Intel odkládá ROCKET LAKE, předprodeje už ale běží. Ceny ale dělají konkurenční AMD ještě lepší Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 26 February 2021
altProdejci už se pustili do prodejů nových Intel procesorů, unikly tak i finální ceny. A nepotěší vás.

 

 

 

 

Pokud si někteří pamatujete, říkal jsem už na přelomu roku, že opravdu značně pochybuji o tom, že Intel skutečně vydá ROCKET LAKE procesory na trh v Q1, tak aby byly dostupné. Že to zase zůstane jen u prázdných nesplněných slibů, ale že aby Intel se alespoň tvářil, že něco splnil, tak ty procesory uvede poslední den v březnu. No a hádejte, jak to dopadlo a kdo se ve své předpovědi do puntíku trefil :).

Ano, Intel v minulých dnech informoval partnery, že upravuje termín uvedení nových ROCKET LAKE procesorů do prodeje. Původně měly vyjít v polovině března s testy, nyní se vše posunulo na 30.3.2021 Takže Intel stále může říkat, že ROCKET LAKE je papírově produkt Q1 2021, podobně jako bude tvrdit, že 10nm ALDER LAKE, Intel chce představit v září, je produkt roku 2021. Reálně však podle mých informací nevstoupí ALDER LAKE do prodeje dříve než na konci prosince, či spíše v lednu 2022. Takže asi tak.

Každopádně prodejci už tak nějak čekat nechtějí, speciálně když Intel už vlastně procesory i desky oficiálně vydal. A bývalo dobrým zvykem v letech minulých, že když Intel něco vydal, tak to bylo hned dostupné. Teď sice ohlásil procesory v lednu, ale do prodeje půjdou vlastně v dubnu? Takže mnozí prodejci už prostě nebudou dodržovat NDA. Oficiálně by se předobjednávky měly sice spustit toho 16.3.2021, ale někteří je i s cenami poslali ven už teď. A to i renomované obchody, včetně třeba Mindfactory.de apod. A jaké jsou tedy ceny, které mimochodem odpovídají cenám samotného Intelu?

  • Core i9-11900K (8/16, 3,5 - 5,3GHz) TDP 125/250W - $599,99 (15 800,- vč.DPH)
  • Core i7-11700K (8/16, 3,6 - 5,0GHz) TDP 125/250W - $484,99 (12 800,- vč.DPH)
  • Core i5-11600K (6/12, 3,9 - 4,9GHz) TDP 125+ - $309,99 (8500,- vč.DPH)

Sedí i ceny v EUR na několika renomovaných evropských obchodech, které již také předobjednávky spustily. Pokud jste si vážně mysleli, že Intel bude prodávat 8jádrový Core i9 s výkonem podobným jako má RYZEN 7 za stejnou nebo nižší cenu, můžete se z toho snu klidně probudit. Aniž bych porušil jakékoliv NDA, mohu také říci, jak to bude přesně s výkonem.

  • Intel Core 11000 vs AMD RYZEN 5000

Intel a někteří recenzenti se budou soustředit na testy s 1 jádrem v lehčích zátěžích a kratší benchmarky. Speciálně 11900K má totiž boost takt až 5,3GHz, ale jen na tom 1 jádru a jen zhruba po dobu maximálně 96s po kterou výrazně překračuje oficiálně 125W TDP (to oficiálně skutečné ale neudávané je 250W). Jakmile bude zátěž na více jader nebo bude trvat déle, takt klesne k maximálně 4,8GHz, což je samozřejmě dost velký rozdíl z hlediska dosahovaného výkonu. Typicky tak Intel bude vypadat úžasně v 1jádrovém testu CPU-Z, kde na výsledek stačí pár sekund. Ale v o poznání realistickém 1jádrovém testu CineBench R20, který trvá několik minut, se ukáže výkon, který zdaleka tak skvělý nebude. AMD má navíc výhodu mnohem nižších TDP, takže dokáže udržet celý čip na vyšších taktech bez potíží pořád. Intel ale nikoliv.

V testech, kde tedy na výkonu CPU skutečně záleží, takže na celku, však maximálně 8jádrový Intel prostě nedokáže výrazně odskočit 8jádrovému RYZEN 7 5800X. Intel se snaží, aby jej alespoň o 5% porazil s drahou i9-11900K, ale rozdíl prostě nikdy nebude velký. Bavíme se skutečně o malých jednotkách %, což vzhledem k absolutnímu výkonu těchto jen 8jádrových čipů, není vlastně rozdíl žádný. OC potenciál ten CPU navíc skoro žádný nemá, pokud jej nebudete chladit mrazícím zařízením. Potíž Intelu je, že sice dokáže nabídnout podobný výkon jaký má RYZEN 7 5800X, ale potřebuje k tomu bezmála dvojnásobně energie. Provozní vlastností nových ROCKET LAKE, speciálně vyšších modelů, jsou vskutku nechutné. Ušmudlaný 8jádrový Core i9-11900K má spotřebu skoro jako 32jádrový AMD ThreadRipper! Bohužel Intel chce prostě nabízet Core i9-11900K za více jak 15 tisíc korun. Tedy za stejnou cenu, co stojí 12jádrový/24vláknový o 20%+ výkonnější RYZEN 9 5900X se spotřebou o více jak 100W nižší. Tolik ke konkurenci …

Levnější Core i7-11700K vyrazí cenově proti RYZEN 7 5800X přímo, bohužel protože má nižší takty, celkově bude AMD o několik % výkonnější a dokáže to navíc s o 100W nižší spotřebou. Takže asi tak. I v souboji 6jader bude Intel tahat za kratší konec. 65W RYZEN 5 5600X nabídne opět zhruba stejný výkon jako nový Core i5-11600K, ale AMD to dokáže s poloviční spotřebou. A to za stejnou cenu? To není zrovna těžké rozhodování. Nicméně nic z toho by vás nemělo až tak překvapovat. Připravovali jsme vás na to. ROCKET LAKE je sice nová architektura, takže už to není oprášený SKYLAKE, ovšem je stále vyráběný 14nm, protože 10nm výroba je neopravitelně rozbitá, nedosahovalo by to takových taktů, takže výkon by byl ještě mnohem horší a proti RYZEN 5000 by to nemělo vůbec žádnou šanci vůbec nikde. Takhle alespoň pár bezvýznamných benchmarků na 1 jádro, ale ne delších než ten 96s boost, Intel zvládne urvat pro sebe :). Byť za cenu 2x vyšší spotřeby, což se mnozí snaží až směšně ignorovat. Najednou prý spotřeba problém není, to byla jen v dobách FX procesorů. Jaká to náhoda ;). Problém toho všeho je, že že na konci března budou RYZEN 5000 už 5 měsíců v prodeji. Takže od Intelu přeci jen čekáme něco více, než jen dotažení výkonu 8jádra … bohužel marně.

Samozřejmě za současné situace Intel prodá i tu trochu procesorů, které dodá. Úvodní dodávky ROCKET LALEK jsou prý hodně hodně malé, takže i dalších pár týdnů po březnu to bude spíše papírový drak. Ale to asi stěží teď někoho překvapí. Každopádně pokud si někdo myslel, že ceny RYZEN 5000 jsou vysoko, tak nejsou. Pořád totiž budou výhodnější než ROCKET LAKE od Intelu …. Intel prostě nenabídne za stejnou cenu stejný CPU výkon jako AMD, nabídne vždy o něco nižší výkon a s mnohem horší efektivitou. Nemůže ani moc jinak. Jako firma operuje s mnohem vyššími maržemi než AMD. Navíc ROCKET LAKE nejsou oprášený SKYLAKE, Intel do nich skutečně musel něco investovat, a chce ty peníze zpět, takže Core 11000 prostě nebudou stát to, co teď stojí konečně Core 10000 ve slevách. Ty jsou ovšem ve slevách hlavně proto, že je za ty původní cenu nikdo nechtěl a výrobci desek tak mají stále velké zásoby 400 desek. A po vydání ROCKET LAKE je nikdo nebude chtít tuplem.

Celkově ROCKET LAKE nebude zdaleka po všech stránkách tak dobrý a vyvážený, jako jsou AMD RYZEN 5000. Ale to se dalo očekávat. Ostatně srovnáváme maximálně 8jdárový 14nm procesor s až 16jádrovým 7nm procesorem, kdy Intel prostě vůbec nedokáže konkurovat RYZEN 9 sérii. Omezeně dokáže výkonově konkurovat jen RYZEN 7 a RYZEN 5, přičemž ale na to potřebuje obrovské množství energie navíc. A nic lepšího za to nenabízí. V prodeji bude (podle prozatímního plánu, který se klidně může ještě změnit) oficiálně nově až od 30.3.2021. A ten den se také mohou zveřejnit oficiální testy na Z590 platformě. Bohužel procesory už kolují dávno mimo kontrolu Intelu, a ne každý bude NDA dodržovat. Takže spousta detailních testů bude k dispozici dříve. Ne, že by se v nich skrývalo něco nečekaného a objevného. Všechno zajímavé už navíc leaknul Intel sám. Mnohem zajímavější tak budou věci, o kterých Intel nemluví. Překvapivě je to i herní výkon. Jak to bude vypadat, vám samozřejmě v kompletním testu nabídneme také …  

Tak co, ROCKET LAKE nebo RYZEN 5000? Anebo počkáte až na nástupce? :)

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-27 07:56:41
avatar
Zajímá zde někoho Rocket lake ? Jako že fakt plánuje pořízení ? ... Jinak mě zajímá, ale z jinýho důvodu. Ono je potřeba se obzvláště v téhle debilní době hezky zasmát u recenzí A navíc je taky co číst a porovnávat, což je taky samozřejmě velký plus těchto přelomových procesorů super mega giganta INTEL.
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel - Prosim uz nic neponuka 2021-03-01 23:43:20
avatar
Intel - Prosim uz nic neponukajte, Vas virtualny cloud procesor je prelomovy ale zatial ho nemate skladom
Dajte si rok-max 5 pauzu
A potom ked to bude naozajstne a pride to do Eshopu urobime na to recenziu.
Ta revolucia ked vlozite cpu do dosky sam sa napoji na IOT upgraduje sa poslednu verziu a vsetky vypocty urobi v claude, skoro nekonecne rychlo
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-27 22:39:52

Se zájmem jsem si přečetl recenzi nebo spíše článek.
Vypíchnu a okomentuji pár bodů:
a) Neustále se zde srovnává i9-11900K s R5800X. To je neférové srovnání, jelikož R5800X NEMÁ IGP. Je nutné si uvědomit, že jen tu IGP Xe si bude Intel cenit dle mého názoru na 1000 Kč. Pokud by to mělo být relevantní srovnání, muselo by se srovnávat R5800X s i9-11900KF (ne s modelem bez "F").
b) Rocket Lake už je navržen, matrice už jsou hotové. Takže nějaké plašení tím, že si na tom bude chtít Intel zhojit vývojové náklady, je naprosto irelavantní. Ty peníze už byly proinvestovány, už je nikdo nevrátí, jsou pryč. To je věcí podnikatelského rizika. Nyní je to prostě jen o tom, to (umět) prodat za co nejlepší peníze a pokrýt alespoň výrobní náklady.
c) V článku se píše o tom, že Comet Lake už nikdo kupovat nebude, protože všichni budou čekat na Rocket Lake. O kus dál se naznačuje, že Rocket Lake kupovat nikdo nebude, protože to bude moc drahý. Tyhle dva argumenty jdou z logiky věci proti sobě.
d) Já už z principu odmítám vařit z cen předobjednávkových a z cen pár týdnů po zahájení prodejů. Tyhle ceny jsou typicky přestřelené. Buď prodejce neví, za jakou cenu to vůbec naskladní a nebo si na tom narazí novátorskou přirážku. Moje očekávání jsou taková, že pár týdnů po zahájení prodejů bude i9-11900K za max. cca 14500 Kč s DPH. Za víc zkrátka nebude, protože by to bylo velice špatně prodejné.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 06:16:40

a) Integrované GPU v i9 nikoho reálně nezajímá. Pokud se nepletu tak i v předchozích generacích nebyl v podstatě rozdíl v ceně u K nebo KF verze.

b) jasně že se na něm chce Intel hojit, ceny nasadil opět mimo a bude se to snažit zahladit nějakým debilním marketingem a podváděním v testech.

c) ono v podstatě moc nemá cenu kupovat ani jednu generaci...

d) Nevěř, ale i kdyby stál 14 500,- tak si ho koupí jen Intel fanatik, protože za malý příplatek můžeš mít Ryzen 9 5900X, který si vytře zadek s celým Rocket Lake.

Ve výsledku Intel se opět snaží dohnat konkurenci, ale nepovedlo se mi to... místo toho, aby udělal ty procesory konkurenceschopné a nasadil rozumné ceny, aby se to aspoň trochu vyplatilo, tak si zas hraje na to, že on je král procesorů a žádné AMD neexistuje. Alespoň z pohledu ceny. Tohle už začíná být ubohé.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 07:47:21

V době, kdy grafiky nejsou, je IGP o to více důležité. Pokud potřebuješ stroj s grafikou, tak máš v podstatě jen volbu připočíst 2 tisíce za GT1030.
Nadto R5900X není k sehnání, už ho týdny nikdo neviděl.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 10:21:17

Tohle tě může trápit pokud skládáš úplně nový stroj. Pokud ne a pouze upgraduješ, máš nějakou starou grafiku. A stejně jak jsem řekl, rozdíl ceny mezi K a KF verzi procesoru je v podstatě nulový.

To že 5900X týdny nikdo neviděl je lež, normálně se dají objednat, to že nejsou skladem na eshopu neznamená, že ti nepřijde, i když si tedy počkáš třeba 2 týdny. Kdežto jak je vidět, Rocket Lake i9 hned tak nedočkáš.

EDIT: teď koukám na CZC, sice není skladem, ale je ve slevě na 14 800,- a objednat jde.. tak proč by si proboha někdo kupoval Rocket Lake i9 i kdyby stála 14 500,- ?
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-27 21:40:13

Že by se rýsovala "intelgate"? Asi ne, emise jsou něco jiného, než pár wattů navíc. Ale tomu VW to na STK alespoň fungovalo celou dobu, tady musí test trvat jen pár sekund :-)
RaY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :P 2021-02-28 19:34:48
avatar
Ja mam zatim sice uz obstarozni Intel Core i7-4930K ale porad nejak nevidim duvod k upgrade Jeste jsem nenarazil na nic kde by me vykon CPU nestacil s porad znacnou rezervou. Nejvic ho vytizim asi u multaku BF1 kde mam prez prikaz zapnute vyuziti 10 jader bo defaultne hra umi jen 4 Ja si jeste pockam par generaci
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... 2021-03-01 08:22:55

Tak záleží co hraješ ,zahrej si Warzone a nebo DOTA2 a hned zjistíš že to tvé železo mělo dávno být ve šrotu.
RaY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 15:49:02
avatar
Na hry tu mam RTX 3080 OC od Zotacu ja myslim ze nemam problem a rozhodne ne s COD takova srajda mi na PC nesmi
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 15:51:24

Herně asi problém nemáš, ale pokud bys chtěl z té 3080 vymáčknout maximum a mít víc fps, tak na to cpu by ti stačila 3070 s přehledem.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 17:44:53

To CPU by brzdilo i 3070
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-01 18:03:18

2070 strop, ale vysvětluj to v době nesmyslných fin investicí do nevyvážených sestav, které ztrácejí smysl řešit.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dostupnost 2021-03-01 10:24:52

Některé německé shopy už mají Rocket Lake na skladě, tak nechápu tento článek.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Wednesday, 14 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 310x
Komentářů: 0
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaWednesday, 14 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 260x
Komentářů: 0
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványTuesday, 13 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1436x
Komentářů: 2
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Monday, 12 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníFriday, 09 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 2
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Thursday, 08 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1492x
Komentářů: 5