PREVIEW: ASUS ROG Aura Terminal – RGB osvícení pro monitor, PC i jeho okolí. Jaké je? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 říjen 2018
altASUS nám v ČR s předstihem poslal na otestování novinku v podobě kitu pro RGB osvětlení.

 

 

 

 

Podobný RGB kit už jedna známá společnost nabízí delší dobu, testovali jsme jej, ale má poněkud nepříjemná omezení. V případě novinky od ASUS jde ale o výrazně zajímavější a v praxi flexibilněji použitelnější řešení a také funkčně vybavenější pro použití v kombinaci s monitorem (ASUS HALO) ASUS nám tuto novinku poslal už před časem s předstihem k otestování (na zahájení běžného prodeje v ČR se stále čeká), takže se na ní dnes podíváme …

  • ASUS ROG Aura Terminal

                                      – slaďte monitor s osvětlením PC, stolu atd.

RGB osvětlení je dnes základ každého PC a jeho okolí :). Osobně používám RGB LED pásky právě i pro osvětlení okolí PC, tedy stolu apod. už delší čas. Společnost ASUS nyní nabízí jednodušší možnost ovládání, a hlavně sjednocení osvícení PC s okolím. Novinka se jmenuje ROG Aura Terminal a jedná se o RGB modul, který můžete používat jak co by součást vašeho PC, tak může být hlavně umístněný mimo PC.

Součástí balení je tedy speciální, jak je u ASUSu zvykem velmi pěkně zpracovaný, ovládací modul ve velikosti zhruba 2,5“ disku (také má otvory zespodu tak aby se na pozici 2,5“ SSD dal namontovat do PC skříně). Na jeho vrchní hraně zdobené hliníkem je rovněž RGB podsvícené ROG logo.

Modul nabízí 4 kanály pro adresované RGB pásky (5V), kdy můžete teoreticky připojit až 90 LED diod na každý kanál. Nicméně celkem výrobce udává možnost připojení až 210 LED na všechny dohromady, což je zhruba 4,2m LED pásků. Součástí balení je ale jeden 60cm a jeden 30cm pásek. Další už si musíte přikoupit.

Co je na tomto řešení zajímavé, že na rozdíl od podobného produktu konkurence ASUS počítá s osazením tohoto modulu jak do PC skříně, tak mimo ni. V balení najdete totiž jak kabel napájení pro připojení k PC zdroji a ovládací USB kabel pro připojení na vnitřní USB základní desky, tak také napájecí adaptér do zásuvky a klasický kabel do USB portu.

Jak si to v praxi sestavíte, je tedy na vás. Já osobně mám v plánu vyzkoušet u některé z budoucích projektů stavby PC to, že ROG Aura Terminal dám vedle PC, tak abychom mohl natáhnout pásky kolem PC stolu a zároveň mít pásky v samotném PC, vše ovládané ale přes ten terminál. Současně to celé lze mít synchronizované s RGB osvětlením dalších ASUS komponent (desky, grafiky apod.) a také periferií ASUS, přes AURA SYNC.

Skrze aplikaci a funkci HALO, určené k samotnému TERMINAL, lze nastavit různé věci. Doufám jen, že ASUS konečně sjednotí všechny ty RGB aplikace pod jednu, začíná v tom být už slušný zmatek. ASUS sám primárně cílí s tímto produktem na osvětlení monitorů (se synchronizací barev, zobrazovaných na monitoru = HALO) a sladění se zbytkem RGB v PC. Ale jak říkám, dá se to použít i k osvětlení stolu atd.

 

Osobně bych uvítal, pokud b bylo podporováno více než jen 210 LED tedy 4,2m LED pásků. Používám LED pás kolem zadní hrany stolu, který má 5m samotný, pokud bych k tomu chtěl přidat dalších několik metrů pásků pro osvětlení monitoru a PC bedny, tak potřebuju dva ty TERMINAL moduly a to už není moc praktické ani levné. Současně je v základním balení jen 1x 60cm a 1x 30cm LED pásek, což s ohledem na cenu celého kompletu 80 dolarů, tedy cca 2150 korun vč. DPH, není úplně ono.

ASUS samozřejmě nabízí dokoupitelné stejné 60cm LED pásky, ale stojí 630 korun za kus. Prostě ten základ stačí sice na osazení monitoru, ale do PC už nezbývá a za ty peníze si myslím, že by v základu mohlo těch LED pásků být těch plných 4,2m, což je možné připojit. Osobně si myslím, že by k tomu také mohl být nějaký stojánek, když to budu mít mimo PC a ten modul je tak hezky udělaný (a také svítí), že je škoda to schovat za monitor nebo pod stůl.

Každopádně zajímavý produkt, ASUS přemýšlí správným směrem, tohle je dobré řešení, ale chtěl bych aby zvládl tak dvojnásobek délky LED pásků (tedy přes 400 LED), což by pro kompletní osvětlení pracovního prostředí, tedy stolu, třeba i více monitorů a PC skříně, bylo skutečně dostačující. Tak uvidíme, je to přeci jen první generace. ASUS ROG Aura Terminal má sice nyní omezení pro některé z nás, ale je to slušná konkurence pro aktuálně představenou druhou generaci podobného řešení od konkurenčního výrobce, který podobnou věc představil už před časem. Velmi zajímavá je HALO funkce synchronizace s monitorem, které rozhodně není nic běžného a funguje to překvapivě dobře a vytváří to lepší atmosféru, kéž by to bylo použitelné pro více než 4,2m LED pásků :).

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - K zamyšlení 2018-10-11 19:07:31

Vřele doporučuji každému shlédnout toto Odkaz a pak se trochu zamyslet.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-11 19:37:08
avatar
proč myslíš že přepínám mezi různými barvami? ;)
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-11 20:06:29

Haleluja! Už jsem se odhodlával k tomu, že si nějaký Ambilight budu muset doma zbastlit sám. Což by od rozhodnutí trvalo tak asi 5 let, a možná déle, a proto Asus dostane další moje peníze
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - "dá se to použít i k osvětlen 2018-10-11 20:59:30

Chtělo by to v tabulce porovnat s konkurencí poměr cena/výkon. Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-11 22:06:10
avatar
a můžeš u té žárovky měnit barvy podle toho co je zobrazeno na monitoru?
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ambiglow 2018-10-11 22:03:53
avatar
Tuto technologii mám na svém 27 monitoru od 31.1.2013, ze začátku WOW efekt, později ztráta vnímání, že něco takového mám. Dnes mě to spíš jemně ruší, než že bych z toho byl paf, ale tím si musí projít každý.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-13 12:55:13
avatar
Taky mi přijde, že tohle je užitečná technologie především na sledování filmů, tedy primárně na TV. Dokážu si představit, že to při práci může trochu rušit.
Ale tak asi by se to dalo poladit tak, že by byla synchronizace s obrazem zapnutá jen při spuštění video přehrávače a jinak by to svítilo konstantní barvou dle přání. V podstatě dva profily (nebo i víc), mezi kterými by se to dalo přepínat.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zase blikátka 2018-10-12 06:46:21
avatar
Takové věci patří jen na vánoční stromeček. Howgh
Kosheen [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-12 07:35:48
avatar
keby sa to dalo namontovat na tv tak by som to bral. Mal som Philips TV s ambilight a bolo to super. Teraz mam sony a mi to tak trocha chyba.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-13 10:50:56
avatar
Komu chtějí takovou kravinu prodat, když posledního bohatého kolotočáře včera pohřbili...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Witcher se hlásí s druhou sérií a budou další filmy i seriály!
Witcher se hlásí s druhou sérií a budou další filmy i seriály!Pondělí, 27 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 87x
Komentářů: 0
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1209x
Komentářů: 4
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1998x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 919x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1901x
Komentářů: 8