Intel se vrací k benchmarkům včetně CineBench. Opět mu tedy bude na výkonu CPU záležet? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 14 září 2021
altSpolečnost Intel ještě nedávno tvrdila, že na výkonu CPU v benchmarcích nezáleží. Nyní obrací!

 

 

 

 

V zákulisí a v neveřejných prezentacích společnost Intel opět ukazuje své ¨nové procesory v celé řadě benchmarků včetně populárního CineBench, který o výkonu procesoru řekne prakticky vše, co je třeba vědět. To je velmi zajímavé, protože si jistě všichni pamatujete, že Intel před nějakou dobou prohlásil, že Cinebench není reálný test. Což samozřejmě není pravda. Naopak jde o jeden z nejreálnějších a vůbec nejpraktičtějších testů, založený na reálně široce používané aplikaci a testující široce používanou oblast výkonového nasazení procesorů. Stejně tak přestal používat řadu dalších aplikací, speciálně těch, ve kterých prostě už vůbec nestačil na AMD. Výkony prezentoval jen v benchmarcích, které jsou mu nakloněny, často proto, že je přímo vytvořil a dané testy více či méně penalizují jiné čipy než ty od Intelu. Například SysMark apod. Nicméně v poslední době i s jejich prezentací notně šetřil.

O důvodech nemusíme asi příliš spekulovat. Stále je naprosto nepochopitelné, jak se to mohlo vůbec stát, ale Intel naprosto v ničem a nikde nestačí v současné produktové generace na AMD. Současné procesory AMD ZEN 3 jsou lepší všude a ve všem proti těm od Intelu. A to nejen po výkonové stránce. Z hlediska absolutního výkonu dokáže v mainstreamu Intel s Core i9 konkurovat jen 8jádrovým modelům RYZEN 7 od AMD. Ale na o desítky % výkonnější RYZEN 9 (prodávané ovšem za podobné ceny jako i9) nemá vůbec s ničím. Ani s high endovým 28jádrovým Core i9 nestačí na mainstreamový 16jádrový RYZEN 9. Natož aby konkuroval high endovým RYZEN ThreadRipper, které s 28, 36 a dokonce 64 jádry jsou několika-násobně výkonnější. Nikdy jsme tu podobnou situaci na trhu neměli. A není to samozřejmě dáno jen tím, že AMD udělalo prostě mnohem lepší práci z hlediska vývoje, konstrukce a výroby procesorů, než Intel.

Ten za své současné postavení, kdy stále dominuje trhu s CPU z téměř 80% podílem, vděčí jedině a pouze tomu, že má dominantní výrobní kapacity a vliv na OEM. Kvalitou produktů a jejich vlastnostmi by v normálním funkčním prostředí konkurovat nedokázal. AMD se k takové velikosti produkci není schopno dostat. Takže i když dnes za stejnou cenu nabízí AMD běžně 2x výkonnější a efektivnější procesory než Intel, ten má stále co do celkového podílu prodejů jasně navrch. A na tom se v dohledné době mnoho nezmění, i když AMD ukrajuje po jednotlivých % z téměř každé oblasti. Za normální situace na trhu a normálního zájmu o PC, bychom pravděpodobně viděli mnohem větší podíl AMD než nyní má, protože by procesorů byl na trhu nadbytek. Na cenách a výkonech by tak záleželo podstatně více a zákazníci by si více vybírali. Za současné situace, kdy mnoha věcí na poli PC není zkrátka dost, se prodá prostě všechno a zákazníci často nemají, nebo ani neodstávají na výběr. Intel tedy měl štěstí v neštěstí a nadále se může opřít o nefungující tržní prostředí, nefungující tržní regulátory, kteří mu takové prostředí dovolili na trhu vytvořit a udržovat atd.

Je samozřejmě velmi pravděpodobné, že Intel se oklepe a konečně nabídne lepší procesory v dalších letech. Zvýšené investice i nové vedení by to naznačovaly. Samozřejmě jistota, že z hlediska procesorových technologií a výkonu skutečně porazí rozjeté AMD zde ovšem není. Na druhou stranu Intel je mnohonásobně větší společnost než AMD. Fakt že jej AMD jasně poráží na poli procesorových i grafických technologií zcela a jednoznačně, není nic menšího než zázrak. Speciálně na poli procesorů jsme si současnou realitu před několika lety nedokázali ani představit jako možnost. AMD nikdy nemělo Intelu ani pořádně stačit, natož jej procesorovým výkonem a vším kolem porážet s rozdílem i několika set %.

Nečekáme, že by AMD zpomalilo a výrazně se zhoršilo, na druhou stranu ještě více než dosavadní situace by mě šokovalo, kdyby to Intel podělal ještě víc a v dalších letech nedokázal AMD alespoň vyrovnat. Vzhledem k nepoměrnému rozdílu ve finančním a vývojovém zázemí, by zhoršení konkurenceschopnosti Intelu v dalších letech bylo opravdovým selháním. Je ale pravda, že jeho mizérie v určitých ohledech bude ještě nějakou dobu omezeně pokračovat, i když 10nm generace, které míří na trh tento rok, budou o něco konkurenceschopnější než ty dosavadní 14nm. Ale není a nebude opravdu celkově lepší než to, co má a bude mít na trhu AMD. Stále platí, že Intel bez skutečně nové konstrukce CPU, bez nové architektury, a především bez lepšího výrobního procesu, než je jeho 14/10nm, nemá příliš šancí na rychlé zlepšení. Nový 7nm proces Intelu, marketingově označený jako „Intel 4“ (bez nm), však dorazí až nejdříve na konci 2023 možná později. Zkrátka před Intelem je ještě hodně práce. Ale má obrovské peníze, lidi, nové vedení, takže pokud by bylo výsledkem to, že by za AMD i po roce 2023/2024 zaostával produktově, to by bylo opravdu velké selhání. A teprve pak bychom mohli mluvit o tom, že společnost má problémy …

  • Intel tvrdí, že bude konkurenceschopnější

V tuto chvíli se ale nic neděje. Intelu současná situaci výrazně nahrává, i když ztrácí podíl v některých klíčových segmentech a nedokáže AMD produktově konkurovat ve většině oblastech, vzhledem k nepoměrně většímu objemu výroby čipů a vlivu na OEM, dokáže AMD udolat na celkové množství prodaných procesorů. A to bez větších potíží.

Zkrátka procesorový trh není funkční trh s funkčním konkurenčním prostředím. To se nám jen zdá díky testům a recenzím. Ano produktově konkurenci máme, ale v podmínkách, jaké panují speciálně na poli OEM, žádné funkční konkurenční prostředí prostě nemáme. AMD a Intel nejsou dvě vyrovnané firmy téměř v žádných ohledech. Intel má mnohem více peněz, lidí, kapacit a vlivu na OEM.

Takže pokud ani fakt, že Intel má dnes za podobné ceny i 2x horší procesory než AMD, nedokázal výrazně srovnat podíly a prodeje obou firem této realitě, těžko můžeme doufat v lepší konkurenční prostředí …  

  • Intel se vrací k testům a benchmarkům …

V zákulisí Intel ukazuje nové 10nm produkty v testech a benchmarcích, včetně CineBench. To je příjemná změna, protože ano, Intel přestal ukazovat testy, vyjma svého zmanipulovaného a nic neříkajícího SySMarku. Bývalý šéf Intelu začal tvrdit, že na testech přeci nezáleží, záleží na tom, jaký máte pocit z technologie. Realitou prostě bylo, že Intel nemohl přijít s žádným testem, ve kterém by byl objektivně a nestranně lepší než konkurenční produkty AMD. Takže zaujal ten hloupý postoj, že na benchmarcích najednou nezáleží, i když mu na nich velmi záleželo posledních více jak 20 let.

Samozřejmě je otázkou, zda se nyní Intel k testům a benchmarkům vrací proto, že uznává, jaká je hloupost tvrdit, že na výkonu CPU v testech nezáleží, a nebojí se tedy předvést své procesory v pozici, jaké jsou. Zaostávající za AMD. Nebo se Intel vrací cynicky k testům a benchmarkům proto, že konečně bude mít něco, co alespoň někde bude AMD RYZEN konkurovat, či jej dokonce sem tam překonávat. Uvidíme :).

Samozřejmě DDWorld.cz nikdy testování CPU a benchmarky neopustil. Už nějakou dobu máme rozdělané testy i ROCKET LAKE, ale jejich výsledky jsou tak špatné, že psaní recenze na ně není ani zábavné. Nicméně ALDER LAKE, které ke mně dorazí, co nevidět, vypadají přeci jen o něco schopněji. Na druhou stranu mohu s klidem říci, že pokud máte RYZEN 9 5950X, nemusí vás ALDER LAKE příliš zajímat a pokud máte high endový PC s ThreadRipper, tak Intel stále nebude mít vůbec co nabídnout ještě delší dobu. Očekávání ohledně nejbližších procesorových Intel novinek tedy omezte.

A vaše tipy, proč se Intel najednou vrací k benchmarkům a testům včetně CineBench, i když říkal, že nejsou důležité a neměli byste je brát při výběru CPU v potaz a měli byste vybírat procesory na základě pocitu z technologie?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-14 23:30:28

nevim jak moc intel obraci, ale ten tweet je nejakej troll. ta fotka je ze stary prezentace, alder lake ma jen 16 jader
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 07:17:49

16 jadier aj to nie plnohodnotnych 8 velkych jadier s 16 vlakna a 8 malich jadier s 8 vlakna, dokopi 24 vlakien . V hernej oblasti to vykon môže mať tu stači 4-8 jadier a beži to paradne, ale u serveroch nič moc.
Proste konkurencia pre 5600-5800-5900.
Ale ked to dobre načasuje a k svojim CPU ponukne aj GPU s nejakou vychytavkou ako ma AMD, mohlo by to biť zaujimave
Uvidime ake ma šikovne marketingove oddelenie Intel
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 08:53:32
avatar
10nm Ice Lake X má 28 jader ;)
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 10:12:20

ale ta fotka ve tweetu je z prezentace z roku 2018
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 11:06:04
avatar
no právě ... to ještě Cinebench byl podle Intelu skvělý test, ale nyní v zákulisí neveřejně už zase takové testy ukazuje ;)
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 09:40:31
avatar
už kvůli tomu marketingu, který dělá z lidí blbce bych si od nich nic nekoupil
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-15 16:30:22
avatar
Nj, intel, klasika. Dělá jen to co se mu hodí. ... jinak v téhle větě nesedí jádra "Natož aby konkuroval high endovým RYZEN ThreadRipper, které s 28, 36 a dokonce 64 jádry jsou několika-násobně výkonnější.".
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Witcher se hlásí s druhou sérií a budou další filmy i seriály!
Witcher se hlásí s druhou sérií a budou další filmy i seriály!Pondělí, 27 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 387x
Komentářů: 0
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1246x
Komentářů: 4
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2016x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 929x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1907x
Komentářů: 8