USB4 dorazí příští rok – co nabídne a vznese pořádek do nepořádku standardů USB? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 17 červen 2019
altSkupina, která dohlíží na USB standard je kritizována za hloupé názvy nových generací.

 

 

 

 

USB Implementers Forum (USB-IF) oznámilo, že standard USB4 dorazí do praxe dle plánu. Konkrétně počítá s nasazením a zařízeními v závěru roku 2020. Kupodivu nás to až tak moc nezajímá, jako by nás spíše zajímalo, zda konečně tím bude napraven ten obrovský bordel a zmatek, který panuje ve specifikaci USB 3.x, kdy nedávné oznámení hloupého a značně zmatečného USB 3.2, vzbudilo velkou vlnu nevole. Hlavně kvůli benevolenci standardu, a tedy značené nejasnosti pro běžné uživatele, protože nebude USB 3.2 jako USB 3.2.

S nástupem USB4 (pozor, není značeno jako USB 4.0, správně je skutečně USB4), by ale údajně měly zmatky konečně skončit. Na rozdíl od USB 3.x, které může mít podobu zcela odlišných konektorů a další zmatky ve specifikacích, USB4 je vždy Type-C konektor. Jde totiž prakticky o převzetí ThunderBolt 3 specifikace, tedy původně Intel technologie, který ji tímto dává k dispozici.

Nicméně zmatkům úplně konec nebude, protože USB 3.2 a USB4 mají být vypuštěny do praxe zhruba ve stejnou dobu. USB4 ale bude vždy stejný konektor, bude mít až 40Gb/s a bude nahrazovat i funkci DP1.4, HDMI atd. Chaos, který představuje současná USB 3.x generace tak sice ukončuje, ale obávám se, že ještě roky bude spousta zařízení a PC spoléhat na USB3.x namísto USB4. Zejména kvůli nákladům na výrobu, kdy Typ C konektory a kvalitní kabely jsou samozřejmě dražší. Nicméně USB 3.x je snad opravdu konečnou pro Typ A konektor a ten zmatek, který časem ustane. Stejně si myslím, že USB4 tu mělo být rovnou, žádné USB 3.2 zaváděno být nemělo. Ten jeden konektor a jedna specifikace a stejná kvalita pro všechno, by bylo mnohem jednodušší a efektivnější.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 15
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 21:05:23
avatar
Tak myslet si, že USB4 tu mělo být rovnou můžeš, ale v době, kdy USB 3.2 vznikalo, ještě Intel neuvolnil Thunderbolt pro použití;-)

Hádám, že to je i jeden z důvodů, proč nový Mac Pro má Intel CPU. Apple rozhodně není ochotný udělat počítač bez TB3 a to ještě nedávno jinak než s Intel CPU nebylo možné...

Škoda, že to Intel neuvolnil dřív, mohlo být více zajímavých zařízení i třeba s AMD CPU, nabízejících TB konektivitu.

Ten standard je fajn, ale Intelu příliš dlouho trvalo pochopit, že uzavřený standard má vždy mnohem menší šanci oslovit masy a uspět, než otevřený standard...
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 22:08:19
avatar
USB mělo původně tu výhodu v univerzálnosti, jeden typ portu v počítači, jeden u periferie. S rozšířením mobilů se objevilo mikro, mini, externí harddisky zas měly typ B...
Chtělo by to se vrátit k původní myšlence jednoho univerzálního konektoru a postupně s ním vydávat i veškeré periferie. Pamatuji si, jak dřív člověk u spousty věcí potřeboval firewire, dnes je to thunderbolt či nové USB C, ale docela by semi líbilo, kdyby třeba za pět let USB 4,5,6 měli stejný kabel a třeba jiné rychlosti. Nechci se vracet do doby, kdy musel mít člověk na desce 10 různých portů a v polovině z nich dvě redukce.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-18 02:36:12
avatar
Tak tohle už přece řeší USB-C. Jen bohužel jeho adopce je pomalá...
Z toho co vím, tak primární důvod je cena jeho implementace. Jak kabely, tak ty porty na zařízení, jsou citelně dražší, než staré USB A/micro.
Bohužel to jako výsledný efekt má i hrozný bordel v tom, co který kabel nebo zařízení přes USB-C vlastně umí protlačit => rozuměj, které části toho standardu má naimplementovány, protože implementace všech je nejen drahá, ale u kabelů i prostorově náročná (jsou pak tlusté/těžké/neohebné).
TOW [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-18 09:07:47

USB-C není všespasitelné, mechanicky (třeba proti starému USB-A nebo USB-B) je podstatně horší, při připojování stacionárních zařízení je to dost trabl (i to je jeden z důvodů pomalejší adopce). Že bude mít USB5 nebo USB6 stejný kabl je spíš nepravděpodobné (i když možná ještě nějak USB5 udělají), fyzika nás pomaličku začíná tlačit k optice.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-19 10:47:38

Upřímně řečeno bylo na čase a nevidím důvod, proč by napříkad video výstupy z grafické karty neměly být v optice jako standard.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-19 14:47:25
avatar
USB bylo hlavně "lidové" rozhraní. Lepších a dražších bylo dost. Dneska když nový 1,5m USB-C kabel stojí víc než 25% nového levného telefonu s USB-C je něco špatně.... ...doba kdy sem kupoval SCSI kabely za tisíce v poměru stím co připojovaly už by měla být pryč
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 283x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1772x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1369x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2847x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1617x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0