Intel má ještě větší problémy, než se zdá? Do roku 2023 neočekává žádný obrat. 14nm pokračuje! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 02 prosinec 2019
altNěkteří pracovníci Intelu připouštějí, že situace je mnohem vážnější, než jak ji líčí pečlivé PR zprávy.

 

 

 

 

Minulý týden znamenal pro Intel mediální debakl. Pečlivě budovaný oficiální marketingový dojem, že se nic neděje, se naprosto zhroutil. Nový nejvýkonnější procesor Intelu, Core i9-10980XE nejen že vůbec neexistuje z hlediska dostupnosti v obchodech (nebyl dodán ani jeden kus do prodeje, bude nejdříve během v Q1), ale hlavně prohrává i s mainstreamem od AMD a na konkurenční HEDT platformu v podobě ThreadRipper platformy vůbec nestačí. U Intelu tak někteří litují, že firma vůbec Core i9-10000X procesory oznámila a vypustila. Prakticky vzato, kdyby to neudělala, možná by na tom byla lépe. Vypadala by jen neschopně, takhle vypadá navíc ještě hloupě a vůbec tomu nepomohl manévr, kdy záměrně posunula NDA o 6 hodin dříve, aby se vyhnula přímému srovnání s ThreadRipper, což si prakticky žádný novinář nenechal líbit. Všichni to jednotně a objektivně komentovali jako zoufalost.

Každopádně Intel definitivně přišel i o to zdání, že ještě vyrábí zajímavé procesory. AMD a jeho Threadripper i EPYC modely jsou o dvě třídy výkonnější, technologicky pokročilejší a prostě lepší všude. Intel přišel o všechno a nedokáže tomu čelit. Jediné co zkouší, jsou oficiální sliby a plány, které však, jak si myslí většina, nejsou vůbec reálné a neodpovídají tomu, co společnost skutečně chystá. Dokonce jsou tací zaměstnanci Intelu, kteří připouštějí, že realisticky není šance na změnu situaci dříve, jak v roce 2023! A to navíc jen za předpokladu, že se podaří vše, co Intel plánuje. A víme všichni moc dobře, jak se vše, co Intel plánoval, podařilo dodržet do současnosti (vůbec) …

  • 10nm je neopravitelná katastrofa! 14nm bude pokračovat …

Jedním z důvodů, proč Intelu dnes nemůže nikdo soudný věřit ani slovo, je to, jak společnost informovala roky o 10nm výrobě a procesorech na ní postavených. Intel prostě lhal několikrát do roka. Lhal, protože musel prostě vědět, že věci nejdou dobře, ačkoliv tvrdil mnohokrát přesný opak. Problém, který pro Intel tahle situace představuje, je prý mnohem větší, než jak se společnost navenek tváří. Můžeme bezpečně říci, že 14nm výroba a technologie došla na své hranice v tomto roce. RYZEN 9 a ThreadRipper jasně dokazují se svou efektivitou i výkoností, že 14nm Intel procesory nejsou dále konkurenceschopné. Jenže na nástupce nečekejte.

10nm proces je přes veškeré snahy neopravitelný. Problémů je celá řada, ten hlavní spočívá v tom, že nejde vlastně o 10nm, spíše 12nm proces, protože původní mnohem technicky pokročilejší plánovaný 10nm byl zrušen už dávno. Nový proces navíc nedokáže dosáhnout ani u malých 4jader na frekvence a efektivitu, se kterou by alespoň dokázal konkurovat 14nm generace. ICE LAKE architektura má sice lepší IPC než SKYLAKE, ale jakmile se přiblížíte 4GHz, 10nm výroba více nedokáže a pokud, tak žere podstatně více, zatímco 14nm dokáže i 5GHz a to při srovnatelné efektivitě (která je mizerná). Jakýkoliv přínos lepšího IPC u 10nm procesoru je tak negován vyšším taktem u 14nm. 10nm procesory jsou tak často slabší než srovnatelná starší 14nm generace. A není prý žádná šance, že se to zlepší.

10nm proces, který Intel nyní má, je neopravitelný a současně nepoužitelný pro výkonnější čipy. Intel ho použije u pomalu taktovaných XEONů příští rok, kde neschopnost dosahovat vyšších taktů nevadí, ale do klasického desktopu se s 10nm vůbec nepočítá. 14nm má tak pokračovat dál, ale i ten je problémem.

14nm výroba nebyla vůbec plánovaná a koncipována na výrobu po roce 2018, natož pro velké multijádrové čipy nebo složitá APU. Intel ale prostě jiný proces nemá. A tak je už jasné, že v roce 2020 se dočkáme další „nové“ verze 14nm SKYLAKE, tentokrát jako COMET LAKE s až 10jádry. Jenže co tohle má jako zlepšit? 14nm procesor SKYLAKE už na trhu máme, výkon bude naprosto stejný. Intel velice pravděpodobně požene takty k 5GHz, což bude mít za výsledek odporně vysokou spotřebu a zahřívání. Ale výkon bude mizerný, kdy říkám na rovinu, že 10jádrový Intel Core i9 nepřekoná ani současný 7nm RYZEN 3900X s 12jádry, natož 16jádrový 3950X. A oba jsou mnohem efektivnější a hlavně pro mnohem lepší a modernější platformu AM4 s PCIe 4.0 atd. Intel navíc plánuje udělat ten další zbytečný 14nm refresh v podobě COMET LAKE pro zcela novou patici LGA 1200, tedy nutnost nových desek atd. Ale nová platforma nebude umět PCIe 4.0 a vlastně nic nového. Prostě půjde o Z390 desky s jinou paticí, doslova. To se bude jistě novinářům a zákazníkům hodně líbit.

  • Bude ještě hůře? Nové 14nm CPU horší než se čekalo?

Ale nebojte, ještě není tak zle. Bude totiž hůře. COMET LAKE má být aktuální nabídkou Intelu na trhu dalšího 1,5 roku! Tedy až nejméně do poloviny roku 2021, kdy jej nahradí opět 14nm, tentokrát ROCKET LAKE. A ten by údajně nemusel mít ani těch 10 jader, ale zase jen 8. Mohl by být tedy slabší, Intel totiž chce zapracovat hlavně na výkonnější integrované grafice, které by tak obětoval větší část křemíku. Zatím je to spekulace, ale v žádném případě nebude mít mainstreamový ROCKET LAKE založený na 14nm SKYLAKE více jak 10 jader. Počítá se s ním někdy kolem poloviny roku 2021 dál do roku 2022.

Intel v tuto chvíli sice tvrdí, že s 10nm pro desktop počítá, ale půjde velmi pravděpodobně o procesory pro NUC platformu, tedy pro ty mrňavé desktopové mini počítače. Jinak klasický 10nm desktop v plánu není, protože 10nm procesory nedokáží dosáhnout tak vysokých taktů jako 14nm, 10nm výroba je navíc dražší, má podstatně horší výtěžnost a Intel drtivou většinu továren má na 14nm a předělávání na 10nm dávno zastavil (dokonce část kapacit vrátil zpět na 14nm). Společnost sice slibuje, že na konci roku 2021 prý spustí 7nm výrobu, ale s výjimkou Intelu, tomu nikdo nevěří. Navíc spuštění výroby u Intel znamená, že produkty pro trh jsou klidně ještě další rok a půl daleko. Jinými slovy, když za současné situace Intel tvrdí, že neočekává obrat situace dříve jak v roce 2023, a je to ta optimistická varianta založená na víře, že se mu podaří vše, jak plánoval, musí být reálná situace Intelu mnohem horší.

Aktuálně se dokonce opět objevily zprávy, že Intel zkouší výrobu u SAMSUNGu a to přímo svých procesorů. Intel následně ty zprávy oficiálně popřel, ale vzhledem k tomu, že co tvrdí Intel není obvykle pravda v poslední době, je reálné, že Intel zkoumá možnosti výroby jinde. Zkoušel prý TSMC i SAMSUNG. Pro obě společnosti by to byl zajímavý zákazník, ale také problematický z mnoha důvodů, včetně čistě politického hlediska. Intel ale dost možná nemusí mít na výběr. 14nm výroba je jediné, co má a ta prostě nestačí na již aktuální konkurenční 7nm, natož 7nm+ proces. Intel chce navíc vyrábět CPU i GPU a 14nm ani jeho 10nm výroba prostě není ve stavu konkurovat 7nm+. A to se bavíme o roku 2020, kdy AMD představí 7nm+ ZEN3 procesory a NAVI 2 grafiky a APU. Kde bude AMD s TSMC/SAMSUNGem v roce 2023, kdy Intel předpokládá možné zlepšení své situace, je otázkou.

Intel se tak jednoduše spoléhá na svou velikost a nepostradatelnost. Jednoduše TSMC by muselo dát AMD většinu své 7nm produkce, aby AMD dokázalo množstvím procesorů nahradit většinu dodávek Intelu a mělo tedy šanci ho skutečně vyzvat. Technologicky v tuto chvíli Intel nemá nic, kromě hezkých prezentací a plánů. Má ale lidi, které přetáhl z AMD, kteří vytvářeli ZEN a NAVI architekturu, což ale nemusí samo o sobě znamenat, že se to podaří podruhé. Každopádně plátí, co jsem říkal dříve. Je velký rozdíl mezi tím, co Intel říká a co se skutečně děje. Marketing a PR Intelu má teď největší starosti, protože prostě je v pasti. Stávající produkty nelze nijak objektivně obhájit za současné situace, mlčení by možná bylo lepší než to, co PR společnosti teď předvádí, tedy lhaní a zavádějící testy. Největší problém ale bude, když se věci nebudou dařit tak, jak je Intel slibuje a maluje dnes. Stačí jakýkoliv problém a z roku 2023 bude rok 2025, což si osobně myslím, že je mnohem realističtější. Každopádně pokud Intel bude pokračovat ve 14nm procesorech a platformách v letech 2020/2021/2022/2023, tak bude hodně těžké o něm vůbec psát cokoliv pozitivního.

Zatím však jako firma má Intel do finančních problémů daleko, nefunkční konkurenční prostředí mu silně nahrává a i další tři roky tak vydrží a v zisku. Nové procesory tak vlastně ani nepotřebuje, jen vypadá prostě hloupě a špatně v jakýchkoliv objektivních srovnáních. A tak tomu bude následující 2-3 roky minimálně a bude to stále horší, na to si můžete klidně vsadit. Pokud se v roce 2023 nedočkáme skutečně pozitivních zpráv, pak budeme moci hovořit o tom, že Intel má skutečně problém. Každopádně AMD má následujících 2-3 roky čas ukázat, co umí, potřebuje k tomu ale maximální pomoc ze strany TSMC, které jí musí dát výraznou část svých výrobních kapacit. A pak to bude na trhu, zda začne fungovat. Je to historická příležitost a PC platforma jako celek, kterou Intel svou dominancí a vším s tím spojeným prakticky téměř zničil, dostává druhou šanci …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-02 19:36:05
avatar
Člověk dlouho jen nevěřícně zíral, co se dělo v AMD za šílený sebedestruktivní rozhodnutí a teď zase čumí, co se to za nepředstavitelný věci děje v intelu a jak se to vůbec může stát. Je vidět, jak moc záleží na lidech, kteří jsou zrovna ve vedení. Každopádně pokud s těmi penězi, kde AMD bylo léta letoucí každý kvartál miliony dolarů v mínusu, celkově pak miliardy když se to sečetlo, ... a stejně přežilo, tak o intel s jeho šílenými zisky nemám strach ani kdyby měl zůstat na 14 nm třeba 10 let. Ovšem pro zákazníky a HW nadšence to zajímavé ze strany intelu asi opravdu nebude.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-02 20:09:58

Tak s manadementem to jednoduché není... A hlavně vrána k vráně sedá. To jsem přesně viděl v minulém zaměstnání. Pan generál si k sobě tahal své kamarády z automotive. Přitom firma jela na zakázkové výrobě a pomalu i ta uklízečka viděla že ty automotive procesy, jsou zde mnohdy i kontraproduktivní. Díky vysoké přidané hodnotě se to však bude zřejmě ještě poměrně dlouhou dobu dařit maskovat, podobně jako u toho Intelu. Tam bude ta setrvačnost díky smlouvám s oem dodavateli ještě větší a akcionáři budou ještě chvíli tleskat...
Dříve byl pro mne Intel synonymem kvality, protože s ohledem na opakovatelnost výroby a kvalitu bylo pro nás takřka nemožné stát se jeho dodavatelem. Dnes sice v rámci prototypové výroby, není problém s produktem kvalitativně o řád níže to dokázat.
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD to vážně moc přeji 2019-12-02 21:24:43

Bohužel AMD nikdy finančně nedohoní Intel, když nemá potřebnou kapacitu výroby a OEM na to prostě slyší - bohužel, ale chápu to. Leda že by AMD přenechala kus výroby u GloFo, která se mimosoudně vyrovnala s TSMC ( https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335248# ), a další kus výroby předat Samsungu. Protože si nedokážu představit jak to chce AMD dokázat, když příští rok rozjede výrobu nových produktů a hlavně začne výrobu čipů pro nové Xko a PS5.
Každopádně držím moc palce.

https://wccftech.com/amd-ryzen-4000-zen-3-cpus-and-x670-platform-q4-2020-launch-rumor/

https://wccftech.com/intel-xe-gpu-discrete-graphics-cards-progress-not-going-well/
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 09:02:04
avatar
Možná by Intel mohl přestavět svoje továrny s pomocí TSMC a následně něco v rámci licence TSMC platit. Vydělal by Intel i TSMC.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 11:11:06

Intel je (bohužel) zřejmě furt v klidu. Příští rok budeme ve firmě měnit PC a NTB. A protože korporát, mám nařízen Dell. A je to na nic. Obchoďačka mi řekla, že desktopy s Ryzenem mi nedodá, že nejsou k dispozici pro ČR. NTB sice v nabídce jsou (Latitude 5495), ty jsou ale za stejnou cenu oproti Intel variantám horší - pomalá RAM 2400MHz, výrazně horší displej, baterka s menší kapacitou). Takže nakonec budu muset bohužel objednat vše na Intelu, ať chci nebo nechci. By mě zajímalo, kolik jim Intel nalil...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 16:44:34
avatar
hodně a část teď peněz platíš i ty v ceně toho co objednáš ... prostě ti AMD nenabídnou a je to vyřešený ....

já bych v korporátu nikdy dělat nemohl, protože těch kravin co tam udělají, to bych něco řekl a to by se tam nelíbilo ...
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Makej AMD 2019-12-03 15:12:51
avatar
AMD by mělo teď držet nasazené tempo, aby možný návrat Intelu v roce 2023-25 neměl Intel tak snadný.
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DELL se naštval 2019-12-03 23:24:24

Dell se konečně naštval a začne více podporovat AMD.

https://finance.yahoo.com/news/dell-is-looking-to-give-more-business-to-amd-due-to-intels-chip-shortage-150933501.html
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1997x
Komentářů: 16
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 552x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1866x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1319x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 10