Intel opět odkládá! Zpoždění všech zásadních CPU, které navíc nebudou stačit na novinky od AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 11 červen 2022
altPotichu ale oficiálně Intel informoval partnery o dalším zpoždění všech nadcházejících generací CPU.

 

 

 

Roky 2023 a 2024 vypadaly pro Intel ještě nedávno příznivěji. Po letech zaostávání za produkty AMD měly dorazit nové generace procesorů a lépe konkurovat. Ovšem to se zjevně nestane. Intel totiž oficiálně v zákulisí informoval partnery, že prakticky všechny nadcházející produkty nových generací se zpozdí. A většina nepochybuje o tom, že zpoždění to nebude malé, a hlavně ani poslední. Intel zkrátka nedokáže splnit prakticky nic z toho, co opakovaně slibuje. A ve svých slibech navíc často výrazně přehání a maluje věci příliš na růžovo. Mnoho z partnerů Intelu už si na to hodně otevřeně stěžuje, kdy je evidentní, že pokud by Intel neměl kapacitní dominanci výroby na trhu, jeho produkty by na skutečně fungujícím trhu měly pramalou šanci uspět.

Situace se podle všech navíc pro Intel neustále zhoršuje, protože stále více hlavně firem, které spoléhají na Intel platformu, často poprvé zkouší AMD a další alternativy. Jednoduše všechny ty odklady nových Intel produktů vzhledem k pokračující nekonkurenceschopnosti stávajících produktů Intelu, mají za následek, že firmám se přes velké náklady vyplatí zkoušet nové věci, či dokonce přímo předělávat své letité systémy poprvé i na jiné platformy.

 

  • Mělo být lépe, ale nebude …

                                              Intel nevyřešil žádný ze svých problémů?

Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel sice velmi pomalu ale jistě ztrácel v posledních letech pozice, a v nadcházejících letech 2023 a 2024 se na tom proti původním očekávání evidentně nic nezmění. Naopak, místo zastavení pádu může přijít ještě větší a rychlejší propad, protože Intel zejména poslední dva roky výsledkově přinejlepším stagnoval, a to jen díky tomu, že celý trh s PC a vším díky pandemii dosahoval rekordů a prodalo se vše, co se vyrobilo bez ohledu na kvalitu, vlastnosti a ceny produktů. Tohle ovšem končí! Intel najednou bude muset skutečně bojovat se svými produkty o zákazníky, a ti si budou moci vybírat. Nemusí kupovat všechno jen proto, aby něco měli. Celý trh s PC půjde nyní dolů, a to není dobrá zpráva pro Intel, protože to znamená, že jeho kapacitní výrobní převaha bude mít menší váhu a více budou rozhodovat kvality a vlastnosti produktů samotných. Především ale rychle rostoucí kapacity výroby TSMC, Samsung a dalších firem, které přímo využívá AMD, budou mít také svůj vliv.

Co je na tom všem nejhorší? Že se očekávalo s novým šéfem Intelu, že dá věci do pořádku. Že odklady produktů už nebudou, výrobní procesy a technologie půjdou podle plánů atd. Nic z toho se ovšem nestalo. Intel jen některé věci lépe maskuje, například prostým faktem, že poprvé v historii vyrábí a bude vyrábět část svých produktů u konkurence. Což prostě není to, z čeho by u Intelu mohli mít radost a být na to hrdí. Prakticky vzato pod stávajícím vedením Intelu a jeho „novým“ šéfem nebyl vydán jediný produkt podle původního plánu, naopak dochází neustále k dalším opakovaným situacím, kdy Intel něco slibuje, aby to po pár měsících zase změnil a slíbil něco jiného a následně to zase porušil a sliboval něco dalšího … tenhle kolotoč velkých slibů a prázdných řečí o technologickém „leadershipu“ společnosti Intelu se neustále opakuje.

A mnozí partneři Intelu, kteří podle toho pochopitelně plánují svou vlastní produkci a existenci, jsou mírně řečeno „nas****“ a mají toho plné zuby. A nejnovější vlna oznámení, kdy Intel opět jen tak mimochodem všechny v zákulisí informuje, že těch slibovaných klíčových produktů se v dohledné době opět nedočkají, je další sůl do ran … takže co se mění?

 

  • Nové generace procesorů Intel se opozdí

                                                           – některé už mají zpoždění 2 roky!

Stávající generace procesorů Intel v podobě ALDER LAKE (Core 12000) série, je slušná, speciálně ve srovnání s tragickým vtipem jménem ROCKET LAKE (Core 11000). Ale rozhodně bych ji neoznačil za dobrou natož plně konkurenceschopnou. Je pár modelů Core 12000 procesorů, jsou za určitých podmínek i zajímavé, ale že by nějak vynikaly ve všem nad konkurencí a byly jasnou volbou, to se rozhodně objektivně říci nedá. Naopak je hodně důvodů, proč AMD a jeho výrazně starší RYZEN 5000 jsou objektivně pro většinu uživatelů stále lepší volba, či dokonce rovnou lepší procesory. Například pro hry by si dnes Intel určitě nikdo nekoupil proti RYZEN 7 5800X3D apod. A speciálně mobilní RYZEN 6000 jsou jednoznačně nejlepší mobilní platformou na trhu, protože prostě jsou mnohem efektivnější. A to je všechno, kde Intel dnes vůbec nějak technicky a výkonem konkuruje AMD.

V oblasti serverů a PC high endu nemá naprosto nic, co by AMD dnes skutečně dokázalo technicky a výkonem alespoň stačit. Všechny jeho prodeje a obří dominantní podíl zde má jen kvůli setrvačnosti, konzervativnosti trhu a proto, že AMD prostě nemá kapacity výroby zvládnout celý trh. Pokud by ale zákazníci měli skutečně na výběr a rozhodovaly produkty, a obě firmy měly kapacity zvládnout všechnu poptávku, Intel by nepochybně nyní začínal bojovat o svou holou existenci.

Velké naděje vkládal do nové generace jménem METEOR LAKE (Core 14000) pro mobilní PC a desktopový mainstream. Nicméně tahle generace má už zpoždění a další nabírá. Intel ji kdysi sliboval pro roky 2021/2022. Dnes už víme, že se této první nové generace a první na 7nm (Intel 4) výrobním procesoru od Intelu, nedočkáme v desktopu dříve, jak v samém závěru roku 2023! A to jen pokud věci půjdou u Intelu opravdu hodně dobře. Což už dlouho nešly a zjevně stále nejdou. Přes proklamace o tom, že 7nm (Intel 4) výroba jde dokonce lépe, než se čekalo, realita je jiná (jaké překvapení). Výroba má zase problémy a nedosahuje předpokladů. V zákulisí tak po aktuálních informacích od Intelu partneři přiznávají, že se 7nm METEOR LAKE produkty příští rok už příliš nepočítají. Nějaké ultramobilní varianty dorazí snad v druhé polovině roku 2023, ale desktop a výkonnější mobilní verze tu určitě nebudou dříve jak koncem 2023, většinově se tedy bavíme o tom, že METEOR LAKE alias Core 14000 je produkt pro rok 2024. Což je problém z hlediska faktu, že AMD právě oficiálně oznámilo primárně mobilní 4nm „PHOENIX POINT“ APU (ZEN 4+ RNDA3) pro začátek 2023 a 4nm/3nm zcela nový ZEN 5 na konec roku 2023!

Intel tedy bude muset bojovat s 10nm procesory RAPTOR LAKE, který ovšem nebude v mnoha ohledech stačit plně ani na letošní 5nm ZEN 4. Ba snad s výjimkou několika zvláštních případů, bude v praxi znatelně horší než RYZEN 7000 generace procesorů, speciálně v mobilních variantách, kde si ho začátkem 2023 již 4nm mobilní ZEN 4, namaže na chleba. RAPTOR LAKE samotný má také zpoždění. Podle aktuálních zpráv jej Intel o několik měsíců odložil a s nimi i Z790 desky, protože prostě provozní vlastností 10nm 24jádrových Core 13000 procesorů jsou dost příšerné a Intel řeší i problém, že jeho platforma neumí Gen5 pro SSD. Něco, co AMD s novou AM5 nativně nabídne. Realita je dokonce tak špatná, že akutně hrozí, že Core 13000 platforma dorazí fyzicky na trh až po uvedení 5nm AMD RYZEN 7000 procesorů! Intel je chtěl uvést v září, nakonec prý ale stihne maximálně nějaké papírové uvedení, a jen TOP modely v podobě Core 13900K/13700K/13600K to na trh možná kolem listopadu letos stihnou. Většina RAPTOR LAKE produktů ale vyjde až po nebo přinejlepším spolu s 5nm ZEN 4 procesory od AMD, což je dost problém.

 

  • Situace v serverech a PC high endu je ještě mnohem horší!

Nicméně v mainstreamu Intel ještě konkurenceschopný docela je. Už několik let ovšem žijeme v nevídané, nepochopitelné a nenormální situaci, že Intel, největší výrobce a vynálezce x86 CPU na světě, nemá nejvýkonnější a technologicky nejlepší x86 procesor na trhu. A to nejen o pár %, ale Intel nemá naprosto nic, co by skutečně konkurovalo dnes AMD po jakékoliv stránce. Jiné, než kapacit výroby (kde AMD stále překonává). Intel všem sliboval, že tahle nevídaná situace brzy skončí. Ale nestalo se. A nestane se tak ani letos, ani příští rok, a dokonce ani ten další rok!

7nm SAPPHIRE RAPIDS s 56jádry měl dorazit před více jak rokem. Stále není na trhu. A Intel aktuálně oznámil partnerům, že se tahle klíčová nová generace hlavně XEON procesorů a platformy jako takové, opět zpozdí. Tentokrát tvrdí, že výroba se naplno rozjede až v závěru roku, takže letos SAPPHIRE RAPIDS dorazí jen pro vybrané partnery. Problém je, že AMD v Q4 tohoto roku uvede 96jádrový ZEN4 EPYC procesor a novou platformu „GENOA“, následované příští rok 96jádrovou ZEN4 3D verzí (GENOA-X) rovnou s 1GB L3 cache a navrch 128jádrovou ZEN4C variantou (BERGAMO). A tomu chce Intel konkurovat s pouze 56jádrovým procesorem na zastaralé 10nm výrobě?!

Aby byla situace ještě horší, nástupce v podobě 64jádrového (stále 10nm) EMERALD RAPIDS, byl také výrazně odložen. Ten měl být přitom na trhu původně loni a letos jako aktuální generace. Nebude. Aktuálně byl odložen na konec roku 2023 s tím, že ani to téměř jistě vyjde. Mnozí partneři Intelu jsou mírně řečeno naštvaní, protože se bavíme o tom, že Intel chce celý rok 2023 a celý rok 2024, nabízet jako TOP „špičkové“ řešení pro high end a servery 10nm procesory s maximálně 64 jádry, zatímco AMD bude mít na trhu až 128jádrový 5nm procesor v roce 2023, a v roce 2024 dorazí na trh 256jádrový 4nm/3nm ZEN5 (TURIN)! Opakuji, 3nm ZEN5 v roce 2023 a 256járové 4nm ZEN5C v roce 2024 proti 10nm 64jádrům Intelu …

Ano, to je stávající stav společnosti Intel. A objevují se zprávy, až ani 5nm GRANITE RAPIDS, který měl původně v roce 2024 dorazit, nebude o moc konkurenceschopnější, navíc je jasné, že ten v roce 2024 také jen tak nedorazí. Celá roadmapa Intelu se prostě opět oficiálně posouvá. Téměř každý kvartál Intel takhle mění plány, ohlašuje zpoždění a fakt že není schopen dodržet jediný plán začíná citelně podrývat jeho důvěryhodnost u investorů i partnerů. Navíc mnozí říkají, že by jim ani tak nevadilo nějaké to zpoždění, ale fakt, že Intel prostě opakovaně slibuje plošně něco, o čem ví, že to nesplní … musí to vědět, protože alternativa je horší. Tou by bylo, že to neví, což u firmy velikosti a zaměření jakou je Intel, by budilo závažné otázky. Každopádně změna ve vedení společnosti, která měla za cíl odstranit problémy s nedodržováním plánů se evidentně zcela míjí účinkem.

To vše také znamená, že reálné Intel produkty také budou horší než sliby a plány, a navíc půjdou na trhu proti o generaci novějším produktům AMD, než proti kterým měly původně jít. Jinými slovy situace Intelu se ani letos, ani v roce 2023 a pravděpodobně ani 2024, o moc proti té současné nezlepší. Tím spíše, že trh se mění, situace ve výrobě se mění. A hlavně stojí proti zcela jinému AMD, než jaké jsme znali. Současné AMD totiž své sliby už několik let plní, ba dokonce překonává. A to slibuje hodně. Ostatně AMD právě informovalo o svých plánech na nadcházející 2 roky a nikoho nenechalo na pochybách o tom, kdo dnes vládne a další roky povládne technologicky a výkonem světu x86 procesorů:

Intel samozřejmě zatím nekrachuje ani z trhu nezmizí (a já rozhodně netvrdím, že by Intel měl ekonomické potíže nebo byl v háji apod.). Buďme realisti. Stále může spoléhat na setrvačnost a jednoduše nepostradatelnost a dominanci jeho výrobních kapacit (byť jeho výrobní procesy nejsou tak pokročilé a nestačí TSMC). Nicméně právě jen fakt, že Intel má jen tu dominantní pozici v počtu procesorů a zaostává technologicky i vlastnostmi těch produktů, bude znamenat, že všichni očekávají další oslabování Intelu a jeho výsledků. Speciálně pokud poklesne poptávka po PC a AMD bude moci využít dalších nových výrobních kapacit na 5nm/4nm/3nm spolu s 7nm/6nm které už má dnes. Obecně se navíc očekává, že aktuálně oznámená zpoždění nadcházejících generací procesorů Intelu, nejsou poslední, protože jednoduše neexistuje jediný náznak, že by skutečně vyřešil podstatu problémů a důvod toho, že neplní plány a neustále slibuje něco, aby to následně opět porušil. Jinými slovy, co způsobilo problémy a odklady 10nm výroby a produktů, je v Intelu stále přítomno a vypadá to na zásadní strukturální problém, který dost možné ani nedokáže současný Intel jako firma vyřešit.

Někteří přitom namítají, že on to vlastně není problém, ale je to vlastnost :). Způsob, jakým tahle firma fungovala a existovala vždy, jen to nebylo tak nápadné z hlediska produktů, protože produktová konkurence bývala mnohem slabší a dominantní pozice Intelu mnohem silnější. Jenže časy se prostě mění, Intel ovšem zjevně moc ne a jeho nejlepším „produktem“ dnes je prostě výrobní kapacitní převaha a nepostradatelnost, kdy má minimálně 60% trhu s x86 procesory naprosto jistou a danou, jelikož jediná konkurence v podobě AMD má výrobní kapacity na soupeření o maximálně 40% trhu. Jenže AMD není jediný konkurent a problém, který dnes Intel má … tedy něco, co dříve prostě také nebylo.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-13 11:03:33

skvělá správa pro nové akcionáře, mohlo by to jít dolů a za 3 roky až něco předvedou by to mohlo jít nahoru
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-13 16:12:25

Přejme to Intelu, na rozdíl od konkurence si nechal si svoje továrny a díky tomu drží na trhu velký podíl. Vyplatilo se mu to i když jsou už dneska zastaralé.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-14 12:50:51

Jestli Intel ztratí významný podíl na trhu rychle zjistí neudržitelnost toho mít vlastní továrny. To zřejmě nehrozí, Intel je gigantická firma. AMD nekrachlo jen proto, že svoje továrny prodali a extrémní náklady na zařízení a provoz továren přenesli na jiný subjekt. Díky AMD, že nemáme doživotní vyhlídky na max. čtyřjádrové CPU v domácím PC. Budoucnost PC je skvělá.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!Středa, 10 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 637x
Komentářů: 2
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!Sobota, 06 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2134x
Komentářů: 11
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!Pátek, 05 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1987x
Komentářů: 14
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriálu
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriáluČtvrtek, 04 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 874x
Komentářů: 0
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.Úterý, 02 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 4
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda Forever
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda ForeverPátek, 29 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2