Intel a AMD hlásí výsledky za Q3 2023 – trh vykazuje zlepšení, hlavní roli hrají produkty. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 27 říjen 2023
altNejisté vyhlídky Intelu, solidní výsledky AMD. Situace na trhu se zjevně stabilizuje.

 

 

 

 

První polovina letošního roku byla pro PC trh náročná, kdy vlivem prudkého ochlazení poptávky (zákazníci měli z Covidových let prostě nakoupeno), se nedařilo na poli PC nikomu plnit plány. OEM výrobci nenakupovali nové čipy, protože měli velké neprodané zásoby. Nicméně to vypadá, že se situace v druhé polovině roku zlepšuje. Poptávka po PC se srovnala a vrací do normálu, zákazníci mají už opět zájem o zajímavé nové produkty. Výrobcům výkonných čipů také pomáhá velký zájem o servery a AI řešení, kdy ale v tomto ohledu se AMD a Intelu zatím ale zdaleka tak dobře finančně nedaří tolik, jako NVIDIA. U AMD nicméně mají nakročeno tohle už během dalšího kvartálu trochu změnit. Obecně ale jak AMD, tak Intel jsou hodně ovlivněni situací na PC trhu, kde zdá se stále větší roli hraje opravdu kvalita a vlastnosti produktů.

  • Intel Q3 2023

Své výsledky tradičně jako první oznámil Intel. A byť mírně překonal analytická očekávání, rozhodně se nedá v jeho případě mluvit o nějak zářných časech. Zdaleka nevykazuje čísla a kondici, kterou vykazoval mnoho předchozích let. Třetí kvartál Intel uzavřel se 14,2 miliardovými příjmy, což je ale výrazný 8% meziroční pokles. Pozitivní pro Intel je pouze fakt, že neskončil ve vysoké ztrátě, a vydělal 300 milionů. Marže je však jen 42,5%, tedy podstatně níže, než na co byl Intel zvyklí (běžně téměř 60%).

Pohled na jednotlivé divize už moc pozitivní není. Všechny hlavní divize hlásí meziroční pokles. O 3% spadla PC divize, o 10% serverová a AI divize a o 32% network divize. Daří se jen Mobileye a výrobní divizi, ale jejich příjmy jsou velmi malé proti zbytku společnosti. Nicméně speciálně v oblasti služeb výroby chce Intel posilovat a s tím souvisí jeho výhledy.

Intel opětovně oficiálně slibuje plné nasazení 7nm výroby (Intel 4) s uvedením METEOR LAKE procesorů v prosinci. Do konce roku chce mít připravenou také 7nm+ výrobu (Intel 3), následovat má 20A během první poloviny 2024 a do konce roku 2024 chce mít 18A. Zda to tak bude, je samozřejmě otázkou. Prozatím ale žádný z nových produktů nesplňuje cíle a očekávání Intelu samotného, natož zákazníků, kdy METEOR LAKE rozhodně velkou díru do světa nedělá. Zájem o serverová řešení Intelu také není kdoví jaký, konkurence má zkrátka produktově mnohem lepší nabídku. Intel stále dominuje prostou výrobní kapacitou a monopolním vlivem na poli OEM, kdy tedy celé jeho Q3 bylo spíše ve znamení udržování pozic a o slibování lepších produktů v dalších kvartálech. Výsledky tomu zcela odpovídají. Už probíhající Q4 by tak údajně mělo dopadnou růstem na nějakých 15 miliard příjmů a 46,5% marže.

  • AMD Q3 2023

Pozitivněji se daří AMD, které sice zůstává samozřejmě mnohem menší společností (i proto že nemá desítky vlastních továren), ale dosáhlo na 40% tržeb Intelu, přičemž vykázalo podobně velký čistý zisk jako Intel. Hlavní rozdíl, proč je u AMD situace pozitivnější je, že na rozdíl od meziročního propadu Intelu, AMD opět meziročně roste. A jeho výhled do dalších kvartálů a na nové produkty je přeci jen důvěryhodnější a hmatatelnější.

Celkově AMD v Q3 2023 utržilo 5,8 miliardy dolarů, tedy 4% meziroční nárůst. Čistý zisk byl 299 milionů (353% meziroční nárůst). Výrazně přitom narostla hrubá marže ze 42% na velmi solidních 47%! Za oživením stojí zjevně zlepšená situace na poli PC, kdy RYZEN a Radeon hlásí významná zvýšení prodejů. PC divize utržila téměř 1,5 miliardy, tedy o 42% meziročně více, zejména poptávka po mobilních procesorech AMD se zvýšila. Radeon grafiky hlásí také zvýšené prodeje, což se odráží ve vyšších ziscích, ale herní divize (kam se počítají i konzolové čipy) celkově spadla o 8% kvůli oslabení poptávky po konzolích, kdy stávající generace je už dlouho na trhu. I tak ale 1,5 miliardy dolarů příjmů a 208 milionů zisk je velmi slušný výsledek. Navíc u této divize je pozitivní vývoj na budoucí produkty. Servery a Embedded divize spíše stagnují, ale stále vykazují velmi slušnou ziskovost, opět s pozitivním výhledem, pokud jde o chystané produkty, na které už OEM partneři a zákazníci čekají, takže i proto poptávka po těch stávajících poněkud stagnovala.

Už v Q4 přitom řada z těch klíčových novinek dorazí k zákazníkům. Projevit se má rozšíření nabídky EPYC procesorů, ale zejména první dodávky MI300 série výpočetních GPU. Firma očekává v Q4 příjmy až 6,1 miliardy dolarů, tedy výrazný téměř 10% meziroční nárůst. Marže by dokonce měla překonat 51%! A pozitivní je i výhled na další kvartály, kdy na rozdíl od Intelu nemáme moc důvod nevěřit tomu, co AMD tvrdí, že uvede na trh. Partneři již mají testovací vzorky nadcházející ZEN 5 generace procesorů, a to jak RYZEN, tak EPYC variant, což znamená, že procesory jsou fakticky hotové. Na trhu navíc ZEN 5 budou velmi pravděpodobně už během Q2 2024. V té době už by také měla být na trhu plná nabídka MI300 řešení, po kterých je velká poptávka a měly by přinášet výrazné zisky. Nemluvě o mobilních novinkách ale i nových SoC pro plánovaný půlgenerační update současných konzolí. AMD má tedy produktově rozhodně slušně našlápnuto na pokračování svých dobrých výsledků (zejména ve srovnání s minulostí, kdy AMD bylo rádo za příjmy na úrovni 2 miliard). Samozřejmě protože nemá vlastní továrny, bude vždy menší firmou než Intel, logicky. Na druhou stranu nemá ani ty velké náklady které mít vlastní továrny a výrobní technologie nutně přináší. I proto tedy nemůže AMD a Intel úplně srovnávat.

  • Situace na trhu se stabilizuje? Rizika jsou ale velká …

Obecně je nálada na IT trhu solidní. Poptávka po AI a datacentrech je vysoká a AMD na rozdíl od Intelu má co nového a zajímavého nabídnout už teď. Pozitivní je také zlepšení situace na PC, kdy přichází opatrné oživení a OEM nakupují nové generace čipů. Byť těžko čekat nějaký zásadní růst ze současných čísel. Covidové roky a utrácení je pryč. Nicméně situace vypadá alespoň jako návrat k normálu a hrát roli tak budou hlavně produkty, jejich kvality a nabídka, a zákazníci si budou moci vybírat. Jediné potenciální riziko (kromě samozřejmě těch velkých geopolitických) je pro nás a naše PC ona AI horečka, která by mohla limitovat velikost produkce některých CPU/GPU řešení a tím pádem i jejich nabídku a ceny.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-02 07:51:22

škoda že ešte AMD nevyraba velkoseriovo MI300, firmy by kupovali jak teple rožky, len ich niet.
Nvidia ma svoje AI GPU predobjednane do konca roka 2024 aj ked cenu zdvojnasobila na šialenych 60 000 dolarov aj pre USA.
Budu zaujimave finančne vysledky u Nvidii
Kremik sa zase presuva niekam pre AI a my zase budeme mať nedostatok karieť s priražkou...
Uvažoval som či si nejaku GPU na rychlo nekupiť kym su skladom za normalne ceny, ale zatial mi RX6700 služi dobre a nič viac zatial netreba pre môj 2K monitor, dufam že do 2025 vydrži
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-02 09:50:36
avatar
Je to tak. S cenou 60k$ za jednu Hopper kartu s čekací dobou 1 rok se divím, že vůbec ještě existuje nějaká divize herních grafických karet. Být to čistě o penězích, nevyrábí Nvidia nic jiného nez Hopper.

Kvůli čekací době už někteří Nvidia zákazníci odřekli a půjdou do MI300. Asi nemusím vysvětlovat co to znamená. S takovým trendem už nebude za rok co kupovat do herních PC. Vzhledem k tomu že nové generace příští rok nebudou, je ideální doba k nákupu např. 7900XTX nebo Nvidia ekvivalent právě teď. Nejen že Vám nějakou dobu vydrží, ono ale bude vydržet muset
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-11-03 10:39:55

Ahoj všichni. Koukám na Odkaz

Acer Swift Edge 16 Olivine Black celokovový

a přijde mi že kromě klávesnice která je trochu zdrclá, tak všechno ok. Samozřejmě pokud se odhlédne od výrobce.
Má někdo osobní zkušenost?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 679x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2