AMD a GlobalFoundries ukazují klíčové novinky na 32nm – Nové Llano, Bobcat a Bulldozer procesory Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 02 září 2010
altNa GTC se pochlubili prvními wafery očekávaných 32nm procesorů …

 

 

Jak jistě víte, AMD už nemá vlastní továrny. Ty prodala do společnosti GlobalFoundries, která nakoupila další provozy různě po světě. AMD a GF jsou ale majetkově stále spojeni a to přes ATIC, který vlastní 20% AMD a 100% GlobalFoundries. AMD a GF tak velmi úzce spolupracují ohledně výroby čipů z rýsovacích prken AMD.

GlobalFoundries má velké plány, ostatně stojí za ním bohatí investoři a může si dovolit to, co by samostatné AMD nikdy nemohlo. Kromě rozšíření stávajících provozů staví i nové. V současnosti se v Německu přebudovává 45nm továrna AMD na 32nm. I díky rozšířením by brzy měla tato továrna produkovat 80 000 waferů měsíčně. Zároveň se staví 28nm továrna v New Yorku, která by měla v roce 2012 začít vyrábět a to 60 000 waferů měsíčně. GF ale disponuje i dalšími provozy v číně, kde má 65nm výrobu a plánuje zvýšení produkce z 21 000 na 50 000 waferů. Celkově plánuje v následujících 2 letech zvýšit kapacitu výroby na dvojnásobek současného množství. A v horizontu 4 let až na trojnásobek. Rozhodně jsou to velké a smělé plány, ale jsou reálné.

GlobalFoundries má v rukou vše, co k dosažení svých cílů potřebují. Mají peníze, mají kvalitní lidi (část z nich přebrali svému konkurentovi TSMC, které pak má problém s vlastní 40nm výrobou), mají kde a co rozvíjet a mají silné partnery. AMD, které se stará jen o vývoj čipů a IBM které spolupracuje s AMD na vývoji čipů a obě firmy pak úzce spolupracují s GF na vývoji výroby, tedy toho, jak nové čipy co nejlépe a nejjednodušeji vyrobit.

AMD pak spolu s GF na GTC představily a poprvé světu ukázaly 32nm čipy nové generace. Jako první ale dorazí čipy FUSION – Ontario, které budou vyráběny 40nm u TSMC, takže o těch se moc nemluvilo. Následovat ale budou 32nm čipy LIano. AMD ukázalo jejich podobu a prozradilo, o co jde:

(32nm FUSION procesor Llano - 4 CPU jádra + DX11 GPU)

AMD Llano je 32nm čip s velikostí kolem 200mm2. Má 4 jádra, která ale architektonicky jsou upravená Phenom II jádra, či spíše ATthlon II – nemají sdílenou L3. Místo ní je totiž na jádře integrovaná grafika. Ta má 480SP a je prý založena na architektuře HD 6000 (pro srovnání současné grafické HD 5600 modely ATI mají v jádře 400SP). Llano je navrženo na pracovní frekvence až 3GHz, ale bude nabízeno i v úsporných verzích – plánuje se 2,5W ale i 25W verze s napětím 0,8 - 1,3V.Llano je však pouze přechod mezi současnou a skutečně novou generací čipů. Llano by se mělo objevit na konci Q1 2011 a v současnosti finišují přípravy na jeho hromadnou 32nm výrobu.

(32nm Waffer s Llano čipy)

Hlavní událostí ale bylo představení 32nm procesorů Orochi. To je skutečná nová generace. 8 jádrový 32nm čip architektury Bulldozer.

(32nm Orochi - 8 jader (4x Bulldozer))

Jak víte z našich článků, Bulldozer je označení pro dvoujádrové modul, ze kterého se pak procesory skládají. Orochi má tedy celkem 4 Bulldozer moduly. Bohužel další podrobnosti jsou tajné a je také dost možné, že AMD upravilo obrázek tak, aby nebylo vidět vše podstatné. Orochi totiž dorazí až v druhé polovině příštího roku, nástup se prý očekává dříve jak v Q4 2011, což koresponduje s tím, co jsem říkal dříve, že první procesory Bulldozer, při nejlepším scénáři, uvidíme na trhu v červenci 2011, byť by se oficiálně mohly představit už v červnu na Computexu. Méně optimistický termín je září 2011. Každopádně nějaký masivní nástup nové generace procesorů AMD do desktopu nelze čekat dříve, jak za rok a to je ještě dlouhá doba. Uvidíme, zda AMD na tomto poli ještě něco nevymyslí. 32nm výroba bude zahájena již poměrně brzy, ale AMD nechce udělat stejnou chybu, jako u prvních 45nm AMD Phenom procesorů a chce všechno odladit. Jenže co si budeme povídat, současné procesory AMD Phenom II a Athlon II jsou přeci jen už hodně zasloužilí borci a proti novým 32nm Intel Sandy Bridge, které dorazí v lednu, už šanci nemají. Jinými slovy, nejlepší by bylo uvedení nových procesorů AMD maximálně někde kolem poloviny roku 2011. Pokud to ale bude až ve 4Q v případě mainstreamu, bude to dost pozdě. Samozřejmě bude tady 40nm Ontario pro netbooky a tablety a 32nm Llano pro notebooky. Ale desktop a servery na své novinky budou čekat …

Zdroj: DDWorld.cz
 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1371x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 967x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1338x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3943x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1499x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 0