Intel má opět problém s kvalitou svých čipů? 22nm a 14nm ATOM procesory degradují Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 16 April 2018
altSpolehlivost i bezpečnost procesorů Intel je v poslední době zpochybňována – přímo Intelem.

 

 

 

 

Intel je dominantním výrobcem nejen počítačových procesorů a díky domu je valná část PC postavena na jeho platformě. Bohužel v poslední době se dozvídáme, že bezpečnost procesorů Intel není kdovíjaká a problémy má i s kvalitou a za obojí si Intel může úplně sám. Ohledně bezpečnosti dnes můžeme zcela objektivně říci, že Intel bohužel není bezpečnou platformou. V polovině loňského roku byly objeveny závažné zranitelnosti SPECTRE a MELTDOWN, kdy zejména druhá jmenovaná je velmi závažná. Intel měl více než půl roku na to věci vyřešit a tento rok došlo ke zveřejnění, což vyústilo v nevídaně obrovskému rozsahu výpadků klíčových systémů po celém světě v důsledku nutných aktualizací. Ty však nejsou schopny vyřešit vše, jednoduše proto, že MELTDOWN je hardwarová chyba, je součástí architektury a Intel sám ji využíval ke zvýšení výkonu v určitých operacích. Jenže jde o bezpečnostní a snadno zneužitelnou díru, která prostě musela být ošetřena. Výsledkem je tak znatelné snížení výkonu v řadě i běžných aplikací a problém navíc přetrvává, jelikož je přímo v čipu samotném a nelze jej tedy nijak odstranit nějakou SW záplatou.

Intel musí vydat kompletně novou architekturu a nové čipy, které však zatím nemá. A tak všechny současné Intel procesory, které si teď můžete koupit, MELTDOWN chybu stále mají a mít vždy budou a bude je vždy ovlivňovat. Záplaty jen dokáží riziko za cenu snížení výkonu v některých oblastech snížit, ale ne zcela odstranit. Bohužel nyní se k tomu všemu přidává ještě problém s kvalitou některých čipů od Intelu.

  • ATOM procesory degradují?

Opět jde o hardwarový problém a nutno říci, že opakovaný. Intel opět řeší problém s degradujícím křemíkem. Již před časem u ATOM C2000 procesů měl Intel stejný problém, který spočíval v degradaci čipu při jeho používání a většina čipů po 2-3 letech provozu jednoduše selhala.

Nyní bohužel vychází najevo, že pravděpodobně stejný problém mají i aktuální ATOM procesory na 22 a 14nm. Zatím není znám skutečný rozsah problému, vše se nyní zkoumá, ale degradace Intel procesorů pravděpodobně postupuje. Intel říká, že zatím procesory v praxi neselhávají, ale přiznává, že problém se opakovaně projevil při jeho simulacích a tedy, že o něm u určitých modelů ví (je součástí i oficiálního seznamu chyb a možných problémů). Vypadá to tak, že není otázkou zda, ale spíše kdy začnou mnohé z 22nm a pravděpodobně i aktuálních 14nm ATOM procesorů selhávat v praxi.

Tyto čipy přitom jsou většinou přímo pájené na deskách, takže při jeho selhání jej nelze jen tak vyměnit. Navíc jde o často průmyslová řešení, ale také obrovské množství NAS řešení, tabletů, PC tabletů apod. kde se tyto čipy běžně používají. Asi největší nebezpečí je u systémů a řešení pro automobily, kde by to mohl být i značný bezpečnostní problém. Zatímco u aut a průmyslových řešení bude mít Intel velký zájem řešit problémy svých hlavních zákazníků a zaplatí za to, u běžných spotřebních řešení jako jsou třeba právě tablety a levnější PC, která mají záruku jen 1 – 2 roky obvykle, půjde řešení nejspíše na účet uživatele. Pokud začnou čipy selhávat až v horizontu 2 – 3 let, pak to bude většinou po záruce na daný počítač a tedy případná oprava bude už na váš účet, jako uživatele a je samozřejmě otázkou, zda se vůbec bude smysluplně cenově vyplácet.

Celá záležitost se tak bude ještě prošetřovat, a hlavně stojíme v podstatě časově těsně před tím, kdy by mohly v praxi začít první postižená současná ATOM řešení selhávat ve větším počtu. Je tedy možné, že o situaci ještě hodně uslyšíme. Intel nejspíše chystá řešení v podobě nové revize čipů pro průmyslová řešení, u většiny dotčených systémů zkusí nástup problému a degradaci čipu zpomalit SW změnami, například vypínáním části čipu, když nejsou třeba atd. Každopádně pokud v následujících měsících se začnou hromadit selhávající zařízení s ATOM procesory, pak je jasné v čem je problém. Bohužel musím říci, že se k nám dostává stále větší počet starších „ATOM“ PC tabletů, které již mají problémy s chodem a nemůžeme přijít na to, proč (problém rozhodně není v chlazení, bateriích, ani ostatních komponentách). Tohle by však naše problémy celkem vysvětlovalo. Co je zarážející, že Intel podobný problém s kvalitou a degradací svých čipů již jednou měl a nyní by jej tedy opakuje v ještě větším měřítku?! To snad není ani možný. Takže nestačí že všechny současné prodávané procesory Intel mají neopravitelnou bezpečnostní díru (Meltdown) v architektuře, některé se ještě rychle "ošoupají" a přestanou za čas fungovat úplně? O obojím navíc Intel ví a stále je prodává a hůře, zákazníci stále procesory Intel kupují?!

Situaci nadále sledujeme …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 29
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 16:10:05

A co to je za degradaci? Někde jsem četl, že při poklesu technologie výroby na jednotky nm, se již projevují na životnosti čipu i takové věci, jako je kosmické záření a bombardování bludnými neutriny.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 16:16:56
avatar
prostě opotřebení sběrnic jak jsem to pochopil.
EuMatBa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 08:25:30

Takže elektromigrace.
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 19:08:48
avatar
Na zemi je vesmirne zareni tak slabe ze to nema zadny vliv na zivotnost ale ve vesmiru to je mazec tam uz na obezne draze mesice dostavate pekny pecky
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 20:05:12
avatar
Moje Pentium 4 funguje pořád bezchybně. Tohle je určitě nějaké nové kurvítko.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 22:40:55
avatar
Alespoň víme, proč se jmenuje Atom, protože se prostě v krátkém časovém horizontu rozpadne na atomy
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-16 23:08:07

Udivuje ma prečo autor článku stále, aj po toľkých týždňoch od objavu rizík SPECTRE a MELTDOWN a po očividnom presvedčení sa, že sa jedná o prakticky takmer nezneužiteľné chyby /porovnateľné s nedávno uvedenými "chybami" architektúry ZEN/, neustále trvá na tom, že "jde o bezpečnostní a snadno zneužitelnou díru". To, čo som pred časom považoval iba za trápne nedorozumenie musím teraz označiť za účelové podávanie skreslených ba až nepravdivých informácií s rizikom poškodenia dobrého mena spoločnosti Intel. Chcem preto autora vyzvať, aby prestal šíriť tieto dezinformácie, lebo každý kto vo svete IT niečo znamená už na MELTDOWN dávno zabudol.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 00:48:50
avatar
Intel o to svoje dobre jmeno prisel pred deseti lety, kdyz se sam neprimo priznal z nekalych obchodnich praktik, kterymi nam vsem na dlouhou dobu a nevratne zdeformoval procesorovy trh.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 08:30:53
avatar
lol...dobré jméno... asi jak kdy "dobré" ..
DRAK Z KRUHU [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 00:21:09

a záruka je na ty atomy asi taky jen dva roky ... takže NOuPROBLEM intel je z obliga podelá se to až po skončení záruky
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 00:26:13
avatar
Atom je katastrofa sama o sebe, inak by to intel nepremenoval na Pentium, Celeron alebo jednoducho intel inside. Doslova nechápem prečo jednoducho nezobrali 20 rokov starú architektúru Pentium M (Dothan, Banias ...) a tú na novších výrobných procesoch neponechali dodnes. Nedávno som robil archaický notebook HP Mobile Workstation s Pentium M 2.0 Ghz CPU a grafikou Radeon 9600 pôvodne to bežalo na Windows XP stačilo dať 2Gb Ram a ono to fičí na Windowse 7 omnoho rýchlejšie než na 4-5 rokov starých notebookoch s Atomom.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 13:02:47

Ale inak aj ta náročnosť webov išla rapídne hore ...však na mojom starom notebooku s Pentium t4200 je to riadne cítiť , dokonca to niekedy cítim aj na i5 8600k ...nemali by byt veci postupom času viac optimalizované a nie naopak, ako sa tomu deje teraz ?
Payne003 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-17 08:30:55

Takže žeby preto prednedávnom môj tablet s Atomom Z3740 začal hádzať modré smrti, niečo v kontexte pamäťovej zbernice?
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak 2018-04-17 13:48:09

super, mám jako hračku tablet s Atomem a Intel compute stick jako smart TV, tam mi pomalost nevadí. Vrchol všeho bylo prodávat notebooky s Celeronem N2840, což je dokonce na polovinu ořezaný Atom core (2 jádra proti 4), takže výkon na úrovni ještěra. Kolik lidí si naběhlo, no ale Intel je přeci nejlepší ne? A teď ten ještěr ještě chcípne těsně po záruce, shit Intel ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?Tuesday, 26 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 396x
Komentářů: 0
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSaturday, 23 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 704x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoFriday, 22 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 474x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceThursday, 21 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuWednesday, 20 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 810x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Monday, 18 March 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 850x
Komentářů: 2