AMD dosáhlo rekordního podílu na x86 CPU trhu. V serverech překonalo noční můru Intelu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 07 únor 2024
altBývalý šéf Intelu varoval, že pokud AMD obsadí 20% serverového trhu, bude problém. Má ho.

 

 

 

 

Společnost AMD setrvale podílově roste na CPU trhu. To asi nepřekvapí nikoho dnes, protože má ve všech ohledech mnohem lepší procesory než Intel. V některých segmentech se Intel nedá považovat za konkurenci a prakticky ani za alternativu. Přesto zůstává jasně největším výrobcem x86 CPU se zdaleka nevětším podílem. Proč? Protože na produktech vlastně nezáleží. AMD jednoduše nemá, kde by vyrobilo potřebné množství čipů, aby mohlo kapacitně Intel v potřebách trhu nahradit. Jakkoliv má Intel problémy s výrobními procesy a technologicky už o 1,5 generace zaostává za TSMC, stále má 10+ obřích továren na komplexní čipy, které prostě nelze kapacitně nahradit. A na CPU trhu se to projeví. Pokud by AMD nevyrábělo u TSMC nic jiného než ZEN čipy pro procesory, asi by bylo reálné že by mohlo usilovat i o více jak 50% trhu. Ovšem protože vyrábí také GPU a další čipy, nemá jednoduše výrobní kapacity, aby mohlo nějak rapidně podílově na poli CPU růst nad 30%. A i ta třetina trhu je obří výzva, protože jak víte, nejen CPU jsou dnes velmi žádané zboží od AMD. Speciálně boom AI akcelerátorů spotřebuje velkou část výrobních kapacit.

V žádném případě tedy neočekávejte, že by se AMD v dohledné době dostalo na výrazně vyšší podíly své PC platformy. Zájem o jeho procesory je vyšší, než kolik jich reálně může na trh dodat s ohledem na dostupné kapacity produkce. A tak si nadále bude partnery pečlivě vybírat. Současně to znamená, že Intel má pokračování převahy na OEM trhu jistou. Jakkoliv zejména výrobci mobilních PC mají Intelu plné zuby a rádi by osazovali více AMD procesorů během 2024. Zatím tady ale máme výsledky za Q4 2023. A říci, že AMD je velmi spokojené, by bylo hodně zdrženlivé.

Jak jistě víte, absolutní prioritou pro AMD jsou serverová řešení. Tam v současnosti nemá výkonem a efektivitou konkurenci a zákazníci jsou ochotni za to také zaplatit. Hodně zaplatit. Čistě z hlediska počtu dodaných kusů má sice v serverech 23,1% podíl, ale zásadní je podíl na příjmech, který přesáhl 31%! To je splněná noční můra pro Intel, jehož bývalý šéf kdysi varoval, že pokud AMD dosáhne na „jen“ 15 až 20% na serverech, změní se zásadně situace pro celý Intel a bude s tím mít problém. A také ho dnes má. Intel jednoduše neumí fungovat na trhu, kde nemá téměř 90% podíl nebo rovnou monopol, speciálně v serverech, které zisky živí vývoj všech CPU. Ostatně jeho serverová divize se dnes potácí na prahu ziskovosti, a to i když stále má většinu trhu.

Je zjevné, že pro AMD jsou serverová CPU absolutní prioritou a nejdůležitějším produktem. Má tam zdaleka největší podíl na trhu nad Intelem, v oblasti příjmů dvojnásobný proti jiným oblastem. To tedy odpovídá na otázku, proč se AMD na serverová CPU soustředí. EPYC je zkrátka hlavní procesorový produkt AMD. S tím se vezou i desktopové CPU, jež využívají stejné čipy, což je podle mě také jediný důvod, proč vůbec desktopové CPU dnes AMD nabízí. Pokud by nesdíleli stejné čipy se serverovými řešeními, pochybuji, že by se jimi AMD zabývalo v takové míře. Nicméně AMD neusiluje o nějaký rapidní růst podílu a dodávek, protože by muselo omezit dodávky pro výnosnější serverové modely používající stejné čipy. Takže na desktopu AMD roste jen velmi mírně, má necelých 20% podílu v kusech a jen 16% podílu v tržbách. Intel se tak na desktopu, speciálně v OEM, nemusí o svou pozici obávat, jakkoliv jeho platforma není prakticky vůbec konkurenceschopná dnes. Stačí ale, že se vyrábí a je fyzicky široce dostupná.

Pokud jde o mobilní platformu, ta je z hlediska objemu dodávek procesorů a příjmů z nich, mnohem větší než desktop. Konkrétně v Q4 2024 činil podíl desktopových PC zhruba 30 ku 70 mobilním. Pro AMD jsou mobilní CPU také o něco zajímavější a větší prioritou než desktop. Takže nepřekvapí poměrně velký růst. Ještě v roce 2022 mělo AMD 16% podíl, na konci 2023 překročilo 20%. Konkrétně dosáhlo na 20,3%. A má výhled na další růst, speciálně v mobilním segmentu, kde mají výrobci notebooků Intelu plné zuby, protože jeho METEOR LAKE je naprostý fail. Přišel pozdě a nesplnil nic, co sliboval, ba dokonce má AMD v mnoha směrech stále lepší platformu, a to je o rok starší. Výrobci notebooků si tak na konci 2023 sypali popel na hlavu, že čekali na ten nový Intel, místo aby včas objednali více AMD čipů. A někteří se nechali slyšet, že by rádi zvedli podíl nabídky AMD procesorů ve svých noteboocích až na 50% během let 2024/2025. Zda AMD bude schopno obsloužit všechny zájemce je ovšem krajně nepravděpodobné. Výrobní kapacitní omezení jsou jasná a daná. Vybere si tedy jen pár výrobců. I tak je jasné, že se může speciálně v oblasti mobilních PC, těšit na další růst podílu a nedivil bych se, kdyby za rok atakovalo těch 25%.

Obecně je tedy AMD velmi spokojené se svou pozicí a situací. Nemá důvod pro nic jiného. PC trh je stále trochu omezen, ale je živý. Omezením AMD zůstává jednoduše fakt, že prostě nemá továrny jako Intel. 10 továren čistě na CPU, kterými disponuje Intel, prostě TSMC kapacitně nenahradí. Tedy nahradilo by, ale muselo by dát AMD většinu kapacit (tedy omezit dodávky pro Apple, Qualcomm či NV) a současně AMD by nesmělo vyrábět nic jiného než CPU. Pak ano, pak by množstevně mohlo s aktuálně lepšími procesory co do vlastností, plně konkurovat Intelu a usilovat o dominantní podíl na trhu. Ale to se prostě nestane. Nicméně pro AMD je současná pozice nemít továrny i výhodná, protože nemá náklady s nimi spojené. AMD tedy jako firma může s velmi slušnou ziskovostí fungovat při marži kolem 40%. Intel ne.

Pro AMD je tedy už současná pozice a výsledky velkým vítězstvím. A úplně mu stačí to jen velmi pomalu zlepšovat. Více než 30% podíl v serverových příjmech z CPU je absolutní sen pro tuhle firmu a obrovsky ovlivní hodně věcí. AMD má dnes díky těm penězům možnosti, o kterých se mu před pár lety ani nezdálo. A to se podepisuje na vývoji a podobě jeho dalších produktů.

Před pár lety si také nikdo neuměl představit, že AMD bude mít 2x výkonnější CPU, než to nejlepší co dokáže Intel a současně bude mít také nejefektivnější a prostě nejlepší CPU na trhu ve všech ohledech. Nikdy sice na x86 trhu nebudeme mít skutečné konkurenční prostředí, protože díky rozložení výrobních kapacit ani nemůžeme, leda že by vláda USA rozdělila Intel na výrobní a nevýrobní část, a vzájemně si konkurovaly. Nicméně současný stav je zatím zdaleka nejblíže, kdy jsme se ke konkurenčnímu prostředí na poli x86 CPU vůbec dostali. Nikdy v posledních 15-20 letech nebyl boj mezi AMD a Intelem zajímavější. Nikdy nebyl větší tlak na ceny ani zlepšování výkonu u novinek. Tak doufejme, že to vydrží :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 354x
Komentářů: 0
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 885x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1172x
Komentářů: 2
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 3