Co chystají AMD a Intel pro další generace procesorů? 4vlákna na jádro a větší jádra! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 25 září 2019
altČást lidí, kteří stojí za AMD ZEN pracuje nyní u Intelu. Jaké budou budoucí procesory?

 

 

 

 

Po mnoha letech nic nedělání a stagnace, kdy procesorový trh nebyl ani trochu zajímavý, jsme se v roce 2017 dočkali zbrusu nové architektury AMD ZEN. Ta znamenala revoluci na trhu i v technologii procesorů. AMD na ní pracovalo 4 roky a zdaleka nekončí. Naopak v roce 2018 jsem se dočkali její evoluce ZEN+ a letos jsme se dočkali zcela revoluční ZEN2, která poprvé používá vícečipový čipletový design 7nm výrobu atd. AMD podstatně navýšilo IPC výkon a vylepšilo mnoho dalších věcí.

Už teď víme, že někdy na konci příštího roku se dočkáme ZEN 3 a zhruba o rok později i ZEN4. Minimálně ZEN 3 je už po stránce architektury oficiálně hotová. Ale kromě toho, že by měla být vyrábět vylepšeným 7nm+ procesem s EUV, o ní vlastně nic moc nevíme. Aktuálně ale kolují zvěsti, že AMD u ní zvýší počet vláken na jádro ze 2 na 4.

To by tedy znamenalo, že stávající 8 jádrové čipy, které mají 16 vláken, by měly 32vláken. Tedy 32 logických jader. Samozřejmě by musely být upraveny i některé další věci, ale zní to velmi realisticky a rozhodně cesta. Pokud by tedy AMD zachovalo současný počet jader, ale zvýšilo počet vláken, rázem by RYZEN 5 4500 měl 6 jader a 24vláken, RYZEN 5 4700 by měl 8jader a 32 vláken, RYZEN 9 4950X se 16jádry by měl 64 vláken, ThreadRipper/EPYC s 32 jádry by mě 128 vláken a konečně 64jádrový ThreadRipper/EPYC procesor architektury ZEN3 by disponoval 256 vlákny. To by mohlo být velice zajímavé.

  • Co chystá Intel?

Je trochu paradoxní, že část teamu, která pracovala na AMD ZEN nyní pracuje na nové generaci procesorů a architektur Intelu. Řeč je hlavně o Jimu Kellerovi, kterého Intel letos najal a právě ten se svým teamem pracuje na budoucích novinkách. A prozradil, jakým směrem se vydává. Těžko asi překvapí, že to bude velmi podobný směr, kterým míří AMD a jeho ZEN.

Jak po stránce čipletové konstrukce procesorů, která z hlediska náročnosti procesů a výroby je jedinou možnou cestou, tak po stránce „zvětšování jader“. Právě fyzické zvětšení jader a tedy jejich vyšší výkon tímto způsobem, už je cesta, kterou Intel razí u ICE LAKE. Odtud pochází ten znatelný posun IPC výkonu a proč jsou tyto 10nm procesory přes výrazně nižší takt prakticky stejně výkonné, jako o GHz rychlejší starší 14nm procesory. S novými procesy Intel nedokáže jít s takty tak vysoko, takže jedinou cestou kromě přidání počtu jader/vláken je prostě udělat samotná jádra výkonnější, tedy větší.

Na tyhle novinky si ale budeme muset zjevně počkat. Prakticky bych se nedivil, kdyby vývoj nové architektury a generace procesorů Intel, začal letos úplně od znovu, protože jednoduše plány kolem 10nm generací už dávno letěly z okna. A Jim Keller také určitě přinesl nový pohled na věc, včetně zkušeností s úspěšně etablovaným čipletovým designem AMD. Vývoj nové architektury a generace procesorů je ale běh nejméně na 3-4 roky a to i u Intelu, takže jak už delší dobu říkám, 2021/2022 nic nečekejte, zlomový bude až rok 2023 u Intelu.

Nicméně nemá smysl srovnávat se stávajícími AMD ZEN procesory, příští rok bude ZEN3 následovaný zatím tajemným ZEN4, takže v průběhu roku 2022 už AMD může být a bude úplně jinde, než co dokáží RYZEN 3000 dnes. Intel tak musí udělat opravdu velký skok po všech stránkách. Vypadá to ale, že se nudit nebudeme :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 17:47:28

Intel pujde ve stopě AMD v čipletech. Pak se to zase srovná a Intel trochu poodskočí Nicméně Intel musí napodobit Zen, aby mohl konkurovat + se bude držet vysokých frekvencí díky jeho aktuální architektůůře, z které bude čerpat.
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 19:16:16
avatar
No hele důležité je konkurenční prostředí aby bylo z čeho vybírat nikdo si asi nepřeje aby AMD usnulo na vavřínech jako to předvedl Intel.
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 21:07:57

Kde jste prosím přišli k tomu že Intel půjde cestou čipletů? Proč by jsi měl kopat vlastní hrob?
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 21:59:14
avatar
Si jako myslíš, že bude vyrábět 100 jádrové monolity nebo co ? Jaký vlastní hrob ? Sorry jako, ale fakt se prober
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 00:49:00

Proč by měl mít 100 jádrový monolit? AMD to honí počtem jader a k čemu to je? pro 90% normálních uživatelů k ničemu, sám se prober, jestli máš vůbec nějaký pc, tak sestavený jedině z dílů co si našel v popelnici. Pro socky má AMD jednu obrovskou výhodu, a máme to zadarmo, že? Osobně preferuji 10 jader na 5.2Ghz a mám vystarané. Intel vám s Golden Cove ukáže jak má vypadat výkon procesoru, ale né zadarmo
A co říkáte na tuto novinku, že za zpoždění 3950X nemůže vytíženost TSMC, ale nedostačující frekvence čipů.??
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 01:11:17
avatar
Seš uplně mimo, takže nemá cenu ti to nějak vysvětlovat. A ano, mám počítač postavený na AMD, ryzen 7 3700X a ROG STRIX 5700 XT a je mě strašně trapně za to, že jsem socka co nemá na intel Golden Cove, to jsem zvědav teda, ale to si ještě sakra počkáme
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 05:59:08

Jakine limit frekvencie kremiku je pri 5GHz, viac nema energeticky zmysel, ak sa pamataš na Pentium 4 tak to bol prvy CPU ktory narazil na tento limit šlapal cez 4GHz a mal jedno jadro, v tedy viac to už nešlo a ludia vykon chcu, tak prišli na to že ak chcu zdvojnasobiť vykon musia isť cestou viacerych jadier. Potom prišli CPU 2-4-6-8-18-28 jadrove a tuna Intel narazil na novy limit velkosť vyrobi a chybovosť 10 000€ za 28 jadrovi CPU je celkom dosť. AMD prišlo na to ako to obisť a dnes ked potrebuješ vykon už niesi limitovani ani maximalnou frekvenciou kremika ani rozmermi kremika.
Inak ťah intelu sa mi pači na čo robiť priemyselnu špionaž rovno si kupil ľudi čo to vymysleli a vyrobili
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 23:12:13
avatar
no to řekl sám Intel už několikrát ukázal ... procesory budou složené z několika čipů dokonce na různých výrobních procesech, prostě přesně jako to dělá AMD .... a v budoucnu budou mít i více vrstev ....

nechápu proč by čipletový design byl hrob? Naopak je to jasná budoucnost všech CPU i GPU .... protože nové výrobní procesy jsou drahé, velké čipy se tím blbě dělají a menší čipy jsou prostě mnohem efektivnější a není problém je lepit k sobě jak dokazuje AMD ...
Kot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - menší výkon na vlákno 2019-09-25 22:51:35

Lajcká otázka. Když např. hry dokáží využít efektivně jen 8 vláken a dojde k rozdělení jádra místo 2 na 4 vlákna... nedegraduje to výkon na polovinu u aplikací s omezeným využíváním vláken, když každé vláknu bude mít teoreticky jen poloviční výkon?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 23:13:18
avatar
to bude záležet na tom, jak to bude udělané, AMD může teoreticky výkon jádra posílit, jádro zvětšit atd. uvidíme, je předčasné spekulovat .... určitě ale AMD nepůjde cestou snižování výkonu na vlákno apod.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-25 23:31:47

Ano, jistě u většiny her to degraduje výkon (hra nepozná, že běží několikrát na stejném jádře): Odkaz
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 09:49:30
avatar
SMT i HT fungují tak, že sdílí společný hardware. Samozřejmě při sdílení může nějaká část fyzického jádra být přetěžována a pak by se degradoval výkon, proto se úzká hrdla posilují.
Jeslti si dobře pamatuji, tak dřív byl propad mezi HT on/off cca 20% prorti singlethradu, pak to stáhli na nějakých 8% a pak se o tom skoro přestalo mluvit a řešilo se to jen v souvislosti s přetaktováním. Ale to už je fakt dlouho.

Takže si dokážu představit, že pokud naroste počet virtuálních jader na jedno fyzické ze dvou na čtyři, tak značně posílí některé části hardwaru tak, aby odstranili úzká hrdla. Samozřejmě, ideální by bylo asi posílit to všechno, ale to by z konfigurace 1C/4T bylo rázem 4C/4T. Takže odhaduji, že pro některé úlohy nebude souběh čtyř vláken problém a budou z toho těžit, a jinde bude docházet ke znatelné degradaci výkonu. Třeba nová architektura bude umět přepínat mezi 1C/1T, 1C/2T a 1C/4T dle úlohy. (Tedy spíš že "zaparkuje" 2-3 vlákna a přidělí fyzické prostředky aktivním vláknům).
Každopádně s vlákny to není tak, že čím víc proužků, tím víc adidas. To už by tu byly 1C/100T procesory

Nic. Uvidíme. Předpokládám, že to bude v nějakém ohledu přínos, tedy že půjdou takovou cestou, kdy zvětší některé části čipu a to v některých úlohách umožní efektivně použít víc vláken, aniž by to degradovalo výkon každého z těch vláken. Prostě přidají jen trošku křemíku a za to budeme mít někde dvojnásobný počet vláken.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 10:43:55

Jo tiez som velmi zvedavy ako sa s 1C/4T popasuje Windows.
Aspon budu mate v MS zase trochu viac prace programatory schedulera. V poslene roky na W7-W8-W10 tusim makali prevazne marketing a grafici
TOW [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 10:45:24

Otázka je, jak to nakonec bude, protože se objevují spekulace že ty 4 vlákna na jádro AMD pustí jenom do Epycu případně TR a Ryzeny to budou mít vyplé a zůstanou 2 vlákna na jádro
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-26 12:06:53

1C/4T bude hlavně pro servery. Není v tom třeba hledat žádnou vědu a vířit diskuse kolem her. Je to prostinké. čím víc vláken tím víc virtuálních CPU může hosting nabídnout zákazníkům na virtuální PC. Pro efektivitu - a zím i ziskovost farem to nebude pokrok, ale přímo skok. A to dlouho očekávaný.
Pak za dlouhou dobu bude probíhat snad implementace do enginů her, ale u těch si s mnohajádrovými procesory ještě věky vystačíme s 1C/2T. Proč? Protože jiné užití a podmínky.
Pepan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - SMT4/SMT8 2019-09-26 15:28:37

jen pro zajímavost. 4 vlákna nebo 8 vláken na jádro není žádná revoluce.
to už tady chvilku máme na IBM POWER9 CPU. Pravda v běžném PC je moc nepotkáte je to hlavně záležitost serverů.

ale třeba v Thalos II je možné mít i jako workstation.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pro paměťově náročné operace 2019-09-26 16:05:33

je HT spíše ztráta, to bývá bottleneck. Takže zde bude větší roli hrát vyspělost scheduleru. Bohužel ten ve Windows patří k těm nejdojebanějším na trhu, viz nekonečné problémy s parkingem a škálováním AMD procesorů (a např. megavláknové AMD TR, EpYC procáky mají v některých testech mezi Windows a Linuxem díky Windows kryplscheduleru klidně až 80% propad výkonu!!!, což je šílené). Možná by pomohlo to, pokud by aplikace sama mohla nastavit příznak pro scheduler, něco jako "jsem náročný, rozhazuj mě na nezávislá vlákna". Uvidíme, AMD tvrdí, že s MS spolupracuje právě na správné afinitě scheduleru k jejím procesorům, moc tomu ale nevěřím. Ještě, že máme Linux(Unix), na kterém visí celosvětově funkčnost internetu. Zdroj: https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=2990wx-linwin-scale&num=4
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1741x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1685x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1059x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 900x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4956x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2273x
Komentářů: 33