AMD přineslo oživení na umírající PC trh a ukázalo jak Intel CPU a PC trh zabíjel. Co bude dál? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 24 září 2019
altRok 2017 byl naprosto zásadní. Dominance Intelu poškozovala všechny kromě Intelu.

 

 

 

 

Německý prodejce MindFactory zveřejnil dlouhodobé statistiky z hlediska souboje AMD a Intelu za posledních 5 let. Pěkné grafy ukazují něco, co si před 5ti lety nikdo nedokázal ani představit. Že by AMD doslova převálcovalo technologicky Intel a prodávalo více CPU a víc na nich vydělávalo. Ale tak tomu dnes je:

Rok 2017 byl tím zlomem, který navíc znamenal hodně i pro celý PC trh. Ten totiž prakticky umíral. Vývoj procesorů i vývoj aplikací silně stagnoval. Intel dokázal mezigeneračně zvyšovat výkon jen o 0 – 5%, a více jak 90% uživatelů PC držel na maximálně 4jádrech. Podle toho vypadal i vývoj software a aplikací z hlediska optimalizací. Jistě víte, že Intel neuvedl na trh žádnou skutečně novou architekturu od uvedení SKYLAKE v roce 2015! Od té doby ji jen přeznačuje. Ale i stávající procesory včetně nových Core 10000 jsou stále 14nm SKYLAKE. Ale máme skoro rok 2020!

Jak víme, nejde ani tak o to, že AMD se vrátilo a uvedlo opravdu revoluční a velmi dobré procesory, ale především ukázalo v plné nahotě to, co dělal Intel. Po technologické stránce se totiž Intel naprosto zasekl. Jediné, co vyvíjel a ladil, byla politika vysokých cen a udržování marží. Nic jiného. Přes mnoho let proklamací Intel nedokázal na trh uvést ani novou generaci procesorů a architektury, ani nový výrobní proces. 10nm v minimálním měřítku ukázal až letos a do desktopu se hned tak nedostane. Do toho prodává děravé a nezabezpečitelné procesory, ačkoliv komukoliv jinému by prodej vadných produktů byl dávno zakázán. Míra selhání širokého vedení Intelu je neuvěřitelná, zejména když si uvědomíme, že Intel vydělával mnoho miliard dolarů čistého zisku ročně!

Grafy pak ukazují, jak AMD dokázalo Intel v roce 2018 poprvé překonat v prodejích samostatných desktopových CPU, což bylo něco nemyslitelného, že se vůbec stane. O to více možná některé překvapí, že Intel na nástup AMD dosud prakticky nezareagoval! AMD mu ale začíná silně ujíždět. A není se co divit. Nebýt modly mizerně optimalizovaných her, kdy se pak výkon idealizovaného 9900K procesoru zdá lepší, než jaký ve skutečnosti je, nebylo by prakticky o čem mluvit. Ve všech ohledech jsou dnes Intel procesory horší, než to, co nabízí AMD! Absolutním výkonem je AMD o třídu lepší, největším šokem je ale design a elegantní efektivní návrh konstrukce čipů, kdy je nepochopitelné, že mnohonásobně finančně větší Intel na něco podobného dávno nepřišel. To by pak ani nevadilo, že Intel zaostává (k šoku všech) i v tom výrobním procesu. Bohužel jak víme, Intel má sovu pozici jistou díky kapacitám výroby, ve kterých ho nikdo a nic nedokáže ohrozit. Takže i když má AMD lepší procesory ve všech ohledech, nedokáže jich vyrobit tolik, jako Intel.

Výše uvedené grafy tak opravdu platí jen pro desktop a retail prodeje. Situace v OEM už by byla jiná, stejně tak na serverech. Ačkoliv poslední zprávy hovoří o tom, že AMD silně zatápí Intelu zejména v serverech, kde nové EPYC procesory prostě válcují XEON na všech frontách, a Intel musí hodně slibovat a zlevňovat pod pultem, aby si udržel své ovečky. AMD navíc roste i v mobilní a OEM sféře. Nicméně celkově zdaleka není situace tak jednoznačná a AMD nedrtí Intel nikde tak, jako v prodeji samostatných CPU koncovým uživatelům, kteří mají na výběr. Ostatně nikdo při smyslech si nemůže za stávajících podmínek koupit současné Intel procesory. Přesto jak vidíte, stále se najdou tací, kteří je kupují. A opět připomínám, stejnou situaci jako MindFactory hlásí i prodejci z dalších zemí, vč. ČR.

  • Souboj o budoucnost PC ...

AMD ale jednoznačně zachránilo PC platformu a zejména ji konečně posunuje. Nárůst výkonu cenově dostupných CPU od roku 2016 v násobcích. To, co dnes AMD prodává za 3600 korun (RYZEN 5 2600), to by v roce 2017 stačilo na pozici druhého nejvýkonnějšího CPU na trhu za desítky tisíc korun! A to dnes v mainstreamu můžete mít 12, brzy i 16 jader, které strčí do kapsy celý high end. A high end dnes míří z 32 na 64 jader, jako mají již nové serverové procesory. 64jádrový procesor, to je výkon několika serverových racků z roku 2017 za desítky a desítky tisíc dolarů s mnohonásobně vyšší spotřebou. To, co AMD dokázalo, přineslo a nabídlo, se velmi obtížně oceňuje. Grafy MindFactory ukazují jen velmi málo. A je škoda, že Intel stále prodává tolik a vydělává tolik, protože si nic z toho nezaslouží, zatímco AMD zdaleka není oceňováno tak, jak by si zasloužilo. Nicméně není jediné, není to poprvé a určitě ne naposledy. Nelze zapomínat, že AMD a Intel jsou konkurenti jen po stránce produktů, po stránce velikosti firem, objemu výroby a hlavně financí je Intel mnohonásobně větší, o to větší ostudou je, že nedokáže technologicky a výkonem s AMD dnes soupeřit.

Každopádně díky AMD jsou PC a CPU opět zajímavé, opět máme důvod to sledovat a hlavně upgradovat. Jsem docela zvědaví, jak to bude dál. Samozřejmě že Intel nelze odepisovat a podceňovat. Intel najal v poslední době tolik špičkových lidí, včetně části teamu stojícím za AMD ZEN, že je snad jen otázkou času, než minimálně srovná krok. Nicméně to by mohlo ještě několik let trvat. Míra selhání stávajícího vedení Intelu, které zatím jako jediného obětního beránka vyhodilo bývalého šéfa, je opravdu zarážející. Ale jen to dokazuje, že když máte monopol dokážete draze prodávat cokoliv a komukoliv, a řídit firmu je pak zvládne i negramotný.

Intel si je samozřejmě už problémů vědom, AMD mu zatápí, ale on nemá, čím technologicky odpovědět. Nemá žádnou novou architekturu ani použitelný nový výrobní proces či konstrukci a podle všeho ho mít ještě minimálně 2 roky nebude. A tak nás brzy čeká uvedení Core i9-9900KS a „nové“ řady Core i9-10000 pro X299 platformu, kde jediné, co může překvapit, je cena. Ale ani tak neočekáváme žádné zázraky. Intel se za současné situace bude pokoušet jen brzdit AMD, zastavit ho nemůže. Tedy ne tak, jak to udělal před časem v dobách, kdy Athlon64 překonával jeho Pentium, kdy donutil některé prodejce OEM PC AMD vůbec nenabízet. Dnes už by mu nic podobného neprošlo, hlavně by se o tom okamžitě vědělo. Každopádně Intel může obětovat své marže a konečně snížit ceny, což bychom se samozřejmě nezlobili. Ale ani tak si nemyslím, že by Intel dokázal vyrovnat výhodnost AMD. A už vůbec by nižší ceny nedokázaly vyvážit zastaralé a horší Intel platformy, horší provozní vlastnosti, horší bezpečnost atd.

Nicméně nějakou reakci ze strany Intelu by to už chtělo a podstatné snížení cen by bylo na místě. Připomínám, že RYZEN 9 3950X, který dorazí v listopadu za 20 tisíc korun, dokáže výkonem minimálně vyrovnat stávající 18jádrový Intel Core i9-9980XE za více jak 50 tisíc! Takže Intel musí nové 18jádro nejen o něco zrychlit, ale zlevnit alespoň na polovinu, aby bylo aspoň trochu zajímavé. Když je navíc do horší platformy bez PCIe 4.0 apod. Jsem opravdu zvědav, zda po dvou letech, kdy se Intel „statečně tvářil“, že AMD RYZEN neexistuje, konečně teď začne něco dělat. Těch, kteří jeho CPU kupují prostě ubývá, protože dobrá pověst, a hlavně povědomí o realitě současných AMD a současné CPU nabídky, se šíří …

AMD zatím vyhrává všechny bitvy, ale samozřejmě dlouhodobě je v nevýhodě. 100x větší Intel jako společnost nemůže porazit, ani kdyby mělo 10x lepší procesory, protože výrobní kapacity atd. nevybudujete jen tak. Navíc předpokládáme, že Intel s tou armádou lidí, kterou najal na řešení své situace, připraví nějaké řešení. Jak už jsem napsal dříve, zlomový podle mě bude až rok 2023, pokud tam Intel selže, pak budeme teprve moci mluvit o krizi u Intelu s důsledky. Ale v současné situaci Intel prostě hraje na velikost, a to mu pomůže přežít v pohodě následující 2 roky. AMD ho se stávajícími výrobními kapacitami nemůže připravit o pozici CPU jedničky. A tuhle pozici ho ale AMD jednoznačně a zaslouženě připravilo ve všech ostatních ohledech. AMD je jasně lepší technologicky, efektivitou i výkonem. Kdo by to byl řekl …

Jsem zvědav na další kolo souboje, ale už jen to, že nějaké bude je důvodem k oslavě :). Pamatujete si na dobu, kdy jsme měli oslavovat nárůst výkon u 3% u nového 4jádra proti předchozímu? Nebo když 8jader za 50 tisíc byl obrovský posun? Není to ještě tak dávno, psal se rok 2016/2017 ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 14:56:08
avatar
Jak to je u mobilnich cpu, vyplati se jeste nekde Intel mit v notebooku?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 17:50:48
avatar
no tady jde o to, že v mnoha NV a kategoriích nemáš ani na výběr ...

Navíc AMD dokáže konkurovat jen v čistě mobilních řešení, kde jde i o výkon integrované grafiky, nebo středně výkonných herních NB maximálně .... Intel má stále výkonnější mobilní CPU díky 6jádrům, ale AMD ještě neuvedlo 7nm mobilní verze ;
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 08:15:13

MS přechází na AMD, asi tak... Apple aspoň prozatím nikoli, nicméně on má bezesporu ceny "mimo tabulky" a sem tam i exkluzivní modely. A doporučení vypnout HT...
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 15:42:00

Tak tohle ale platí pro každou zmonopolizovanou věc.
Jakmile není konkurence, ztrácí se vůle postupovat vpřed.

Na druhou stranu, kdyby Intel tak nezůstal stát, tak by AMD nemělo žádnou šanci ho dohonit a dokonce předběhnout.

V přírodě platí některé zákony, které se nedají obejít, i když to spoustu lidí štve a udělají proti tomu cokoliv. Čím víc se bráníš, tím větší revoluce potom proběhne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 17:51:11
avatar
no ale tohle byla extrém ...
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 10:38:29
avatar
Extrém, jasně. Ale jinak má chlapec (možná muž) pravdu. No a extrém jsou spíš blázni, co každý rok nebo dva kupovali novou sestavu Intel a ten si mastil kapsy. Jooo když je někdo blbej, podej ruku a prodej šmejd.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 17:28:56

Souhlas, když jsem pul roku zpatky stavěl herní PC, bral jsem Ryzen 2600, není to ani dva měsíce a udelal jsem upgrade na 3600, ne ze by chyběl výkon ale proste byl lepsi. I u nás ve firmě na to nedáme dopustit. Každopádně intel uz potřeboval konkurenci jako sůl. Takže amd držím palce, zitra by měla dorazit 5700xt nitro
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 20:21:28

na buduci rok sa pošuškava že Ryzen 4000 v desktope by nemal rasť na počet jadier ale do frekvencie a na počtu vlakien. Dnes na jadro su dve vlakna a vraj u 4000 to budu na jadro 4 vlakna. Asi zase bude na čo upgrade CPU

S tou 5700 no neviem či sa neoplatilo počkať na NAVI 12
NAVI 10 ma 2560 SPs
NAVI 14 ma 1536 SPs
NAVI 12 ma prekvapenie
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 08:17:23

To by mi upřímně nedávalo smysl posílat do AM4. Pokud do současných patic, tak max EPYC, TR.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 21:40:08

No uz jsem nechtel čekat a mam budget na utraceni
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zaujímvaý je nárast výkonu Ep 2019-09-25 16:42:13

Stress-NG v0.07.26Test: System V Message Passing
Bogo Ops/s, More Is Better


EPYC 7742 2P
Linux 5.2.16 -28396036
Linux 5.3 -30059503
Linux 5.4 Git -37457746 (124,6% výkonu 5.3 a 131,9% výkonu 5.2)
Odkaz

Pritom 5.3 je ultra nová

Linux 5.3 Kernel Released With AMD Navi Support, Intel Speed Select & More
15 September 2019
Odkaz

A 5.4 bude mať rc1 29.9.2019 a teda vyjde 17.11 až 24.11.2019

S tým, že po rc1 už budu de facto len opravy chýba a ladenia. možno nejaké drobnosti do rc2
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1729x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1677x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1052x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 896x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4946x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2272x
Komentářů: 33