Výrobci telefonů naříkají: Kromě několika velkých značek všichni paběrkují. Prodeje zase spadly. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 31 červenec 2019
altDobrou zprávou je, že uživatelé zbytečně nemění telefony tak často. Výrobci ale na tyhle dobré zprávy moc nejsou.

 

 

 

Jen několik málo výrobců telefonů má důvod k radosti. Většině totiž klesají prodeje, a to přes extrémně dostupné ceny mnoha telefonů a další snižování marží. V Q2 2019 trh s telefony opět klesl spolu s poptávkou zákazníků. Tentokrát o 2,3% v porovnání s předchozím rokem. Prodalo se 333,2 milionů telefonů proti 341,2 milionům před rokem. Stále obrovské číslo, ale lidé si své telefony nechávají déle a mění je tak méně často. Mnoho z nich navíc nakupuje v nižších hladinách. To je pozitivní zpráva, protože většina telefonů má mnohem delší životnost, než jak je měníme. A jejich výroba a všechno kolem výrazně zatěžují prostředí. Takže, že jsou zařízení déle využívána, je dobrá zpráva, i když ne všichni s tím určitě souhlasí. Zejména někteří propadající se výrobci.

Dá se říci, že jen dva výrobci telefonů mají nějaký důvod k optimismu. A jsou jím první SAMSUNG a druhý HUAWEI. Zatímco SAMSUNG se opírá o pozici globálního leadera a daří se mu relativně všude, kdy dokázal zvýšit prodeje a podíl na trhu na 22,7%, HUAWEI se těší přízni zejména v domácí Číně, kde ovládá už více jak třetinu trhu. Pomohla mu k tomu kauza sporu s USA ale i dalšími státy, kdy se provalilo, že HUAWEI je přímo napojený na Čínskou vládu a ta ho využívá pro své účely, včetně možné špionáže. Není to žádné překvapení, v komunistické diktatuře, která vládne v Číně, musíte prostě dělat, co vám řeknou, zejména pokud chcete podnikat i žít na úrovni, na jaké podniká HUAWEI a jeho vedení. Ten se samozřejmě nařčením brání, ale je to zbytečné. Pokud by nesloužil zájmům Čínské komunistické strany, nemohl by fungovat, jak funguje, to je naprosto jasné. Společnosti se tak propadají prodeje mimo Čínu, kdy si samozřejmě uživatelé uvědomují rizika, o to větší význam získává pro HUAWEI domácí čínský trh, který je už největší na světě. Každopádně HUAWEI díky domácí poptávce dokázalo zvýšit prodeje i podíl celkově na 17,6%.

Na třetím místě je ale první prohrávající. Apple, kterému kauza HUAWEI naopak uškodila a na Čínském trhu mu výrazně klesly prodeje. A protože na západě už Apple dávno vyčerpal potenciál zákazníků, je výsledkem obrovský propad prodejů z 41,3 milionů na 33,8 milionu a celkově pokles na 10,1% podíl. Apple navíc jen těsně uhájit pozici třetího výrobce, protože na paty mu šlape stagnující XIOAMI. To, ač je také Čínským výrobcem, tak mu pomáhá kauza HUAWEI a žije v jeho stínu a daří se mu na Západě víc než v Číně. Drží prodeje a celkově podíl je 9,7%. Stejně jako další čínský výrobce, společnost OPPO na pátém místě s 8,9%.

Všichni ostatní výrobci, včetně dřívějších velikánů, se krčí vzadu a většina je ráda za jednotky milionů nebo dokonce malé statisíce prodaných telefonů. Dohromady má zbytek výrobců zhruba 31% trhu, což je další pokles z téměř 33% před rokem.

Propad Apple telefonů, a tedy iOS platformy znamená současně další posilování ANDROID platformy, protože kromě těchto dvou už žádná jiná není. A druhý jmenovaný díky propadu konkurenta má 90% podíl na mobilní platformě a zvětšuje tak svou dominanci.

 

  

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 35
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 258x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 909x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1959x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 625x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 3