AMD uvádí mobilní RYZEN 7000 ZEN4 procesory, které drtí Intel Core 13000 výkonem i efektivitou? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 09 leden 2023
altAž 30 hodin výdrže s novými 4nm APU AMD i „desktopový“ výkon s 5nm 16jádrovými čiplety.

 

 

 

 

Ještě nikdy jsem neslyšel v zákulisí tolik obav o Intel, jako po představení nových procesorů obou společností na CES 2023. Jistě mnozí víte, že ač se u nás věnujeme hlavně desktopu, z pohledu businessu a prodejů jsou zdaleka nejdůležitějším spotřebním produktem obou procesorových firem mobilní procesory a platformy, které tvoří dnes přes 70% celkových prodejů PC. Řekněme, že představení Intelu a jeho „nových“ mobilních Core 13000, kde 153W procesory jsou vydávány za mobilní modely, se nesetkalo s nadšením. Mnozí výrobci je rovnou označují za katastrofu, protože prostě aby ten 24jádrový Intel měl konkurenceschopný výkon, potřebuje mít TDP na těch cca 150W, což je přitom celkový budget TDP pro CPU+GPU u většiny běžných notebooků. Zkrátka 10nm výroba Intelu je problém, protože konkurence má něco mnohem lepšího.

AMD totiž představilo již 4nm (oficiálně tomu tak říká) generaci APU (tedy stále monolit s 8jádrovou ZEN 4 architekturou + integrovanou RDNA 3 grafikou), které masivně posouvají efektivitu naprosto mimo dosah jakéhokoliv současného produktu Intelu. Ten rozdíl je doslova brutální v praxi. A OEM výrobci notebooků to dobře vědí. AMD navíc udělalo ještě další zásadní tah, vzalo čiplety, které prodává v desktopu a udělalo z nich i mobilní verze. Výsledkem je tedy nově až 16jádrový mobilní CPU s 55W TDP, čemuž opět prostě nedokáže Intel se stále 10nm monolity Core 13000, skutečně konkurovat efektivitou. 150 – 250W TDP si můžete dovolit v desktopu a maskovat a stavět to jako konkurenci 65W AMD s podobným výkonem. Ale v mobilní platformě je těch 55W běžná hodnota na kterých prostě musíte vzhledem ke konstrukci a možnostem chlazení, v praxi fungovat a výkon na 55W je tedy zásadní. Jenže 55W pro 10nm Intel a 5nm/4nm AMD? To je hodně velký rozdíl. Intel má velké problémy i proto, že mobilní Core 13000 vlastně nikdy v současné podobě neměly existovat.

Jenže slibovaný 7nm METEOR LAKE má opět zpoždění a hned tak nedorazí. Objevují se dokonce v zákulisí od mnohých OEM a pozorovatelů trhu hlasy, že by je vůbec nepřekvapilo, kdyby se za pár let snažil Intel získat AMD jako zákazníka, aby továrny Intelu vyráběly nějaké čipy pro AMD. Nevím, jestli věci dojdou tak daleko, faktem ale je, že Intel technologicky a produktově za AMD zaostává. A to zásadně. Rok 2023 bude možná nejhorším rokem z hlediska konkurenceschopnosti samotných produktů Intelu ve všech segmentech.

AMD totiž zjevně nespí. A nová generace jeho mobilní platformy je nejen na papíře prostě evidentně mnohem lepší, než co dnes dokáže nabídnout největší výrobce x86 procesorů, který se zasekl na 10+++++++nm. A ani v roce 2023 by prý ani v roce 2024, se na tom mnoho nezmění … AMD však i díky TSMC posupuje vpřed a na Intel zjevně čekat nebude.

  • AMD RYZEN 7000 pro mobilní PC

                                                     přichází ve dvou hlavních variantách!

Jak už tedy bylo řečeno, máme tady opět zcela nový APU čip, tedy ten klasický monolit s CPU+iGPU v jednom. Ten má opět maximálně 8jader/16vláken ale už ZEN 4 architektury a k tomu integrovanou RDNA 3 grafiku. Celé je to vyráběno 4nm u TSMC. Ono označení „4nm“ je trochu kontroverzní, protože TSMC oficiálně 4nm proces výroby nemá. Má tzv. N4 výrobu, která je jen velmi malým vylepšením N5, tedy 5nm výroby. AMD nicméně spolu s TSMC udělalo speciální verzi optimalizované N4 výroby pro sebe, takže pokud tomu chce říkat 4nm, asi technicky může, ale fakticky jde prostě o lehké vylepšení N5 (5nm). Nicméně speciálně pro mobilní použití jde o vylepšení zásadní. Protože nějakých 10 až 15% efektivity ona N4 proti N5 přináší. Nic co by na desktopu hrálo velkou roli, ale u mobilních CPU to znát je a bude.

Tzv. „PHOENIX“, jak se nová generace primárně mobilních (téměř jistě dorazí i jako RYZEN 7000G pro desktop někdy v létě) APU jmenuje, přináší tedy ZEN 4 procesorovou architekturu, ale také hlavně zcela novou až 768SP RDNA 3 integrované grafiky s novou výbavou. Velmi zajímavou inovací je pak také úplně nové AI výpočetní část pocházející od společnosti XILINX. Tu AMD nedávno koupilo a její technologie integruje postupně do svých běžných produktů.

AMD označilo procesory s tímto 4nm APU čipem jako sérii RYZEN 7940/7840/7640, kdy důležité je ono číslo „4“ v názvu, jež přímo označuje použití tohoto nového čipu. Na trhu totiž bude existovat také 7035/7030/7020 série RYZEN, které nesou předchozí generaci ZEN 3/ZEN 2. To značení je docela přehledné (pokud tedy víte, že existuje, o což mám u většiny běžných zákazníků trochu obavu):

AMD u nových PHOENIX APU slibuje masivní zlepšení výkonu a hlavně efektivity. Čip má v boostech až o třetinu vyšší takty než předchozí generace. Podpora je také rychlejších LPDDR5/DDR5 pamětí. Co přesně dělá ta AI část čipu, je trochu záhada. Ovšem stejně jako AI u Intelu, by měla mít vliv na určité akcelerace a aplikační AI použití. Nejzajímavější je hlavně „mobilita“ novinky, kdy AMD tvrdí, že RYZEN 7040 série dokáže až zdvojnásobit výdrž proti předchozí generaci jeho procesorů. Notebook s PHOENIX prý dokáže až 30hodin přehrávat video na stejnou baterii, což je neuvěřitelná hodnota, speciálně na x86 procesor. Uvidíme, jak to bude v praxi, aby výrobci nešetřili na bateriích.

Každopádně asi vás možná překvapí, že AMD vůbec nepředstavilo ty výkonné 45+W varianty nových mobilních RYZEN 7040 procesorů. Existují totiž „jen“ 35 až 45W úspornější varianty 7040HS, tedy ty pro tenké modely jako AUS ROG ZEPHYRUS G14. A pak ještě 15 – 28W varianty 7040Upro extra tenké a mobilní stroje jako jsou třeba ASUS ZENBOOK OLED S13 apod. Co tedy bude tvořit špičku nabídky a procesory pro typicky výkonné DTR a herní notebooky?

  • Až 16jádrový mobilní RYZEN 7045!

                                        Aneb desktopový čiplet v mobilním provedení!

Malá revoluce a brutální mezigenerační posun výkonu. AMD doposud pro mobilní PC mělo jen ty max. 8jádrové APU s tomu odpovídajícím výkonem. Takže velmi povedený, ale stále prostě jen 8jádrový 6nm APU RYZEN 9 6900H série, dostává, co by nástupce, 16jádrový RYZEN 9 7945HX, který má oficiálně 55 – 75W TDP.

A ano, jde doslova o ten stejný čiplet, který v desktopu známe jako RYZEN 7000X sérii včetně právě až 16jádrového RYZEN 9 7950X. A dokáže mít tomu odpovídající „desktopový“ výkon. Není tedy velké překvapení, že OEM výrobci notebooků se na tyhle čipy vrhli, protože jejich efektivita je ohromující a výkon samozřejmě také. Za určitých okolností prostě bude mít stejný procesorový výkon jako desktopový PC!

Samozřejmě vedle 16jádrového RYZEN 9 79450HX bude také 12jádrový RYZEN 9 7845HX, 8jádrový RYZEN 7 7745HX a 6jádrový RYZEN 5 7645HX. Zkrátka kompletní nabídka. Použití původně desktopových čipletů poprvé v mobilních PC umožnila i jedna novinka, kterou AMD do desktopových čipletů RYZEN 7000 implementovalo. Integrovaná grafika v I/O. Ta je u mobilních variant zásadní z hlediska možnosti na ni přepínat, a tedy šetřit energii. To starší čiplety RYZEN 5000/3000 neměly. A to byl jeden z hlavních důvodů, proč je AMD do mobilní platformy oficiálně nenasazovalo. Nové RYZEN 7000X však AMD udělalo tak, aby mohly být rovnou použity i v mobilní platformě a tohle je tedy výsledek.

  • Závěr

AMD má zjevně technicky a technologicky navrch, kdy nemusíte mít prostě vysokou školu, abyste věděli, co to znamená, když proti sobě postavíte 10nm Intel a 5nm AMD a budete je provozovat na těch obvyklých mobilních 55W TDP pro CPU. Intel bude muset nasadit všechny páky, které v OEM sféře a svůj vliv má, aby zastavil další výrazný růst podílu AMD na trhu. Ale fakt, že AMD platforma je po všech stránkách dnes prostě lepší, nedokáže už nikdo schovávat. Pro Intel nadále hovoří větší kapacity produkce, nicméně s ohledem na současný pokles prodejů a zájmu ze strany zákazníků, by tentokrát AMD mohlo „trpět méně“ pokud jde o menší kapacity jeho produkce a tedy i menší množství a dostupnost PC s nimi. I když víme, že sehnat notebooky s RYZEN 6000 platformou, nebylo u nás v obchodech vůbec jednoduché ani v loni. Je ale pravdou, že i většina notebooků na našem trhu s Intel platformou, měla v roce 2022 stále starší generace v podobě Core 11 či dokonce 10 série. Takže to je evidentně spíše věc OEM výrobců PC. Ostatně AMD dělá to samé co Intel, kdy bude nabízet nadále i starší generace APU, jen tedy s novým označením, které je naštěstí dostatečně přehledné a jasné.

Pokud ale budete chtít nový notebook s tím specificky ultra efektivním 4nm RYZEN 7040HS čipem, tak údajně první kusy se budou dodávat během března (realisticky tedy počítejte spíše Q2 a duben až květen). O něco dříve by ně trh měly dorazit výkonnější stroje s 5nm čiplety RYZEN 7045HX série. Údajně během února. Samozřejmě si nějaký otestujeme, protože na ten posun jsem hodně zvědav. Mělo by jít o největší generační posun v rámci mobilní AMD platformy od uvedení RYZEN jako takových.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-09 13:50:19
avatar
Hmm pěkná nabídka, již teď vlastním Lenovo Legion 5 Pro a maximální spokojenost s výkonem a zpracováním notebooku, ale přemýšlím ještě o jenom notebooku, že bych si pořídil a tohle vypadá velmi slibně Opět to vidím na Lenovo, zatím nejlepší notebook, který jsem měl.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-09 14:06:13

Jenže, bohužel, de**lní OEM to zase budou cpát jenom do shitů a/nebo ne, ale ty modely s AMD budou schválně nějak zmrvené, třeba menší kapacitou baterky, horším displejem atd...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 15:53:15

Niečo budu musieť vymyslieť, aby AMD nejak znehodnotili, lebo fakt Intel môže zavrieť kram
čo som pozeral testy len medzi 7nm AMD 6950 proti 5nm 7950 na 65W spotrebe, tak 7950 je pri tejto spotrebe o 80% vykonejši proste 5nm EUV a ked na 7040 použili 4nm čo je o 15% efektivnejši čo sa tyka spotreby, to bude v úsporných notebookoch strašny killer, proste ZEN4 8 jadra 5,2GHz + čiplet + 20MB+ GPU 12 modulova + DDR5 a to GPU ešte aj ona šlape na 3GHz a spotreba 35W?
Ja som fakt veľmi zvedavý čo Intel vymysli proti tomuto, lebo s 13000 na 10nm bez EUV neviem si predstaviť level toho marketingu čo by toto obhájil a donutil zakaznikov aby si toto kupili na miesto AMD .
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-09 14:38:18

ty novy ryzeny vypadaj super ale co tam dela to preznaceny zen2/3/3+ jako 7. rada?? vsak to ma i jen pcie3 a technologicke uplne nekde jinde nez ty nove cpu, o 3 generace starsi..
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-09 14:54:56
avatar
Nové přehledné značení mobilních Ryzenů.

Odkaz

Nevím, no. Generaci bych dal na první místo. Ale pro přehlednost je to jinak než u desktopu.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-09 16:09:23

jo na to sem uz zapomnel...jo v realu krasne prehledne, ze jako 7000 radu dostanes supermoderni 4nm cpu a zaroven i 3 a pul roku starou architekturu. a modernejsi pcie4 se od pcie3 bude odlisovat jen tou 5 na konci, takze i treba mobilni rx6500m bude mit na 7x30/7x20 ryzenu az o ctvrtinu nizsi vykon nez na 7x35 ryzenu jen kvuli pcie3...
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 09:37:53
avatar
Tak snaží se to značení nějak sjednotit. Což je dobře. Ono koupit třeba Ryzen 3400g a mít tam architekturu Ryzen 2xxx taky mohlo být pro neznalé matoucí.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmmm 2023-01-10 05:58:40

Velice vtipné je, že se v zákulisí objevují obrovské obavy o Intel a bla bla bla ... jenže na ces bylo fyzicky k dispozici na předvedení několik řad notebooků od několika výrobců (minimálně MSI, Lenovo..), které byly vybaveny novými mobilními Core 13 procesory a grafikami RTX4000...

Ale za AMD tam nebyl ani jeden...

Takže jestli to dopadne jako s řadou 6000 (myslím tím kombinace i s grafikou RX6800M)... kde sice na papíře dobrý, ale reálně se nedalo nic koupit, tak je je obava o Intel asi to poslední co by mě napadlo.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 07:17:31

Bohužel OEM je bída která se jen pomalu zlepšuje.
Od února 2022 jsem čekal na Lenovo Legion AMD+AMD Odkaz pak jsem změnil práci a dostal Intel 12gen na Win10
Každopádně někdy v září - říjen se noťas dostal na CZC. Česká recenze nikde. V USA byl se slevou až 20%, tady nic, takže za 70 kolíků.
Smutný příběh.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 16:09:04

Toto je najvačšia slabina AMD mizerne vyrobne kapacity,
na ich 7nm proces čakali CPU, CPU server, CPU notebook, GPU, GPU server, GPU notebook, konzole a AMD malo len extremne mizerne vyrobne kapacity...
Lenže teraz sa trochu karta obratila je viac možnosti, 6nm su čiplety GPU konzole, 5nm je CPU GPU, na 4nm APU,
Dosť vela firiem obmedzilo vyrobu, takže zopar waferov sa zvyšilo
Jediny problem AMD vidim v prišerne drahych doskach.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kedy budú AMD varianty? 2023-01-10 12:06:05

Dragon Range 16 jadro vyzerá pre mňa dokonalo.

Dúfam, že výrobci nebudú otálať a predstavia poriadne AMD Advantage modely, niečo ako tento: https://www.mironet.cz/lenovo-legion-7-16arha7-seda-16-wqyga-amd-ryzen-9-6900hx-33ghz-32gb-1tb-ssd-amd-rx-6850m-xt-12gb-w11h+dp551399/

len s Dragon Range CPU a Radeon RX 7000M grafikou.

Ak bude podobný notebook, či už od Lenova alebo Asus ROG k dispozícií, kúpim.

Z toho čo som videl na CES, je to žiaľ celkovo fail, lebo väčšina notebookov Intel+ NVIDIA a o toto kombo nemám záujem.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaPondělí, 20 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 844x
Komentářů: 0
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1998x
Komentářů: 6
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2493x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1849x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1747x
Komentářů: 9