AMD potvrdilo 7nm RYZEN na polovinu roku, dorazí i Threadripper, Mobilní CPU a nová APU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 07 březen 2019
altSpolečnost AMD informovala investory o chystaných novinkách a prozradila rámcové plány.

 

 

 

 

Žádné spekulace. Informace pochází přímo AMD tak jak je předkládá investorům a partnerům. Společnost uveřejnila rámcové roadmapy, které obsahují klíčové produkty včetně plánovaných termínů uvedení na trh.

AMD tak oficiálně potvrzuje polovinu roku, jako termín vydání očekávané druhé generace ZEN architektury a 7nm RYZEN 3000 procesorů pro AM4 patici. V průběhu Q2 ještě AMD doplní nabídku mobilních 12nm RYZEN 3000 a RYZEN PRO 3000 procesorů a přímo se již objeví větší nabídka mobilních PC na obou řadách založená. Po nich už bude následovat vydání 7nm RYZEN procesorů pro desktopovou AM4 platformu spolu se zbrusu novou X570 čipovou řadou.

Platí ale, že 7nm procesory budou kompatibilní i se stávajícími deskami. Přesné datum uvedení nových procesorů zatím není známo, ale v zákulisí se hovoří o tom, že AMD je představí v rámci COMPUTEXu a vlastního uvedení na trh a do prodeje se dočkáme 7.7.2019. Jak AMD, tak výrobci desek a ostatní, kteří už vědí, co 7nm procesory AMD dokáží a v praxi nabízí, o nich mluví velmi dobře a máme se prý „na co těšit“.

AMD současně potvrzuje, že se letos dočkáme i 7nm RYZEN ThreadRipper procesorů a nových zajímavých věcí kolem X399 platformy, která bude letos pokračovat, ale s vylepšením. Zatím není jasné, s jakými parametry AMD vyrukuje, zda navýší dnes maximum 32 jader na 64. Stejně tak zatím není potvrzeno, kdy se nových ThreadRipper 3000 procesorů dočkáme, zatím se v zákulisí mluví o září/říjnu. 

Současně mohu potvrdit, že existuje několik dalších významných produktů, které AMD oficiálně do roadmapy neuvedlo. Záměrně. Je tu pár překvapení. Mezi nimi pochopitelně nechybí nová generace 7nm Radeon NAVI grafik a nástupců POLARIS architektury a také 12nm RYZEN APU procesory pro AM4 platformu. Každopádně zatímco první polovina roku bude ve znamená příprav a očekávání, druhá polovina roku bude ze strany AMD plná novinek a prakticky každý měsíc se něčeho dočkáme. Ve své podstatě bude AMD rozšiřovat a inovovat nabídku stávajících 12nm produktů, ale hlavně postupně vydávat další a další 7nm procesory a grafické karty. V tuto chvíli je tak zatím stále ze strany AMD potvrzeno, že na rámcových termínech uvedení novinek se oficiálně nic nemění, což by tedy mělo znamenat, že přípravy produktů a poslední ladění jsou na dobré cestě a k žádným zpožděním by nemělo dojít.

Je samozřejmě předčasné se bavit o konkrétních modelech, konkrétních parametrech, a hlavně konkrétních cenách. Co vím určitě, že vzorky obíhají, pracuje se nicméně na vylepšeních, která souvisí hlavně s optimalizací 7nm výrobního procesoru TSMC, jehož potenciál zdaleka není plně využit. Architektura ZEN 2 i NAVI však i mírně předčila očekávání a plány, zde tedy problém tentokrát nebude. Hlavní práce se nyní soustředí na 7nm výrobu u firmy TSMC, kde se čipy AMD budou v obou případech nově vyrábět. V tuto chvíli však není prakticky u žádného produktu stanovena finální specifikace, natož finální cena, tudíž jakékoliv informace a údajné úniky v tomto smyslu jsou jen odhady a spekulace. Samozřejmě mají svůj reálný rámec.

Co vím, že AMD jak se 7nm procesory, tak 7nm grafikami míří především na běžné uživatele, tedy co nejširší masu uživatelů, v obou případech chce být velmi agresivní, pokud jde o poměr cena/výkon, tedy výhodnost produktů a současně chce v obou případech nabídnout znatelný pokrok proti stávající generaci produktů v daných cenových hladinách. Nebude to jen o výhodné ceně, ale skutečném posunu a zlepšení. Každopádně vypadá to, že u AMD jdou věci kupředu dle plánu. Tak radši zaklepejme, víme jak to vypadá, když věci podle plánu nejdou …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 12:45:48

No už aby tu byly APU s 8+ jádry a grafické jádro s výkonem někde kolem Vegy 56 a bude to super
ololo86 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-10 13:43:40

také čekám, že snad ryzen 5 3600g bude toto plnit..tedy, GPU mi stačí i slabé, ale mám důvody, proč ji mít ve výkonném CPU(například, jako zálohu)

ale pokud frekvence tohoto procesoru, budou opravdu jen 3,2 / 4,0GHz .. tak to zamrzí .. otázkou je, zda se do těchto APU budou záměrně dávat "odpadnější" kusy a nebo to snížení frekvencí i napětí, bude umyslná prevence kvůli vysokým teplotám, když by jelo celé APU naplno?..ale, to by potom vyvracely 12 a 16 jádrové procesory..a tedy se obávám, že první teorie bude správná
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-10 21:40:24

APU na úrovni Vegy 56 tu bude tak nejdřív za 5 let.
Výkon nové gen by mohl dosahovat RX 560/570 max. Další etapa by mohla být RX 580/590 a to je horizont 3-4 roky a více.
Důležité je, co předvede Intel a jak urychlí, nebo ne vývoj dopředu. Ale v podstatě je výkon V56 nereálný v nejbližších letech u APU.
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-12 20:54:07

Bohužél máte asi pravdu což je škoda moje představa je hraní na 4K a přitom mět CPU i GPU chlazené jední větším ALL in one chlazením a to celé na pěkné ITX desce kde by do PCE šla zvukovka a to vše v málé bedničce
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 12:55:14

To je paráda
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 660x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 661x
Komentářů: 3
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 774x
Komentářů: 2
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngine
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngineSobota, 16 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2312x
Komentářů: 4
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verze
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verzePátek, 15 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 739x
Komentářů: 1
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain Marvel
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain MarvelČtvrtek, 14 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 1