Intel potvrdil příchod 7nm METEOR LAKE CPU do desktopu? Ne tak docela, někteří překrucují. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 22 září 2023
altBohužel většinu IT a PC médií dnes tvoří žumpa, kde jsou domněnky vydávána za fakta.

 

 

 

 

A máme to tu zase, spousta médií se žene za kliky za každou cenu, a tak neváhá překrucovat ba přímo lhát. Je smutnou realitou, že tento přístup bohužel vydělává peníze a přitahuje více lidí než náš přístup, kdy uvádíme fakta v souvislostech, i když je to delší a není to vždy populární. Nicméně podle nás je náš přístup ten správný. Takže tu máme další zmatek, vyvolaný „novináři“, tentokrát o očekávaných prvních 7nm procesorech Intel.

Ty po mnoha a mnoha letech konečně zamíří na trh. Původně měla být 7nm výroba nasazena v praxi nejpozději v roce 2019 (v úplně původních plánech kolem roku 2014 Intel hovořil dokonce o roku 2017), kdy Intel pak kvartál, co kvartál sliboval, že tentokrát už to vyjde a 7nm procesory konečně dorazí. Máme skoro Q4 2023 a v něm konečně první 7nm Intel procesory skutečně budou uvedeny na trh. Ale nejde ani tak o to, čím původně měly být.

Jak od nás víte, METEOR LAKE, jako první 7nm generace Intel procesorů, která skutečně dorazí na trh, byla očesána. Intel kvůli stavu a vlastnostem své 7nm výroby (Intel 5) zrušil nakonec výrobu nejvýkonnějších variant čipů s více jádry. Tedy s obvyklými 8velkými + 16+2 malými. Ve výrobě zůstala jen střední menší varianta 6+8+2, která samozřejmě přes velká IPC zlepšení v rámci architektury, nedokáže výkonem překonat současnou TOP mainstreamovou nabídku Core i7/i9 na desktopu. Intel tak proto zrušil letošní uvedení METEOR LAKE-S pro desktop a nahradil jej přejmenovanými Core 13000 na Core 14000. Ty však už prostě brutálně zaostávají efektivitou, něco, co METEOR LAKE přeci jen řeší.

  • Intel říká, že METEOR LAKE do desktopu dorazí? Ano i ne …

A tak asi mnohé překvapila bombastická informace o tom, že prý METEOR LAKE dorazí i na desktop, což by muselo být nutně s tou zcela novou paticí LGA 1851 a celou platformou, protože se současnou LGA 1700 nejsou kompatibilní. Zpráva se tak rychle rozšířila. Má to jeden háček. Vyjádření Intelu bylo překrouceno a zejména nevhodně „doplněno“ ze strany senzacechtivých plátků a pisálků, kteří chtěli jen nahrabat kliky.

Já jsem to oficiální vyjádření Intelu viděl a slyšel a jediné, co Intel řekl, že METEOR LAKE dorazí i do desktopu. Neřekl však v jaké přesně podobě. A protože víme, co Intel v rámci této řady chystá, a víme že definice desktopu je v případě Intelu široká a vztahuje se i na verze počítačů s mobilními platformy v desktopovém provedení, tak je nám asi jasné, jak to dopadne. Intel skutečně METEOR LAKE do desktopu uvede, ale téměř určitě ne jako samostatnou desktopovou generaci v široké nabídce modelů od i3 po i9 (nemluvě o změně názvu na Core Ultra 9 atd.). Pokud se METEOR LAKE v desktopu objeví, budou to na 99% budou pouze mini PC (dnes ASUS NUC apod.) tedy malá PC s mobilní platformou případně AiO PC. Protože ano, mobilní METEOR LAKE platí. Jejich parametry už ostatně známe.

TOP model Core Ultra 9 185H s 6velkými (P-core), 8malými (E-Core) a 2 úspornými (SoC E-Core) jádry bude mít zhruba 7300+ bodů v CB R20 při 100W TDP. To není špatné, ale je to hluboko pod úrovní výkonu mobilních TOP modelů jako Core i9-13900HX (55-125W) nebo AMD RYZEN 9 7945HX (55-85W), které dávají v CB R20 přes 10 tisíc bodů. Největší přínos METEOR LAKE je ve faktu, že je 7nm, a bude mít ten výkon s výrazně nižší spotřebou než současné 10nm Intely, tedy bude konkurenceschopný k AMD RYZEN 7000. To je celé. Otázkou jsou ceny, protože nákladově nevypadá Intel 7nm ani trochu pěkně, a i ty střední procesory budou prý velmi velmi drahé.

  • Desktopový METEOR LAKE jako Core Ultra 14900K nedorazí!

Takže rád bych utnul všechny ty zbytečné diskuse na základě překrouceného vyjádření, které některá IT média a pisálci vydávající se za novináře šíří. Intel jediné co řekl, že METEOR LAKE dorazí do desktopu. Neřekl ale žádné podrobnosti, což protože Intel bere i NUC počítače s mobilní platformou za desktop, je tak jasné, jak to myslel. Tím spíše, když ze zákulisí od Intelu máme detailní roadmapy a plány, které jasně hovoří o tom, že METEOR LAKE prostě ve výkonných verzích nebude. Mohl by být, Intel jej měl připravený, ale nebude, protože prostě časově to už ani nevychází.

Další skutečně novou desktopovou platformou bude prostě až Core 15000 (pokud se tak tedy bude jmenovat) a to v Q3/Q4 2024, tedy nejdříve za rok. A postavená bude na nástupci METEOR LAKE, tedy ARROW LAKE. Na tomto plánu se nic nezměnilo, pokud něco, tak Intel se jej snaží za každou cenu dodržet, protože prostě musí. Připomínám, že AMD v Q2 nejpozději v Q3 příští rok uvede na trh již 4nm RYZEN 8000 (ZEN 5), který má o 20% vyšší průměrné IPC a celkově bude mít zhruba o 25% vyšší výkon při stejném počtu jader/vláken a stejném TDP jako mají současné RYZEN 7000 (ZEN 4) procesory. A pro stejnou současnou AM5 platformu. METEOR LAKE by na to prostě nestačil, ALDER LAKE je jediná naděje, jak vůbec udržet kontakt s nabídkou AMD, po stránce výkonu a hlavně efektivity.

Pokud by i velký METEOR LAKE byl stále v plánu, Intel by se nyní neztrapňoval uváděním Core 14000 v podobě RAPTOR LAKE REFRESH, tedy přejmenováním Core 13000 na Core 14000 pro dnes již jinak zcela mrtvou LGA 1700 platformu, které oficiálně dorazí na konci října. Speciálně když ARROW LAKE mají v plné síle tedy i výkonných verzí s mnoha jádry, dorazit zhruba za rok s tou zcela novou platformou a paticí a nabídnout nejen podstatný nárůst výkonu, ale hlavně podstatně lepší efektivitu.

Takže to shrňme. METEOR LAKE dorazí jen v těch středně výkonných verzích, primárně do mobilního segmentu, protože nabízí prostě výrazně lepší efektivitu při ale jinak stejném výkonu, co současné 10nm procesory Intel. Do desktopu dorazí maximálně jako mobilní platforma v mini-PC, AiO PC apod. Klasický výkonný desktop s METEOR LAKE je však zrušený, protože prostě by výkonem nebyl o nic lepší než dnešní Core 13000/14000, efektivitou ano, ale cenově kvůli vysokým nákladům a náročnosti by byl mnohem dražší. Plán Intelu se tak v desktopu opírá stále o současné 10nm procesory a za rok chce jako první 7nm výkonné desktopové procesory uvést ARROW LAKE s LGA 1851 paticí. Takový je v současnosti plán pro běžný desktop Intelu jako takový. A ano, může dojít k odkladům a změnám, ale Intel musí příští rok něco kloudného uvést, jinak bude jeho platforma vedle AMD ZEN 5 vypadat prostě naprosto tragicky.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-25 13:06:20

Intel "METE ORLA KE" dnu.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Může za to NUC a Asus? 2023-09-25 18:12:16
avatar
Myslím , že jeden z kanálů. který to šířil byl zprávy o pokračování NUC pod Asusem.

Kde novináři ve snaze nějak přiblížit neznalým NUC. Zapomínaly že NUCy nejsou jen low krabičky za 250€, kde bude MeteorLake Celer, ale i Xeon nebo né notebookové i.9
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-25 23:47:05
avatar
Copak Intel, to je daleká budoucnost.

Já napjatě a trpělivě čekám na APU Ryzen 7xxxG.
Už mám připravený celý komp, chybí jen cpu.
Rozmýšlím se, zda přeci jen nezvolit Ryzen 7600, nebo 7700 bez X, ale lepší iGPU by bodla.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-26 10:35:33
avatar
7600x kup , IPC latest a osad tam 4060/3080bazar
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-09-26 13:32:34
avatar
Dělám malý kompík na zakázku, bez dedikované grafiky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3190x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3816x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3055x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2909x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 4427x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6056x
Komentářů: 4