SAMSUNG začíná dodávat nové DDR4 paměti typu A-die, které nahrazují B-die. Jaké jsou? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 09 září 2019
altNový vylepšený výrobní proces umožňuje hlavně další růst kapacit. První moduly přichází,

 

 

 

 

Výrobci pamětí vyrábí hned několik typů a modelů DDR4 paměťových čipů. SAMSUNG jako vůbec největší výrobce pamětí má samozřejmě také několik typových a modelových řad, které se liší v řadě ohledů, včetně například používaného výrobního procesu apod. Ten ovlivňuje hodně a v rámci DDR4 technologie už došlo během posledních let k nasazené několika generací výrobních procesů. Tím došlo nejen k podstatnému nárůstu taktů, ale především kapacit a také významnému snížení cen.

Právě to by mělo být tím hlavním, co přinese nová A-die série, jejíž výroba byla ohlášena už před několika měsíci. V souvislosti s tím se spekulovalo nad osudem velmi populární B-die série, kterou využívají hlavně nejkvalitnější RAM na trhu s nejvyššími takty v kombinaci s agresivně nízkým časováním. Oficiálně SAMSUNG sice nic neuvedl, neoficiálně se má ale za to, že výroba B-die už opravdu skončila, ale bude ještě dlouho trvat, než se spotřebují zásoby těchto výrazně dražších pamětí (kvalitnější čipy stojí výrazně více).

A-die je pro SAMSUNG mnohem důležitější a velmi zásadní, protože bude tvořit významnou část dodávek DDR4 pamětí pro všechny segmenty počítačů. Novinka je vyráběna již 10nm procesem, proti 20nm u B-die. Tím tak nabídne výrazně vyšší hustotu, tedy vyšší kapacitu na čip a současně ty větší kapacity zlevní.

Do prodeje vstupují první moduly přímo od SASMUNG, ale i dalších „výrobců samotných modulů. Většina čipů je přitom osazena jen na jedné straně a celková kapacita jednoho modulu je 32GB! Jde o DDR4 2933MHz při CL21-21-21 a 1,2V. Jako výchozí model to není špatné, samozřejmě nadšenci chtějí dnes více a jaký bude skutečný potenciál A-die, se bohužel teprve dozvíme v dalších měsících, kdy se moduly s těmito čipy budou dostávat do širšího prodeje a v dalších specifikacích.

Nicméně věřím tomu, že by měly dokázat nabízet běžně 3200/3600MHz při CL16 - 17, což zajímá většinu uživatelů. Pokud budou mít vyšší časování, ale zároveň nabídnou těch 16GB a 32GB na modul za mnohem dostupnější cenu než dnes, bude to pořád zajímavé. Každopádně SAMSUNG určitě míří s takty i výše. Je ale pravda, že oficiální DDR4 specifikace vlastně skončila na DDR4-3200. Vše, co je výš, je už vlastně mimo JEDEC specifikaci a standard. Nějak se při jejich zavádění nepočítalo, že by DDR4 dokázaly jít tak vysoko, kdy dnes už se chystají 5000MHz DDR4 moduly. Každopádně z hlediska oficiální podpory výrobců procesorů, je nejvýše zatím AMD. To uvádí u RYZEN 3000 procesorů podporu 3200MHz DDR4 v základu. Asi hlavně proto, že 3600MHz, které jsou nejvýhodnější a nejlepší pro použití s těmito procesory, není prostě zahrnuto v oficiálním JEDEC standardu a 3200MHz je to maximum. Intel s jeho procesory na jeho platformách zůstává na oficiální podpoře DR4 2400 a 2666MHz, na kterých je s výjimkou několika „K“ modelů CPU na „Z a X“ deskách, natvrdo zamčena drtivá většina současných Intel procesorů.

Každopádně populární B-die budou ještě nějakou dobu dostupné, ale ne pro každého budou nejvýhodnější a nejzajímavější. Z hlediska cen určitě A-die nabídnout mnohem víc za mnohem méně. Samozřejmě kromě SAMSUNG přechází na novější výrobní proces i konkurence SK HYNIX a MICRON, kdy i jejich nové cenově dostupnější DDR4 čipy dokáží poskytovat 3200 až 3600MHz za velice dostupné ceny, jak dnes dokazují stále levnější paměti, které se objevují na trhu. Aktuálně se také podařilo odložit následek ostrých sporů mezi Koreou, kde se vyrábí většina pamětí, a Japonskem, které dodává většinu surovin. Obnovené dodávky materiálů znamenají možnost výrobců dále vyrábět, kdy původně hrozilo, že by se v těchto týdnech už výroba zastavila. Ale tím spory nekončí, pouze si všichni získali čas na další vyjednávání. Bohužel to tak nejistotu ohledně cen pamětí, které měly správně dále klesat, úplně nevyřešilo. Nicméně trochu to polevilo, takže ceny alespoň nestoupají.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 28
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 131x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiStředa, 22 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 301x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Pondělí, 20 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 821x
Komentářů: 2
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!Neděle, 19 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1827x
Komentářů: 7
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.Čtvrtek, 16 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2398x
Komentářů: 35
DooM Eternal se připomíná pěknými záběry
DooM Eternal se připomíná pěknými záběryStředa, 15 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1690x
Komentářů: 4