10nm Intel procesory opět odloženy. Intel zůstává na 14nm i příští rok a i pro větší čipy. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 04 duben 2019
altVypadá to, že 10nm výroba je stále daleko do použitelného stavu na větší čipy. 14nm zůstane.

 

 

 

 

Šance, že se v letošním roce dočkáme nějakých zajímavých skutečně nových už 10nm procesorů s výjimkou ultra malých a nevýkonných mobilních modelů a ATOM modelů, je prakticky nulová. Aktuální plány a roadmapy neuvádějí žádnou skutečně novou generaci procesorů Intel v dohledné době, natož na 10nm. Naopak vše nasvědčuje tomu, že příští rok se dočkáme další 14nm generace v podobě COMET LAKE procesorů s až 10jádry.

O těch se původně mluvilo už pro letošní rok, jenže Intel nevyřešil a hned tak nevyřeší problémy s výrobními kapacitami 14nm výroby. Výrobci počítačů tvrdí, že situace se ještě dále zhoršuje, Intel dodává ještě méně čipů než dříve a nečekají se žádné změny až do konce tohoto roku. I proto údajně došlo k odložení vydání až 10jádrového mainstreamu, protože by jej Intel nedokázal dostat na trh v nějakém smysluplném množství, aniž by ohrozil už tak nedostatečné dodávky ostatních běžných procesorů. Intel se primárně soustředí na vyšší segmenty, zejména serverové XEON procesory, kde jsou zdaleka největší marže a doslova bojuje o každé % trhu a snaží se zabrzdit nástup AMD platformy, co to dá. Spoléhá přitom na extrémní konzervatismus a setrvačnost, která vládne na trhu se servery. Nicméně musí přitom vyrábět stále větší čipy a ve větších počtech, protože AMD s jeho 32jádry a brzy až 64jádrovými CPU už znatelně roste a oslovuje stále širší okruh zákazníků.

Intel navíc musí uvádět na trh produkty, které realisticky ještě nemá úplně připravené a dokončené. Příkladem je aktuální vydání 56járového XEON PLATINUM procesoru, který je tvořen dvojící 14nm 28jádrových čipů, již existujících ve starších 28jádrových procesorech. Ano, Intel vydává slepenec, přitom ještě nedávno jisté slepence kritizoval ;). Nový XEON Platinum 9282 má tedy 56 jader, 112 vláken, 12kanálový řadič pamětí (6+6) a neuvěřitelných 400W TDP na základním taktu 2,6GHz! Intel jej ale začne dodávat až později během Q2 2019, nicméně představit jej musel už nyní z jednoduchého důvodu.

AMD se chystá uvést na trh 7nm EPYC procesory v čele se 64jádrovým/128 vláknovým modelem. Uvedení proběhne právě tento kvartál a samozřejmě 56jádrový Intel procesor nebude výkonem ani efektivitou a rozhodně cenou, novince od AMD stačit, proto jej Intel musel uvést už nyní. Novinka stojí 10 až 18 tisíc dolarů dle varianty.

  • 10 jádrový mainstream „COMET LAKE“ až příští rok?

Situace se 14nm výrobou se nelepší, stále větší čipy pro servery, které Intel musí 14nm vyrábět, ubírají kapacity pro klasické spotřební čipy, kterých Intel dodává stále méně a méně, a i ty musí zvětšovat. Místo 4 jader musí dodávat 6 a 8 jádra. Navíc hrozba, že AMD uvede novou generaci pro mainstream s více jak 8 jádry je zcela reálná. Už dříve jsme tedy slyšeli, že Intel chystá 10jádrový 14nm Core i9 procesor pro LGA 1151 platformu. V tuto chvíli se ale mluví o tom, že Intel 14nm refresh refreshe refreshe refreshe 14nm SKYLAKE, tedy „COMET LAKE“ uvede nakonec až v roce 2020! pro letošní rok se údajně dočkáme jen již ohlášeného COFFEE LAKE Refresh v nové revizi, jež nejspíše dorazí v květnu/červu.

Žádná 10nm nová generace procesorů Intel není na spadnutí ani v dohledu, a i příští rok tedy bude hlavně o 14nm. AMD si tak může dát na čas, protože jeho nová 7nm generace nové ZEN 2 architektury nebude konkurovat 10nm ICE LAKE, ale stále jen stávajícím 14nm „refreshům SKYLAKE“ architektury. Intel totiž nemá kapacity na výrobu 10jádra místo 6 a 8 jader a problém je i prostý fakt, že řada mainstreamových desek 14nm 10jádro s jeho nároky prostě nezvládne. Nástup 10nm výroby bude velmi pomalý, v tuto chvíli se chystají jen ultra mobilní čipy a malé ATOM modely. Na víc zdá se není 10nm proces Intel stále připravený. Ty nastoupí v závěru roku. Výrobci proto očekávají, že dostupnost procesorů Intel se alespoň trochu zlepší právě až nejdříve v závěru tohoto roku, kdy se projeví přechod na 10nm alespoň u části nabídky, ale i spuštění dalších kapacit. Na druhou stranu nájezd na 10nm novou 14nm řadu zase pravděpodobně spolkne celý nárůst objemu výroby 14nm křemíku, takže zlepšení nemusí být nakonec nijak znatelné. Každopádně velká šance pro AMD a vypadá to, že tentokrát řada výrobců ani nemá na výběr a AMD prostě oslovit musí … to by stojaté vody mizerné nabídky OEM počítačů a řešení všeho druhu, mělo konečně rozhýbat. A právě v začínajícím Q2 2019 uvidíme první výsledky …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 20:32:16

jeden prsten vládne všem...za ten prsten dosaďte AMD...coming soon
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 21:09:56
avatar
Stálé zmenšování je stejně neudržitelné, je na čase nějaká revoluce v architektuře, minimálně integrované chlazení, které umožní čipům efektivně využít třetí rozměr.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 21:49:52

Vývoj si cestu najde, ikdyby se použili jednotky z "jemnějších" fyzikálních soustav, na které zákazník uslyší.
Bohumil Stejskal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 11:44:38
avatar
Poslušně hlásím, že má Asus TUF Z370PRO GAMING koupená před 1,5 rokem už právě taky dostala aktualizaci BIOSU pro nové Intely. Ale tak samo, tehdy byla jiná doba, dnes bych šel do 7 nm AMD a každému radím ať na to počká a na X570
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1430x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1296x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 834x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1264x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 1
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaní
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaníSobota, 03 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 908x
Komentářů: 0