Apple procesory M3 – první 3nm ARM procesory v nových MacBook PRO, které jsou předražené. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 06 listopad 2023
altNovinky jsou hlavně úspornější díky 3nm výrobě TSMC.

 

 

 

 

Společnost APPLE uvedla novou generaci svých Macbook PRO počítačů a s nimi i nové M3 procesory. Nicméně proti M2 generaci tu není zase tolik změn, speciálně CPU architektura je prakticky stejná. Výrobce hlavně přeskupoval, takže se liší konfigurace jader, speciálně pokud jde o počet těch úsporných. Zaměřeno bylo na optimalizace určitých konkrétních úloh. Alespoň grafická část dostala vylepšení architektury a výbavy. Nicméně aby z přínosů aplikace těžily, musí tyto novinky SW podporovat, což samozřejmě aplikace v současných verzích nepodporují (logicky). Zdaleka největší novinkou u Apple M3 SoC je tak výrobní proces, kdy používá ten zcela nový 3nm (N3) od TSMC, což je generační skok vůči 5nm (N5) u M2. Takže hlavně díky němu dosahuje M3 o poznán lepší efektivity, ačkoliv se jeho výkon v některých ohledech proti M2 verzím příliš neliší.

  • M3, M3 Pro a M3 Max v praxi …

Firma představila konkrétně tři varianty svého nového SoC, které se HW samozřejmě od sebe velmi liší. Základem je čip M3 (25 miliard tranzistorů) se 4+4 CPU jádry (výkonná + úsporná) a k tomu je integrovaná grafická část s 10jádry, až 24GB sdílená paměť s propustností jen 100GB/s. Parametry jsou úplně stejné, jako u předchozí 5nm generaci M2. Takže mezigenerační posun výkonu je minimální (pokud vůbec nějaký ve většině aplikací, firma ale nemá na své iOS platformě procesorovou konkurenci, takže zákazníci nemají na výběr a praktické srovnání. Apple je prostě monopol sám pro sebe).

Prostřední verzí je M3 Pro, který je větší se 37 miliardami tranzistorů. Má 6+6 jader a 18 grafických karet. K tomu až 36GB sdílené paměti a 150GB/s propustnost. Poměrně zanedbatelné zlepšení proti M2 Pro, které má 8+4 CPU jader a 19 GPU jader s až 32GB paměti a 200GB/s propustností. A bohužel první výkonové testy potvrzují také minimální generační posun.

Nejvýkonnější verzí je M3 Max. Ten je už jasným generačním posunem, ale může za to také podstatný nárůst fyzických parametrů. Zatímco M2 PRO měl 67 miliard tranzistorů a 8+4 CPU jádra + 38 GPU jader a 96GB paměti, tak M3 PRO má 92 miliard tranzistorů, 12+4 CPU jader, 40 GPU jader a až 128GB sdílené paměti k tomu. Jeho výkon má tak být až o 50% mezigeneračně lepší u CPU části a 20% u GPU části. Pravda, to by sakra měl být, když má o 33% více CPU jader a o 38% více tranzistorů.

Bohužel výkonová měření a srovnání jsou tradičně mizerná a vágní, pokud jde o oficiální materiály Apple. Neinformativní grafy ukazující místo objektivních benchmarků nějaké neurčité výkonové „až“ zisky apod. Nicméně jak jsem napsal, Apple je to jedno. Nemusí se se žádnou konkurencí měřit, má monopol se vším všudy. Uživatelé a zájemci o Mac počítače nemají na výběr mezi nějakými jinými procesory či grafikami, které mohou místo Apple SoC použít. Mohou si v každé generaci vybrat jen a pouze čipová Apple řešení. Navíc většina aplikací musí být pro OS Apple a platformu speciálně upravena a optimalizována, takže srovnání s univerzálními Windows je pak poněkud naprosto neobjektivní. Takže si Apple může vybírat srovnání a schovávat svou ne-univerzalitu a horší výkon v neoptimalizovaných případech.

  • MacBook PRO jsou extrémně drahé s nehoráznými příplatky!

S novými M3 procesory firma představila i nové MacBook PRO notebooky. A to už jen 14“ nebo 16“ modely. Ceny jsou naprosto děsivé. Základní 14“ verze s M3, pouhými 8GB RAM a 512GB SSD vychází na šílených 50 tisíc korun! Příplatek na 1TB SSD je pak 6 tisíc korun! 16“ model začíná s M3 PRO verzí, 18GB RAM a 512GB SSD na strašných 75 tisících. Pokud byste chtěli M3 Max, tak ve 14“ verzi si připravte nejméně 96 tisíc korun. A za to dostanete notebook s pouhými 36GB RAM a ušmudlaným nerozšiřitelným 1TB SSD diskem. Větší 16“ verze vás ve stejné konfiguraci vyjde dokonce na 105 tisíc korun.

Pokud byste chtěli přeci jen nějakou rozumnější konfiguraci paměti a úložiště, dejme tomu tedy 64GB sdílené paměti a 4TB SSD disk, tak si připravte minimálně 156 tisíc korun za tu 16“ verzi. Maximem je pak verze se 128GB paměti a 8TB SSD. Vyjde vás bezmála na čtvrt milionu korun. 230 ticích (v plné verzi se SW) za relativně obyčejný 16“ notebook …. připomínám, že ty počítače nejsou dodatečně rozšiřitelné. Nemůžete dodatečně přikoupit paměť nebo SSD. Musíte si to koupit rovnou. A upřímně, je mě úplně jedno, jaké Apple procesory a platforma je, protože objektivně musím říci, že můj zájem o ně je pod bodem mrazu. A to říkám jako fanda technologií, kterého by ty procesory zajímali, ale cenová politika firmy je naprosto nepřijatelná pro rozumného člověka. Speciálně pro mě, který ví přesně, co který čip a parametry reálně stojí.

Ty příplatky, které si firma účtuje, jsou naprosto nehorázné. Vyloženě jde o krádež za bílého dne. Příplatek z 1TB SSD na 2TB je 12 tisíc korun, z 2TB na 4TB je to 18 tisíc. A nemožnost to dodatečně za rozumnou cenu rozšířit řešením třetích stran, je naprosto nepřijatelné. Neexistuje žádná omluva ani vysvětlení těchto částek a považuji minimálně za velmi problematické a škodlivé pro uživatele, podporovat výrobce a značku, která má takovéhle nepřijatelné podmínkly a tohle si účtuje. Takže je těžké být technologicky nadšen natož něco někomu s logem jablka objektivně doporučit, když víte co reálně ty čipy a produkty skutečně stojí vs co si Apple účtuje ...  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - žádný levnější, nebo dražší ak 2023-11-09 14:20:40
avatar
Protože svět Apple/MacOs je sám pro sebe , těžko lze říci že je to předražený. Protože žádný levnější , nebo dražší aktuální Apple neexistuje.

Problém Mx je spíš , že sází na Watt/výkon . Požívají specifické případové studie pro "dokázání" výkonu jejich ARMu. A snaží se tvářit, že výkonnější než základní modely Intel/Mac neexistovaly.

To že na Steamu se dostal i Linux před MacOs něco o té reálné výkonosti napovídá. A né každý potřebuje kompilovat v kavárně.

Stále to opakuju znám dost opravdu profesionálů\studií kde se zatím na přechod z Intelu na Mx nechystají. Protože náklady a ten výkon není zárukou vyššího zisku.

Nízké prodeje tomu odpovídají.
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 14:50:33

Já mám M2 MAX s 96GB RAM, stálo mě to 130 000. Má to výkon a je to fakt mazec, ale ten, kdo to podrývá, je apple sám.
Jejich Read/write na disk je neskutečný (6GB/s), ALE jen tehdy, když máte 2TB disk a více. Pokud máte jen 1TB, tak rychlosti 3GB/s. Tvl proč, apple, proč?!!!
Dále, doufal jsem, že budu moct používat jak macOS, tak windows nativně, tj, žádný virtual ani emulátor tak, jak se to dělávalo na intel CPU skrze DualBoot (bootcamp). Well, guess what - apple přestal dělat podporu bootcamp a už si to nestáhnete. WHY Takže to, co jsem chtěl udělat předtím už teď dělat nemůžu a musím si kupovat licenci na Parallels tools, což je docela pecka, ale je to limitující. Na druhou stranu, alespoň to dokopalo windows aby vydali ARM windows 11, což je super. Výkon těch vidlí je úplně někde jinde oproti AMD x16, které mám na stolním PC. Je to paradox.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 15:30:34
avatar
Rychlost krom pomalých čipů, vyplívá z masivní paralelizace/vícekanálového přístupu. Pokud úloha nejde dostatečně paralelizovat rozdělit, není to tak rychlé.

Dualboot nemuže být. ARM není jednotná platforma, ARMy nejsou všechny mezi sebou kompatibilní. Takže instrukce jsou jiné a ARM Win a ARM MacOS cílí na jinou instrukční sadu. Něco ala AMD64 vs Intel Itanium
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 16:00:48

Proto máš ale překladovou vrstvu a build dělaný pro dané CPU. Jak si myslíš, že fungují windows, které musí běžet na všech možných kombinacích CPU?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 17:45:15
avatar
no proto taky Windows funguje jako že "funguje", tedy běží to, ale většina aplikací zdaleka neběží optimálně a výkonem HW se plýtvá ;). Stejně tak samotný HW a univerzální x86 procesory AMD a Intelu dne mají v sobě obrovské množství věcí a staré bagáže, které je dělají neefektivní a pomalejší pro moderní aplikace ... to je prostě daň za univerzalitu Windows i těch x86 CPU a to je něco s čím se Apple prostě nezatěžuje, protože nemusí ...

Jak jsem ale napsal v dřívějších článcích na podobné téma, podle mě je jen otázkou času, kdy AMD a Intel představí novou generaci x86/64 CPU nezatíženou minulostí a tedy nepodporující určité starší věcí a SW.

Jediné čeho se bojím, že výrobci směřují k tomu, co dělá Apple, tedy větší integraci paměti a SSD bez možnosti to dodatečně rozšířit, a ceny těch příplatků atd. budou podobné jako u Apple, tedy neomluvitelné ....
hawk@email.cz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 18:24:29

Síla Apple řešení není v poměru cena výkon, ale v tom že to prostě funguje tak, jak linux/windows nikdy nebude. Manželka funguje komplet na Apple řešení (NB, telefon, hodinky) a já na to nemusím šáhnout, což je něco, co vyváží i vyšší cenu. Mimochodem já mám doma PC s odladěným linuxem a na apple bych v životě nesáhl
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 18:59:17

Aj windowsi sa zmenili, niekedy som formatoval disk každe 2-3 mesiace aby to ako tak fungovalo, dnes windows beži 2-3 roky a stale je aktualny bez problemov.
Linux je fajn skoro všetko zadarmo, ale nema taky vyber aplikacii či hier ako windows a inštalacia Linuxu či programov je celkom zabava Windows je plateny ale da sa aj zadarmo fungovať, dnešny windows už je automaticky, nieje to taka babračka ako pred tym čo uľahčuje podstatne pracu s nim.
Apple všetko za peniaze a vyber je dosť mizerny a ani s hrami to nieje boh vie čo.
Vyskušal som si všetke systemi Mac ma odradil slabim vymerom aplikacii a šialenimi palkami za všetko.
A cena apple, no moj PC AMD tiež stal 90 000Kč tiež sa za to da utratiť dosť penazi... hlavne ked sa siahne po trochu lepšich komponentoch a to do toho nepočitam monitor za 20k ani kvalitnejšie audio za 40k
vearth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 19:31:43

Jaka kradez za bileho dne??? Kradez za bileho dne by to byla, kdyby to byl clovek povinen koupit.
Proste toto je nas produkt a tady je cena. Kupcu je spousta, jde o image.
Je to sen kazdeho vyrobce a prodejce, mit produkt, ktery muze prodavat s velkymi marzemi.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-09 20:34:40

Bylo by dobré alespoň zmínit, že v ceně zařízení je software podpora OS na tuším 7 let.
bandolier.wz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - není předražené 2023-11-09 23:30:57
avatar
říká se tomu kapitalismus=prodám to za tolik, kolik mi za to zákazníci dají, když nedají snížím cenu
apple není o výkonu ale o společenské značce = líp se s ním machruje
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-11 16:56:52
avatar
Úplne sraci MacBook Air, akurat ten je len m2. Ja som kupoval za 2000 16gb/512gb verziu a som veľmi spokojný. Určite oveľa lepšie ako notebooky čo mame v praci cenovo okolo 1500e.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-13 15:59:32
avatar
Hned na začátku musím napsat, že jsem antiappleista Ty jejich příplatky jsou naprostá šílenost. Ale musím se jich zastat, i když se mi z toho skoro zvedá žaludek, že za to jejich SoC si můžou klidně říct i o násobně vyšší částky a nemůže nikdo nic proti tomu mít, protože prostě neexistuje žádná alternativa (pokud vynecháme serverový ARM třeba Ampere Altra Max). V době, kdy jeli na Intelu, tak se dala cena přesně zjistit, takže co si za to říkali, to se dalo označit za nehoráznou drzost. Tak uvidíme co se změní, až vypustí Qualcomm alternativu a za rok, možná dva, přijde nVidia a AMD s další konkurencí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 679x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2