Intel oficiálně představí novou generaci procesorů TIGER LAKE 2.září, ale moc nečekejte. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 08 srpen 2020
altSkutečně nová generace CPU architektury CORE v kombinaci s novou grafickou architekturou.

 

 

 

 

Jakkoliv zní nová generace CPU a GPU od Intelu v jednom čipu skvěle, bohužel všechny průmyslové zdroje říkají, že máme snížit očekávání na naprosté minimum. Ano, TIGER LAKE bude mít vyšší výkon na jádro díky vyššímu IPC, bude o něco efektivnější a integrovaná grafika je výrazně lepší než ty dosavadní, vše je ale postaveno na zastaralém a nepovedeném 10nm výrobním procesu Intelu. Současně má CPU architektura „WILLOW COVE“ několik zásadních problémů s bezpečností a stále nevyřešené některé věci. Takže záplatuje se jedna radost. Pokud se těšíte na to, že tyhle novinky konečně budou tím pořádným posunem, tak budete hodně zklamaní, jelikož s výjimkou 9W a 15W/28W ultramobilních variant, se v dohledné době v desktopu určitě neobjeví. Pokud se vůbec kdy objeví.

Letos uváděné TIGER LAKE Y a U procesory navíc mají pouze 4jádra/8vláken, takže procesorově nebudou moci soupeřit s 8jádrovými 15W RYZEN 4000U. Intel ale údajně plánuje i 8jádrové verze, jenže ty budou mít logicky mnohem větší TDP. Hovoří se o 35W variantách klasické mobilní „H“ série. Ale v letošním roce určitě nedorazí. Pokud skutečně dorazí, tak někdy kolem poloviny příštího roku a ano, půjde zase jen o mobilní procesory.

Potíž je, že pokud dorazí právě až někdy v příštím roce, nebudou už vlastně stát proti současným 7nm AMD RYZEN 4000U/H „RENOIR“, tedy ZEN2 + VEGA, ale budou stát proti pravděpodobně možná už 5nm RYZEN 5000 „CEZANNE“ se ZEN 3 architekturou. Jinými slovy, Intel TIGER LAKE nejspíše nezmění na trhu vůbec nic. Jedinou oblastí, kde by konečně mohlo dojít ke zlepšení, je integrovaná grafika, které dosud v případě Intelu byly skutečně jen zobrazovače textu na monitor. Integrovaná Gen12 Xe, kterou pro Intel vytvořil Raja Koduri a část jeho teamu z AMD, by mohla dost výrazně srovnat krok právě s výkonem integrované VEGA v procesorech AMD. Velký boost bude také to, že TIGER LAKE mají používat LPDDR5 paměti, což speciálně pro výkon té integrované grafiky bude znamenat hodně, takže osobně očekávám, že Intel nabídne nejvyšší integrovaný grafický výkon u 15W ultramobilních CPU díky těm LPDDR5 pamětem. Otázkou je samozřejmě cena, kterou si za to bude Intel účtovat.

Oficiální představení TIGER LAKE Y/U série procesorů proběhne online, a to 2.9.2020 s tím, že údajně několik jednotek modelů notebooků by mělo být dostupných ke konci roku. Raja Koduri pak bude držet 13.8. nějakou online akci, na které nám nejspíše řekne něco o nových grafikách Intel. Nicméně množí se spekulace, že Intel zastavil další vývoj Xe samostatných herních grafik, a dokonce že Raja Koduri opustí Intel do konce září. Zatím jsou to jen spekulace z několika zdrojů, tak uvidíme. Každopádně grafiky Intel mají stejné problémy jako procesory, tedy absenci potřebného výrobního procesu od Intelu a výroba v TSMC není řešení. Očekávání ohledně samostatných grafik Intelu jsou tedy velmi nízká.

  • Varování dopředu:

Obě akce budou sice vydávány jako představení produktových novinek od Intelu, ale budou nepochybně udělané hlavně pro investory, kteří jsou s Intelem nespokojeni. Akcie společnosti klesají a současné vedení firmy tak hledá každou příležitost, jak zapůsobit alespoň na papíře a vzletnými buzzwordy. Takže očekávejte hodně sebechvály a nesmyslných tvrzení o tom, jak je Intel technologický a výkonový leader a jak jdou věci skvěle. Na pár investorských blbečků by to zabrat ještě mohlo. Marketing bude opravdu hodně na hraně, či spíše za hranou. Všichni ostatní vědí, že TIGER LAKER má několik let zpoždění, pokud vyjde jen zatím ve slabé 4jádrové verzi, takže na konkurenci prostě stačit nebude. A to že Intel po mnoha letech konečně dožene AMD ve výkonu integrované grafiky, je docela ostuda vzhledem k neporovnatelným finančním a vývojovým zdrojům obou společností. Ale zlepšení je zlepšení, což je u Intelu vzácná událost, takže aspoň něco.

Jenže když AMD má už teď 8jádrový ultramobilní procesor  RYZEN 4000U se slušnou grafikou a za lepší cenu, stále je na tom lépe. Stav 10nm výroby, přepálené ceny atd., TIGER LAKE bohužel evidetně nebudou tím, na co čekáme a ani nemohou být tím, co by Intel skutečně potřeboval. Ale samozřejmě se prodávat a nabízet budou, protože je to Intel. Smutné je, že TIGER LAKER mohou být nejzajímavějším produktem Intelu, který v nadcházejícím více než roce reálně uvidíme …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-09 18:37:47
avatar
To s tým IPC je zaujímavé pretože sám Intel na Architecture day 2018 prezentoval, že Willow cove bude mať rovnakú architektúru jadra ako Sunny cove (použitý v Icelake), rozdiely sa majú týkať najme cache a bezpečnostných fixov.

Takže IPC by sa práveže veľmi zlepšovať nemalo.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Do tří let 2020-08-09 21:03:13

pokud nevymyslí nic lepšího, přijde Intel s podobnou koncepcí, jako je ZEN.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-09 21:19:05

To je téměř 100%. Co by taky vymýšleli jiného, když Zen splňuje nejlepší možnou alternativu jak architektonicky být efektivní s výhledem do budoucích let. Hlavně ať si AMD do té doby zajistí co největší podíl na trhu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2153x
Komentářů: 15
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1398x
Komentářů: 5
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1108x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3892x
Komentářů: 51
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1999x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2777x
Komentářů: 23