Intel přišel o hlavního procesorového architekta! Jim Keller s okamžitou platností skončil. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 11 June 2020
altSpekuluje se o velké nespokojenosti s fungováním věcí uvnitř Intelu. Nové procesory to ovlivní.

 

 

 

 

Velké překvapení, nečekaný odchod pravděpodobně nejznámějšího procesorového architekta na světě. Jim Keller je znám asi každému, kdo se trochu zajímá o procesorové technologie. On a jeho team stál za vývojem jedněch z nejúspěšnějších procesorových architektur všech dob, speciálně u AMD. Ano, stál i za vývojem ZEN architektury samotné, ale po dokončení jejího hlavního vývoje odešel z AMD. Přesedlal do TESLA, kde úspěšně nahradil AI čipy NVIDIA mnohem lepším a efektivnějším vlastním řešením, které dnes najdete v TESLA autech a jsou zásadním aspektem známého autopilota, který je asi to nejpokročilejší, co v běžných autech dnes najdete. Poté ho před 2 lety zlákal Intel a samozřejmě jej jmenoval do čela vývoje procesorových architektur. Takže Jim Keller rozhodoval a přímo určoval a tvořil směr, a to, jak budou vypadat a fungovat procesory Intel, jak stávající vycházející 10nm modely, tak ty budoucí. Velký vliv měl už na aktuální 10nm Ice Lake, pod jeho taktovkou také vznikal 14nm ROCKET LAKE a samozřejmě nástupci. Čekali jsem od něj tedy velké věci. Speciálně když se podílel na mnoha extrémně povedených a bez přehánění vlastně nejlepších procesorových architektur a generací posledních 20 let. Jenže přichází nečekané oznámení.

Jim Keller s okamžitou platností končí u společnosti Intel a na vlastní žádost z firmy odchází. Intel tedy přichází o hlavního architekta, na což samozřejmě firma musela reagovat. A tak narychlo vydala oficiální PR zprávu a jmenovala nového šéfa vývoje a některé další lidi a změny v procesorové divizi. Intel oznámil, že prý alespoň dohodl, že Jim Keller bude následujících 6 měsíců působit jako konzultant, aby došlo k hladkému přechodu věcí na nový team. Jde samozřejmě o velmi zásadní změny a novinky, protože vývoj procesorových architektur je naprosto klíčová záležitost. A něco, kde už delší dobu na skutečné novinky čekáme. Jim Keller a jeho team je měl doručit, ale to se už nestane.

Samozřejmě se okamžitě vyrojily spekulace, co za tak neobvyklým náhlým odchodem klíčového člověka a části jeho teamu z Intelu stojí. Jim Keller totiž obvykle firmy opouští až po dokončení práce na nových architekturách atd. V tomto případě je ale jasné, že práce zdaleka dokončena nebyla.

Jako o hlavním důvodu náhlého rozchodu Intelu s asi nejuznávanějším procesorovým architektem současnosti, se mluví obecně opravdu frustrující fungování věcí uvnitř společnosti Intel. Ten je prakticky ukázkovou definicí korporátu. To nejvíce negativní, co je s korporátním prostředím spojeno, to v Intelu přímo bují a vystavují. Speciálně složitý management, multi-levelové rozhodování a přijímání rozhodnutí, boje uvnitř různých částí firmy a mezi řídícími pracovníky, od reality odtržený PR/marketing a především vedení, které nerozumí technologiím, technologie samotné je nezajímají a řeší jen maximalizaci zisků a svá teplá místečka. Intel také na spousta věcí využívá externí firmy a jejich zaměstnance, což vývoj věcí velmi komplikuje. Divoké zprávy o tom, jak to v současnosti v Intelu chodí, nejsou žádnou novinkou ani o ně není nouze. Není se tedy co divit, že pro člověka, jako je Jim Keller, který byl zvyklí mít prakticky volnou ruku a k dispozici věci tak, jak chtěl a potřeboval, a jak na to byl zvyklí z AMD nebo TESLA, musela být realita fungování věcí u Intelu, opravdu drsná.

 Roztříštěný vývoj, složité korporátní fungování, vedení a rozhodování vyústily v to, že aktuální, a i nejnovější procesorové architektury a procesory samotné, zaostávají za konkurencí, ale zaostávají i za interními plány. Je jen veřejným tajemstvím, že v Intelu jsou nespokojeni s 10nm procesory i ICE LAKE architekturou, která není taková, jaká být měla. Intel už po letech lhaní nedávno přiznal, že 10nm výrobu opravdu nezvládl a nejspíše neopraví, nicméně sázel hodně na Jima Kellera, že ji dokáže dostat alespoň do použitelného stavu. Jenže 2 roky uplynuly a všechny informace hovoří o tom, že 10nm výroba není v o nic moc lepším stavu, než byla. Tedy neopravitelná a už teď je navíc zastaralá. 7nm výroba pak zůstává jen na papíře a věci samozřejmě zdaleka nejdou tak, jak Intel plánoval a příští rok očekávejte oficiální oznámení dalšího odkladu. Aby věci byly ještě horší, ani samotné architektury nejsou tam, kde Intel plánoval. ICE LAKE i jeho evoluce zaostávají za interními plány, což je docela problém, protože Intel nic lepšího nemá. Jim Keller a jeho team, který dokázal dát světu úžasný AMD ZEN a jeho extrémně chytrou konstrukci malého čipu a čipsletů, zkoušel samozřejmě to samé u Intelu, ale nezdá se, že se stejným výsledkem.

Jim Keller nyní bude, jak to v podobných případech bývá, oficiálně trávit čas s rodinou a věnovat se rodině. Ano, je to stejné oficiální vysvětlení (z interního dopisu, který unikl), jako kdysi u Raji Koduriho, když náhle opouštěl AMD, abychom se po pár měsících dozvěděli o jeho překvapivém příchodu do Intelu. Stejná fráze a stejné vysvětlení, které se obvykle v případě náhlých významných rozchodů běžně používá, pro uhlazení situace alespoň navenek z hlediska PR. Zda se Jim Keller vrátí do AMD a bude pracovat na nástupci ZEN, nebo zkusí zase něco jiného jinde, můžeme teď jen spekulovat. Je možné, že opravdu pár let o něm neuslyšíme. Přeci jen poslední roky, kdy dělal u AMD, TESLA a nakonec Intelu, byly určitě velmi vyčerpávající a vzhledem k tomu, jak fungují věci a jak se mají věci u Intelu, nikdo by se moc nedivil, kdyby si chtěl opravdu odpočinout. Uvidíme, zda a pokud něco sám v dalších týdnech a měsících oznámí. Samozřejmě se nejspíše časem dozvíme, co za tak náhlým a naprosto nečekaným odchodem od naprosto netypicky rozdělané a nedokončené práce u Intelu, skutečně stálo. Zatím můžeme jen spekulovat.

  • Závěr, aneb co to znamená pro nové procesory Intel?

Zda tohle ovlivní nové procesory Intel? Nepochybně ano. A téměř určitě ne k lepšímu. Teď už dává ještě větší smysl, že Intel chce, abychom všichni ignorovali benchmarky, protože ví, že nic zajímavé mít dlouho nebude. Minimálně tu bude další zpoždění, přechod od jednoho teamu ke zcela novému s novým leaderem, který určitě bude mít na některé věci jiný pohled a určitě bude mít jiný styl, vždy hraje roli. Speciálně uprostřed vývoje nějakého projektu. To nikdy úplně ku prospěchu věci. Lidi kalibru jako Jim Keller navíc nerostou na stromech a jeho odchod od nedokončené rozdělané práce rozhodně není dobrou zprávou pro Intel.

Je naprosto jasné, že některé plány, koncepty a věci v nových procesorech a architekturách budou nakonec jinak, tam kde to půjde nejspíše nějak modifikovány, a u věcí v raných fázích vývoje pak mohou být úplně od znova předělány. To všechno si ale žádá čas, takže jsem si prakticky jistý, že rok 2023 je opravdu první možný termín, kdy by Intel měl teoreticky opravdu představit něco konečně trochu zajímavého a nového. Nakonec to ale nebude od Jima Kellera, jak jsme očekávali. Tím neříkám, že nový team nemůže překvapit. Nicméně po těch několika letech, co Intel předvádí, byl Jim Keller světlem na konci tunelu, speciálně poté, co předvádí "jeho" AMD ZEN procesory, na kterém se významně podílel. Nyní je ale zase všechno jinak, a to je minimálně nejistota, což je to poslední, co teď u Intelu potřebovali.

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 07:36:39

mohol by ist do amd a vytvorit nastupcu ZENu, kde by mal ale tentokrat ovela vyssi rozpocet bolo by zaujimave s cim by prisiel
Valdro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 08:19:27

Tak a teď už jen Intelu zbývá přijít na to, že další vývoj CPU pro něj postrádá ekonomickou stránku a přenechat ten boj někomu jinému. A pak bych třeba po 3-4 letech až lidem budou dosluhovat současné PC rád viděl "people friendly" ceny procesorů.
Slayer3112 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 10:08:00

Toho bych se nebál. Kde není konkurence, tam rozhodně nelze čekat "people friendly" ceny. Nikdo na světě nebude makat pro to, aby se měl dobře primárně někdo jiný. To byla myšlenka idealistického komunismu a už jen to slovo kapitalistům přivodí vyrážku po těle. V podstatě ideální stav pro slevy je už teď.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 09:56:26

Třeba si ho "koupí" zase AMD
Ronnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 10:22:25

Po přečtení článku mám pocit, že Intel krachuje No, Intel teď sice na koni není- a dobře mu tak, ale on časem opět povstane a ukáže, že výsměch byl uplne zbytečný.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 10:36:19
avatar
Tak to nevím, na základě čeho ... jasně jsem už několikrát napsal, že až pokud Intel kolem roku 2023 nepředstaví něco pořádného, pak se můžeme začít bavit o tom, že má problém .... samozřejmě že očekávám, že povstane, ale upřímně, s posledními událostmi a vyjádřením firmy to nepovažuji za vyloženě jisté ...

jinak výsměch? Nikdo se Intelu nevysmívá, jen žasneme nad tím, jak tak velká společnost, s tolika lidma a penězi není schopna něco kloudného vyprodukovat ... a jak může prohrávat s pidi firmou jménem AMD. A ještě více žasneme, když šéf společnosti s vážnou tváří oznamuje, že by se PC průmysl měl odvrátit od testů, benchmarků a přesných čísel a hodnotit technologie Intel dle dojmů ...
Ronnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 10:50:24

Jsem si jistý, ze tato nepovedena epizoda Intelu bude rychle zapomenuta a Intel časem uvede CPU, které to AMD opět pěkně zavaři. Nejsem jeho fanouškem, ani fanouškem AMD a koukám pouze na to, co je pro mě nejlepší /v současnosti AMD/, ale ukrytý posměch na Intel snad vidím v každé recenzi na CPU ci MB. To, že teď vedení Intelu blbne je jasne,teče mu do bot. Je jak malé dítě co si na pískovišti brání své babovicky. Nicméně se do něj tak trefovat je až moc okaté a celkem neprofesionální. Aspoň na jiných serioznich zahranicnich webech to nevidím.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 10:58:35
avatar
tak to si zajděte k očnímu, protože prakticky všechny seriózní a objektivní magazíny a novináři jako je DDW, mluví o Intelu dnes stejně a najdete tam velmi podobná vyjádření jako jsou ta moje ...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 12:21:30
avatar
Netvrdím že důvod odchodu Jima Kellera není ten co jsi popsal. Ale může být i jiný, může se cítit již unaven potažmo že se cítí vyhořelý a chce si na nějakou dobu a nebo už definitivně odpočinout. Přece jen je mu již 62 let. Nebo (a to doufám že tak nebude) má on sám nějaké vážné zdravotní problémy, případně někdo z jeho nejbližších. Počkejme a časem se možná ukáže jaký byl ten osobní důvod.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 14:33:53

U nás v korporátu taky se taky často píše "odchází z osobních důvodů". Ale obvykle ten osobní důvod je ten, že ho ředitel vyhodil
Ronnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 11:08:09

Ano, říkají to samé, ale ne tak jako zde. Už třeba ten název s vykřičníkem dává tušit, že se děje u Intelu pohroma. Ale ona se fakt nedeje. Keller mění svá působiště často a zde jistě neodchází tak, aby to Intel nevěděl s předstihem. CPU architektury jsou dávno naplánované a odborníků typu Keller je dnes už dost. On byl ale u zrodu, legenda, proto to zvýraznění, ale jinak to v podstatě není nic zásadního. Intel si určitě preplati jineho. Jako seriózní mi přijde třeba nadpis na "svět hardware". Ostatně i článek je psán s klidem a vlažnou hlavou bez zbytečných spekulací o tom, co se děje uvnitř Intelu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 11:27:17
avatar
subjektivní hodnocení ... já to třeba vidím úplně jinak než ty, to proto, že jsem ten článek psal, tak vím, jak jsem ho napsal ....

já za tvé myšlenkové pochody a za tvé vykládání textu a vkládání si tam subjektivních dojmů, opravdu nemohu .... já ti mohu jen říci, že sis to velmi špatně přeložil a vyložil ....
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 18:17:14

Jen bych rád podotknul, že hodnocení článku může být pouze subjektivní. Protože na základě něčeho, si udělám svůj názor (osobní, subjektivní). Kdyby měl být objektivní názor, tak by to nebyl názor, ale konstatování faktů a informací. A na základě faktů a informací si člověk udělá názor.
Čili přesně jak píšete:
"subjektivní hodnocení ... já to třeba vidím úplně jinak než ty, to proto, že jsem ten článek psal, tak vím, jak jsem ho napsal ...."
To je zase váš subjektivní názor. Protože VY to vidíte jinak.
To jen tak k tomu, že vlastně každý názor je subjektivní. Neexistuje objektivní názor.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 18:24:36

Keller od základu navrhuje a plánuje nové architektury CPU, jestli mu nedali volnost návrhu tak jsou v prdeli. Zastaralé Core je tu už deset let. Jeho ring bus moc nefunguje na víc jader, má bezpečnostní problémy, atd.

Balík peněz, je jim bez lidských talentů a zkušeností na nic.
Ashnobe88 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 11:12:38

Offtopic. Vážně tu na webu nejde přehodit palec nahoru a dolů ? Uklikl jsem se a rád bych změnil ale jak vidno vůbec to nejde.
Ronnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 11:33:06

Nic ve zlém. Moc přeji AMD současný úspěch a čekám na XT verzi Ryzen. Jen doporučuji trošku ubrat plynu a slovíčkareni na adresu Intelu,protože jsem přesvědčen,že s jejich financemi se do hry opět brzo vrátí.
Moas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 13:23:48

Nejjednodušší pro Intel bude vychovat další "nezávislou" firmu, poskytnout technologie a licenci na instrukční sadu... ti do roka vyrobí levný x64 procesor, ne moc výkonný, ale levný, ukousnou si pár procent trhu a v tu ránu už Intelu nebude nic bránit v tom, aby AMD prostě koupil. Doteď to nejde, protože by operaci neschválil antimonopolní úřad.
A kdoví, jestli se už tak nestalo a Zhaoxin procesory nejsou dotované Intelem...
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 14:36:39

Tak nevím... Já být AMD, tak se nenechám (od Intelu) koupit ani kdybych měl krachnout
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A nebo Kellera 2020-06-12 13:34:40

Intel "vytěžil", aby vyžvanil o všem, co se v AMD chystá a už není potřebný. Procesorovou divizi AMD tak mají prohlídnutou, teď zbývá vynést informace o grafické divizi AMD a proto před měsícem přetáhli do Intelu šéfa custom divize Ali Ibrahima.
Intel dle informací webu CRN nyní získal další důležitý mozek od AMD, konkrétně šéfa divize pro herní konzole, SoC (System on Chip) a cloudového hraní, který pracoval třeba i na nadcházejícím Xboxu Series X. Ali Ibrahim strávil v AMD 13 let a v poslední době měl na starosti i další spojené projekty (platformy, spotřeba, výkon, bezpečnost čipů). Pravděpodobně měl tedy blízko ke všemu, co se týkalo grafiky a platformy jako takové. Dříve měl z pozice hlavního architekta na starost i čipy APU s integrovanou grafikou.
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 16:37:56

Hele, jednoduché, u mě na firmě platí jen jedna hodnota a tou je roční obrat a čistý zisk. A taky máme konkurenci, a taky máme proti sobě pisálky, kteří už nás 100x pohřbili, ale pořád jsme, co se týče obratu nejsilnější. Jedna jediná veličina, a tou jsou finance.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 17:32:56
avatar
pokud jseš držitel akcií, tak zcela pochopitelné ... otázkou je, jak dlouho Intel dokáže tu stávající pozici s tím co technologicky má, udržet ...

ještě nedávno bychom řekli, že asi navždy, protože jsme si nedokázali řpedstavit, že by Intel neměl nejvýkonnější a nejlepší CPU na trhu ... jenže máme rok 2020, Intel nemá žádný konkurenceschopný procesor (bez přehánění) a tak to s tím navždy nemusí úplně dopadnout ... Intel v tuto chvíli těží jen ze své pozice, objemu výroby a především setrvačnosti trhu a zákazníků .... a nic jiného nenabízí. v tuto chvíli bych už nevylučoval nic. Samozřejmě je velká šance, že se Intel dokáže vrátit, ale současně bych řekl, že je slušná šance na to, že to nedokáže .... podle mě je zásadní problém v tom, že Intel nevyřešit důvod, který vedl k tomu, že je v situaci v jaké je ... a to je vedení společnosti .... a odchod Jima Kellera nasvědčuje tomu, že tam zájem na tom řešit to, vlastně není ...
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 20:42:29

Tak zájem tam určitě bude, teď jde o to jestli to dopadne "standardním" řešením, přijde krizový management, seškrtá prachy na vývoj a tím se problémy "vyřeší"
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 17:40:33
avatar
To nebude jeho případ, po něm chtějí ještě půlroční konzultace. To by po vyhazovu po něm určitě nechtěli.
Omlouvám se. To byla reakce na hor410
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-12 17:57:26
avatar
oni ty konzultace potřebují, jinak by nevěděli co dál s tím co má divize rozpracované a minimálně pro uklidnění investorů to tam napsat museli ...
qmox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-13 17:00:50

Jasne subjektivny clanok ale toto moze byt pre intel problem. Aj z toho ze mu ponukli poziciu konzultanta na 6 mesiacov je myslim jasne ze im bude chybat nielen na papieri.
Reci korporate tiez niesu take zcesne sam robim v jednom takom a nech je firma velka ako chce, pokial strati schopnost priniest na trh najlepsi produkt ten pad prijde aj ked to bude trvat niekolko rokov.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-13 20:46:14

Tak údajně odchází zcela ze světa x86. Odchází z osobních důvodů a pro Intel bude ještě půl roku k dispozici jako konzultant.
Ono když se podíváte na jeho věk, tak je to člověk, který má prostě pomalu nárok pomýšlet na důchod. Intel nyní stejně nemá výrobní prostředky, jak by něco nového pustil na trh, takže podle mne křemík navržený na začátku Kellerem ještě nějakou dobu neuvidíme.
Každopádně ten člověk celkem ukázal, že umí. Vždy když vlezl do AMD alespoň na pár let, tak se pak AMD dařilo. A stejně úspěšný byl i v ostatních firmách. Ostatně DEC Alpha je dodnes legenda.
Celkově to nevidím pro Intel jako problém. Semínko tam zasel, dát to dotáhnou už jiní, podobně jako v AMD. Především podle mne Intelu předal i podrobné informace o Zen architektuře a jejích dálších vývojových možnostech. Intel má tolik prostředků, že si poradí, jako si poradil v minulosti. AMD zatím se současné situace, která trvá už nějaký rok zatím nic moc nevytěžilo a Intel v tržbách trhá rekordy.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-14 09:41:58

Huawei musí nuceně kvůli Trumpovi dělat downgrade všeho na 14 nm. Což Intelu náramně vyhovuje. Celý trh to defacto hrubě zabrzdí, takže se svými 14 nm Intel v pohodě vydrží až do r.2023.
KeltymAk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jim Keller není/nebyl mladí/ja 2020-06-14 12:47:55

Jen taková drobnost. Jim Keller byl zvyklý.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 949x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5595x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0