AMD zrychluje vývoj procesorů a grafik - hledá další zdroje financí Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 29 listopad 2012
altSpolečnost AMD se nevzdává a dělá pro zlepšení své pozice maximum, včetně odprodání sídla.

 

 

 

 

 

Snad při každé menší-větší krizi u AMD se ozývají stále stejní sýčci a hyeny, které AMD zvěstují brzkou smrt a vykreslují situaci podstatně tmavšími barvami, než jaká ve skutečnosti je. Přestože podle nich AMD krachlo už tak 100x v minulosti, AMD to pořád ve skutečnosti ne a ne položit. A hyeny opět cítí příležitost, která přichází s poklesem celého PC trhu, který je ovšem zatím hlavní oblastí, na kterou se AMD soustředí. To je případ právě i současné situace AMD, kde tentokrát spíše než krize produktová (ty dnes AMD špatné rozhodně nemá a za 10% propad celého PC trhu nemohou), probíhá taková menší krize efektivity a řízení AMD.

Už asi víte, že propouštělo a propouštět ještě bude. Říkali jsme vám, že se ale nejedná o řetězové propouštění, že by AMD mělo nějaký nedostatek kvalitních zaměstnanců a dělalo škrty u vývoje apod. AMD s novým vedením totiž nezvládlo minulou restrukturalizaci, která probíhala zhruba před rokem. Tehdy ohlášené propuštění mělo jediný efekt. Sice část lidí z AMD byla "odejita" ovšem ve výsledku ještě více lidí se zase druhou stranou do AMD za uplynulý rok vrátilo. Takže AMD letos skončilo s více zaměstnanci a méně efektivní než před první restrukturalizací. Současné kroky tedy mají skutečně směřovat k optimalizaci a zvýšení efektivity. AMD však rozhodně nehodlá dělat nějaké škrty ve vývoji a nadále se soustředí na vývoj procesorových i grafických architektur a to jak pro APU, tak pro velká CPU, které navíc rozšiřuje směrem k SoC platformám a ARM (u AMD ARM64 v serverech). Své aktivity rozšířilo úspěšně i na poli značkových RAM a chystají se i značkové SSD AMD - obojí samozřejmě vyrábí někdo jiný, ale obojí má celkem dobrou odezvu na trhu. Doufejme tedy, že druhý pokus nového vedení AMD dopadne skutečně tak, jak by měl.

AMD má samozřejmě problém s 10% poklesem PC segmentu, který ještě ve větším % postihl hlavně její větší APU procesory (levnější desktopový a mobilní segment), které jsou pod tlakem tabletů apod. AMD také nezvládlo využít lepší pozice a nabídky svých grafických karet, i když věci se mají tak, že co u TSMC vyrobí, to se prodá. Zdě přichází drobná pozitivní zpráva, že nově se Radeon HD 7000 série rozšíří do Apple PC, které pro své Mac počítače připravilo plnou podporu grafik této generace.

Týkat se to má i externích grafik připojených přes ThunderBolt. Pokud jde o produktovou nabídku, AMD chce urychlit nástup nové generace malých APU čipů (vyráběných 28nm u TSMC). Nový Jaguar představí už za pár týdnů a má výrazně zlepšit pozici AMD v oblasti úsporných, ale poměrně výkonných malých APU určených pro tablety, mini PC apod. Nový Jaguar vypadá proti Bobcatu o poznání schopněji a to už dnes je stávající Bobcat hodně populární a poptávka po něm stále roste. Nová generace platformy s jádrem Jaguar má mít kromě 28nm výroby (velký skok proti 40nm Bobcat), i grafiku GCN a integrovaný čipset a celé se to má vejít někam k 5W TDP (ULV verze Temash). Na CES 2013 budeme vědět více.

AMD také hledá usilovně další peníze na vývoj čipů. Dokonce připravuje další odprodej majetku. V minulosti už odprodala svá lokální sídla a nyní hledá kupce i na své sídlo v Austinu, za které by chtěla utržit až 200 milionů dolarů a nalít je do vývoje čipů. Samozřejmě o své sídlo by nepřišla, prostě si jej dál (nebo jeho část) pronajímala, stejně jako to udělalo v jiných případech už dříve. Samozřejmě pokud AMD oseká konečně administrativní pracovníky (a konečně se povede správně udělat restrukturalizaci), nebude podobné velké sídlo potřebovat a ve výsledku by mohlo skutečně prodejem a pronájmem jen části svého současného sídla ušetřit a ještě na tom něco trhnout. Doufejme, že se skutečně optimalizační plány podaří a peníze skončí ve vývoji (nebo i marketingu - bylo by výborné, kdyby AMD konečně nějaké funkční marketingové oddělení založilo) a nebudou utopeny opět v nějakém neřízeném bobtnání administrativních zaměstnanců. Je jen škoda, že AMD bohužel nemůže ovlivnit připravenost 28nm výroby u společnosti GlobalFoundries, která brzdí uvedení nových generací procesorů řady A10 i FX, obojí s architekturou SteamRoller, jež kvůli tomu už byly odsunuty z roku 2013 na začátek roku 2014.

Rozhodně má AMD kam růst a kde získávat pozice. Trh třeba i s jen x86 procesory je ohromný. Úvahy o nějakém konci, či dokonce krachu AMD můžete určitě pustit z hlavy. Nic z toho není vůbec reálné, to už je pravděpodobnější ten údajný letošní prosincový konec světa. Když už nic, je tu pár velmi významných hráčů v pozadí, které AMD nenechají padnout, ani kdyby samo chtělo. A stejně tak je nereálný jakýkoliv většinový odprodej mimo USA, protože AMD je spolu s Intelem (ten sám má na AMD zájem) jednou ze strategických technologických firem, které si USA pečlivě hlídají a s rostoucím potenciálem vývoje čipů v Číně, význam této politiky roste. Pokud by problémy AMD pokračovaly a eskalovali, tipoval bych, že uvidíme pár zajímavých "zásahů shora" a potenciálně příchod nějakého zajímavého investora. Problémy AMD totiž nejsou vítané a výhodné pro nikoho, rozhodně ne pro "konkurenční" Intel, ani proti trh jako takový a hlavně ani pro nás, zákazníky. Pravdou ovšem je, že AMD v minulosti zažilo horší krize, kdy v podstatě na poli produktů nemělo co nabídnout, což dnes určitě neplatí a stejně tak proti miliardovým ztrátám a odpisům před pár lety po odkupu ATI, je současná situace nebe a dudy. Tím ovšem nelze omlouvat chyby nového vedení AMD, které zatím nezvládlo optimalizace uvnitř AMD a opravu některých chyb, jako třeba nedostatečný marketing apod. Už jen nechat bujet mýty a pověsti kolem současné zdaleka ne tak vážné situace, které někteří z bůhvíjakých příčin a pohnutek přičerňují, je chyba přístupu, tedy alespoň podle mého názoru a podle toho, jak se k podobným situacím staví konkurenční firmy.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
VIL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PC 2012-11-29 14:51:33
avatar
Je kríza a PC segment oslabuje.AMD sa teraz moc dobre finančne nevedie a je to škoda.Možno budúci rok bude lepší aspoň tak ako u NV.Konzoly tomu napomôžu.Držím palce!
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-29 14:52:58

Uz skudlim prachy na novou 8000. Doufam ze k tomu budou pobidky jako ted u 7000 rady tri nove dobre hry v hodnote 3000Kc.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - zajímavé 2012-11-29 16:27:27

já jen očekávám jestli opravdu AM3+ patice zanikne a AMD bude dělat jen FM patice, nebo udělaj něco nového, celkem jsem na vážkách jestli vzít ještě desku s paticí AM3+ i když mi asi nic nezbude zbitečně se mi za intel vyhazovat peníze nechce a upgrade bych po 2-3 letech musel udělat zase kompletní

jedná se o multivláknový výkon
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AM3+ 2012-11-29 17:12:38
avatar
Též jsme o výměně procesoru a desky AM2+ uvažoval a pak jsem dostal odměny v práci a můj "starý" Phenom 945 šel ke kámošovy. Nyní mám FX-6200 a jsem maximálně spokojen, mám jej též na multithreading hlavně na BOINC@home a vyhovuje mi. Spáchal jsme undervolting a hned je zněj civilizovaný procesor do normálního stroje, s rozumnou spotřebou při běžném využití.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-02 23:54:34

něco podobného jsem řešil před pár lety ;) mám nyní také desku s AM2+ patící ale procesor co v ní mám je do AM3, uplně bomba je že velcí výrobci desek nezavrhli aktualizace pro AMD a dále vydávají aktualizace Biosu pro starší desky, tím se dá spáchat krásný upgrade jen za cenu procesoru a prakticky se tak v dnešní době dá do staré desky narvat i o dvě generace novější procesor, něco podobného si nedokážu u intelu představit.... ale zase chápu proč to tak dělají, je to kvůli tomu aby podpořili prodej nových desek

spotřeba je i tak +- stejná jako u intelu ;) teda nesmím brát zmetkoidy od AMD který mají jen vypnuté části co nefungují... ale y jsou zase vykoupeny víc než příznivou cenou ;)
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2012-11-30 11:56:18

Mno teď je špatná doba. Nikdo neví, zda AM3+ zůstane nebo ne. Ono celkově si nemyslím, že by mělo smysl, do procesoru na AM3+ investovat. Řadě lidí postačí Trinity na FM2 a komu by výkon nestačil, tak je lepší investovat už do platformy na Intelu. Tady je ale taky problém. Přijde Haswell s novou platformou a tak teď také nemá valný smysl investovat do desky pro Ivy Bridge. Zvlášť když deska pro Haswell bude zase stačit i pro jeho nástupce.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-29 21:07:16
avatar
Mít volné finance, tak jim něco půjčím
Callisto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-30 00:15:19

Jen idiot by si přal krach AMD, ikdyž má třeba radeji nvidii či intel. Protože konkurence urychluje vyvoj, sráží ceny, zkratka vše co si koncový uživatel může přát....
IvyBridges [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-01 21:41:11

Idiot si může přát co chce, ale AMD nekrachne, nebo aspoň ne jen tak lehce. Krom toho, i kdyby náhodou (momentálně téměř nemožné) krachlo, tak si Intel jakékoliv ceny moct nasadit nebude, protože kontrolní úřady, takže asi tak.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2012-11-30 10:59:43

AMD spíše hledá prostředky pro svůj další provoz. Ono v CPU oblasti ztrácí dále svůj podíl, většina prodaných procesorů jsou malá a levná APU, kde s nízkou marží moc nevydělají.
V oblasti grafik AMD také ztratilo podíl a prodej poklesl na úkor Nvidie. Prostě AMD nemá dostatek atraktivních produktů na trhu, na kterých by mělo vysokou marži a ze kterých by si vytvářelo zisk.
Podívejte se na hodnotu akcií, kam se propadla. AMD se prostě vrátilo k tomu, jak fungovalo v dobách procesorů K6, kdy prostě sloužilo jako levná alternativa Intelu. Problém je, že dnes má Intel obsazeny i ty pozice s nižší cenou a nižším výkonem a to poměrně obstojně. A pravdou je, že v naprosté většině kancelářských sestav dneska je buď Core i3 nebo jeho levnější dvoujádrová odnož. AMD v těchto sestavách jsou výjimkou.
AMD si podle mne navíc naběhlo s jejich strategií, kdy opustilo levné grafické karty. Ano, jejich APU má mnohdy vyšší výkon než tyto karty, ale 85% PC má dnes v sobě procesor od Intelu a zde se mohly tyto karty uplatnit, protože přeci jen výkon pořád není, jaký by mohl být a ovladače jsou pět let pozadu. Tady si AMD samo podkopalo půdu pod nohama.
Cache11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-30 13:37:24
avatar
Ako zaujimavy investor vyzeral GlobalFoundries, a v clanku nebol spomenuty ani raz:/. Uz skoncili..?
Stanley81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-30 14:15:55

Já se tak zeptám: Proč by mělo AMD vadit, že je pokles poptávky o 10%, když pořád čtu, že stejně nemůžou konkurovat už jen proto, že nedokážou vyrobit větší množství kvůli menší kapacitě, než má Intel??
Anonymní  2012-11-30 15:46:10

ono nie je celkom tak ze AMD nestíha ale "vzťažnosť" a to je rozdiel kapacitu na svoj pomer cenovo orientovaných záujemcov ale ak dosahuje 60% vzťažnosť je to k ničomu .
Keď sa GF podari vyladiť 32 a28 na 80% bude aj cenovo v + aj bude adekvátny počet chipov .Ta kapacita je tak akurát pri dobrej výrobe "bolo by hlúpe vyrábať na sklad"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-30 19:00:16
avatar
protože klesá právě ten segment, který je pro AMD zcela klíčový (spotřební nižší segment) ;)
HD_Fugas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-30 21:39:51
avatar
Mam zálusk na FX-8350 VISHERA, 4.0GHz,zrovna jí známýmu budu v pondělí dávat do kompu,tak jsem zvědav.Na druhou stranu s mym Phenomem 955 na 3,4GHz davam všechno bez problémů na high...
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-01 09:42:27
avatar
A proto jsem jim zůstal věrný a i přesto že mi kámoš říkal že jsem blázen tak jsem koupil jejich procesor 8350.Šlape super a jelikož mastím Batla tak jeho zatížení o proti 6tijádru kleslo o 30procent.rozhodně této koupě nelituji. Zaty prachy.:-)
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-02 17:39:48
avatar
Ani samotná 8150 nie je zlá ako ju opisujú všetci idementi, stačí mať aktuálny UEFI Bios / modernú matičnú, rýchle pamäte, pár optimalizácií systému a hneď je to iná káva.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-02 23:43:29

Ani jeden FX procesor nebyl vyloženě propadá ale ani vyloženě super věc.

Vždy u nich záleželo co preferuješ, každopádně všechny FX8XXX procesory jsou pro běžného uživatele víc než dostatečné!!

Následně argumentace lidí co preferují intel se spotřebou je celkem zcestná jeden výrobce říká že jeho zařízení nepřekročí uváděnou spotřebu (AMD) a druhý udává že jeho spotřeba je průměrná a má hodnotu takovouto (intel) proto vyloženě tvrdit že má AMD žravý procesor je chyba!!

V průměrném domácím PC ten procák bude drtivou většinu doby podtaktovaný a pojede na jeden blok (na dvě vlákna)!! tudíš tvrdit že ten procesor pojede na 145W nonstop je úplná demence.. další problém je že domácnosti bude procák více využíván jen při hraní a zde nastává další problém protože drtivá většina her a programů nedokáže pracovat s více jak 4 vlákny tudíš opět procesor bude využívat maximálně 2 bloky, paradoxně se pak může stát že v dlouhodobém měření bude procesor AMD úspornější jak ten od intelu (je to jen řečnická otázka nebrat doslovně )

následně není tedy moc velký důvod AMD procesory tak šíleně zavrhovat jak všichni píší, je to hodně zcestné uvažování které je způsobeno skoro až monopolním chováním Intelu

netvrdím že tu je monopol, myslím si že AMD je v dnešních dnech na svém jen udělalo v minulosti dost velkých a hlavně špatných rozhodnutí...ale abych se vrátil k věci, monopol je tu na firemní sféře, žádná firma dnes nebude vybavovat své kanceláře aniž by neměla nějakou korporátní smlouvu na opravu PC!! a tady je ten největší problém, všichni velcí dodavatelé nabízejí řešení založená jen a jen na intelu a jen do počtu mají jeden model založený na AMD aby se neřeklo

proto dnes zažíváme že je tu intel a že si je jistej v kramflecích a jsou tu tak zkreslené pohledy každopádně FX8XXX procesory jsou ve stejné výkonové i cenové hladině s I5 a pokud si má člověk vybrat musí koukat na další hodnoty jako je dlouhá životnost AMD patic (u intelu jsou se skoro každou aktualizací nové) a díky tomu i dražší základní desky, AMD neomezuje uživatele verzemi které by byli zamčené jako intel a těmihle niancemi by se dalo pokračovat donekonečna

každopádně v procesorech jsem nakloněn k AMD ač si ponechávám nestraný náhled kvůli tomu že stavím PC svým přátelům a známým a z těchto důvodů nemohu simpatizovat jen k jednomu výrobci protože PC stavím na míru potřebám uživateli

PS: v mém pracovním stroji FX8350 brzo nahradí phenom II X4 955
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 108x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Pondělí, 17 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníPátek, 14 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Čtvrtek, 13 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Středa, 12 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Úterý, 11 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 801x
Komentářů: 1