USB Type-C konektor bude povinný! Jednotné nabíječky pro mobilní zařízení. Apple je proti. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 24 září 2021
altNení otázkou jestli, ale kdy. Drtivá většina výrobců s tím nemá žádný problém. Až na jednoho.

 

 

 

 

Už před deseti lety se až na výjimku všichni hlavní a zásadní výrobci elektroniky dohodli, že budou společně postupně zavádět jednotný konektor. A hlavně jednotné příslušenství, speciálně nabíječky. Pro všechny to totiž kromě finančních úspor, znamená hlavně výhody pro uživatele. O deset let později jsou prakticky všechna nová zařízení minimálně od střední třídy výše (u některých starších a dnes levnějších designů se ještě objevuje starší micro-USB), vybavena USB Type-C konektorem. K mnoha z nich výrobci také standardně nedodávají v základu ani nabíječku, protože můžete použít prakticky cokoliv s běžných USB kabelem apod. Jinými slovy, prostě to jde!

Neexistuje ostatně žádný dobrý důvod, proč by mělo existovat vícero konektorů, a především mezi zařízeními nekompatibilní nabíječky, kabely apod. Type-C je zatím suverénně nejlepší USB konektor a standard obecně. Je oboustranný, je kompaktní, odolný a dokáže v nejnovějších verzích přenášet opravdu hodně energie a hodně dat, více než běžná mobilní zařízení skutečně potřebují. Navíc jako průmyslový všeobecný standard je neustále v pokračujícím rozvoji a vývoji.

  • EU nařídí Type-C povinně pro všechny mobilní zařízení

Každopádně i když je tomu už těch deset let, co se většina výrobců shodla na všeobecných výhodách a nutnosti zavádění stejného konektoru, stále existují zařízení s jinými konektory, které tak zbytečně zatěžují prostředí i uživatele. Evropská komise tak definitivně hodlá velmi brzy předložit návrh do EP na to, aby USB Type-C byl jediný a povinný standard pro veškerou mobilní elektroniku. Neočekává se, že by se schvalováním návrhu byly v Evropě nějaké potíže. Samozřejmě vše stále musí projít legislativním procesem, včetně schválení ze strany jednotlivých států a implementace do jejich zákoníků (včetně ČR). Vypadá to také, že zde bude krátké přechodné období, takže USB Type-C by mělo být povinné na všech typech mobilních zařízení prodávaných ve státech EU, nejdříve od roku 2024.

  • Jediný, kdo dělá problémy je Apple

                                – tomu jde o peníze, nikoliv o uživatele či prostředí

Obecně se dá říci, že 99% všech výrobců elektroniky, nemá se zavedením Type-C všude, žádný problém. Naopak jej podporují už dlouho a drtivá většina jejich současných produktů už Type-C konektory standardně má. Existují prakticky pouze výhody společného jednotného postupu v případě konektoru, jednotných kabelů a nabíječek. Tou hlavní je prostě fakt, že z hlediska vlastní výroby a využití zdrojů pro ni, je vše mnohem efektivnější. Jeden kabel a nabíječka se dá používat pro všechna zařízení, nevznikají tak tuny odpadů různých designů kabelů a nabíječek. Levnější je tak výroba a jednodušší je distribuce. Nemluvě samozřejmě o uživatelské přívětivosti celého řešení, kdy prostě nemusíte doma mít krabice nabíječek a zámotky kabelů na všechny své věci. Případně když si zapomenete nabíječku a kabel, tak na cestách nebude žádný problém si půjčit od kohokoliv a kdekoliv náhradu.

Type-C je navíc prostě skvělý funkční standard, který sám je stále ve vývoji, a není to tedy že by tu tenhle konektor a všechno, co umí mělo být navždy a neměnné. Používat jednotný typ dává zkrátka maximální smysl ze všech stran a úhlů pohledu. A existuje prakticky jen jedna jediná firma, která s tím má problém. A ta se jmenuje Apple.

Ten moc dobře ví, že jej Type-C prostě nemine. Ale přechází na něj tak neochotně a pomalu, jak jen je to možné. Dokonce i jeho aktuálně představené nové iPhone 13 stále nemají Type-C, ale používají jeho vlastní Lightning rozhraní. Důvod je čistě ekonomický. Apple vydělává obrovské peníze na originálním příslušenství, které si musíte za draho kupovat. Vydělává na certifikacích atd. Mít vlastní konektor a rozhraní je prostě věcí maximálního finančního zisku. Apple nezajímají uživatelé, technologie, natož příroda, ochrana či rozumné využívání zdrojů. Zajímá jej pouze a výhradně maximalizace jeho výdělků, marží a zisků, bez ohledu na kohokoliv a cokoliv.   

  • Apple se bude muset přizpůsobit, ale už má plán.

                                                                            Záměr EU má totiž díry.

Dobrou zprávou je, že neexistuje prakticky šance, že by Apple dokázal zabránit tomu, aby Type-C bylo povinné pro všechny, včetně jeho zařízení. Prakticky žádný jiný výrobce totiž s Type-C standardem nemá absolutně žádný problém. Naopak drtivá většina výrobců se mezi sebou domluvila na jeho používání už dávno. A prakticky všechny nové zásadní produkty už jej standardně mají. Není tedy otázkou, jestli Type-C bude povinný standard, ale už jen kdy se tak stane.

Zatím to vypadá na nejdříve rok 2024. Apple pochopitelně bude vymýšlet, jak si udržet ty zisky a příjmy z vlastního příslušenství. Jednou z cest je udělat další generace speciálně jeho telefonů, prostě bez konektoru úplně. Tedy spoléhat výhradně na bezdrátové nabíjení. Vtip je v tom, že současná podoba nařízení počítá s povinností Type-C kromě mobilních telefonů také u tabletů, sluchátek, reproduktorů, mobilních konzolí či fotoaparátů. Jenže už výslovně zatím nepočítá třeba s povinným Type-C u bezdrátových nabíječek ;). Zkrátka jako téměř všechno trochu dobré, co sem tam Evropští úředníci vymyslí (v záplavě jinak mnoha šílených nepromyšlených nařízení), je jednak pozdě, a především jen na půl cesty.

Pro většinu z nás se ale asi nic moc už nezmění. Type-C je všeobecným rozšířeným běžným standardem již dnes, a na většině zařízení a nových produktech prostě je a bude. A určitě se shodneme, že jde o mnohem lepší konektor a hlavně situaci, než před lety, kdy vlastní adaptér s unikátním konektorem byl prakticky u všeho. Krabice s různými adaptéry a kabely máme ještě mnozí doma. Sám za sebe jen nechápu, proč standardizace a jednotný přístup k jednotnému konektoru, kabelu a nabíječce, trval tak strašně dlouho … vždyť je to skvělý nápad od A do Z.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FrLo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-24 17:43:15
avatar
Takže všechny kabely a příslušenství s Lightningem budu muset vyhodit a nakoupit s USB-C? A komu tím prospějete, co? Druhé straně?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-24 18:08:57
avatar
klid, skoro všechny kabel s lightning se po pár letech používání samy zničí, jsou tak navrženy ;)
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 14:31:21

Ty kabely co si koupíš místno nich odkážeš vnoučatům. A ti je předají zase svým dětem.
georgx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jeden konektor na vše.. 2021-09-24 20:04:50

v "moderni" dobe je tu vsak jiny problem a ten, ze vyrobci se snazi masirkou vnutit lidem vizi, ze jeden konektor na zarizeni je to nejlepsi a jeste setrne k prirode...hah, ale v cem?

staci jeden priklad za vse a to "tablet" .. na nem najdeme zpravidla jiz a jen pouze jeden usb-c konous..jinymi slovy, chces zapojit sluchatka?=kup si redukci..chces vyvezt obraz na externi zobrazovadlo?=kup si redukci..chces pripojit mys?=redukce..chces snad pritom tablet jeste i nabijet?=kup si dalsi posr*nou rozsirujici krabici, kterou na ten jediny konektor napojis...cili dalsi vydaje pro zakaznika, nesetrnost vuci prirode a navic dalsi hromada kramu, kterou clovek musi nosit sebou...proc by to totiz vyrobce delal prakticky a funkcne, jako drive, kdyz byly vsechny zdirky pritomne na danem zarizeni...ale tupe ovce jsou vsak s "modernim" trendem spokojene stejne tak, jako jim prijde lepsi tahat sebou "powerbanku", misto moznosti si uzivatelsky a behem chvile vymenovat baterie v mobilnich zarizenich...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-24 22:14:00
avatar
já nevím proč někteří musíte svou hloupost dávat ještě na obdiv a smát se tomu. mě to přijde dost smutný že nevíš něco, co je schopen pochopit i žák základní škody, když se nad tím trochu zamyslí a každý s vyšším vzděláním se základy ekonomického uvažování si to rovnou dokáže spočítat ...

vážně nechápeš proč je mnohem efektivnější, výhodnější pro uživatele a šetrnější k přírodě vyrábět pro všechna zařízení jeden typ konektoru, jeden typ kabelu a jeden typ nabíječky, než mít desítky různých nabíječek, konektorů a kabelů?

chceš mě říci, že ani selským rozumem to nevymyslíš?
georgx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-24 22:17:50

az bude jeden stejny konektor pro vse, tak az tehdy ta zmata bude davat smysl...bohuzel sis asi nevsiml, ze sluchatka se strikne vyrabi stale s jackem, kabel pro pripojeni k zobrazovadlu v hdmi, nebo DP koncovkou a podobne .. dobre rano
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-24 22:33:13
avatar
ehm ... v tomto případě je samozřejmě řeč jen o věcech, kde jednotný konektor má smysl, proto se bavíme hlavně o všech mobilitách .... v případě sluchátek to platí pro taková, která jsou typu USB
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sluchatka 2021-09-26 10:00:01

Jak mohou mit klasicka sluchatka bez vestaveneho dacu misto analogoveho konektoru (onen jack) digitalni konektor? : ))
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 21:58:14
avatar
Hele já souhlasím, že by bylo fajn mít na tabletu těch konektorů víc.
Na starém mám třeba jak USB, tak i micro HDMI a audio jack.
Ale pravda je taková, že HDMI jsem využil za těch 8 let asi 3x a audio jack taky většinou zeje prázdnotou.
Sluchátka mám většinu BT (od malých pecek, po velká HiFi) a kabelová už používám jen u hlavního herního PC.
Takže pokud se na to podíváš tak, že si koupíš jeden USB-C "dock", který má několik plnohodnotných USB, HDMI, LAN a třeba i čtečku karet a používáš ho jak s tabletem, tak s notebookem a příležitostně i s mobilem, tak to nakonec může být ekologičtější, než aby všechna ta zařízení měla ty všechny porty na sobě.
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Apple 2021-09-25 08:11:01

Nějak nemohu pochopit, proč se někteří čertí kvůli tomu lightningu. Vždyť usb-C je minimálně srovnatelný a právě, že může sloužit i místo HDMi a i jako napájecí. Je to jen o tom, co který výrobce od toho chce a kolik do toho investuje. Zrovna Apple by si mohl s jeho ekosystémem udělat z toho mega výhodu, kdyby použil usb-c u všeho a na vše, co prodává.
Argument o zbytečném vyhazování kabelů pokulhává, když jsem si loni koupil iPhone 12 a tam dali kabel sice lightning, ale na druhé straně je usb-c a v balení nebyla nabíječka. Letošní iPad už má usb-c.... Prostě to dělá naschvál, aby co nejvíce vydělal.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-25 12:50:01

A taky by se mohlo uzákonit, aby pro nabíjení notebooků a všech 12+V zařízení byly povinně konektory 5.5/2.1 (a zvláště vymlátit redundantní a matoucí 5.5/2.5)- protože ten chaos v tom už mě taky s*re.
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Somarina 2021-09-25 17:18:01

Rozumnejsi vyrobcovia USB-C davno maju. Ak zavedenie tohto standardu sposobi ze nenazrany Apple odstrani vsetky porty a bude iba bezdrotove nabijanie bude to mat katastrofalne dopady. Bezdrotove nabijanie zerie asi o 50% energie, cize to anuluje vsetky vyhody zavedenia jedneho standardu. A co je este horsie, ako u vsetkeho, aj tu vsetci ostatny okamzite Apple skopiruju a o chvilu nebude port ani na jednom telefone ...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 10:23:23

Tohle rozhodně není dobrý nápad. Představte si, že by se to zavedlo už v dobách USB mini. Nikdo by neměl šanci přesunout se na mikro verzi a dnešní USB-C by na zařízeních nemohlo vůbec existovat, protože legislativa by to neumožňovala.
A přesně to se děje nyní. Legislativa bude uměle omezovat technologie a přitom zcela zbytečně. Drtivá většina zařízení přešla na USB-C sama od sebe. I Apple i většiny tabletů už má USB-C a na strategii nepřibalovat nabíječky přešel jako první z výrobců. U dalších generací telefonů a zařízeních menších jak tablet navíc Apple uvažuje již o čistě bezdrátovém provedení, tedy bez jakéhokoli konektoru.
Lidé navíc nabíječky doma mají, kabely doma také mají. Aktuálně v podstatě není ani co řešit. Trh to prostě vyřešil sám a během 2 let by tu změnu dodělal i Apple sám za sebe.
Uvazovat se legislativou k nějakému technickému standardu a zakázat jakýkoli jiný, to je prostě v technicky založené společnosti naprostý nesmysl. Je to jako příkaz používat jen CRT monitory v době, kdy se o LCD panelech nikomu ani nesnilo. USB-C není zrovna vzor mechanické odolnosti a pokud by se objevila náhrada, která by byla odolnější, tak by to bylo ideální.
Stejně tak by bylo ideální prosadit jednotný standart bezdrátového nabíjení a zbavit se kabelů úplně.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-04 13:21:17

Úplně marný krok který nic nezmění a nevyřeší a nevylepší. Platnost nejdříve 2024, takže vymáhat se to začne 2026. Tou dobou váš nenáviděný iPhone už žádný konektor mít nebude.A kromě základního iPadu a airpods už vše USB-C má. A veškerá ne-apple elektronika na Cčko přechází/už přešla sama. Problém který tohle nařízení neřeší jsou nabíjecí standardy, což mi přijde jako mnohem větší problém. Každý čínský superphone má vlastní debilní warp/super/hyper/dash charger s vlastním standardem který se mění snad každý rok takže je stejně nabíječka na každý telefon jiná.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
God of War vyjde na PC ve vylepšené grafice
God of War vyjde na PC ve vylepšené graficePátek, 22 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 228x
Komentářů: 2
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesČtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 403x
Komentářů: 0
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!Čtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 506x
Komentářů: 1
The FLASH dostává samostatný film – první ukázka
The FLASH dostává samostatný film – první ukázkaStředa, 20 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 804x
Komentářů: 0
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?Úterý, 19 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 634x
Komentářů: 1
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!Pondělí, 18 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 5