Dobré zprávy! Výroba čipů už stíhá poptávku – NVIDIA a další snižují výrobu, TSMC i GF rozšiřují. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 04 červenec 2022
altSituace na poli výroby počítačových čipů se mění. Rapidně se snížila poptávka. Co s tím?

 

 

 

 

Ještě před několika měsíci jsme ze všech stran poslouchali, jak výroba ničeho nestíhá a poptávka je prostě větší, takže tomu odpovídaly i ceny našich oblíbených počítačových produktů v obchodech. Výrobci prodávali doslova cokoliv, co jen zvládli vyrobit, bez ohledu na to, jak dobrý byl a kolik ten produkt vlastně stál. Jenže stačilo málo a situace se naprosto změnila.

Další vlna těžařská mánie je v tuto chvíli u konce a teprve nyní vidíme, jak brutálně velký podíl na těch inflačních nestandardních prodejích poslední téměř 2 roky nejen v oblasti GPU měla. Prodeje grafických karet se nyní propadly o velké desítky %, stejně tak o menší desítky % následovaly i další komponenty. Poptávka z řad těžařů je dnes nulová, naopak se snaží svého těžebního HW mnozí zbavit, a tak je obrovský přetlak v bazarech, což ještě více snižuje poptávku po tom novém. Poslední téměř dva roky byly naprosto výjimečné, kdy lidi museli být kvůli lockdownům doma. A mnozí tak zjistili, že jejich starší PC vybavení nestačí a poptávku následně vyhnali do nečekané a nenormální výše. Nyní je situace diametrálně odlišná. Většina má zase na roky „přezbrojeno“, část lidí už musí stejně šetřit s ohledem na situaci v ekonomice a nakupovat nic nebude. A tak není divu, že když se to všechno sečte, výrobci grafik i základních desek a dalších komponent vidí dnes pokles prodejů a poptávky již o desítky % ve srovnání s 2021.

Což není ale žádná nečekaná katastrofa, jen se prostě věci vrací do starých kolejí a takříkajíc normálu. Jen kvůli srovnání s tím naprosto abnormálním rokem 2021 mnozí budou zažívat těžké chvíle, když prodeje, příjmy i výdělky zamíří tak rychle a výrazně dolů. Pravda, ony ale v roce 2021 ve srovnání s 2019/2020 zamířily také tak nečekaně rychle a výrazně nahoru, takže pokud někdo věřil, že to vydrží a je to normální trend, byl blázen :). Nicméně vliv na výrobu a plánování to zcela jistě mít bude.

  • Výroba čipů jede na plné obrátky a rozšiřování také

Přes aktuální situaci v oslabující poptávce hlavní výrobci čipů plánují další rozšiřování a modernizaci své výroby. Což je nutné, jak pokud jde o přechod na nové generace výrobních procesů, tak i pro masivní nástup nových technologií jako jsou čiplety a vrstvení, tedy pouzdření i velkých čipů. Nicméně to vše stojí a bude stát obrovské peníze, takže další zdražení výroby je zdá se nevyhnutelné.

TSMC jako aktuálně hlavní výrobce, na kterém stojí prakticky všechny současné TOP produkty, plánuje další rozšíření stávajících kapacit a budování nových. Vyšší náklady na vše ovšem zohlední dalším zdražením pro všechny své zákazníky v roce 2023. Tentokrát ale o méně, než chtělo, prý jen 6%. Vedle toho dokončuje první velkou továrnu mimo Taiwan, tedy v USA. Současně je na TSMC vyvíjen tlak, aby konečně vybudovalo velkou továrnu také v Evropě, kdy politicky je situace mezi Taiwanem a Čínou napnutá. A v případě konfliktu, který se zdá být v tuto chvíli nevyhnutelný (zejména tím, jak svobodný svět váhá zasáhnout tvrdě a rozhodně proti zločinnému Rusku plenícímu Ukrajinu, dáváme komunistické Číně najevo, že by pravděpodobně stejně nerozhodně zasáhl v případě, že by napadla demokratický Taiwan), by bez továren a vývojových středisek TSMC, byl náš svět ve velkých problémech.

SAMSUNG mezi tím také posiluje a ohlašuje zahájení 3nm výroby. Živo je také po letech u GlobalFoundries, které vybudovalo novou továrnu v Singapore a ohlásilo plán výstavby zcela nové obří moderní továrny v USA. Nicméně stejně jako Intel, který aktuálně pozastavil plány na výstavbu oznámené nové velké továrny v USA, čeká na schválení tamního vládního programu dotací. V USA má ten balík činit 52 miliard dolarů. Mimochodem podobný fond je i v Evropě, která na poli produkce čipů brutálně zaspala a pokud se v Asii něco stane, tak jsme doslova nahraní. Takže EU a Německá vláda mimo jiné fakticky zaplatí novou továrnu Intelu, která vzniká v Německu, kdy Intel tak od daňových poplatníků získá 6,8 miliardy Eur! To se to pak podniká a vyrábí, když vám vlastně celou tu továrnu zaplatí občané, podle mě by EU měla tlačit na to, aby v případě podobných velkých projektů s výraznou finanční účastí států a EU, měli mít v té továrně výrazný podíl a podíl ve firmách vyrábějící ty čipy a čerpající dotace také.  

  • Zákazníci ale mají problémy

                                 – NVIDIA se snaží snížit objednávku. Co ostatní?

Zatímco výrobní kapacity se modernizují a rozšiřují, s ohledem na velký pokles poptávky po některých produktech se snaží někteří zákazníci snížit své objednávky. Hodně velké problémy má NVIDIA, která pod velkým tlakem byla minulý rok v době největšího boomu nucena předobjednat a předplatit si velké 5nm kapacity u TSMC. A musela si hodně připlatit, něco kolem 9 miliard dolarů celkem, protože u TSMC není preferovaný partner, nemá ani žádné výhody apod. Naopak musí platit více, než stávající zákazníci, navíc v roce 2021 byla velká rvačka o 5nm kapacity a tak se hodně přeplácelo. Nyní se ovšem NVIDIA poté, co je jasné že i poptávka po jejích grafických kartách nebude ani náhodou tak velká, jak si firma v roce 2021 myslela, snaží u TSMC vyjednat snížení předplacených kapacit, a tedy ráda by od TSMC několik miliard dolarů zpět. Jenže TSMC nemá samozřejmě žádný zájem uzavřenou dohodu měnit.

TSMC je prý ochotno jen oddálit dodávku části 5nm čipů do Q1 2023 místo Q4 2022, což se samozřejmě NV příliš nehodí a neřeší to vůbec její problém. Tím spíše, že všechny ty ještě nevyrobené čipy má již zaplacené, ačkoliv nyní už ví, že jich zdaleka tolik nebude potřebovat. Navíc i tak bude bojovat s tím, je vůbec prodat, což kdyby jich navíc měla zjevný přebytek, cenu finálních produktů by snižovalo ještě více. A i kdyby TSMC odložilo dodávku prvních čipů, NV má podle dohody najít někoho, kdo si ty její nevyužité výrobní kapacity vezme místo ní, což v současné situaci bude těžké, ne-li nemožné. Zájem by mohlo mít za nějakých výhodnějších podmínek třeba AMD, ale je otázkou, zda by NV chtěla takhle přímo podpořit konkurenci a potenciálně tak tratit hned 2x.

NVIDIA pochopitelně není jediná, která snižuje objednávky výroby nových čipů s ohledem na situaci na trhu. Apple prý také snižuje některé objednávky nadcházející generace iPhone o 10%, AMD pak prý snížila objednávku o celkově 20 tisíc waferů pro Q4 2022 a Q1 2023 dohromady. V případě AMD se ovšem jedná o snížení kapacity výroby na starších 7nm/6nm, kterých dnes AMD u TSMC drží drtivou většinu, ale pro nadcházející generaci produktů bude používat primárně 5nm/4nm výrobu. Takže logicky by snížení produkce 7nm/6nm produktů stejně letos nastalo, protože už v Q4 AMD začne prodávat ve velkém jako hlavní právě 5nm ZEN 4 procesory a 5nm RDNA 3 i CDNA 3 GPU, které přímo nahradí současné 7nm/6nm čipy. I tak je to ohlášené snížení produkce starších kapacit velmi nízké. AMD ale nesnižuje své velké objednávky na kapacity 5nm/4nm produkce, naopak se mluví o dalším možném rozšíření. Mimochodem, jen pro nadcházející generace RDNA 3 GPU má AMD objednané rekordně velké kapacity, mnohem větší, než mělo pro RDNA 2. AMD tedy ve velkém počítá s 5nm produkty, ale nevzdává se ani starších 7nm/6nm, kdy stále má obrovské množství těchto kapacit u TSMC pro tento i příští rok.

  • Situace bude zajímavá …

Pokles poptávky po HW bude znamenat, že rozhodovat bude opět kvalita i vlastnosti produktů a jejich ceny. Ne jako v roce 2021, kdy se prodalo prostě cokoliv za cokoliv a jediné na čem záleželo bylo, jestli to bylo fyzicky dostupné. Zejména v souboji Intel, AMD a NVIDIA je to šance pro toho vzadu. Tedy hlavně AMD, které má v mnoha směrech sice jasně lepší a výhodnější produkty než mají dnes Intel i NVIDIA dnes, ale podíl na trhu zůstává relativně nízký. A to jen a pouze kvůli kapacitám výroby.

AMD je sice druhý největší zákazník TSMC hned za Apple, ale i tak své omezené výrobní kapacity dělí mezi několik klíčových oblastí. Tedy CPU, GPU ale také třeba velké čipy pro konzole a tak fakticky ničeho nemůže mít skutečně dost a získat větší podíl. „Potíž“ je, že Intel vyrábějící jen CPU má tak přes 60% trhu s x86 procesory naprosto jistých, bez ohledu na produktovou nabídku, protože AMD prostě a jednoduše nemá objemově kapacity výroby obhospodařit více než třetinu trhu s x86 procesory. Pokud současně musí vyrábět i velká GPU a konzolové čipy. A to platí i o grafickém trhu, kde NVIDIA má dnes přes 70% podíl proti AMD (tedy jen když se tam nezapočítávají ta GPU pro konzole, se kterými by ty podíly byly vyrovnanější), a to jednoduše protože na rozdíl od AMD nemusí své kapacity výroby dělit mezi CPU a GPU či velké čipy pro konzole. NV vyrábí prostě jen GPU.

V roce 2023 to ale vypadá na převis nabídky nad poptávkou. AMD by tak současně mohlo díky dostupným větším kapacitám produkce mít šanci ohrozit větší část CPU i GPU trhu než doposud. Tím spíše, pokud by vzhledem k obecnému dostatku, měly opět rozhodovat kvality produktů a také výhodnost jejich ceny. O konkurenceschopnosti nových ZEN 4 a RDNA 3 i CDNA 3 produktů nikdo nepochybuje. Klíčový je ovšem fakt, že AMD je stále zvyklé mít výhodnější cenu, díky celkově nižším firemním maržím, než mají Intel a NVIDIA, které nebudou ochotny ji snižovat. Takže pokud někdo bude ochotně a moci tlačit hodně na cenu, je to AMD, tím spíše, že to může vyvážit nárůstem podílu na trhu, zatímco Intel a NV budou bojovat hlavně o udržení v mnoha oblastech dominantních pozic. Už letos tedy začne souboj nových generací CPU a GPU, a pokles poptávky je pro nás velmi dobrou zprávou, protože bude o to větší tlak na kvality, vlastnosti a ceny produktů tím správným směrem ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 18:30:15
avatar
Jsem zvědavej, jak to ovlivní v září, říjnu RX 7000 řadu, jestli bude dobrá dostupnost a normální ceny!!! Už potřebuju sakra novou kartu. :/
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 19:26:45

vizera to nadejne už si tam obchodnici 200% prepitne nedaju par mesiacov do zadu RX6700 za 1100€ či RTX3070 za 1400€ to boli fakt šialene časi.
Teraz bude hlavne rižovať ten prvy kto uvedie nove GPU na trh
Kto by odmietol niečo s dvojnasobnym vykonom za privetivu cenu že?
Nvidia hovori že ich RTX4080 bude mať 60-83TFlops a RTX4090 až 100TFlops pre porovnanie RTX3090 ma len 40TFlops.
O nedostatok vykonu sa bať nemusime a ani ceny už by nemali biť extra prestrelene, len ta spotreba
Dufajme že AMD nemude meškať za Nvidiou štvrť roka a nebudu všetci potencialny zakaznici už mať RTX4000 v PC...
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 20:29:16
avatar
Viděl bych to asi jasně... Zatím moje 3070 jak v deskopu tak notebooku na vše podstatné postačuje. Uvidíme za 4 roky kam to dojde, v současné době nemám absolutní potřebu kupovat novou GK. Jsem hlavně zvědav jak na tom bude mobilní platforma, jelikož deskop asi zruším. Nová řada GK se svou vysokou spotřebou moc neslučuje s mobilní platformou
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Neon 2022-07-05 21:09:01
avatar
No nevím nevím DD, Na netu čtu, že se tenčí zásoby Neonu, bez kterého čip nevyrobíš. Tak že tvrzení že výroba čipů jede naplno může být platné jen na půl. Může se stát, že výroba pojede naplno u čipů a na nanometrových procesech tam kde to nejvíce nese a na starších kde se vyrábí čipy pro automobilky a výrobce bílého zboží bude omezena do doby, než se vyřeší dodávky neonu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 21:29:34
avatar
tak asi to mají ošéfovaný, já nevím ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 21:43:34

sankcie na Rusku dalo 10% sveta (NATO) zvyšnich 90% sveta obchoduje normalne a netrpi nedostatkom neonu ani ničoho ineho.
Tu vojnu na ukrajine preživame len my EU, zvyšok 90% sveta to vnima ako my vnimame napriklad vojnu v Iraku, neviem či si počul pred mesiacom Turci navštivili Kurdov v Iraku (tanky lietadla rakety) a zabili ich tam 10x viacej ako Rusi za 8 rokov Ukrajincov Neviem či naše media tomu venovali aspoň 5 minut vysielana ale Arabsky svet s toho šalel ako my s Ukrajiny, proste každy vnima to čo sa jeho tyka, nič to nemeni na tom že 90% sveta o tom ani nevie
Pochybujem že Korea vie o tom že sa na Ukrajine bojuje alebo Taiwan, aj pochybujem že by u nich tato vojna ovplivnila dodavky neonu.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-06 10:32:54
avatar
V Ruské federaci se Frakční destilací produkuje surový Neon a na Ukrajině se ve fabrice která je mimo provoz tento surový Neon rafinuje. Tato původně Rusko Ukrajinská spolupráce produkovala cca 50% světové produkce Neonu. Když je produkce mimo provoz, je úplně jedno kdo je na seznamu embarga a kdo spojenec, protože kde nic není ani čert nebere. Rusko snad má postavit vlastní rafinační provozy, aby byla produkce Neonu pod kontrolou v jedné zemi. To ale nebude zítra. Neon je svou podstatou nenahraditelnosti strategický produkt. Podobná situace je u 50% světové produkce Hexafluorbutadienu. Produkuje Ruská federace, používá se k leptání a litografii při výrobě čipů. Když ti zmizí 50% světové produkce takových produktů a ty je nemáš jak v dohledné době nahradit, tak tě ubezpečuji, že to světová výroba čipů kurva pozná.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!Středa, 10 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 640x
Komentářů: 2
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!Sobota, 06 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2135x
Komentářů: 11
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!Pátek, 05 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1987x
Komentářů: 14
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriálu
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriáluČtvrtek, 04 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 874x
Komentářů: 0
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.Úterý, 02 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 4
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda Forever
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda ForeverPátek, 29 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2