Intel s novými procesory ROCKET LAKE zaostává za AMD v IPC. ALDER LAKE slibuje až o 20% víc. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 21 březen 2021
altMnožství uniklých informací, které pochází od Intelu, opravdu není náhoda. Co se chystá?

 

 

 

 

Pokud se vám zdá, že uniká nějak nápadně velké množství detailních interních informací a prezentací o produktech, které přitom ještě dlouho nebudou na trhu, ať jde o nová CPU nebo GPU, tak náhoda to podle zdrojů není. Je to strategie Intelu, jak odvést pozornost a přečkat období ne zrovna ideální nabídky jeho současných produktů. Zkrátka jde o to, že Intel potřebuje vzbudit pozornost, že je stále technologickým leaderem v něčem, což bohužel už není téměř v ničem pravda (ale může se to změnit, Intel je neohrožený leader finančně a kdyby mohl, tak by z fleku koupil AMD :) ).

Nicméně proč potřebuje odvádět pozornost, když nové ROCKET LAKE Core 11000 procesory jsou za rohem a od 30.3. je budete moci oficiálně koupit? No protože i sám Intel ví, co jsou zač. A musel se hodně marketingově snažit zamaskovat realitu, kterou bohužel pro něj ukazuje stále větší počet recenzí, protože procesory se dávno vesele prodávají, ačkoliv NDA a oficiální zahájení prodejů končí až toho 30.3.2021.

Nejnověji je tu test zaměřený na IPC. Tedy reálný výkon procesorů a architektury při stejném počtu aktivních jader/vláken a hlavně stejném taktu. Redakce jednoho magazínů vzala RYZEN architektury ZEN 3, pak nový ROCKET LAKE a také COMET LAKE starší a novější verze a nechala u všech aktivních 4jádra/4vlákna a na 4GHz. A výkonově tak vidíme v praxi, jak to s IPC je:

 

Intel rozhodně s novinkou udělal posun, ale bavíme se o původně 10nm architektuře ICE LAKE a i tak to není žádná hitparáda vzhledem k tomu, že COMET LAKE je ve své podstatě jen přeznačený SKYLAKE, starý kolik, 5-6 let? Intel má také ve zvyku ve svých materiálech malovat věci hodně na růžovo. A zatímco AMD když třeba mluvilo o 20% IPC navíc u ZEN 3 proti ZEN 2, myslelo běžný průměr. Intel, když řekne 20%, myslí tím „až“, tedy vůbec nejlepší případ.

Každopádně ROCKET LAKE je nakonec zhruba o 14 - 19% reálně lepší v IPC než COMET LAKE, záleží v jaké aplikaci. To není špatný posun, ale na již téměř půl roku prodávaný AMD ZEN 3 to nikde nestačí. AMD i již se skoro půl roku starým produktem dokáže být stále o 5 – 10% lepší, což není málo. V praxi proto Intel potřebuje mnohem vyšší takty, aby byl alespoň někde konkurenceschopný, což ale u jeho 14nm čipů znamená podstatně vyšší spotřebu. AMD má tedy s RYZEN 5000 pohodlný náskok ve výkonu a efektivitě a není divu, že Intel se snaží poněkud odvést pozornost od Core 11000 série …

  • Intel láka na ALDER LAKE a slibuje 20% zlepšení výkonu na jádro

Takže nějakou náhodou se ven dostaly další materiály k chystané nové generaci konečně již 10nm procesorů ALDER LAKE. Samozřejmě velká náhoda, teď když už všichni ví, že nový ROCKET LAKE na AMD ZEN 3 opravdu nestačí. ALDER LAKE by už možná mohl …

Intel slibuje až 20% nárůst výkonu na jádro (tedy IPC?) protože na multijádrový výkon má být až 2x výkonnější! Jak to Intel dokáže? Tak kromě zcela nové architektury je tu hlavně více jader. I když ALDER LAKE má vlastně dvě. Je zde část s 8velkými jádry se 16vlákny a pak „ATOM“ část s 8malými jádry s 8vlákny. Dohromady má mít tedy nejvýkonnější mainstreamový model 16jader/24vláken, jakkoliv si všechna jádra nebudou výkonem zdaleka rovna. Pochopitelně Intel s tímhle designem míří hlavně na mobilní oblast, kdy jde o efektivitu a odpověď na Apple M1. Nemalou roli v tom nárůstu výkonu jader a celku ale bude mít přechod z DDR4 na DDR5, které mají podstatně vyšší propustnost.

V desktopu, kde na spotřebě moc nezáleží, to ale bude mít zjevnou nevýhodu proti AMD, které má sice také 16jader, ale k tomu 32 vláken a jde o velká jádra všechna. Takže upřímně jen málokdo očekává, že by Intel přes své proklamace dokázal RYZEN 9 5950X konkurovat. Určitě by to ale někde mohlo stačit na RYZEN 9 5900X.

Samozřejmě je tu ale ta maličkost, že srovnávat ALDER LAKE a ZEN 3 je možná trochu nesmyslné. Intel sice slibuje ALDER LAKE na letošní rok, ale víme, jak je to se sliby Intelu a jeho kalendářem. To že v prosinci slíbí procesory třeba na Q1 klidně znamená, že je začne prodávat poslední den toho kvartálu. Takže u ALDER LAKE to reálně vypadá, že letos dorazí jen mobilní varianty, desktop a výkonnější verze dorazí pravděpodobně až příští rok a to už AMD bude mít buď vylepšený ZEN 3+ nebo rovnou 5nm ZEN 4. Speciálně ZEN 4 bude vlastně tou přímou konkurencí ALDER LAKE, kdy obě platformy jsou určené pro novou DDR5 generaci pamětí a mají i PCIe 5.0. Samozřejmě, že Intelu by se srovnání se ZEN 3 líbilo více, protože AMD u ZEN 4 podle všeho udělá nejméně stejný, ne-li větší pokrok, než byl mezi ZEN 3 a ZEN 2. To znamená opět cca 20% nárůst IPC, výkonu na jádro atd. Nárůst na celek je otázkou, protože i tady bude roli hrát přechod z relativně pomalých DDR4 na výrazně rychlejší DDR5 paměti.

Pokud se tak stane, tak to logicky znamená, že ALDER LAKE na ZEN 4 stačit pravděpodobně nebude. Protože nevíme, s čím přesně Intel srovnává a proti čemu slibuje těch 20% na jádro, ale i kdyby to bylo srovnáno s ROCKET LAKE, tak to pořád nebude na ZEN 4 prostě stačit … a kdo ví, jak to bude s tím celkovým výkonem, kdy prostě kombinace 8 velkých + 8 malých jader a 24vláken Intel proti 16velkým jádrům a 32vláknům AMD, no nevím nevím …

Ale je hezké, že se Intel zase snaží. I když tím vypouštěním informací o ALDER LAKE a jejich nástupcích (RAPTOR LAKE alias refresh ALDER LAKE a po roce 2023/2024 prý 7nm METEOR LAKE a jeho refresh v podobě LUNAR LAKE), nevím, jestli některé od nákupu ROCKET LAKE sám neodrazuje. Tím spíše, že ty první 10nm desktopové procesory Intel jsou minimálně otázkou přelomu roku, reálně spíše až Q1 2022 a to už na trhu bude od AMD něco lepšího než „jen“ ZEN 3. Každopádně dobré časy pokračují a po ztracené dekádě „4jádra musí stačit všem“, se od roku 2017 konečně něco na CPU poli pořádného děje a dít zjevně dál bude. Takže za mě rozhodně dobré, hlavně když se konečně něco děje, i když bychom si asi přáli, aby se některé aktuální věci neděly nebo děly nějak jinak ;).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Ellasar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-22 00:59:30
avatar
Na ten Alder Lake se docela těším, vždy mám doma jak pc od Intelu tak od AMD momentálně, 5950x a 9900ks, ale hrozně žeru novinky )) Rocket Lake vynechám, to je jen vyplnění mezery, o ten zájem nemám. Ať se kohouti perou )) No ještě to chce, aby to bylo normálně vč grafik v obchodech za rozumné ceny a bude to ok.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-22 08:23:20
avatar
Dneska to jsou 4 roky co jsem si domu donesl krabicku s prvnim Ryzenem / AM4 Odkaz a nastupce "Skylaku" ofiko ani jeste neni v prodeji, je celkem k nevire jak moc se u AMD odehralo a jak malo u Intelu. Snad to v dalsich letech trochu napravi.
Oldis22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-22 21:50:19

a urcite slouzi vyborne i po tech 4 letech taky jsem pred 4 lety stavel neco podobneho kamaradovi ktery jeste ani nevedel co Ryzen je DD
ale dodnes je spokojenej
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-23 06:44:48
avatar
Slouzi, slouzi, jen uz rozdelene, vystavel jsem na nich dve dalsi family PC. Ale ono kupodivu slouzi jeste i predchozi PC se Sandy Bridge, ac bude asi dalsi na rane.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 730x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1386x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1