AMD má největší podíl na trhu za téměř dekádu! Poptávka po RYZEN převyšuje plány výrobců. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 06 srpen 2020
altRYZEN a EPYC procesory mají zasloužený úspěch a růst podílu i dodávek je bezprecedentní.

 

 

 

 

O tom, že procesory AMD RYZEN a EPYC jsou dnes k nemalému šoku a překvapení asi všech (nejvíce u Intelu), nejlepší na trhu prakticky ve všech ohledech, všichni dobře vědí. Samozřejmě to neznamená, že by se jich prodávalo více, než procesorů Intel. To platí jen v jediné malé oblasti trhu, v desktopovém DIY retailu, kde si sami zákazníci vybírají a staví své PC. Zde má AMD přes 80% podíl, protože Intel jednoduše nemá, co nabídnout. Bohužel drtivá většina trhu PC je tvořena OEM, mobilními PC apod., kde koncoví zákazníci nemají velký vliv na výběr komponent, se kterými jsou jim finální počítače prodávány.

Někteří „výrobci“ počítačů si nicméně stěžují, že by rádi nabídli více AMD modelů, ale jaksi nemají dostatek procesorů. Před pár dny proběhla médii kritika společnosti XMG (Schenker), který řekl, že mu prostě dochází AMD RYZEN 4000H procesory a na další dodávky musí čekat. Takže některé jeho již objednané notebooky budou mít zpoždění a lidí místo toho mají kupovat Intel verze.

Samozřejmě okamžitě se snesla kritika na AMD, že prostě nedodává dostatečný počet procesorů, neobjednalo jich dost atd. Jenže AMD za to opravdu nemůže. AMD nedodává procesory „výrobcům“ jako XMG apod., ale dodává je ODM (Original Device Manufacturer), tedy skutečnému výrobci těch počítačů, které jsou pak pod různými značkami prodávány pro celém světě.

AMD samozřejmě zadává a plánuje výrobu svých procesorů u TSMC, ale činí tak na základě objednávek OEM, ODM a distribučních kanálů. Ti musí přesně říci a odhadnout, kolik toho budou vyrábět. A pokud chcete prodávat počítač s AMD procesorem třeba teď v srpnu 2020, tak objednávky na ty procesory jste museli podat nejpozději začátkem roku 2020. To je samozřejmě normální, protože výroba procesorů, doprava, výroba vlastního PC atd. to vše samozřejmě trvá mnoho týdnů. XMG si tedy stěžuje, ale může si za situaci z velké části samo. Prostě neobjednalo u ODM tolik AMD procesorů, kolik bylo potřeba protože neodhadlo, jak bude zájem. Ve stejné situaci je i řada OEM výrobců a dalších značek. Jednoduše skutečná poptávka po AMD procesorech převýšila objednávky udělané na základě odhadované poptávky.

Na obranu všech zúčastněných je nicméně třeba zdůraznit, že jsme ve velmi nestandardní situaci, kterou jsem na PC trhu dlouho nezažili (pokud vůbec). Že AMD procesory, zejména ty mobilní RYZEN 4000U/H budou dobré, se vědělo. Ale nevědělo se, že až tak, že Intel vedle nich bude o tolik horší, a tak AMD vlastně bude to nejlepší na trhu, i když jsou dokonce levnější a výhodnější. Samozřejmě protože předchozí generace AMD procesorů nebyly v takové pozici, poptávka po nich byla logicky menší, takže když OEM a ODM výrobci zadávali objednávky na nové RENOIR RYZEN 4000 mobilní procesory na přelomu roku, nikdo neměl ani tušení, jak velká ta poptávka skutečně bude, a že budou až tak dobré. Jaká je realita tak mnozí zjistili až na přelomu Q1/Q2, kdy se první počítače dostaly na trh a všichni s otevřenou pusou koukali na to, jak třeba malý tenký 14“ notebook, rozdrtí procesorovým výkonem to nejlepší, co Intel vůbec má v 2-3x větším DTR notebooku a současně vydrží 10 hodin na baterku:

Není tedy divu, že když to mnozí zákazníci viděli, tak se v Q2 zvedla poptávka po RYZEN počítačích výrazně nad to, kolik jich naplánovali výrobci. A tím vznikají ty situace, že prostě XMG a další teď nemají tolik procesorů, kolik by potřebovali. AMD za to ovšem nemůže. Naopak. AMD ve spolupráci s TSMC rekordně zvedlo výrobu, ta se více než zdvojnásobila proti loňskému roku (dokonce o 200% se zvýšila během jediného kvartálu, a samotné dodávky RENOIR procesorů mezi Q1 a Q2 vystoupaly na trojnásobek)! AMD tedy samo objednalo o něco více, než jaké byly původní objednávky OEM a ODM, ale ani tak to nestačí. Nikdo prostě neodhadl, že skutečná poptávka po RYZEN variantách bude o tolik vyšší, protože budou prostě lepší. Ani nemohl, nebylo na jakém základě to odhadnout, když se to plánuje 2-3 kvartály dopředu.

  • AMD s TSMC mají potenciál

                              výrazně navýšit dodávky, ale nezáleží jen na nich

Kupodivu se všichni shodují, že současné omezení není na straně kapacit výroby. AMD s TSMC prý mají na to, aby dodávaly klidně i 50% procesorové spotřeby celého PC trhu! Je to jen o tom tyhle kapacity objednat, a především ty čipy skutečně upotřebit. To samozřejmě není jen tak, protože AMD nikdy v historii podobný počet procesorů nedodávalo. Bavíme se o čipech za miliardy dolarů, to je bezprecedentní situace pro AMD, takže to samozřejmě nemůže samo ze své iniciativy jít a u TSMC teď objednat 4x větší počet čipů, než dodávalo minulý rok, a ještě výrazně více než obvykle dodávalo v předchozích letech.

Nemůže to udělat hlavně proto, že drtivá většina procesorů je dodávána výrobcům notebooků, sestav atd., a ti tak musí mít i odpovídající počet základních desek a dalších nezbytných komponent. Takže nemůžete objednat 1 000 000 procesorů a mít pro ně jen 100 000 základních desek. Proto jsou to OEM a ODM výrobci, kteří musí přesně naplánovat, kolik CPU od AMD potřebují a spotřebují, to pak předat AMD. A na základě toho AMD zadá výrobu u TSMC. Bohužel i kdyby AMD vyrobilo teď podstatně více procesorů, nebudou pro ně základní desky, tedy procesory budou zbytečně ležet ladem atd. a vlastně škodit.

Potíž s tím ale je, že když teď v srpnu zjistíte, že máte málo těch AMD procesorů, protože poptávka zákazníků po AMD verzích vašich PC je vyšší, máte smůlu vy i zákazníci. Můžete jako výrobce sice teď objednat ty procesory, ale současně musíte objednat i základní desky a další věci, takže se zase musí další výrobci hardware a komponent podle toho zařídit a prostě celý dodavatelský a výrobní řetězec se musí přizpůsobit, což je záležitost nejméně 2, u větších výrobců spíše 3 až 4 kvartálů. Současně OEM a ODM musí řešit situaci, že když zákazníci mají vyšší zájem o AMD sestavy, protože jsou prostě lepší, co mají teď dělat s těmi Intel variantami, které mají vyrobené a vyrábějí stále v obřích kvantech, po kterých je logicky o to nižší poptávka?

  • AMD dále zvyšuje výrobu

Samo AMD reaguje na to, že někteří výrobci nemají dostatek CPU a veřejně si tedy někteří stěžují. Firma potvrzuje, že situace je prostě daná tím, že ODM a OEM podcenily RYZEN procesory, a tedy udělali menší objednávky. Ale je to pochopitelné. Nicméně věci se stále mění a nové plány a objednávky počítají s výrazně vyšším objemem procesorů od AMD a ten růste neustále. A z hlediska kapacit výroby u TSMC to prý není žádný problém. TSMC s AMD nakonec více než zdvojnásobí objem výroby v letošním roce proti loňskému. A s dalším meziročním zdvojnásobením se počítá i příští rok. A nejde jen o procesory, ale také o GPU. Pro TSMC už je AMD nejdůležitějším partnerem a tento rok se stane jeho vůbec největším zákazníkem.

  • Navýšení výroby je vidět v reálném růstu podílu AMD procesorů na trhu

AMD v Q2 2020 dosáhlo na největší procesorový podíl na trhu od roku 2013. A je na cestě pokořit svá historická maxima. Samozřejmě statistiky ukazují vliv nově uváděných procesorů se zpožděním, kdy se musí nastartovat poptávka a zájem, což trvá měsíce. O tom, jak dobré jsou nové procesory AMD se nejdříve dozví ti, co se o to hodně zajímají, ale ti bohužel tvoří jen zlomek zákazníků. Ten zbytek se o tom, že AMD stojí za pořízení, dozvědí tak výrazně později. Někteří až teprve nyní zjišťují, že něco jako RYZEN na trhu vůbec existuje a že Intel dnes nemá ani nejvýkonnější ani nejlepší procesory. A je stále mnoho lidí, kteří si myslí, že Intel je stále nejlepší a na AMD se tak ani nedívají.

Ale je to kvartál od kvartálu lepší, s růstem zájmu tak roste i podíl. AMD v Q2 2020 dosáhlo údajně na 18,3% podílu v rámci celého trhu s x86 procesory. Přitom ještě v Q1 2020 a Q4 2019 mělo jen 15% a v Q2 2018, tedy v prvním roce ZEN procesorů na trhu, mělo méně jak 10%! O dva roky později má dvojnásobný podíl na trhu. To je obrovská a vlastně docela rychlá změna, kterou nepředpokládal nikdo.

Dosud největší úspěchy slavilo AMD poslední dva roky na desktopu, kde celkově z 12,3% v Q2 2018 se nyní dostalo na 19,2% v Q2 2020. Desktop byl segment, kde AMD mělo nejvyšší podíl ze všech segmentů trhu, kde působí. Jenže se potvrzuje, že jakkoliv je desktop pro nás nadšence nejzajímavější, speciálně DYI segment, tedy samostatně prodávané procesory pro sestavy, které si stavíme dome, jde o velmi velmi velmi malou část celého trhu. Pokud chcete vydělat skutečné peníze a opravdu výrazně zvýšit podíl na trhu, jsou nejdůležitější mobilní procesory. Mobilních PC se obecně prodá kolem 70% ze všech prodaných PC. Příchod RENOIR (RYZEN 4000U/H) je tak přímo zemětřesením, a jde o nejdůležitější procesorový produkt, který AMD vůbec má a budou tvořit objemově největší část prodejů.

V Q2 2020 dokonce podílově mobilní procesory AMD předběhly ty desktopové. AMD dosáhlo na 19,9% v mobilních procesorech, což je o téměř 5% větší celkový podíl, než mělo v druhé polovině minulého roku a více než 2x větší podíl než mělo v Q2 2018 (8,8%)! A vzhledem k tomu, že si nyní mnozí stěžují, že nemají dost mobilních RYZENů, objednávky i výroba se navyšují, můžeme očekávat další významný růst podílu. A je jasné, proč AMD upřednostňuje dodávky RENOIR APU procesorů pro OEM a ODM a v rámci DYI jsme se jich stále nedočkali (ale také dorazí).

Úplně nejvíce ale AMD roste na serverech. I když vzhledem k prakticky nulovému podílu v době příchodu prvních EPYC ZEN procesorů na trh, se dal výrazný růst očekávat. V Q2 2020 je AMD na 5,8% (některé zdroje ale uvádí spíše téměř 10%) trhu. Zde je ale důležité říci, že některé velké zakázky jsou zde realizovány klidně 1-2 roky po objednání, takže vliv některých zásadních projektů s účastí AMD, což jsou již oznámené projekty několika nejvýkonnějších superpočítačů světa, se projeví s velkým zpožděním. V serverech a datacentrech také panuje obrovská setrvačnost a konzervatismus. Intel sice prakticky nemá z pohledu výkonu, efektivity a vlastně ani ceny, co proti EPYC nabídnout, kdy AMD je mnohem výkonnější, mnohem efektivnější, což ve výsledku může znamenat klidně miliony a miliony dolarů o co je AMD výhodnější než Intel. Jenže ti, co rozhodují nebo rozhodli, jsou na Intel prostě zvyklí a jen velmi pomalu se to mění. Současně už nějaké systémy mají, takže pokud je jen doplňují a rozšiřují, zůstávají často u Intelu, jakkoliv je to nevýhodné. Samozřejmě pokud někdo staví něco zcela nového, je šance že sáhne po AMD platformě výrazně vyšší.

Obecně všichni analytici, celý trh, investoři, samo AMD a dokonce i Intel, očekávají další růst podílu AMD ve všech segmentech trhu. Což je dobrá zpráva hlavně pro zákazníky a vlastně celý PC trh …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 06:16:09

Ten vznikajúci monopol TSMC este môže byt problém, zvýšený dopyt bude znamenať zvýšenie cien a to sa premietne na ceny komponentov.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 17:16:29

Je jedno či TSMC, samsung, global, intel... Všetke vlasni USA a aj ich patenty a su to americke firmi, v pripade nudze by USA zasiahlo.
Momentalne USA zainvestovalo 25 miliard dolarov aby vačšiu časť vyroby čipov presunula do USA, lebo dnes v USA sa vyraba len 13% polovodičov.
Problem maju skvor Činske firmi tie USA nevlasni preto ich odsuvaju na druhu kolaj, lepšie povedane bojkotuju.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 08:18:49

Já bych až tak nadšený nebyl. Pokud tady byla konkurence (doba Athlonů, Duronů) tak to bylo pro nás zákazníky neuvěřitelně dobré období. Dnes je tady ale situace, kdy Intel těžce zaostává, ale přesto situace na trhu neznamená, že musí výrazně slevovat. Nicméně rostoucí dominance AMD bude znamenat, že AMD bude zdražovat, protože si díky obrovské technologické převaze prostě pořád udrží lepší poměr cena/výkon, i když zdraží na úroveň Intelu. A to pro nás není dobrá situace. Myslím, že je v zájmu zákazníků, aby Intel konečně zabral, protože být závislý jen na TSMC, nebude dobré.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 08:21:55
avatar
Tak hlavně pro tebe jako výrobce je trochu kontraproduktivní pokud u TSMC vyrabíš bambilion chipů pro konzole na kterých máš minimální zisk a nemáš potom kapacity pro vlastní výrobky s dobrým ziskem. Pro AMD jsou konzole aktuálně jako koule na noze.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 08:31:03
avatar
Citace:
Pro AMD jsou konzole aktuálně jako koule na noze.


tak ono to az tak jednoduche nie je, nebyt konzol, tak AMD v rokoch 2012-2017 skrachuje, prave tie ho drzali pri zivote

naviac vyvoj konzoloveho cipu cosi stoji, ale potom ho do zblbnutia vyrabas 5 rokov, bez akych kolvek investicii do vyvoja, co pri cpu nehrozi. A ked spravia dieshrink tak zrazu vyrobia z jedneho waffera raz tolko cipov

a az tak minimalnu marzu isto nema, procesorom sa to nevyrovna to je jasne, ale takto si aspon udrzuje nejaky vplyv v gamingu, inak by ich nvidia zrovnala so zemou

osobne si myslim ze konzoly su pre amd stale dost strategicky segment a len tak lahko sa tohto segmentu nevzdaju
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - marže z konzolových čipů 2020-08-07 14:54:08

Zajímalo by mě, jaká je skutečná marže na každém čipu co prodá AMD právě v PS5 a Xbox.

Diskutujeme zde, že je minimální ale AMD obecně drží marži v průměru na +- 45%. Ví někdo konkrétní číslo marže z čipů konzol? protože dle mého stačí vyrábět chytře čipy (jako to koneckonců dělá AMD s celou ZEN architekturou) a marže může být stále stejná.

Sony i MS mají dost financí na to, aby podpořili AMD, pokud chtějí další výborné čipy pro své produkty. Nemyslím si, že je v dlouhodobém zájmu obou firem mít to co nejlevněji.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-07 11:17:39
avatar
Tak ono XMG(Schenker),Tuxedo, Mechrevo a Slimbook by si měli hlavně stěžovat na TongFang, který nestíhá. A to to ještě vypadá, že začali brát od ODM TonFang proto, že jim asi Clevo nenabídlo nic s AMD. Od Clevo mají všechny Intely.
Holt si budu muset počkat. Měl jsem v plánu koupit Schenker VIA 15 Pro s Ryzen 7 4800H, měli na stránkách, že by měly být dostupné koncem srpna a teď už tam májí, že nejdřív v půlce října. Holt to budu muset ještě s mým AMD Ryzen 5 2500U chvilku vydržet. A ještě k tomu třeba Slimbook zdražuje a obávám se, že je bude následovat jak Tuxedo tak i Schenker.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD má strašné kapacity 2020-08-07 14:55:46

Od polovice Q4 2020 by á jadrovými CPU dokázla pokryť viac ako 200% PC, ak by nevzrábala APU ani GPU ale len Zen2-ky

Len ten analytikmi predpokladný nárast AMD k 50% trhu s PC v roku 2021 a 50% trhgu v serveroch v roku 2024/2025 vyzerá ako podhodnotenie AMD, to ale čakať nemohol nikto


04/16/2020
The report mentions that AMD secured production for 20,000 12-inch 5 nm wafers per month starting with the second quarter of 2020

3.1.2020. Čili AMD se hodlá ze čtvrté pozice dostat na první s cca 30 tisíci (7nm) wafery
Odkaz

5nm proces TSMC oproti 7nm zvyšuje denzitu až 1,84×
Odkaz

1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7nm od Q2 2020

To je plocha a počet čipov zodpovedajúca
1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7m a to je 660 389 346 mil 8-jadrových čipletov Zen2/rok - plocha na GPU a APU(vrátane tých pre konzoly)

To je nereálne,aby taká kapacita nestčila

Total unit shipments of personal computers (PCs) worldwide from 2006 to 2019 (in million units)
Shipments in million units
2019 261.24 (261 240 000 ks CPU+APU)
2018 259.76
2017 262.68
2016 269.72
OdkazAugust 4, 2020, 6 : 09 PM

The analyst noted that Intel’s “transistor challenges are systemic and that TSMC/AMD's transistor lead will extend". As a result, he expects “AMD share gains will accelerate, and that the AMD bull-case will morph from 30% market share to 50% over the next 12-18 months.”Odkaz

Lipacis said the lead of AMD, and its chip fabricator Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. , over Intel appeared "systemic." Lipacis said he expects AMD share gains to accelerate especially in the server market, with an estimated 30% share over the next two to three years, and 50% in four to five years. In its recent earnings call, AMD said it had just reached 10% share of the server market.
Odkaz
Od Top-u je to ďaleko, a zároveň blízko.

AMD: Zen zpětinásobil podíl v serverech, od Zen 2 čekáme ještě víc
18. 6. 2018 | no-X | Hardware, Novinky, Procesory
Procesorová architektura Bulldozer prakticky vymazala AMD ze statistik v serverových procesorech. Při nástupu Zenu dosahovala AMD 0,2% podílu…
Odkaz

EPYC Rome and next-gen EPYC chips in HPC, Data Center, and Supercomputing sectors will definitely help AMD cross its once historical and peak server market share of 26% that was all the way back in 2006.
Odkaz
Odkaz

AMD Server Market Share Grows from 1% to nearly 10% in just 2 Years: Client Notebook Market Expected to Hit 30% in 2020
Odkaz
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono hlavne AMD pôjde výkonom h 2020-08-07 16:26:15

Nov 18th, 2019 10:53
MATLAB is a popular math computing environment in use by engineering firms, universities, and other research institutes. Some of its operations can be made to leverage Intel MKL (Math Kernel Library), which is poorly optimized for, and notoriously slow on AMD Ryzen processors. Reddit user Nedflanders1976 devised a way to restore anywhere between 20 to 300 percent performance on Ryzen and Ryzen Threadripper processors, by forcing MATLAB to use advanced instruction-sets such as AVX2. By default, MKL queries your processor's vendor ID string, and if it sees anything other than "GenuineIntel...," it falls back to SSE, posing a significant performance disadvantage to "AuthenticAMD" Ryzen processors that have a full IA SSE4, AVX, and AVX2 implementation
Odkaz

15% rast na IPC, spolu s 20-300% nárast výkonu na knižncii pre Zen,Zen+,Zen2 aj Zen3 ktorá bude v januári 2021 viď. môj včerajší príspevok, bude aj pri 20% nárast výkonu AMD Zen3 o 38% a pri 300% to bude nárast výkonu o 360% oproti Zen2 bez nárastu frekvencie.MKL môžu používať a používajú aj hry aj profesionálny softvér a aj iné knižnice na tom nie sú dobre

AMD Developers Looking At GNU C Library Platform Optimizations For Zen
AMD on 25 March 2020 at 08:18 AM EDT.
It's long overdue but AMD engineers are now looking at refactoring the GNU C Library (Glibc) platform support to enhance the performance for AMD Zen processors.

Stemming from Glibc semantics that effectively "cripple AMD" in just checking for Intel CPUs while AMD CPUs with Glibc are not even taking advantage of Haswell era CPU features, AMD developers are now looking at properly plumbing AMD Zen platform support into this important C library for Linux users.
Odkaz

Tá knižncia , ktorá nebude yrážať AMd bud e glibc veryie 3.33 začiatkom roku 2021

2020-08-05: glibc 2.32 released.
2020-02-01: glibc 2.31 released.
2019-08-01: glibc 2.30 released.
2019-01-31: glibc 2.29 released.
Odkaz

Ono sa HWCAPS, ktoré to riešia, čakali včera
Odkaz

Odkaz
sandy55 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Notebook s AMD 2020-08-08 22:19:01

...som rád, že sa mi podarilo presvedčiť kolegu aby vymenil čerstvo kúpený notebook s i7-9750HF a GTX1650 za notebook s Ryzen 7 4800H a RX5500M
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 292x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 720x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1718x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11