AMD má téměř 30% celkový podíl na CPU trhu proti Intelu – rekord a bude dále růst. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 srpen 2022
altIntel jednoduše nemá produkty, aby růst a posilování AMD v dohledné době zastavil.

 

 

 

 

Z pohledu skutečně konkurenčního prostředí je to stále málo, ideální stav by byl samozřejmě 50 na 50, ovšem AMD brzdí nedostatečné výrobní kapacity, z kterých naopak stále těží Intel. Ale situace se i zde pomalu ale jistě mění. AMD navyšuje výrobu a díky tomu že má objektivně dnes ve všech kategoriích a oblastech i nejlepší, nejvýkonnější a nejefektivnější procesory, nemá o zákazníky nouzi a bude tak navyšovat produkci a prodeje i nadále.

Každopádně výsledky za Q2 2022 říkají, že AMD dosáhlo na vůbec nejvyšší tržní podíl ve své historii, kdy má 29,2% celkově. V Q1 mělo přitom jen 27,7% a v Q2 minulého roku to bylo jen 22,5%. To je opravdu rapidní roční růst. Nejvíce se na něm podílí mobilní a serverový segment. Tedy dva zdaleka nejdůležitější/největší CPU trhy.

V segmentu serverů má AMD aktuálně údajně 13,9% a tím už předčilo hodnotu podílu, kterou měly kdysi v nejlepších časech slavné OPTERON procesory. Opět je zde patrný značný růst, kdy v Q2 2021 mělo jen 9,5%. Znovu tedy masivní nárůst prodejů a tím i příjmů, což potvrzují hospodářské výsledky AMD, kde je růst dokonce přes 70%.

Stejně tak se AMD daří na mobilním poli, kdy je opět vidět naprosto rekordní podíl AMD na trhu. Tentokrát už 24,8% trhu. Téměř o 5% větší celkový tržní podíl, než mělo před rokem. To je obrovský vzestup. Nejméně má AMD paradoxně dnes v desktopu, „jen“ 20,6%. Ale i to je zlepšení.

AMD má každopádně nakročeno poprvé v historii dosažení třetinového podílu na x86 platformě. A má všechny předpoklady, protože absolutně nikdo nedává Intelu šanci další růst AMD v dohledné době zastavit. Současné a chystané produkty Intelu prostě budou za těmi od AMD zjevně v mnohém zaostávat. AMD pak současně bude těžit ze situace poklesu zájmu o PC, protože dokáže fungovat s nižšími maržemi, tedy nabízet nejen lepší produkty, ale i lepší ceny. A současně díky poklesu poptávky bude moci využívat případné uvolněnější kapacity výroby pro zvýšení své tržní přítomnosti. Současná situace nahrávající AMD pak podle mnoha analytiků bude trvat určitě celý rok 2023 a většinu roku 2024. A pokud v roce 2024 pro 2025 nepřestaví Intel něco skutečně konkurenceschopného, tak možná i déle. Kam se až může podíl AMD vyšplhat, se tak dnes málokdo odvažuje předpovědět.

Ostatně jsme v situaci, která nikdy nebyla. Intel byl vždy dosud dominantní monopol, bez výkonové, ale hlavně technologické a kapacitní konkurence. Ale to už není. AMD má zjevně mnohem lepší technologie a lepší x86 CPU, než tvůrce x86 technologie samotný. Také  ARM je také dnes v mnohém lepší než procesory Intelu a pohání mnoho zařízení, které plně nahradí x86 PC. Současně výrobní technologie mají skoro všichni dnes výrazně o generace lepší než jaké má Intel, a hlavně moderní továrny na čipy rostou jako houby po dešti. Intel prakticky žádné moderní kapacity výroby dnes nemá, protože jeho aktuální 10nm výroba je zastaralá a 7nm je stále nefunkční a otázkou. Zatímco TSMC, SAMSUNG i další jedou naplno a AMD toho může kromě jiných využívat. AMD má už dnes k dispozici násobně větší kapacity výroby, než kdy mělo a potenciál pro další růst. Intel tak bude přicházet o dosud jistý a garantovaný podíl na trhu, který měl prostě jen kapacitami výroby.

Ale abychom nebyli tak zbytečně nadšení a natěšení, že konečně budeme mít na x86 trhu skutečnou konkurenci, tak při tomhle tempu růstu, pokud jej AMD udrží (což není jednoduché ani levné), by trvalo dalších minimálně 10 kvartálů, než by se AMD k 50% tržnímu celkovému podílu přiblížilo (tedy 2,5 roku (spíše déle) současného tempa, současné situace). To by vyžadovalo nejen že by AMD stále mělo výrazně lepší produkty než Intel (což ovšem pravděpodobně mít bude), ale že by Intel kupil další chyby a problémy. A tedy AMD potřebuje pokračující totální selhávání a nekonkurenceschopnost Intelu. Ale tady už nelze odhadnout, jak tomu bude.

Na druhou stranu, ještě před 5ti lety, pokud byste řekli, že tehdy krachující AMD bude mít násobně výkonnější a efektivnější procesory než má Intel, že AMD bude pohánět absolutně nejvýkonnější superpočítače na světě a Intel nebude stačit ani technologicky ani výkonem, tak by vás zavřeli do blázince. Takže na základě zkušeností z předchozích 5ti let říkám, že nevylučuji už vůbec nic.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 11:15:24
avatar
Takže jsem tento rok přispěl AMD k růstu, to mám radost a musím říct, že 5800H v notebooku je opravdu paráda. V deskopu mám taky 5800 a myslím že to na pár let vydrží. Každopádně možná po mnoha letech od posledního mohykána ATI Radeon X1800 GTO kterého jsem měl, zkusím koupit do budoucna GK od AMD zase, ale nevím nevím ještě Uvidíme jaká bude sedmičková řada, přece jenom NVIDIA už je osvědčená
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 11:35:41

Brácha si kupoval notebook, tak jsem mu doporučil Asus, model s 5700U místo 5800H, kvůli spotřebě, protože ho má na práci. Asi nejlepší volba, podle toho, co se zrovna nabízelo v dané cenové kategorii...běhá hezky svižně, ale ve specifikacích je 22 hodin výdrže...reál 7 hodin...kurvy...

A to se mu teď vysral LCD display po 3 měsících, tak to musel poslat na opravu...
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 17:58:42

Klasika u asusu, jeijch udávaná výdrž baterie je asi platná jen pokud by laptop běžel v úsporném režimu s minimálním jasem s tím že by se jen hýbalo myší po desktopu.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 20:59:37

Co je ale smutnější je to, že můj firemní ultrabook DELL s Core i7-8665U sice fučí i v mírné zátěži jak vysavač, ale když byl nový, tak vydržel v pohodě 12 hodin a teď po 2,5 letech pořád těch 7 hodin dá...a to je v něm 60Wh baterie, narozdíl od od toho 5700U, kde je 63Wh, to bych od něj teda čekal víc...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 22:58:28
avatar
A to majú este AMD mobilné procesory jednu vlastnosť a to je, že dosť výrazne znižujú výkon keď beží notebook na baterke. Pozeral som nejaké testy a niekde to je aj prepad okolo 40%. Co ma trochu mrzí, že výkon notebookov sa skoro všade testuje s pripojením napájaním. Podľa mna by sa malo primárne testovať na baterke, hlavne keď ide o ultrabooky.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-14 12:50:23
avatar
To samé má i Intel, měl jsem notebooky jak s Intelem tak AMD a toto vyjde skoro na stejno, ale ve většině případů se dá nastavit i to jak budou energicky pracovat na baterii a síť. Tohle si myslím, že je jen o uživateli jak si to nastaví. Možná má AMD větší restrikce v defaultním nastavení.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-14 15:12:55
avatar
Je možné nastaviť profil napájania vo Windows na najvyšší výkon, ale prepad výkonu je napriek tomu vysoký. Co sa Intelu týka, tak pri ich CPU výkon tiež klesne, ale nie je tam taký rozdiel ako v prípade AMD. Intel max pokles 10%. Samozrejme v prípade Intelu potom rýchlejšie dochádza baterka. Čiže AMD toto robi hlavne z dôvodu zlepšenia výdrže na baterku.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-13 18:03:14

AMD grafiky pro použití na hry jsou už teď lepší než ty od Nvidie.
Nižší spotřeba, levnější, víc paměti, moderní ovladačový software (žádný zasekaný ovládácí panel z doby win98 jak tomu stále je u nvidie z nepochopitelných důvodů).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 472x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 601x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 548x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2305x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0