AMD vede 89:11 ale podcenilo poptávku. Nové procesory Intel zákazníky nezajímají. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 09 červen 2020
alt

 

 

 

 

Společnost AMD se pochlubila, že na poli procesorů se jí daří a podílově výrazně roste. Na konci roku dosáhla na 16,9% v OEM a 8% v serverech. To jsou ohromná čísla, vzhledem k tomu, že v roce 2017 mělo AMD jen 8,7% a 1% podílu.

Pochopitelně asi se někteří budou divit, kdo ty současné Intel procesory stále kupuje, když AMD je lepší prakticky všude, speciálně v serverech ale opravdu výrazně a už delší dobu. Tak jak to, že Intel má stále přes 90% trhu? Inu logiku a zdravý rozum za tím nehledejte. AMD ale očekává další růst. Na serverech by rádo v dohledné době překonalo svůj nejlepší výsledek, tedy 26% podíl z roku 2006. Zda se to podaří ještě letos, nevíme, ale to by byl heroický výkon, kdyby ano. Na OEM trhu by ale AMD rádo překonalo 20% podíl už v Q3 tohoto roku. AMD rovněž říká, že teď má v plánu zapracovat na grafickém trhu, kde s aktuálním uvedením mobilních Radeon RX 5000M a chystaným uvedeném nové generace RDNA 2 grafik v druhé polovině roku, jeho podíl na trhu se výrazněji posune.

Firma také otevřeně přiznává, že ne úplně ideálně zvládla start 7nm ZEN 2 procesorů. Asi jste si všimli, že některé modely nebyly dobře dostupné. Šlo hlavně o výkonnější ThreadRipper a také 3950X modely apod. Jejichž reálná dostupnost byla nakonec později, než firma plánovala. AMD přiznává, že to byla jen a jen jeho chyba. Jednoduše nepočítala s tak velkým zájmem zákazníků a prostě objednala malý objem čipů u TSMC. Je to asi pochopitelná chyba. Ono už je to dávno, kdy AMD prodávalo takové objemy procesorů, a především ještě nikdy nemělo naprosto jednoznačně nejlepší a nejvýkonnější procesory na trhu, takže nevědělo, jak velký bude ten podíl zákazníků, který nakupuje jen podle značky a zůstane u Intelu za každou cenu. Nakonec se tedy ukázalo, že nové supervýkonné procesory RYZEN zákazníky zaujaly. AMD už tehdy reagovalo zvýšením objednávek výroby u TSMC a firma navíc potvrzuje, že objednávky nadále zvyšuje. A to nejen na 7nm ale také na 5nm, ke kterým má díky úzké spolupráci s TSMC na vývoji, skvělý přístup už dnes. Obě firmy navíc spolupracují na 3nm a TSMC už dokonce chystá i 2nm výrobu.

  • Prodeje procesorů: novinky společnosti Intel nezaujaly.

                                                                            AMD vede 89% proti 11%.

MindFactory zveřejnilo statistiky prodejů procesorů za minulý měsíc, kde už se projevily také nové Core 10000 procesory od Intelu. A firma říká, že řada modelů byla dostupná, jen o ně prostě není zájem. A čísla jasně potvrzují, co říkají ostatní distributoři a prodejci. Je to vůbec poprvé, co o zbrusu novou platformu Intel, nejeví zákazníci téměř žádný zájem!

Ten nezájem mnoho prodejců až děsí. Spokojeni nejsou vůbec ani výrobci základních desek, kdy o nové modely pro Intel není logicky téměř žádný zájem. A i když nečekali zázraky, tak tragický start prodejů nepředpokládal nikdo. Připomínám, že ještě před rokem byly i v retailu podíly AMD a Intel srovnatelné a rok před tím Intel s velkým náskokem vedl. A tak to bylo mnoho mnoho uplynulých let. Změna je tedy extrémně rychlá a velká. Mnoho pracovníků u distributorů a prodejců prakticky nezažilo Intel a AMD v podobné pozici, prakticky mnozí ani nikdy neprodávali AMD.

Je to problém z mnoha důvodů, speciálně marketing Intel je stále větší a silnější než marketing AMD. Jenže doporučovat dnes uživatelům Intel procesory a platformu? To já osobně považuji vyloženě za snahu poškodit zákazníky. Ve všech cenových hladinách je AMD jasně lepší, výkonnější, výhodnější i efektivnější. Nemluvě o mnohem lepších platformách, kdy TRX40 nemá vlastně vůbec konkurenci (zastaralou slabou vykopávku jménem X299 nepočítám) a AM4 je také výrazně lepší než LGA 1200 pokud jde o technologie a zejména CPU možnosti. A zákazníci zjevně většinově souhlasí:

Intel dokázal s novými procesory uzmout 1% trhu navíc, dostal se na 11%, ale celkově prodeje procesorů poskočily jen o několik stovek kusů. Intel se dokonce nad 5000 prodaných kusů u největšího německého prodejce dostal naposledy v listopadu. V květnu 2020 prodal jen necelých 4 tisíce procesorů proti více než 25 tisícům kusům procesorů AMD. To tak obsadilo 89% trhu. Celkově zůstaly prodeje nezvykle vysoko, speciálně na obvykle méně aktivní Q2.

Nejprodávanějším procesorem je AMD RYZEN 5 3600, což asi nikoho nepřekvapí. Co stojí za pozornost, že jen tohoto procesoru se v mindfactory prodalo přibližně 2x více, než všech modelů Intel procesorů dohromady! Těch se dokonce prodalo tolik, jako modelů jen RYZEN 9 (3950 a 3900X) dohromady. Pokud vás zajímají prodeje ThreadRipper platformy, tak ta tvoří zhruba 1% a jde o několik set kusů za měsíc. Což není úplně špatné vzhledem k ceně těchto bezkonkurenčních super-procesorů, které dnes jediné tvoří high-end. A prodeje 3960X a 3970X jsou poměrně vyrovnané.

AMD má tedy dost důvodů zůstat optimistické, ale pokud si myslíte, že zůstane jen tak sedět se založenými rukama, tak ne. To u Intelu naopak nic nečekáme. Snížení cen nehrozí a některé lepší procesory, které by se konečně daly, když už ne přímo za konkurenci považovat alespoň za alternativu k AMD, tak těch se letos také určitě nedočkáme. Zato AMD plánuje zajímavější ceny u stávajících generací a v závěru roku chce uvést zbrusu novou architekturu ZEN 3, které věci zase výrazně posunou. Očekával bych ale asi jen nástupce RYZEN 9 možná RYZEN 7, další modely, jako RYZEN 5 a také ThreadRipper až začátkem příštího roku. Jak už bylo potvrzeno, všechny novinky půjdou osadit do stávajících X570/X470 a B450 (B550) základních desek. Což je další rozdíl proti Intelu, pro který si musíte koupit zbrusu novou a už zastaralou Z490 platformu, u které máte jistotu, že do ní nikdy žádný konkurenceschopný procesor Intel nevydá, protože pokud někdy přejde na 10nm (ne-li 7nn), tak ty budou vyžadovat úplně nové desky. Takže opravdu neexistuje žádný dobrý důvod nové Core 10000 a LGA 1200 platformu kupovat a neočekávám tedy, že by se na poměrech AMD vs Intel v retailu něco výrazně měnilo v dohledné době.

Naopak, pokud Intel nechá věci tak jak jsou, tak na konci roku může AMD přepisovat rekordy s 95%+ podílem. A je vážně ostuda zákazníků, že podobně jako v retailu, to nevypadá i v OEM a serverech, protože pokud jde o procesory, jejich výkon, výhodnost, cenu a efektivitu, situace je všude stejná (AMD je lepší volba pro všechny). Jenže retail je zatím jediný segment, kde hraje roli to, jaké ty produkty skutečně jsou a zákazníci podle toho vybírají. V OEM a serverech hraje hlavní roli hlavně to, kolik se zaplatí do správné kapsy a koncoví zákazníci často ani nedostávají na výběr mezi AMD a Intel, ale jen mezi Intel a Intel. A náhoda to prostě není. Nesmíme zapomínat, že na procesorovém trhu skutečná konkurence neexistuje a nefunguje. Máme jen zdání konkurence. Ale speciálně retail trh ukazuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby konkurence na procesorovém trhu byla. Užívejme si toho, dokud to trvá, protože to nemusí trvat věčně (ale několik dalších let to ještě vydrží).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Retail 2020-06-09 13:57:04

je bez závazků, tam se každý rozhoduje svobodně, proto ta čísla. V OEM panuje korupce, úplatky či pobídky, neochota novým změnám a také něco, čemu říkám Stockholmský syndrom.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-09 14:13:20

Asi by sis měl nastudovat termín "Stockholmský syndrom"
Výrobci notebooků by rádi dodali více Ryzen konfigurací, ale to by muselo mít AMD dostatečnou kapacitu k dodání
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 11:59:09
avatar
kapacity ma AMD u TSMC celkem kralovské.. a neustale je navysuje kazdym kvartalem v tomto problem opravdu nebude.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 12:01:35

takze ma plny sklady cipu ktere nema kde udat?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 12:39:06
avatar
oni si ty kapacity neustale menej jak je potreba, vice mene maj 4 hlavni vyrobni cipy.. GPU/CPU/APU/konzole.. mezi nima samozrejme muzou neustale menit vyrobni kapacity dle aktualni potreby + neco si klidne mohou vyrabet na sklad "dopredu".. Intel momentalne jede defakto s 3 mesicnim spozdenim, hlavne ve VO jsou uplne v prdeli a HP nam ted narovinu reklo ze pokud chceme firemni PC tak jedine s Ryzen procesorama protoze na Intel varianty se ceka 2 mesice od objednani proste nejsou cipy.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 13:06:15

Honzo, jsi vedle jak ta jedle.
Mám známého, co dělá přímo pro MSI v Tchaj-wanu a problém je ten, že AMD žádné takové kapacity nemá.
Jinak už by dávno rádi prodávali AMD konfigy, ale AMD není schopno minimální počet dodávek garantovat.

Ono stačí mít elementární znalosti ohledně plánování výroby a věcí tím spojených a žádná velká firma nebude plácat prostředky pro něco, co jí bude negativně ovlivňovat obrat.

Situace bude totožná u všech dalších výrobců.
Není za tím žádný komplot ze strany Intelu. Ten jen dodává díly bez problémů.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 15:46:26
avatar
no vidíš a tady vím 100% že plácáš kraviny, protože já mám přímo od Intelu oficiálně potvrzeno, že mají problémy s některými dodávkami dílů (procesorů) a přiznávají, že to řeší ....
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-11 16:42:47

Jestli má Intel problémy, tak ne žádné globální, ale jen lokální, které zrovna na MSI vliv nemají ;)

Jinak by toho byly plné weby jaké má Intel problémy s dodávkami.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 01:51:55
avatar
také o tom spousta webů psalo a píše, sám Intel to několikrát přiznal, jen ty to ignoruješ .... ono je to také jasné, když Intel vyrábí stejný objem křemíku, ale musí dělat větší čipy, takže má horší výtěžnost.

Jinak prosímtě jdi otravovat diskuse jinam na jiný web, a nech nás tady na pokoji, na tvé "alternativní fakta" lhaní a překrucování tady není nikdo zvědav.

a jen tak mimochodem, nejsi banován za názory. A pokud chceš lež vydávat za názor, tak to máš smůlu, protože i názor do diskuse má být podpořeny fakty a má se opírat o objektivní realitu, ne překroucená alternativní fakta, tedy často až lži a ignoraci faktů, jako v tvém případě ...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-09 17:58:02

Vraj Apple planuje o dva tyzdne ohlásiť prechod z x86 na ARM pre všetky notebooky a desktopy. Nové Procesory majú mat aspoň 12 jadier a kombinovať výkonné jadra Firesorm a efektívne jadra Icestorm. Vyrábať sa majú 5nm procesom. Viac info https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-09/apple-plans-to-announce-move-to-its-own-mac-chips-at-wwdc
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 946x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5595x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2956x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0