AMD vytlačilo Intel z TOP 10 nejprodávanějších procesorů – které jsou nejzajímavější? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 29 listopad 2019
altIntel ztrácí pozice, a hlavně přízeň zákazníků. AMD u většiny, která má na výběr, hraje hlavní roli.

 

 

 

 

Na rovinu říkám, AMD a jeho RYZEN procesory bez přehánění zachránily PC platformu. Ta spoustu let doslova umírala a upadala, a to kvůli Intelu, který udržoval většinu uživatelů na 4jádrech a vysokých cenách. Stagnace a propad zájmu o PC, vývoj aplikací atd. bylo evidentní. Za poslední tři roky ale PC platforma udělala obrovský pokrok, který je větší, než za celou dekádu dominance Intelu, což mluví samo za sebe. Bohužel, většina uživatelů stále nemá na výběr. OEM, pracovní stanice a další stroje nabízené v rámci hotových sestav a systémů, což je ale největší částí PC a CPU trhu, jsou stále postaveny z drtivé většiny na Intel platformě, ačkoliv je ve všech ohledech horší. Jenže když OEM často ani nenabízí AMD varianty, je to těžké. To nám zkrátka připomíná smutnou realitu, že funkční trh je zejména v oblasti CPU, jen vzdáleným snem a trh ve skutečnosti nefunguje, protože AMD a Intel nejsou ani v nejmenším srovnatelně konkurenceschopné společnosti. Mít lepší produkty za lepší ceny zkrátka dnes nic neznamená, rozhodují jiné věci. Naštěstí ne všechno je tak černé a existuje sice malá, ale zajímavá část trhu, kde si skutečně můžete jako zákazník vybrat. A tam to vypadá, jak by to správně vypadat mělo, kdyby jen samotné vlastnosti a ceny produktů rozhodovaly o úspěchu/neúspěchu na trhu. Retail trh, nebo-li prodeje samostatných CPU koncovým uživatelům! Tam nezůstal po 3 letech kámen na kameni.

Zprávy o tom, že v retailu dominují AMD procesory nad Intel, chodí z celého světa už delší čas. Poměr prodejů je téměř 80:20, což kdyby někdo řekl před 3 lety, že AMD bude někdy někde prodávat více procesorů než Intel, zavřou ho zaslouženě do blázince. AMAZON je zdaleka největším prodejcem na světě a má samozřejmě žebříčky prodejů. A tak hlásí, že snad vůbec poprvé v historii, Intel vypadl z TOP 10 nejprodávanějších procesorů! Všech prvních 10 pozic patří AMD! Dokonce je tam úsměvná chyba, kdy na desátém místě je základní deska MSI X570, která tam nemá co dělat:

Ale když ji odebereme, tak hned za ní je RYZEN 3 2200G a až za ním je první Intel procesor. Tím je mizerný Core i7-9700K, který opravdu nechápu, proč by si někdo kupoval. 8jader/8vláken, když za nižší cenu můžete mít po všech stránkách výkonnější nový RYZEN 7 3800X nemluvě o výhodnějším 3700X s 8jádry/16vlákny a vyšším výkonem na jádro, s lepší efektivitou a pěkným chladičem v ceně? Zkrátka i tohle nám připomíná, že ačkoliv mnozí uživatelé mají na výběr, stejně jsou schopni si vybrat prakticky tu nejhorší možnost, která existuje. To je svým způsobem také umění. Co tedy vybírají ti, kteří skutečně chtějí to nejlepší za své peníze bez ohledu na logo na čipu? TOP 10 žebříček je celkově vzato velice snadno pochopitelný ...

Na desátém místě je tedy APU procesor RYZEN 3 2200G, který se dnes dá koupit pod 80 dolarů, ale je to už skutečně výprodej a nástupce 3200G/3400G jsou také v pořadí. Na deváté pozici je aktuální RYZEN 5 3600X, hned před ním je fantastický 12jádrový RYZEN 9 3900X. Sedmé místo patří ultra výhodnému RYZEN 7 2700 za 140 dolarů, šestý je RYZEN 5 2600X.

Na pátém místě je skvělý RYZEN 7 3800X, který výkonově konkuruje po všech stránkách Core i9-9900K, ovšem místo téměř 500 dolarů stojí jen 330 dolarů a s chladičem v ceně! Čtvrté místo patří úžasně výhodnému RYZEN 5 2600, dnes za pouhých 115 dolarů. Třetí místo patří RYZEN 7 3700X, výhodnější variantě 3800X. Na druhém místě je král aktuální 7nm generace procesorů, pokud jde o poměr cena/výkon, tedy RYZEN 5 3600 za 186 dolarů. No a první pozice patří RYZEN 7 2700X, sice minulá generace, ale řekněte ne 8jádrům/16vláknům za pouhých 160 dolarů :). AMD tedy zcela vymazalo Intel z TOP 10 v žebříčku největšího prodejce na světě.

  • A jak je to v ČR?

V ČR se evidentně Intelu daří přesvědčit některé uživatele, že má smysl vyhodit peníze za jeho předražené, zastaralé, pomalé a děravé procesory a nekoupit si po všech stránkách objektivně lepší, efektivnější, výhodnější a podstatně méně děravé AMD varianty. V TOP 10 nejprodávanějších CPU se objevují hned tři Intel modely. Core i5-9400F, Core i5-9600K a Core i7-9700K. Upřímně jako někdo, kdo se v tom pohybuje, tak nechápu nákup ani jednoho z nich. Nedávají prostě sebemenší smysl.

Core i5-9400F, tedy 6jader/6vláken bez možnosti taktování jen na 3,4 – 3,9GHz s vypnutou integrovanou grafikou (tedy nefunguje ani QuickSync) za 4150 korun? Za podobnou cenu můžete mít 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 2700 s možností OC a pro mnohem lepší platformu! RYZEN 5-9600K je také nesmysl, předražené 6jádro/6vlákno za 5400 korun? To je mnohem více, než stojí RYZEN 7 2700X s 8jádry/16vlákny (5000 korun, a hlavně stejná cena, co stojí aktuální 7nm RYZEN 5 3600 se 6jádry/12vlákny, který je lepší skutečně ve všech ohledech. O Core i7-9700K už byla řeč, za 9500 korun dnes kupovat jen žhavých a žravých 8jader/8vláken? Za 9 tisíc můžete mít výkonnější RYZEN 7 3700X s 8jádry/16vlákny, extrémní efektivitou, pěkným chladičem v ceně. Zkrátka nepochopím, co někoho vede si dnes v současné době za současných podmínek koupit 14nm Intel procesor … možná pistole u hlavy by to omlouvala. Pokud máme na výběr, což v retailu naštěstí máme. Neříkám, že ty Intel CPU jsou nepoužitelné, ale bezpečnost a negativní vliv neustálých oprav mě osobně dělá velké starosti, a především ani ty ceny těch CPU prostě nejsou adekvátní a zajímavé o srovnání mrtvé LGA 1151 vs mnohem lepší AM4 platformě nemluvě.

Naštěstí i v ČR má většina lidí zjevně rozum (já vím, neuvěřitelné) a nejprodávanějším CPU je supervýhodný efektivní a univerzálně skvělý RYZEN 5 3600 kolem 5400 korun vč. DPH, následovaný jeho dnes cenově mnohem dostupnějším předchůdcem, tedy RYZEN 5 2600. Ten dnes můžete mít za 3200 korun běžně, což za 6jádrový/12vláknový procesor s možností OC je prakticky zadarmo a levnější procesor nemá moc smysl, pokud nechcete APU. Mezi další populární modely patří RYZEN 7 3700X což se není čemu divit a jeho předchůdce RYZEN 7 2700, který je také neuvěřitelně levný dnes a dá se koupit za méně jak 4 tisíce (8jader/16vláken + OC). Jak někdo vůbec může byť jen uvažovat o současných Core i5 za těchto podmínek, to mě hlava nebere.

V zahraničí se do TOP 10 často dostává i RYZEN 9 3900X, což znamená slušnou dostupnost. Ale v ČR trochu vázne jeho dostupnost. Přitom vím, že to s ní není tak špatné. To platí i o novém RYZEN 9 3950X (brzy také v testu na DDWorld.cz, máme ho konečně!!!), oba se dají bez potíží objednat a koupit, v zahraničí dorazí klidně do 2 dnů. V ČR si počkáte zhruba 5 dní po objednání. Špatně na tom nejsou ani nové ThreadRipper 3960X/3970X. Ty samozřejmě nejsou nikdy poblíž nejprodávanějších pozic, ale prodávají se a jsou dostupné po objednání. To se naopak nedá říci o nových Intel Core i9-10000X procesorech. Ty nejsou! Vůbec! Jejich vydání je jeden velký papírový vtip. Intel nedodal do obchodů ani jeden kus a hned tak nedodá! Nebudou prý dostupné dříve jak v Q1 2020 a to vůbec jestli, protože Intel prostě nemá zájem prodávat 18jáder za jen 1000 dolarů, když je dosud prodával za 2 tisíce a 18jádrový XEON stále stojí podstatně více. Samozřejmě ne že bych někomu vážně doporučoval o Core i9-10000X procesorech uvažovat. RYZEN 9 nebo ThreadRipper jsou po všech stránkách lepší, takže nemyslím si, že by Core i9 na trhu vůbec někomu chybělo. Ale bylo by hezké, kdyby ceny byly nižší a odpovídaly tomu, co ty procesory nabízí a byly alespoň alternativou.

Každopádně alespoň retailový trh vypadá, jak by to ideálně na CPU trhu vypadat mělo, pokud by konkurence skutečně fungovala a vlastnosti i ceny produktů bylo to, co rozhoduje. Užijme si tento stav věcí, nemusí trvat dlouho. Pokud se někomu stýská po nefunkčním prostředí, stačí se kouknout na OEM trh a nabídku OEM počítačů. Tam to stále vypadá, jako by RYZEN/ThreadRipper/EPYC ani neexistovaly. V technologickém světě, kde vše je měřitelné, snadno srovnatelné a snadno objektivně zhodnotitelné je opravdu neuvěřitelné, jak ohromně funguje setrvačnost a objektivní měřitelná fakta prakticky nehrají žádnou roli. Dominance Intelu nás přitom všechny stála hromadu zbytečně vyhozených peněz, a hlavně spousta času po který stagnoval vývoj, výkon aplikací atd. A OEM trh tuto stagnaci stále udržuje. Važme si tedy toho, když na výběr máme a nakupujme tak, že si možnosti výběru vážíme …

BTW: Velmi brzy vám nabídneme kompletní přehled a testy aktuálních procesorů. Do redakce nám dorazily na otestování některé z posledních modelů, které jsme zatím neměli. Včera ke mně konečně od AMD dorazil na otestování nový RYZEN 9 3950X! A doplníme i testy nových nižších modelů Core i9-10000X řady, které máme v sample verzích, i když si je na trhu hned tak nekoupíte, ale většinou jde o stejné čipy jako Core i9-9000X série. Zkrátka vše, co dnes je na trhu a aktuální, v redakci teď máme a připravíme tedy kompletní megatest a průvodce výběrem CPU :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 16:06:49

Nešla by náhodou podat žaloba na Intel, za zneužívání monopolu, podplácení atd.?

Porovnáním prodejů samostatného trhu CPU(80 vs 20 pro AMD) a OEM trhu(95 vs 5 pro Intel) by muselo být každému soudci úplně jasné, že něco není v pořádku.
Tam, kde rozhodují svobodní lidé je AMD bez konkurence a tam, kde rozhodují OEM výrobci je situace úplně obráceně.
Vždyť je to jasné co se děje!
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 16:47:07

Take niečo sa stalo za dom K8 dokonca to aj AMD vyhralo, ale pokuta pre intel stala menej ako je mesačni čisty zisk a pri niekolko ročnom ryžovani to je smiešna pokuta.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:33:54
avatar
šedá zóna .... :/
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 16:11:18

Nikdo nikomu nebrání, postavit fabriku na procesory. jen je problém v tom, že to trvá roky.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 16:43:35

Počul si niečo take ako je slovo patent? Patenti vlasni Intel, AMD ma ich len prepožičane a neprenosne od Intelu, lebo ho k tomu donutil antimonopolny urad, to nieje len postaviť tovareň...
Almych [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 21:15:23
avatar
https://www.kitguru.net/components/cpu/anton-shilov/amd-clarifies-cross-license-with-intel-change-of-control-terminates-agreement-for-both/

Ono je to oboustranne, v podstate se dohodli ze si mohou krast technologie a nebudou se zalovat. Intel AMD potrebuje jako konkurenci, jinak by ho antimonopolni urady poslali do kytek, jako se to snazi udelat s Googlem.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:04:00

Bych chtěl být u toho až Honza potká někoho z Dellu, komu by dřív praskla žilka

John Roese CTO Dell: Nabídka AMD nezměnila situaci natolik, aby mělo smysl výrazněji zasahovat do portfolia produktů, které zakládá převáženě na procesorech Intel. „Intel je ten velký hráč, AMD hraje druhé housle. AMD dělá některé zajímavé věci,ale řekněme si to zcela jasně: Existuje obrovský dominantní hráč ve výpočetním segmentu a pak je tu nějaký vyzyvatel nazývaný AMD, který sice dělá nějakou dobrou inovativní práci, ale propast mezi nimi je dost velká ve smyslu podílu na trhu i případů použití. Takže se naše portfolio nebude měnit jakkoli významnou měrou.“
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:35:04
avatar
v překladu:

Intel nám platí, AMD ne ... nikdy nebudeme nabízet zákazníkům co je pro ně výhodné a lepší, budeme nabízet to co je výhodné pro nás. A je obrovská propast ve velikosti toho co platí Intel a co platí vyzyvatel AMD. Intel je sice nepoužitelný pro každého, kdo myslí bezpečnost trochu vážně, je mnohem horší výkonem, efektivitou i cenou, ale nám platí prostě víc .... a zákazníci to stejně kupují (protože nemají na výběr), tak o co jde ...
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 03:58:57

Toto ale ještě bude podpořeno vlastníky. Totiž akcionáře tvoří velké investiční společnosti a vzhledem k velikosti firem a investorů mají současně podíly jak v Intelu tak v HP a DELLU. To ale vůbec nemusí platit o AMD. Naopak AMD sic je obchodováno veřejně na burze, tak jen menší podíl. Větší drží strategický investor.
Navíc velké investiční fondy slouží pro ty nejbohatší vlastníky jako určitý kamuflážní filtr. Mimo jiné aby nebylo pro veřejnost tak průhledné kolik firem vlastní jen relativně malá skupina lidí. A pak je investiční fond jistou efektivní pákou, protože kromě peněz těch nejbohatších vlastníků jsou do něj nasávány peníze relativně obyčejných lidí. Dobře znáte kampaně bank, aby vás na to nalákali. S tímto mechanismem můžete se skutečným kapitálem pouhých několika procent a společně s penězi ostatních obyčejných joudů vládnout reálně korporacím. Zvláště pokud jste ty investiční fondy sami založili a máte tedy pod palcem jejich řízení. Prima schema, svěřte mi své peníze a já za ně budu vládnout planetě


Zkrátka akcionáři Intelu přece nebudou Intelu likvidovat odbyt. AMD se výrazně rychle v DELLu a HP neprosadí. BUdou satus QUO udržovat co nejdéle any minimalizobali škody.
Management dělá jen to co jim dovolí vlastníci. A ti jim evidentně dovolují.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 10:08:12
avatar
HPE ale dělá Epyc servery Dell ne.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - na co zkostnatele molochy? 2019-12-01 11:44:33
avatar
AMD je mozna ale ani nepotrebuje, treba huawei jakozto firma s taky obrovskym kapitalem a potencialem zrovna na trh uvadi notebooky Honor MagicBook 14 a 15 s Ryzeny 3xxx. Myslim, ze tohle je cesta pro AMD velice zajimava a vyse zminovanym firmam muze udelat peknou caru pres rozpocet. Co ale naplat, kdyz zapadni firmy dobrovolne daruji dalsi urcite hodne zajimavou cast technologickeho trhu Cinskym firmam. Ja s tim nastesti problem nemam a budu jim fandit.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:41:34
avatar
Předpokládám, že HP je to samé v bledě modrém. Teď koukám na jejich hpmarket a jsem akorát naštvaný. ZEN tu je skoro 3 roky a nemají ani slušnou pracovní stanici! Otřesné. Až budeme v práci upgradovat PC k SMS, tak budu požadovat abychom si postavili vlastní PC a to na AMD. Otestovat si to není problém a stejně si to testne i Zeiss.
Nevidím totiž důvot proč dávat 70tis na 4c Xeon, když se do ceny vejdou minimálně s 12c TR.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 10:08:19
avatar
HPE ale dělá Epyc servery Dell ne.
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:24:00

K tomu chystanému testu, já vím jak tu milujete špičkové desky, ale nemohli byste to otestovat i s nějakou z nejlevnějších s A320?
Aby bylo jasný, na co stačí a v čem je rozdíl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:30:06
avatar
nedávno jsme tu test měli: Odkaz
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 09:21:44
avatar
pred trema dnama vysla Agesa 1004B i na X370 ... 3950X mi dava 3700 na dvou jadrech, na jednom 3650 a ostatni jsou rozlezly od 4525 - 4325 obecne na Core0-7 jsou 4500-4700 a Core 8-15 4325-4350 ... alespon tak to ukazuje HWInfo ted po dvou dnech provozu s tim, ze Aida64 mi pingla i 3725 ale jeste pri Agese 1003ABBA nebo co to bylo, prekvapuje mi celkem vysoka schopnost vylitnout teplotne nahoru .. 96.8 takze bych rekl, ze vykon bude hodne zalezet na chlazeni, podle me nema smysl zapinat PBO protoze uz takto je to limitovany teplotou, mam pocit ze driv se procesory omezovaly kvuli odberu proudu a cim mensi nm tim bude vetsi problem s odvodem tepla ani tak proudu ... nevim jestli to mam zkusit prepastovat, ale mi prijde ze chovani je normalni, zrychluje proste pokud muze uz sam od sebe na doraz, takze asi cajk
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 17:44:14

Do Evropy asi přišla velká dodávka, protože na Heurece jsem napočítal 12 obchodů s Ryzen 9 3900X SKLADEM . A to plus minus s cenou od 14600 po cca 16000.
janakulka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-30 19:25:11
avatar
Asi len tolkoto:
https://b2.crackwatch.com/file/crackwatch-temp/8hzbm7rz0.jpg
AmonAmarth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 04:18:40
avatar
"RYZEN 5-9600K je také nesmysl..."
tiež by som povedal
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 09:05:11

To je právě jediný Intel který se vyplatí koupit
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 13:55:27
avatar
Ale já si opravdu myslím, že to DD dělá naschvál, aby se lidi u toho čtení těch vážných technologických článků taky trochu pobavili Tenhle přehmat je totiž už fakt trošku moc :-D
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 10:44:02

Nove HEDT Intel procesory realne k dostani nejsou. Ale 3950X take ne. Kamos predobjednal, ceka uz 3 tydny Alza porad jen soupe datum dostupnosti do budoucnosti a nic z toho ;-) A jak se divam tak ani 3960X/3970X realne nejsou...
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 11:53:37
avatar
Alza je kapitola ... na ten jejich 3950X rekord ani neposlali email, ze uz je .. proste vytvorili novej, prodali par procesoru a lidi co byli na starym meli utrum, pac to prosvihli ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-01 13:20:46
avatar
rozdíl je v tom, že ty Intel 10000X nebyly vůbec .... 3950X a TR byly a jsou, objednávali jsme jich několik pro klienty, všichni je už mají na další se čeká, ale dodávky chodí pořád ... u alza nenakupujeme, tak nevím ....
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-02 03:36:52
avatar
Tak muj 3950x ma 4725 boost, OC 4825 (nezkouseno ten OC) jinak to boostuje na 4225 ghz. Mam krakena x62 a asus x570 e- gaming. Jeste si musim pohrat s nastavenima ale uz ted je to delo. Z usb se mi kopirovali win na m2 disk asi 15 vterin LOL.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-05 19:36:21
avatar
hmm, pěkný mainstream. Já k tomu asi vezmu Asrock Aqua, jelikož to je jediná deska s X570 co nemá na čipsetu ventilátorek. Když už mainstream, tak pořádný
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-05 19:51:32
avatar
Gigabyte X570 Extreme je pasivní komplet ;)
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-06 07:00:31

To je tak krásný kousek železa. Jen kdybych se nebál vody. Hrozně se jí bojím.. voda a elektrika v jedné skříni...
Ale té desky měli vyrobit údajně jen 1000Ks, tak hodně štěstí. Snad to byl jen marketingový bluf.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Čtvrtek, 13 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 321x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Pondělí, 10 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1109x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2898x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1233x
Komentářů: 4