ze nekdo kdo sleduje dlouhodobe technologicky vyvoj zminenych firem a cele to deni okolo bude zrovna najivni v tak jasnych otazkach

...a kdo nesouhlasi a ma jiny nazor tak nic nechape, ze? : )
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 15:04:16
avatar
ano, zjevně nic nechápete ... a navíc neznáte historii ... to co se děje, není poprvé ... a nelze před tím zavírat oči ...

nebavíme se o neznámé značce, nebavíme se o nevyzkoušených produktech a bavíme se za situace, kdy Intel prodává chybné rozbité procesory a všichni o tom vědí ...
LamiX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 15:10:33

uz ten fakt, ze aktivne napadate kazdy prispevek s rozdilnym nazorem neco naznacuje a asi je lepsi dale nereagovat : )
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 15:41:07
avatar
už jen fakt, že ignorujete fakta jasně svědčí o tom, že se potřebujete ještě hodně ušit, aby se s vámi skutečně dalo diskutovat a neplácal jste tady jen nesmysl, odporující realitě ...

mě nevadí nesouhlas, mě vadí ta vaše ignorace faktů a neznalost současné situace i historie
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 16:37:33
avatar
A ty vidíš pod pokličku smluv na úrovni spolupráce korporací? Může za tím být na nějaké úrovni podplácení intelu jako v minulosti, ale taky nemusí a klidně to může být tak jak píše LamiX.

Citace:
Nebo máte nějaké jiné vysvětlení situace, než že se děje něco nekalého, když o tom výrobci ani nechtějí mluvit a nabídka OEM PC je jaká je a vůbec neodpovídá výkonům a výhodnosti a stavu jednotlivých aktuálních platforem Intel a AMD?


Tohle máš v závěru článku, LamiX napsal něco co dává smysl a jak to dopadlo.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 20:40:18
avatar
myslel jsem rozumné vysvětlení opřené o fakta ne že ignoruju fakta a vysvětlení si vymyslím ...
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 21:01:05
avatar
Však to vysvětlil dobře, logicky to dává smysl. Aby jsi to ty a nebo on opřel o reálná fakta, k tomu by bylo zapotřebí znát reálie korporátních smluv a dohod. A jestli je tam zase nějaká nekalá dohoda, věř tomu že to ouřadové EU vyšťourají, protože nějaká ta tučná pokutička se vždy hodí.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 21:13:51

Jenže ta pokutička přijde až s křížkem po funuse ... pokud k nějaké dojde.
Ztráty z aktuálních produktů to AMD rozhodně nevynahradí, ani nám uživatelům.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 21:33:27
avatar
Však to nikdo nepopírá.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 22:01:04

No zastáváš se LamiXe, který je typický mainstreamový filuta.
Koho zajímá BFU? Proč omlouvat praktiky Intelu?
Já chci jen mít na výběr a to v současné době nelze (dříve to šlo).
Chápu setrvačnost Intel molocha, ale chci mít taky na výběr a za současné situace to tak nelze.
Takže LamiX sice ztvárnil dnešní BFU svět, ale to mě jako zákazníka co chce nejlepší produkt za nejlepší peníz nezajímá.
Nebo tu budem řešit každého trola co tu odporuje a mele o BFU?
A máme být jako spokojeni, že vlastně vše je v pořádku, ikdyž evidentně není.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 22:49:30
avatar
Já se nikoho nezastávám, prostě napsal nějakou myšlenku která mi dává smysl.

Dokud se na to budeš koukat optikou toho co chceš ty, nemá to smysl řešit. Firmy se neřídí tím co chceš ty, já a nebo DD, řídí se tím co chtějí masy, dává to smysl a trh má i nějakou setrvačnost jak sám píšeš.

Citace:
Nebo tu budem řešit každého trola co tu odporuje a mele o BFU?
A máme být jako spokojeni, že vlastně vše je v pořádku, ikdyž evidentně není.


Ten "troll" na rozdíl od tebe argumentuje logicky, nikde neomlouvá nějaké nekalé praktiky a ani nikde nepíše že je vše v pořádku. Jenom bez emocí shrnul jak by to mohlo být.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 22:56:30

Přečti si jeho první koment ...
Co od toho čekáš. No diskuzi rozhodně ne, jen že oponuje a tahá do toho BFU. Aspoň vkus bys mohl mít.

Všechna čest
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 23:20:56
avatar
Tak mi alespoň řekni v čem se konkrétně tak moc mýlí. Bohužel s BFU má pravdu. Na co bych měl mít vkus? Co je s jeho prvním komentářem tak špatně?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 23:30:16
avatar
jak má BFU vybírat, když nemá z čeho ...

a ne neberu to, že výrobci čekají na to, jestli to bude dobré nebo nebude, oni to věděli už při vydání těch produktů, dříve než se dostaly na trhu ... RYZEN je jim tak známý téměř 2 roky, stejně tak jsou jim známé problémy Intelu ... přesto výhodnější a často lepší AMD téměř nenabídnou ... to nemá s BFU, s AMD marketingem ani znalostmi co dělat ....
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 23:56:17
avatar
Problémem je, že BFU už má vybráno a s tím by měl marketing něco dělat.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 23:59:39

Joo AMD gameplaye až po marketing. Spojit to zase v herní image
Ono to sice tak funguje pořád, ale chce to oživit
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 13:11:14

No, čo mám ja reakciu od predajcu, tak to je niečo v zmysle, že predáva to čo chce trh. A zákazníkov, ktorí chcú AMD je max 5%. Marketing očividne predáva a takmer všetci zákazníci si vraj pýtajú "značkové" počítače s INTEL + NVIDIA..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 14:35:10
avatar
.... jak se může prodávat něco, co na trhu ani není nabízeno? jak víš že ta poptávka není a nebyla by po tom ...

zákazníci nechtějí lepší výkon za lepší cenu?
Kosheen [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 16:41:12
avatar
vychodiskom pre AMD by mohlo byt zalozit vlastnu OEM znacku a ponukat vyhradne svoje procesory a grafiky.
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-11 22:23:31

To sice takto napsáno zní dobře, ale je to hloupost.
DMikeš [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Noťas 2018-09-12 07:52:34

chtěl jsem novej noťas, CPU Ryzen, 17" full HD, SSD + (HD - nebylo až tak nutné) a vypadlo na mně co? 1 x noťas 1600 x 900 a snad dva s těmito požadavky, z toho jeden nad 50 tisíc. Takže zbyl jeden model od HP se srandovním SSD 128MB.... Celá ta nabídka noťasů s AMD je prapodivná
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-12 10:31:49

Otázka je, zda je pro AMD v tuto chvíli OEM trh vůbec lukrativní a zajímavý. AMD má obecně poloviční marži proti Intelu. Když k tomu přidáte náklady, které by AMD mělo ve snaze protlačit se k nějakému velkému výrobci a spojíte to s nutností poskytnout takovému výrobci objemové rabaty a určité záruky ... tak AMD by na takovém projektu mělo opravdu velmi nízkou marži a nic moc by na tom nevydělalo. Pro AMD je výhodnější, pokud svou produkci udá v retailu za standardní ceny a tam se Ryzeny prodávají v podstatě v poměru 1:1 k Intelu.

Kde by se AMD mělo prvně soustředit a vrhnout tam veškeré zdroje jsou servery. Tam se dají vydělat peníze, ne na NTB s výrobní cenou 200-500 dolarů. A také to vypadá, že právě to je prvotní cíl AMD, ukousnout si 15-20% trhu serverů. Pak teprve začne mít skutečný zisk ne v pár milionech dolarů, ale ve stovkách milionů dolarů.

Čili i toto může být důvod, proč AMD zatím tolik nevidíme u OEM výrobců.
Orleanus88 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-13 10:19:49

Nečetl jsem všechny odpovědi, takže to tu možná už někdo zmínil. Jelikož se živím jako vedoucí servisu ve firmě prodávající výpočetní techniku, dostalo se mi do ruk i pár těchto notebooků s ryzenem. A ještě tu nebyl ryzen, který by fungoval správně. Zařžízení se v zátěži vypínají, sekají se atd. Výrobci pro to prozatím nemají řešení. To bude i důvod proč to nikdo neprodává/nevyrábí. Ryzen jsou skvělé procesory, ale bohužel ještě nemají zvládlé biosy a ovladače aby to fungovalo jako celej. U stolních PC tyto problémy nejsou, protože nemusí řešit teploty atd jako u notebooků. Prostě se jim to nevyplatí vyrábět a to je naprosto logické.
Brick [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-13 12:42:05

Další otázkou je, jestli na to má vůbec AMD výrobní kapacity. Trošku vydím do velkovýroby. A když k nám příjde nový významný zákazník, který by chtěl od nás odebírat produkt v řádu stovek tisíc kusů, tak je to samozřejmě problém. Protože výrobní kapacita fabriky je nějaká. A tu nelze lusknutím prstu zvednout o 50 procent. Takže jsou velcí zákazníci, kteří se fabrice postarají o výrobu a nižší zisk a malý zákazník toho vezme pár kusů, ale za vyšší cenu, tudíš vyšší zisk pro fabriku
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!Pondělí, 24 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 741x
Komentářů: 3
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!Středa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2647x
Komentářů: 14
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOM
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOMStředa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!Úterý, 18 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1430x
Komentářů: 2
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?Pondělí, 17 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 4
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 1