AMD se s RYZEN daří, samostatných CPU nyní prodává zhruba 2x více, než Intel. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 05 prosinec 2018
altIntel obětoval prodeje na retail trhu a AMD roste. Stále se ale najde dost lidí, které nepochopíme.

 

 

 

 

Vzhledem k přiznaným oficiálním problémům s výrobou a dostupností některých procesorů je jasné, že AMD získává pozice na úkor Intelu. Ten oficiálně přiznává, že odsouvá mainstreamové a spotřební čipy na vedlejší kolej a absolutní prioritu mají dodávky XEON procesorů, kdy Intel chce zabránit, aby AMD získalo významný podíl, kdy v minulosti dnes již bývalý šéf přiznával, že AMD je na cestě získat možná až 15% serverového trhu. Ačkoliv už dnes jsou procesory Intel jasně horší volbou, často jak z pohledu výkonu, efektivity, tak zabezpečení, a zejména ceny, kdy AMD EPYC je prostě lepší řešení, bohužel Intel drží své „partnery“ a OEM trh pevně pod krkem, využívá peněz, využívá vlivu a prostě lepší a výhodnější řešení se nemusí vždy odpovídajícím způsobem prosazovat. Je tedy trochu otázkou, jak vnímat zprávu, že AMD údajně dosáhlo už 2% podílu na serverovém trhu, který více než zdvojnásobilo letos (loni začínalo na 0) a příští rok bude tento trend pokračovat. Vzhledem k současné nabídce a stavu produktů je podle mého názoru 2% sakra málo, ale AMD je evidentně spokojeno a Intel je tímto zdánlivě malým posunem tak vyděšený, že záměrně obětoval podíl v ostatních procesorových segmentech, kam snížil dodávky CPU, jen aby vyráběl co nejvíce XEONů a prý je na cestě „zabránit AMD obsazení 10% v následujících letech“. A právě omezené dodávky procesorů OEM partnerům a do běžného prodeje jsou jednoznačně vidět.

  • AMD prodává více než 2x více procesorů než Intel

Německý prodejce Mindfactory se opět pochlubil statistikou prodejů procesorů i objemů peněz za ně. Jeho statistiky navíc přesně ilustrují situaci i na našem trhu a vlastně na trhu jako takovém, protože všude to bude velmi podobné. AMD poslední 3 měsíce zažívá bezprecedentní situaci, kdy jednoznačně v prodejích CPU koncovým uživatelům výrazně překonává Intel. Což ale asi málokoho, kdo situaci sleduje, překvapí. Spíše překvapí, že to není ještě výraznější.  

Intel prakticky přestal existovat v low endu, kdy nedostatek čipů způsobil růst cen, že Pentium G nebo Core i3 se nyní prodávají za ceny mainstreamu, a koupil by je opravdu jen blázen (pokud se někdo uráží, tak by se měl nad sebou zamyslet). Kupodivu se takoví lidé stále najdou, ale není jich mnoho. Asi už vůbec nepřekvapí, že AMD naprosto vládne mainstreamu, kde jen modelů RYZEN 5 2600 a 2600X se dohromady prodává více, než většiny Intel procesorů dohromady. A není se co divit. Říkám to na rovinu, pokud stavíte nové PC, tak drtivé většině z vás bude s velkou rezervou více než stačit RYZEN 5 2600 na dlouhé roky dopředu. A za 4200 korun? To je zadarmo (stejný výkon nabídne Intel až za min. 10 tisíc). Velké popularitě se ale těší i RYZEN 7 2700X, který několikanásobně předčí prodeje RYZEN 7 2700 (to že je to stejný čip, který si můžete dotaktovat evidentně lidi nezajímá) ale hlavně předčí prodeje Core i7 i Core i9 nové generace. V prodejích za ním zaostává i Core i7-8700K, která je stále nejpopulárnějším procesorem Intelu, z nepochopitelných důvodů následovaný extrémně nevýhodným Core i5-8600K, kdy vážně nechápu, jak si někdo tenhle slabý 6jádrový 6vláknový, předražený procesor může proti výkonnějšímu a výrazně levnějšímu RYZEN 5 2600 koupit, či o něm jen uvažovat. Sorry, to prostě nepochopím.

Solidně se daří i ThreadRipper procesorům, ačkoliv vidíte, jak malý je jejich podíl (podobně malý je podíl Core i9 pro X299, které za dnešní ceny nedávají smysl vůbec pro nikoho). Celkově je v grafu krásně vidět, kdy se Intel rozhodl dát přednost XEON procesorům a obětovat výrobu a dodávky klasických CPU, ve kterých upřednostňuje OEM partnery, a tak ceny jeho CPU tomu odpovídají. Tedy před třemi měsíci. Přesto, i když nedává nákup Intel procesorů dnes z pohledu ceny, a vlastně ani výkonu za to, vůbec žádný smysl, AMD stále nemá podíl blížící se úplným 100% :). Prostě jsou mezi námi tací, kteří nechtějí nejlepší výkon za nejlepší cenu. Intel se dnes propadl na zhruba 31%, zatímco AMD tvoří 69% prodejů samostatných CPU v Mindfactory, což je velký posun. Nicméně zajímavý je i graf kolik peněz jde z prodejů CPU ve výsledku k Intelu a kolik k AMD. A pokud jste někdy pochybovali o tom, jak to ten Intel dělá, že má o těch mnoho miliard více, tak takhle:

Ač tvoří jen 31% prodejů procesorů, má 44% z celkových příjmů. AMD sice udělá 69% prodejů, ale „jen“ za 56% příjmů. Zkrátka Intel prodává své procesory za vyšší ceny, a protože se stále najde spousta lidí, co to takhle nevýhodně kupuje (čímž efektivně poškozují nás všechny a ukazují Intelu, že to za ty peníze může nabízet), podle toho vypadají i příjmy. Intel si navíc vyššími cenami kompenzuje ty nižší dodávky, tak aby ve finančních výsledcích nedošlo k výraznému propadu. Nicméně celkově je jasně vidět, že zájem o AMD procesory roste, prodává se jich výrazně více než dříve. Přesto zjevně nemá žádné problémy s dostupností svých čipů a drží ceny stabilně dole. Situaci vnímají i OEM partneři, kteří také nyní dostávají méně procesorů od Intelu, než byli zvyklí, a i jejich zákazníci si začínají stěžovat na tu škodlivou neexistující nabídku RYZEN konfigurací. Co jsem v poslední době slyšel, řada OEM výrobců naplánovala pro rok 2019 dát AMD výrazně větší prostor. U některých by podíl AMD v jejich konfiguracích měl dokonce dosahovat 20-30% nabídky, což už jsme dlouho neslyšeli. Údajně i nová generace populárního Microsoft Surface má používat AMD řešení. Stále je šílené, že méně výhodný, pro zákazníky mnohem dražší a často ne ani výkonnější Intel bude mít 70-80% nabídky, ale proč tomu tak je, jsme už mnohokrát probírali a prostě to nesouvisí s produkty, ale penězi „bokem“ a využíváním dominantní pozice a vlivu.

Samozřejmě někteří namítnou, že výše uvedené statistky mohou platit jen pro ten jeden německý obchod, nicméně co vím, tak situace je podobná napříč státy. Intel prostě dodává omezené množství CPU a ty tak stojí mnohem více než by měly a samozřejmě jen část zákazníků je natolik neinformovaná, že to za ně pořád koupí. V ČR je tedy situace velmi podobná, ne-li pro AMD ještě lepší, protože kupní síla je u nás nižší než v Německu, takže cenově výhodnější řešení u nás znamená trochu více. Ostatně RYZEN procesory dominují i ve všech žebříčcích českých prodejců a samozřejmě by bylo zvláštní, pokud by zrovna do ČR Intel posílal větší dodávky procesorů a ty byly u nás levnější než jinde. Otázkou samozřejmě je, jak bude vypadat celkový podíl a jak dlouho bude situace trvat. Vypadá to, že minimálně celou první polovinu roku 2019. AMD tak má prostor pořádně připravit 7nm procesory, kdy jejich vydání je hlavně otázkou TSMC, které je vyrábí.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 30
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 02:34:58
avatar
Německo je velký trh a tenhle obchod je největším v Německu, takže ano, vypovídá to hodně.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 07:18:34

Neide len o počet predanich CPU ale aj o maržu. Tu sa AMD nechyta. Podiel je pekny, ale zisky to až taka slava nebude.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sláva to je, aj keď nie tak ve 2018-12-05 15:08:14

Ak si uvedomíme obraty.

>Ač tvoří jen 31% prodejů procesorů, má 44% z celkových
>příjmů. AMD sice udělá 69% prodejů, ale „jen“ za 56% příjmů.Samsung snížil chybovost 14nm procesu na 0,2 defektu na cm štvorcový
Odkaz


Chyby výroby se musí počítat přes pravděpodobnost. Pokud je pravděpodobnost bezchybného čipu o velikosti 100 mm^2

0,8, tak v případě AMD je výpočet: 0,8^2,13 = 0,6217
A u Intelu 0,8^7 = 0,2097. Tedy cca u AMD jsou OK dva ze tří, u Intelu jedno z pěti.
Pro výrobu 1 bezchybného čipu je tedy potřeba u AMD 213/0,6217 = 342,6 mm^2 v případě 32jádra tedy ×4 čipy, tj. 1370 mm ^2 Pro výrobu 1 bezchybného 28jádra Intelu je potřeba 700/0,2097 = 3337,9 mm^2.
Počet funkčních 32jader z 70650 mm^2 je tedy 51 u AMD a funkčních 28jader Intelu je 21.


Očekávejte zdražení hardwaru, po Novém roce stoupne cena waferů o 20 %
15. 11. 2017 Zatímco např. TSMC účtuje za wafer čipů vyrobených nejnovějšími procesy tradičně kolem $4000-$5000, u starších procesů jde o částku několikanásobně nižší
Odkaz

z
Odkaz

Preto je Zen2 taký ,aký je
Zen
4× Zeppelin (14nm, 213 mm^2)

Zen2
1× 14 nm (~434 mm^2)
8× 7 nm (~73 mm^2)

Odkaz

Zmenšením čipletu sa zníži výrobná cena a zmenší odpad pri výrobe ...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 07:32:15

To ano, ale jde jenom o retail a v době, kdy Intel v podstatě není pro koncového uživatele k dostání.
Na tomhle AMD nezbohatne, protože v tomto segmentu má naprosto mizivou marži, v podstatě poloviční proti Intelu, takže reálný zisk z toho nebude velký. Nízké marže jsou obrovský problém AMD, protože i když pronikne více na OEM trh, tak tam musí výrobcům dát ještě lepší ceny, než s jakými produkty posílá do retailu, tedy ještě nižší marži.
Pokud chce AMD vydělat, musí obsadit serverový trh a tam si ukousnout alespoň polovinu trhu, pak bude mít výsledky ne v řádu desítek milionů dolarů v zisku, ale ve stovkách milionů dolarů na čtvrtletí.
Nehledě na to, že AMD opravdu musí začít vydělávat reálné peníze, protože mu chybí investice do grafické divize. A nezapomínejme, že to není jen Nvidia, s kým zde bojuje a už léta prohrává. Za nějaký rok a půl na pole s dedikovanými grafikami vstoupí i Intel a to by nemuselo být pro AMD příjemné, pokud by zůstalo v současné kondici na GPU trhu.

AMD musí začít vydělávat a ne jen opakovat situaci s A64, kde zazářili, ale ve skutečnosti nic moc nevydělali. Pouze zaplácli pár děr z hospodaření předchozích let a bez dalšího vývoje jejich A64 usnul na vavřínech a po 3 letech vlády byl odsunut k ledu.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 08:42:53
avatar
AMD to má dobre rozbehnuté, len musí v tom pokračovať, je v čiernych číslach a to je podstatné..

nesmie spraviť chybu ako s FX, že uvedie novú architektúru, ktorá je pomalšia ako tá predošlá
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 12:50:02

hele AMD je jasný že zde nejsou prachy, ale je zde obecné povědomí o produktu, pokud máš většinu retailu máš zajištěno info na dlouhé roky o tom že je tvuj produkt kvalitní a proto je pro AMD retail dulezity... AMD tím muze zvratit posramocenou reputaci z Phenomu (nebyl to zlý podukt ale nebyl dotazen)...
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Phenom? 2018-12-05 15:24:35

Jednička byla jenom pomalejší a reputaci má II tak skvělou, že i5 750 byla prakticky kopie :-) Nebýt tě hysterie kolem bugu, bylo by to o něčem jiném. Kdyby takhle vyšilovali modří kvůli chybám, co mají Intely dnes... Ta architektura byla lepší než FX.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 15:33:52

Všetko bolo lepšie ako fx, nemyslíte?
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - FX8150 2018-12-05 17:32:31

Phenom II i FX pro mě byly dobré procesory.

2011 sem kupoval novej za 2300,-Kč Phenom II 955 x4(oc @3,9MHz,NB@2,8GHz).
V prosinci 2013 sem Phenom II 955 x4 prodal na Aukru za 2200,-Kč, protože nestíhal multiplayer v Battlefieldu 4,koupil sem na Aukru FX8150 x8 za 3300,-Kč (oc 4,2GHz víc nešlo na desce AM3 890-chipset 4+1kaskáda), Battlefield 4 multiplayer běhal na FX8150 v pohodě(na té samé základní desce jako Phenom II).
Únor 2018 sem prodal FX8150 na Aukru za 2100,-Kč
Ted mám Ryzen 5 2600 a mám zase na pár let klid.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 22:48:22

Souhlas PH II 955 jsem měl také a za stejnou cenu, tedy za těch 2300kč. Byla to poslední revize C3 a na vzduchu mi jel na 4GHz. 4.1 už nebylo moc hospodárné. V idle jel na 33C a v zátěži kolem 45C, prostě paráda.
FX jsem neměl, ale předpokládal jsem, že nižší IPC než PH II nemá a měl výhodu v 8 jádrech. Spíš bych problém u FX viděl v konkurenceschopnosti, než v tom, že by nestíhal. Přeci jen core i bylo výkonější a úspornější, ale jako procesor byl dostačující svým výkonem.

Ohledně těch teplot cpu ... mám odzkoušeno a mohu jen doporučit case s možností obrátit "základnu" se základní deskou vzhůru nohama. Kdy cpu je dole v case a grafika je nad cpu chladičem nahoru. Je to tak bezvadná věc, která je sice stará, ale pořád se opomíjí v mainstreamu. Je to fakt znát na teplotách. Dole v case je menší teplo a grafika neohřívá cpu ... Navíc chladič grafiky je krásně vidět, protože není dolu, ale nahoru A teplo stoupá vzhůru.
Parádní věc
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 21:20:11
avatar
Pokud si dobře pamatuji, tak AMD docela velký výdělek z A64 utratilo v nákupu ATI. Následky této transakce posléze na AMD dopadly naplno, ať už se jednalo o přepálenou cenu za ATI, tak přešlapy které v ATI byly a vypadly ze skříně po akvizici. To ale neznamená, že koupě ATI byl špatný tah, byl jen špatně realizovaný.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Špatný nadpis 2018-12-05 08:18:19

Nadpis je totálně špatně. Intel výrobní násobněCPU než AMD, je nesmysl tvrdit, že AMD prodá 2x více CPU. To není ani schopen vyrobit....
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 08:31:26

Druhá věta je doslova stylistické peklo.
ITFan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - EPYC 2018-12-05 09:00:15

Ahojte. Budem potrebovat v blizkej buducnosti postavit zopar servrov a rad by som uz pouzil 7nm Epyc-y. Netusite, kedy cca by mohli byt realne na trhu? Dik
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 10:00:35
avatar
oficialny datum nie je, neoficialne ~ zaciatok Q3/19
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 10:19:50

no řekl bych Q1/19 a ne Q3...videl bych to tak na brezen/duben
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-06 13:43:22
avatar
q1 zabudni, neviem z kade si si taký dátum vycucal
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 13:14:34

Trošku clicbait názov, pretože jeden obchod nemusí mať výpovednú hodnotu pre celý globálny trh. Taktiež nesúhlasím s názorom, že je ťažké pochopiť človeka, ktorý si za týchto okolností zvolí intel. AMD disponuje práve cca 2% serverového trhu, ale ukázali, s akými spoločnosťami majú vytvorené zmluvy o dodávke čipov, takže tento fakt sa zmení. Ale intel najskôr nedá svoju kožu zadarmo, pripravovaný 48c/96t cpu je toho dôkazom. K pozícii Amd len toľko, že Adoredtv spravil pekné video o pripravovaných cpu pre AM4 socket (potvrdené z viacerých zdrojov) a máme sa veru na čo tešiť.
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 13:27:36

nj,sice pripravuje 48/96 ale AMD vyda 64/128 a to je uz docela rozdil + to urcite bude zase cenou uplne jinde,nez drahej intel,kterej vlastne slepi 2x24c,coz nebude tak dobra vyteznost,jak u AMD.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 14:01:11

Nehovorím, že Amd bude horšie, len toľko, že intel si je vedomý hrozby a snaží sa reagovať. Amd je ale na tom výborne hlavne čo sa týka výroby a schopnosti vyrobiť cpu. Ten 75mm2 8c/16t chiplet je proste geniálny nápad.
shadowspawn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 15:54:42

este pripomeniem ze Intel vypol/vypne HT pri 48c CPU kvoli spotrebe a Spectre bugom takze realne znizi instruction throughput o ~ 10 - 40 % v zavisloti od instrukcii v kode
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-05 18:03:12

to jako fakt?háhá
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1036x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2066x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1476x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2977x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1680x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1291x
Komentářů: 0