AMD už mluví o RDNA3 grafikách a ZEN4 procesorech – slibuje masivní zlepšení! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 10 listopad 2020
altRDNA2 a ZEN3 vstupují na trh, u AMD už ale pilně pracují na jejich nástupcích. A už se o nich mluví.

 

 

 

Možná by někteří čekali že teď, když AMD převálcovalo prakticky ve všech ohledech procesorově Intel, že si dá chvíli oraz. To by se hodilo hlavně Intelu, který sice nic zajímavého a téměř určitě nic konkurenceschopné další 2 roky neuvede, ale možná za 3 spíše 4 něco ano. Bohužel pro Intel a naštěstí pro nás všechny, AMD rozhodně nehodlá zpomalovat. Ba právě naopak …

Nový ZEN3 je masivním skokem v mnoha směrech, a to přes fakt, že používá stejný 7nm výrobní proces jako předchůdce, nerostl počet jader/vláken a procesory používají stejné I/O a ostatní a hlavně stejnou starou AM4 patici.

  • Co očekávat od ZEN 4?

Minimálně stejně velký pokrok (u Intelu už se chytají za hlavu). Podle vyjádření AMD, bude ZEN4 plně těžit z přechodu na 5nm proces TSMC. Ten, jak víme, tak TSMC navíc speciálně optimalizuje pro AMD a vznikl tak přímo pro potřeby produktů AMD. Zatím se ale nechce příliš bavit o podrobnostech.

Říká ale, že ZEN4 bude vlastně opět nová architektura s výraznými vylepšeními a technickými změnami. Očekávat tak můžeme opět velký posun IPC. V zákulisí se hovoří o možnosti zvětšení jader a zvýšení počtu vláken nebo nějaké podobné změny. Co prý AMD nemá v plánu zatím, je ZEN procesor kombinující „velká a malá jádra“. Každopádně už jen díky 5nm zde budou velká vylepšení, možnost vyšších taktů, nižší spotřeby atd. ZEN4 ale také již bude přímo navrženo pro novou „AM5“ platformu, a tedy DDR5 paměti a další nové generace technologií.   

Každopádně ZEN 4 na 5nm výrobě dorazí pravděpodobně v Q1 nejpozději v Q2 2022. Do té doby tady bude úřadovat právě vydaný ZEN 3 pro stávající platformy. A že se ještě máme na co těšit. Na trh vyrazila teprve první várka desktopových čipů, která zabila spolehlivě všechno, co Intel dosud od 5 tisíc výše nabízel. Po novém roce AMD rozšíří nabídku také o high end, kde už Intel přestal dávno existovat. No a aby to bylo zajímavé, tak ZEN 3 zamíří samozřejmě do serverových EPYC procesorů (a to možná ještě letos), kde pochopitelně Intel se svými 14nm vykopávkami nemá výkonově, efektivitou ani cenou žádnou šanci. No a začátkem roku nás čekají nové mobilní ZEN3 APU, které bez překvapení vytřou podlahu s nejnovějším TigerLake. Takže do nástupu ZEN4 se nudit určitě nebudeme.

  • RDNA3 – alias NAVI 3x

Na grafickém trhu se AMD s RDNA teprve rozjíždí, ale už je evidentní, že zaujala stejný přístup a strategii jako v případě procesorů ZEN. Rychlá generační vylepšení pravidelně. RDNA 1 byl začátek, teď v listopadu vyrazí na trh první RDNA 2 grafiky a vypadá to na malou revoluci, kdy NVIDIA je opravdu zaskočena tím, co si AMD připravilo.

RDNA 2 je architektura vyvinuta ve spolupráci se SONY a MS a je kromě PC i v konzolích. AMD ale pracuje už na další generaci, která má údajně přinést stejný posun všeho, jako RDNA 2 vůči RDNA 1. Z toho už musí být u NVIDIA hodně nervózní. Jenže na rozdíl od Intelu, NVIDIA vyloženě nespala. Trápí ji ovšem fakt, že AMD má zjevně v úmyslu výrazně propojovat RYZEN s RADEON a výkonově z toho těžit. To NVIDIA nemůže nabídnout.

 AMD však zatím nepotvrdilo, na rozdíl od ZEN 4, že RDNA 2 bude využívat 5nm výrobu. Je to ovšem velmi pravděpodobné. Speciálně když na 5nm bude postavená nová generace grafik NVIDIA, která už je také ve vývoji. Co se očekává je tedy už trojnásobný výkon ve srovnání s RDNA 1, ale také třeba čipletový design. Ostatně AMD si na to připravuje půdu. Dá se očekávat, že RADEON RX 7000 „RDNA3“ série dorazí na trh opět prakticky současně s novou procesorovou generací ZEN 4. Očekával bych je tedy někdy Q1/Q2 2022.

AMD ale také potvrdilo, že ještě v rámci RDNA 2 uvede několik nových technologií. V současnosti pracuje na něčem, co by mělo konkurovat DLSS od NVIDIA, ale na rozdíl od toho, být použitelný všude. FSR - FidelityFX Super Resolution je stále ve vývoji, a AMD zatím nechce mluvit o podrobnostech. Nicméně na rozdíl od NVIDIA a jejího DLSS, které je jen u pár her a bude jen u velmi málo her, protože vyžaduje složitou implementaci, AMD chce přijít s technologií, která bude použitelná mnohem jednodušeji, lépe a pokud možno prakticky všude. Chce vytvořit standard, proto s tím ani nespěchá, protože ví, že DLSS nemá vlastně šanci se prosadit, když funguje jen na NV, a tyhle grafiky mimo PC nikde jinde nejsou. Speciálně ne na konzolích, takže vývojáři her sami DLSS a další NVIDIA technologie používat nebudou (pokud jim za to NV nezaplatí). AMD se ale snaží o funkční řešení pro všechny. Více o tom prozradí příští rok.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 06:36:45

Jedno čo je iste že RDNA3 bude mať 120CU to by odpovedalo 3x RDNA, o konkurenciu zo strany Nvidie sa nebojim lebo aj oni prechadzaju na 5nm a tiež 128CU
U CPU tu počitam s masivnym vylepšenim IPS, lebo cestu vyššej frekvencii kremik nezvlada, odvadzanie tepla s čipu CPU je velmi zavisle od plochy, napriklad ten isty chladič ta ista spotreba ZEN2-ZEN3 a rozdiel teplot
ZEN2 74mm2 75°C
ZEN3 84mm2 65°C.
5nm proces dosť brutalne zmenši plochu čipu, budu musieť niečo urobiť aby velkosť CPU bola cca 80mm2 zdvojnasobiť počet jadier, pridať RAM, pridať viac vlakien, zvačšiť velkosť jadier... Na druhej strane by mi nevadilo keby AMD znižilo spotrebu o 1/3 zase
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 15:30:50

IPS je typ LCD displaye...
Lukash [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD sa len rozbieha 2020-11-11 15:47:43

Dr. Lisa Su to povelada jasne. Chce vyrábať skvelé produkty pre nadšencov, na ktoré môže byť hrdá. Tomu prispôsobila aj vnútorné podnikové procesy AMD. Zaviedla paralelné vývojové tými, zvýšila tempo inovácií, priniesla agresívnejší marketing.

Ak chce Intel ešte niekedy bojovať o prvé prečky so svojími CPU, tak musí zaradiť oveľa vyšší prevodový stupeň inak im úplne utečie vlak. Priniesť dobrú architektúru v 2023 nestačí ani náhodou, ak nezmenia svoj pístup tak dokial prídu s novým návrhom na trh, AMD ich viacnásobne prekoná niekoľkými generáciami po sebe.
skyfire [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel 2020-11-11 07:56:29

Mohu se zeptat na zdroj tvrzení, že se při představě ZEN 4 platformy u Intelu chytají za hlavu? Pokud to nikdo z Intelu oficiálně neuvedl, jednalo by se o pouhou potřebu autora kopnout si do Intelu. (Mám doma Ryzen 3600 a i5 2500k, čili nestraním žádné platformě), tohle mě zkrátka jen zajímá. Děkuji za odpověď.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 08:29:03

Asi to myslel obrazne nik sa tam za hlavu nechyta
Čo som čital, tak intel teraz pripravuje 8 jadro so zvyšenim IPS cca 10%? a takty až k 5,5GHz čo bude brutalne neefektivne na spotrebe 250W na 8 jadro je celkom dosť, ale teoreticky by to malo stačiť na predbehnutie ZEN3 v hrach. Recept na prekonanie 16-32-64 jadroveho CPU zatial nemaju.
Neviem kedy je na rade Intel s dodavkami EUV osvetlenia od nizozemskej firmy, každym rokom zdvojnasobuju počet vyrobenych strojov svetla EUV. Keby Intelu dorazili zopar svetiel EUV 5-10ks cca 2022 to by už mohli rozbehnuť vyrobu 7nm ale skvor ako 2024 s tym by som nepočital. Zatial žiaden CPU či GPU od Intelu AMD Nvidie nebolo vyrabane EUV a vyzera to že prve CPU GPU do desktopu s EUV dorazia až 2022
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 15:32:49

IPS je typ LCD displaye...
machacvaclav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 09:53:41

Dopadne to stejně jako u Intelu, ceny procesorů AMD budou stoupat. Pokud nebude konkurence od Intelu není na co se těšit.
S grafickými kartami se může stát to samé, pokud AMD výrazně přeskočí Nvidiu a nebude mít konkurenci.
Majklos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 10:15:38

Ohledně procesorů, zcela upřímně a říkám to jako programátor, který kompiluje poměrně velké aplikace - consumer CPU mají výkonu dost. Ale chápu, že existuje nemalé procento lidí, kteří pracují s videem a pak jsou tu servery. Pro tyto použití zen 3 (resp. ryzen 5000 a nové epicy) intel CPU vydrtily. Ale to dle mého názoru udělala už řada Ryzen 3000. Takže víceméně beze změny.

Kde to je víceméně plichta jsou stále ty běžné herní sestavy, kde hráčům stejně stačí 8 jader víc než bohatě a i o Ryzen 5600X se mluví jako o fantastickém herním CPU a to má 6 jader. Pokud tedy intel (zase) nepos**e cenotvorbu, tak se nebojím, že by neměly jejich CPU smysl. Obzvláště, když AMD+TSMC nemají šanci pokrýt poptávku. Takže ani o Rocket lake ani Alder lake se nebojím, že by nějak zaostávaly, byť osobně bych se koukal spíš na zen3 kvůli TDP.

Grafiky.
Pozornost bych směřoval hodně na zmíněné FSR - FidelityFX Super Resolution. Protože bude používat standardní DirectML vrstvu, která je součástí DirectX12, tak se dá očekávat, že ji bude podporovat i RTX20/RTX30 řada. Odkaz Ve výsledku bude záležet hodně na tom, jak se bude koncipovat učební množina dat. A to právě doufám, že by mohlo AMD upřesnit dle veřejného slibu do vydání nové řady grafik RX6800.

Je otázka, zda a jaký vliv to bude mít na DLSS 2.0. Zda budou koexistovat, či zda postupně DLSS2.0 zanikne. Nikdo navíc nemůže s jistotou říct, že u DirectML si nvidia nepomůže tensor jádry, což by jim opět mohlo dát jistou výhodu.
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-11 17:17:14
avatar
Od Zen4 očekávám další zvýšení ceny. Minimálně stejně jako Zen2 vs. Zen3. Především z dovodu 5nm výrobního prcesu a slabé konkurence.
Od nového socketu neodladěnost biosu minimálně půl roku.
Od DDR5 vysoké startovní ceny a špatnou taktovatelnost. Vycházím z historie DDR4.

Jako early adopter Zen1 si raději pořídím Zen3 a o Zen4 se starat nebudu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD říká, že má jiný přístup než NVIDIA a velké plány!
AMD říká, že má jiný přístup než NVIDIA a velké plány!Pondělí, 03 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1234x
Komentářů: 0
The Tomorrow War – ukázka z pořádné sci-fi od AMAZONu
The Tomorrow War – ukázka z pořádné sci-fi od AMAZONuČtvrtek, 29 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1689x
Komentářů: 5
Intel CPU Core 11000H v testu – vyhněte se jim!
Intel CPU Core 11000H v testu – vyhněte se jim!Pátek, 23 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1933x
Komentářů: 3
Shadow and Bone dorazil na NETFLIX
Shadow and Bone dorazil na NETFLIXČtvrtek, 22 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2106x
Komentářů: 1
King’s Bounty II se blíží – větší důraz na RPG
King’s Bounty II se blíží – větší důraz na RPGČtvrtek, 22 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 981x
Komentářů: 0
Mass Effect Legendary Edition – srovnání vylepšení v praxi
Mass Effect Legendary Edition – srovnání vylepšení v praxiStředa, 21 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1373x
Komentářů: 6