LCD končí - SAMSUNG i LG už nebudou vyrábět klasické technologie LCD obrazovek Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 01 duben 2020
altJedna velká kapitola končí, rychleji, než se čekalo ale litovat nemusíme. Co LCD nahradí?

 

 

 

 

Jeden z nejvýznamnějších výrobců obrazovek už loni oznámil, že letos ukončí výrobu klasických LCD panelů. Aktuální situace však napomohla tomu, že konec bude evidentně ještě rychlejší. Poptávka strmě padá, takže to vypadá, že Samsung zastaví výrobu v Korejských a Čínských továrnách už nyní. Kromě obecně nízké poptávky po klasických LCD obrazovkách, je důvodem také Čínská konkurence, která prostě dokáže jít s cenami níže.

SAMSUNG ale současně oznámil investici 11 miliardy dolarů do vývoje a výzkumu nových technologií obrazovek. Stávající LCD výrobní kapacity v Koreji přestaví na výrobu nových typů. O osudu Čínských továren rozhodnuto nebylo, ale obecně se Západní firmy a Jihokorejské, snaží z Číny stáhnout. Je tedy dost pravděpodobné, že Samsung Čínu opustí.

Ale co bude vyrábět místo LCD panelů? Na co se SAMSUNG soustředí? Protože s výrobou obrazovek jako takových rozhodně nekončí, právě naopak. Možností má spoustu. Velký zájem je o jeho sAMOLED, ale hlavní zájem bude mít v novějších QLED panelech několika variant. QD-OLED nebo QNED a další. Samsung také pracuje na rozšíření výroby a možností microLED technologie. Jinými slovy, je zde mnoho zajímavých technologií, které mohou prakticky ihned ve výrobě klasické LCD nahradit.

Přesto LCD samotné ještě nekončí. Hlavní výhodou bude cena, protože čínští výrobci jej chrlí za pár drobných. A tak u levnějších typů hlavně TV, včetně těch s logem SAMSUNG, se bude LCD objevovat ještě několik let. U lepších modelů televizí a obrazovek ale LCD definitivně končí a můžeme se těšit na rozmach QLED technologií a dalších novinek. SAMSUNG totiž není jediný, kdo s LCD panely končí. To samé oznámilo i LG a také jeho hlavním zájmem budou také právě QLED a další moderní panely. Což bude znamenat postupné snížení cen těchto moderních obrazovek.

Současný stav, kdy koronavirus komplikuje výrobu, ale zejména prudce klesá poptávka, urychlí konec starších technologií. Výrobci se budou snažit využít času a příležitosti přebudovat továrny na novější procesy a výrobu, což stejně měli v plánu. A než to dělat později, kdy už zase může být velká poptávka a funkční továrna by se tedy hodila, udělají to teď, když továrny stejně často musí odstavovat kvůli nákaze. Každopádně myslím si, že si nutně nemůžeme jako uživatele teď stěžovat na současné technologie monitorů a TV. Opravdu obrazově parádní kousky se dají sehnat za velice příjemné a dostupné peníze. Už dávno neplatí, že musíte platit horentní sumy za trochu zajímavý obraz.

Osobně používám stále starší monitory, 32“ IPS 3840x2160 60Hz bez zakřivení a jsem spokojený. Co by mě jediné zajímalo z hlediska možného upgrade, by byly nějaké novější typy obrazovky ale stále 32“ (považuji za akorát, ani malé, ani velké). Určitě ale tak 3840x2160 s už 120Hz+ a s mírným zakřivením a FreeSync podporou k tomu. Osobně nevyžaduji HDR, nemám rád HDR obraz a většina obsahu ho ani neumí správně. Největší problém je pak spotřeba HDR monitorů, která je u některých modelů opravdu ohromná. Měl jsem v minulosti 3x 140W monitory a už nechci :). Teď mám 32“ IPS co žerou 35W každý a nepotím se u nich v zimě ani létě. Takže co určitě by měli výrobci podstatně snížit, je spotřeba při aktivním HDR u nových obrazovek. Na QLED panely jsem docela zvědav. Co vy?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 07:25:29
avatar
Ja by rád nový monitor, ale najradšej OLED. Toho sa ale asi nedočkám. Neplánujete v redakcii nejaký článok na výber monitora? Tiež by som chcel už 32", ale vyber si z toho množstva čo je na trhu.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 08:39:54

Nedočkáme, páč degradace obrazu. Čekáme na microLED.
Skeleton84 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Apríl 2020-04-02 11:51:18

Fajn apríl, ale Qled je podsvícení jinak je to stále LCD. takže konec LCD by znamenal i konec Qled.
m_sefl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 11:57:38

Konečně, monitory se vůbec nevyvíjí. Podívejte se kam došly displeje v mobilech za posledních 5 let, ... neskutečná evoluce. LCD je sice v podstatě QLED, ale pokud se použije kvalitní VA panel a kvalitní QLED vrstva (tedy v podstatě jen SAMSUNG), rozdíl oproti sebelepším IPS je markantní. Černá je černá a ne ten nechutný IPS glow, objem barev také úplně jiná úroveň a svítivost 3x vyšší, čili opravdové HDR.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 17:45:46
avatar
mám Samsung C49HG90DM a nbaprostá spokojnosť.
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-02 20:49:12

QLED je taky LCD, takže smůla ale chápu, rozdíl proti klasickému LCD je velký, takže se to skoro dá považovat za jinou technologii. Je to výborný mezikrok, ale pořád jen mezikrok před něčím pořádným OLED to nebude, tam prostě schopnosti končí u telefonů, tak snad ty microLED.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-03 07:32:03

Nechává mě to zatím chladným. Dosud těžce kraluje fullHD (prodá se jich 2x tolik co všeho ostatního), je to vidět na každém kroku. 32" je podle mě už plocha jako kráva. Dále nelibě nesu také ten těžký cenový posun u všeho, co je víc než fullHD, to snad vypadá, že od této hranice rozlišení ceny rostou už exponencionálně. Limitní cena, kterou jsem ochoten dát za monitor je 5k.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-04-03 13:06:20

Mainstream je dnes stále 22-24", rozlišení FHD a cena do 5000 (mezi 24" dokonce spíš do 3500)...Stejně jako tady pořád nesmyslně tvrdí, že Ryzen za 10-20k je mainstream a graf. karta za 10k je mainstream tak stejný nesmysl je tvrdit, že mainstream monitor je 27-32" s rozlišením větším než FHD.
To všechno je segment trhu který bych nazýval "enthusiast".
Ale klidně si dál myslete, že cpu za 20k je mainstream protože má stejnou patici jako cpu za 2k
...Asi tak jako je mainstream pneumatika z Bugati Chiron, tu si přece taky můžu nasadit na mnohem levnější auto
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 753x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 773x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1203x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 911x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1