AMD potvrzuje, že ZEN 3 RYZEN a EPYC procesory dorazí letos! ZEN 4 bude 5nm a chystá se víc. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 06 březen 2020
altZEN 3 bude velký posun, ale nebude to nic ve srovnání se ZEN 4 :). AMD chystá revoluční design.

 

 

 

 

Pokud jde o procesory, AMD dokázalo bez přehánění zázrak. Nebo snad někdo věřil tomu, že uvidíme, jak AMD převálcuje Intel výkonem i efektivitou a že v roce 2019 bude 16jádro mainstream? Samozřejmě situaci umocňuje fakt, že Intel totálně, nepochopitelně a hlavně neomluvitelně vůbec neodhadl situaci a snažil se být hamižný a zdržovat vývoj za účelem maximalizace svých zisku se zneužíváním své dominantní pozice, jak dlouho to jen šlo. Pokud by bylo stále jen podle Intelu, i dnes by nám většině nabízel maximálně 4jádrové procesory. Naštěstí přišlo AMD a přineslo největší procesorovou revoluci od uvedení dvou a více jádrových procesorů na trh.

Faktem je, že AMD za poslední 3 roky dokázalo posunout věci a celý procesorový svět a technologie víc a dále, než to dominantní Intel dokázal za více než dekádu! Na rovinu, ZEN architektura je lepší a mnohem zásadnější, než CORE architektura, jejíž nedostatky v podobě absence elementárního zabezpečení výměnou za maximalizaci výkonu, vyplouvají nyní na povrch. A to je co říci. Zejména s ohledem na fakt, že Intel oficiálně utrácí desítky miliard dolarů ročně na vývoji, zatímco AMD zvládlo udělat ZEN se stovkami milionů maximálně malých jednotek miliard. Inu Intel vlastně nikdy nečelil skutečné konkurenci. A před lety, když to vypadalo, že ji mít budeme, tak zneužil svého dominantního postavení a na dekádu zabetonoval celý trh na tom, že 4 jádra musí stačit všem. A tak jsme byli svědky, jak nové generace procesorů nabízely maximálně několika % posuny výkonu. A někdy ani to ne. Tolik zbytečných platforem, vyhozených peněz a zmařených zdrojů a materiálu padlo na Intel generace procesorů v posledních letech, až by to snad mělo být trestné.

AMD naštěstí před 3 lety řeklo dost. Nejen že nabízí funkčně zabezpečené procesory proti elementárním bezpečnostním problémům, což je pro Intel zcela nevídaný a nový koncept, ale především přišlo s efektivním výrobním designem a tím, že každá nová generace, i když jde o relativně malý posun, bude nabízet více výkonu než jen pár % a lepší efektivitu než ta předchozí. A současně celá platforma bude držet kompatibilitu desek a procesorů, jak dlouho to jen půjde a nebudeme uvádět nové zbytečné patice a plýtvat zdroji. Takže RYZEN 1000 a 2000 to začaly, aktuální RYZEN 3000 dodělal. Intel dnes nepředstavuje z hlediska vlastností, výkonů a cen procesorů ani alternativu, natož konkurenci a za svou pozici a prodeje vděčí jen nepřekonatelné hlouposti mnoha zákazníků a faktu, že jeho kapacity a dodávky nelze jen tak nahradit. Pokud ale máte na výběr, nemá o Intel procesoru a platformě smysl vůbec uvažovat.

A pokud někteří majitelé akcií Intelu doufali, že AMD si dá teď oraz a bude dělat to, co dělal Intel, tedy zdržovat vývoj a zdražovat a mastit si kapsu, tak mají smůlu. AMD říká, že to nejlepší teprve přijde …

  • 7nm+ ZEN 3 RYZEN 4000 a EPYC „MILAN“ procesory dorazí letos

Nepůjde jen o nějaké přeznačené RYZEN 3000, ale o výraznou architektonickou změnu a dosud největší předělání ZEN architektury. Proto AMD nazývá ZEN 3 jako ZEN 3 a nikoliv jen jako ZEN 2+. Ač to ještě zdaleka není ani rok, co AMD uvedlo stávající extrémně povedenou ZEN 2 architekturu, první na 7nm, tak letos nám představí ještě lepší procesory :).

AMD potvrzuje, že novinky nabídnou výrazně lepší IPC, efektivitu a s využitím lepšího výrobního procesu i vše ostatní.

 A to jak v podobě běžných RYZEN procesorů, tak v podobě serverových EPYC procesorů. AMD zatím neprozradilo, jak velký ten posun bude. Ale rozhodně bude odpovídat rozdílu generací. Hlavně bude po všech stránkách lepší, než cokoliv, co Intel chystá na neopravitelném 10nm procesu. Pravdou totiž je, že proti 10nm architektuře a procesorům Intel, je mířený ten stávající ZEN 2. Je nepravděpodobné, že letošní ZEN 3 procesory navýší počet jader/vláken, téměř určitě zůstaneme u 16jader pro mainstream a 64 jader pro high end a servery. Ale očekával bych až 20% mezigenerační nárůst výkonu. A počítám s kompatibilitou se stávajícími AM4, TRX40 základními deskami. ZEN 3 totiž bude poslední DDR4 generací, takže nemá samozřejmě smysl měnit patice. AMD dosud potvrdilo kompatibilitu jen serverových verzí.

Každopádně Intel nemá dávno řešit, jak bude konkurovat současným RYZEN 3000 (což nevyřešil), ale jak bude konkurovat RYZEN 4000 letos. To je však jeho nejmenší problém. AMD totiž znovu zopakovalo, že to nejlepší teprve přijde …

  • 5nm ZEN 4 v roce 2021 a nový design procesorů!

Ke zděšení Intelu, AMD s každou generací dělá větší skoky, než Intel za několik svých procesorových generací dohromady. A nejen že AMD nezpomaluje, ono chce ještě rychlit. Poprvé máme oficiálně potvrzeno, že ZEN 4 architektura bude skutečně 5nm! A dorazí v roce 2021.

AMD zatím oznámilo jen 5nm serverové EPYC modely, konkrétně to budou procesory GENOA. Co konkrétně ale nabídnout, zatím nepřiblížilo. Z důvěryhodných zdrojů ale uniká, že půjde o zcela novou konstrukci a architekturu postavenou pro zcela novou patici, a to pro DDR5 a PCIe 5.0 technologie a další novinky.

Zajímavou oficiální informací je, že AMD plánuje další evoluci svého designu. Od multi-čipů a současných chipletů se chce posunout k ještě složitějším multi čipům a více vrstvám. Říká tomu X3D packaging. Kromě toho pracuje i na výraznější evoluci své Infinity Fabric sběrnice, která funkčně propojí CPU a GPU fakticky do jednoho celku s využitím, jaké tu ještě nebylo.

Samozřejmě ZEN 4 dorazí i do běžných procesorů, AMD je ale zatím oficiálně nepotvrdilo. Není samozřejmě jisté, že to stihnout v roce 2021, protože problémy v Číně komplikují letos výrobu a kvůli nim se zpozdí uvedení mnoha novinek. Navíc pokud má ZEN 4 využívat DDR5 a PCIe 5.0, bude to znamenat zcela novou mainstreamovou AM5 platformu, a hlavně DDR5 paměti musí být mainstreamem. Nevíme také, co ZEN 4 nabídne po stránce architektury samotné. Nejpravděpodobněji dojde ke zvětšení a výraznému posílení výkonu samotných jader a možné je zdvojnásobení vláken na jádro. Každopádně ZEN 4 bude zjevně obrovským posunem po všech stránkách, možná vůbec největší, srovnatelný s posunem mezi FX a RYZEN. A na rozdíl od Intelu nemáme důvod nevěřit, že by jej AMD neodkázalo dostat na trh podle plánu.

  • AMD jako firma konečně funguje …

Čím jsem si jistý, že Intel nebude mít nic, čím by v roce 2020, 2021 i 2022 dokázal skutečně konkurovat. Pokud něco nového mít bude, tak až na 7nm a až na přelomu 2022/2023. A nikde není napsáno, že to bude stačit. Protože už stávajícím ZEN 2 RYZEN 3000 Intel nestačí, ZEN 3 jej naprosto převálcuje a ZEN 4 dorazí na trh na konci 2021, tedy pro celý rok 2022 a tam AMD určitě neskončí – ZEN 5 je ostatně už také ve vývoji. Takže cokoliv, co Intel plánuje na 7nm reálně vydat, bude muset konkurovat ZEN 5 (RYZEN 6000) a ty už mohou být na 4 nebo dokonce 3nm s multičipovým vrstveným designem.

Zásadní je, že AMD se dokázalo vrátit, čímž překvapilo úplně všechny. A nejvíce určitě Intel, který jej dávno přestal za konkurenci považovat. Jak dobrou práci odvádí stávající vedení v čele s Lisou Sue, neukazují jen produkty samotný, ale samozřejmě také čísla, ze kterých si Investoři cinkají do kalhot. AMD za poslední 4 roky (tedy 2016 – 2019), dokázalo snížit téměř likvidační zadlužení z téměř 2 miliard dolarů na půl miliardy, ještě našetřit extra peníze, současně zvednout výdaje do vývoje na více jak 2 miliardy a zároveň dodat na trh nejvýkonnější procesory které kdo kdy viděl a novou generaci GPU, která bude pohánět prakticky všechno, včetně nových konzolí atd. To není špatné na firmu, která musela prodat i vlastní sídlo a všechny své současné zásadní produkty zbouchala prakticky na koleni při svíčkách. Vypadá to, že u AMD zjevně někdo ví, co dělá (konečně).  

AMD slibuje, že ještě nekončí. Očekává stabilní zhruba 20% růst, nárůst maží ze 40% na 50%, hlavně rychlé zaplacení posledních dluhů a tedy možnost výrazně investovat do dalšího vývoje a svých aktivit, což dosud neměla. AMD také neočekává, že současná situace kolem koronaviru ji výrazně neovlivní a zatím nezměnila nic na očekávání a předpovědí pro Q1, které je jinak koronavirem a zastavením velké části výroby v Číně, pro všechny zásadně ovlivněno. AMD si prý nemůže ztěžovat na to, že by o jeho procesory a grafiky nebyl zájem.

Vzhledem k aktuálním oznámením o stavbě nejvýkonnějšího počítače světa, který překoná všech 200 současných nejvýkonnější TOP superpočítačů dohromady (postavených téměř výhradně na Intel+NV řešení), na tom asi něco bude. Pamatujete, když ještě nedávno akcie AMD stály méně než 2 dolary a firmu pohřbíval kde kdo?  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 17:17:16
avatar
Škoda že som vtedy keď nestáli ani dva doláre nejaké nekupil
miki75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 17:40:15
avatar
POdľa mňa, s týmito výhľadmi by som typoval, že ešte stále sa ich kúpiť oplatí. Ak narastie ich marža a zaberú viac trhu, zbavia sa dlhov, čiže začnú generovať zisk. Ich akcie polezu aj ku 150,-. Plus dividendy.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 21:56:42

A teď tu o pohádku Karkulce prosím. Podívej se kde jsou teď akcie Intelu. AMD na 150 USD s dividendami fakt ne. Dej si studenou sprchu.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 09:16:45

Tady musím souhlasit s Rohlem. Tady není důležité jak kvalitní máš produkty a celkové portfolio, ale jakou můžeš nabídnout likviditu + množství produktů které dokážeš na trhu udat. AMD prostě ve stávající situaci víc nevyrobí. Tím neříkám, že akcie AMD nejsou/nebudou zajímavé, právě naopak, ale bude se jednat o poměrně konzervativní a dlouhodobou investici. Nic co by směřovalo k vytrvalému růstu do nebetyčných výšin.

EDIT: Ale dalo se to napsat slušnějším tónem Rohle
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 17:54:21
avatar
U akcií člověk nikdy neví, ... akcie ovlivňuje spoustu věcí co sama firma vůbec neovlivní (např. teď koronavirus), akcie může za den vystoupat o 10% a pokud má teď AMD 50 doláčů, klidně může mít na konci roku 150 doláčů a být dejme tomu 5x předražená ta akcie oproti skutečné hodnotě a pak klidně může během měsíce spadnout zpátky na 50, pokud přijde dejme tomu finanční krize. Co se zabývám pár let akciema (i když stále marně), tak jsem vypozoroval šílený věci co se občas dějí a nechápu, proč by AMD nemohlo mít klidně 300 dolarů na akcii, může prakticky stoupat nebo klesat kamkoli, nikdo neví co se bude zrovna dít ve firmě a ve světě. Však totálně přestřelený akcie mělo poslední roky a stále má většina firem (i když teď to koronavir srazil), stále jsou přestřelený jak kráva a až koronavir opadne a ještě se z toho trochu ekonomiky vzpamatují, tak zas poletí nahoru a AMD těch 150 může mít do dvou let uplně jak prd. Každopádně já na tom nevydělám nikdy, protože nejsem trpělivý člověk a nedokážu koupit akcie a delší čas se na to nepodívat a nechat je ležet i když bych rád, ale já musím s tím čachrovat jak dement a co vydělám vždycky projebat, protože kdo chce víc, nemá nic a to platí u akcií na 100%. Akcie AMD jsou naprosto typický příklad, ... kdybych jak si vždycky řikám je koupil a nechal ležet, tak jsem teď tak mega v plusu co jsem si tak počítal za posledních pár let, ale to já ne, já určitě ne. Člověk jako já, by to vůbec neměl zkoušet, když tohle nedokáže. Teď zkouším opce, to je teprv prdel. Už jsem 40 tisíc v mínusu, takže se na to musim vysrat, nebo skončim na ulici za chvíli. Co si budem povídat, je to hazard jako jakýkoli jiný, akorát proti třeba matům (ty jsem nikdy nehrál), v tomhle člověk doufá, že už tomu lépe rozumí a že tentokrát svou chytrostí vydělá. Ale nakonec to většina lidí akorát podělá, jako jakýkoli jiný hazard. Teď se dalo na koronaviru vydělat během třeba jen jednoho týdne uplně nádherně a kdybych zas udělal to co jsem chtěl a jen od pondělí do pátku to nechal ležet, mohl jsem být 200 000 v plusu, ale já musel každou chvíli zmatkovat a nakonec vyšel poražen. To by si člověk fakt utrhl tu svoji debilní palici holt. Nejhorší, že mě intuice dejme tomu z 75% nezklame, ale nikdy to prostě nedodržím, nikdy. Trpělivost přináší růže a třeba se trpělivosti naučím nakonec, ... debilitou už jsem přišel o dost a mělo by mě to konečně dojít a taky se toho konečně držet.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 18:30:22
avatar
Jakoby jsi ted mluvil o kryptoměnách , funguje to úplně stejně jen mnohem rychleji. Ale jediný pravidla co platěj vždy jsou.

Nakoupit za X a urcit si za kolik prodat a pokud to je mozne nikdy neprodavat pod nakupem i kdyz to vypada opravdu spatne.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-09 10:08:47
avatar
Tak do toho bych se mohl vrhnout. Já jsem tak líný, že už jsem na tom i dost vydělal, že jsem něco dlouho odkládal. No jo, jenže jsem tak líný, do toho vůbec jít. Už jsem mohl vydělat mnohem více.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Čtvrtek, 13 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 5
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Pondělí, 10 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2954x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1371x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 4