Intel slibuje. Básní o 20A a 18A výrobě, chce vyrábět pro AMD, přitom své CPU bude dělat u TSMC. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 27 únor 2024
altNěco nehraje. Masivní investice do výroby, velké sliby, ale nové procesory Intel na 3nm TSMC?

 

 

 

 

Šéf společnosti Intel opět řečnil, sliboval a lákal. Asi nejzajímavějším novým prohlášením bylo, že by rád vyráběl procesory pro AMD. Ano, to opravdu šéf společnosti Intel řekl. Samozřejmě se mu nedivíme, AMD má objektivně dnes nejlepší x86 procesory na světě, a určitě by je pro něj Intel vyráběl rád (a při té příležitosti by rád něco pochytil). Jenže jedním z důvodů, proč jsou RYZEN a EPYC nejlepší je, že nejsou vyráběny Intelem, ale u TSMC. Ten sám zjevně ví, že jeho technologie výroby stojí za houby, takže i on sám vyrábí zásadní části nových Core procesorů u TSMC, a bude tak činit i v další generaci.

Po letech slibů kolem leadershipu v technologiích a na poli procesorů obecně, bude Intel pokračovat ve výrobě svých nejpokročilejších procesorů u konkurenční firmy TSMC. Tam už ostatně vzniká část čipletu současných METEOR LAKE. Ovšem ještě více vsadí Intel na konkurenční technologie a továrny v případě nových ARROW LAKE procesorů, které dorazí pro desktop a také LUNAR LAKE modelů pro mobilní platformu. Ty mají využívat 3nm proces.

Původně přitom tyhle nové procesory měly používat vlastní 20A a 18A výrobní proces Intelu, který firma nákladně vyvíjí a přestavuje na něj továrny už dlouho. Nakonec to vypadá, že stejně jako u minulých generací procesů, narazil na problémy. Technologie sama není tam, kde by měla být, nemá předpokládané parametry, trpí mizernou výtěžnosti a dalšími potížemi. Ale koho to překvapuje? Intel nebyl schopen splnit jediný slib a plán ohledně svých výrobních technologií už více než dekádu. Šokem by dnes spíše bylo, kdyby se mu najednou plán a sliby splnit podařilo. Ale zatím tomu nic nenasvědčuje.

Papírově měl být přitom 18A proces lepší než 3nm TSMC. Jenže na rozdíl od technologie Intelu, ta 3nm od TSMC funguje. O to úsměvnější jsou prohlášení šéfa Intelu z minulosti, kdy se prakticky vysmíval TSMC, že prý není spolehlivé a Intel je leader v technologiích výroby. Dnes ten samý člověk stojí s prosíkem před dveřmi TSMC, jestli by mu také nevyrobilo nějaké procesory, protože ty jeho na jeho vlastní výrobě jaksi nedokáží konkurovat těm od AMD z produkce TSMC. Zase se ale musí nechat, že Intel si uvědomil, že na to technologicky nemá a šel tedy k TSMC, aby vůbec zůstal na dohled tomu, co dnes nabízí AMD. Jak mizerný stav výroby Intelu ale musí být, že opět zjevně výrazně mění plány a nevyhnutelně tak přijde zpoždění nových procesorů a budou mít horší vlastnosti. Už se proslýchá, že ALDER LAKE to letos nebude tak horké ve smyslu dostupnosti a výkonu. A s mobilními LUNAR LAKE to prý bude ještě horší, ty prý přijdou jen v několika kusech, prakticky jen jako vzorky pro pár ukázkových zařízení, aby si Intel mohl letošní vydání odškrtnou v kalendáři. Ovšem co by produkt jde spíše o řešení až na přelom Q1/Q2 2025. A ani tak nedosahuje slibů a předpokladů.

Intel však nepochybně sleduje i jiné cíle. Tím že zadává nemalou výrobu konkurenční TSMC, blokuje současně tyhle kapacity pro jejich využití ze strany AMD. To by mu zkrátka mohlo výrazněji šlapat na paty, kdyby u TSMC mělo přístup k větší kapacitám produkce. Intel tak přímo brzdí a brání AMD v dalšímu růstu, které samozřejmě nemá k TSMC dnes alternativu. Alespoň pokud jde o ty nejlepší čipy. A pochopitelně AMD by u Intelu těžko mohlo své špičkové produkty reálně vyrábět, když ani Intel sám je pro sebe nedělá, jelikož jeho technologie zaostává. Na druhou stranu, když šéf Intelu prohlásí, že by rád pro AMD vyráběl, je to velký posun věcí. A byť Intel nezvládá výrobu žádných špičkových řešení, má obrovské produkční kapacity. Takže teoreticky by AMD mohlo zadat výrobu nějakých jednodušších čipů do Intel továren. Problém samozřejmě je, že Intel je stále hlavní produktová konkurence, takže nevím, jak by AMD chtěli zadat výrobu svých čipů do Intelu a současně ho nenechat koukat pod pokličku.

Pokud jste očekávali, že po letech koloběhu, kdy Intel slíbí velké věci, aby je další kvartál zrušil a slíbil jiné a další/každý kvartál se to opakovalo zas a znovu, tuhle svou již tradici poruší a začne sliby a plány opravdu plnit, tak vás zklamu. Zdá se, že se nezměnilo vůbec nic. Všechno bude jinak, než Intel sliboval, řada věcí pak nemusí být vůbec a určitě nic nebude tak, jak se plánovalo. Prostě klasika …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 11:48:03

Ja tu skôr čakám daku analyzu o bitcoine. Naposledy sa tu opäť písalo ako krachuje cely bitcoin konečne a hla teraz je na svojom najvyššom maxime
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bitcoin 2024-02-29 10:39:45

Bitcoin je užitečné médium jak zajistit přesun bohatství od méně majetných k těm více majetným. Za mě je to tulipánová cibulka 21. století. Jako spekulativní aktivum je to super, mě stačí americké technologické akcie, tam je větší jistota a vyšší zisk.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 18:04:20
avatar
Citace:
Bitcoin je užitečné médium jak zajistit přesun bohatství od méně majetných k těm více majetným.


To je přesná definice smyslu kryptoměn.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 19:37:18
avatar
A jak by to mělo probíhat?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 10:44:04
avatar
Bitcoin není technologie, je to podvod, letadlo už se tím nehodlám zabývat, snad jedině až uslyším, že všichni v tom namočení hnijí v base a HW k tomu používaný byl vysvobozen ... ;)
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 09:26:33

Na té věci není nejzajímavější to, že Intel si bude nechat část své produkce vyrábět u TSMC, mnohem zajímavější je to, že Intel si kapacity dokáže nasmlouvat, ale AMD už léta nikoliv, klesají mu tržby, ještě výrazněji zisk a výhled minimálně na Q1/2024 není v kontextu třeba AI vůbec optimistický.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 10:46:52

Pokud vím, Intel si ty kapacity (extra továrnu) musel z větší části dopředu zaplatit, což si se svou hotovostí mohl dovolit, AMD ty prostředky vrazilo spíše do akcelerace vývoje a šlo bezpečnější cestou. Pod sleduješ predikce AMD o AI, tak víš, že Q3 (tj. v říjnu 2023) byly predikce prodejů MI300 2 mld USD, po Q4 (leden 2024) už 3,5 mld, takže koncem roku čekám 6 možná i 8 mld. tržeb z MI300. AMD je v rezervacích kapacit opatrné, už jednou ho předražená koupě ATI málem poslala ke dnu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 10:50:52
avatar
Nemůže to být třeba tím, že Intel má mnohem více peněz a ekonomickou sílu přeplatit AMD? Podobně jako Apple či NVIDIA? TSMC není charita ;) Intel musel zaplatit miliard navíc a dopředu, na což AMD samozřejmě nemělo. Navíc AMD chce růst pomalu, ale jistě. Nestojí o neudržitelný růst a následný pád ... firma má velké zkušenosti s bublinami.

Ví se, že TSMC účtuje Intelu mnohem více za stejné výrobní procesy jako účtuje AMD ;) to nám bude muset stačit. AMD si vede hospodářsky skvěle, pokud je jeho prioritou PC platforma, těžko může vydělávat jako někteří jiní, kteří jedou na bublině. A nevím, proč by každá firma musela jít po zisku, firmy jsou tvořeny lidmi a ti lidi třeba mají zájem o to dělat dobré a cenově rozumné produkty, to vás nenapadlo? Znám spousta bohatých lidí, kteří by klidně mohli být ještě bohatší, kdyby si účtovali za své služby a produkty více, nebo šetřili na kvalitě, či převedli výrobu do asie apod., ale nechtějí, protože je zisk za každou cenu nezajímá ...

AMD, NVIDIA, Intel, Apple atd. jsou všechno velké firmy, firmy řízené lidmi a lidi jsou prostě různí. Mají různé cíle, různé osobnosti, různé motivace a chování atd.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-03-01 22:20:55

Mě fascinuje, jak u TSMC chápete, že to není charita, ale u AMD to pomalu obhajujete (má zájem o PC hráče, zachraňuje PC hraní a podobné floskule), přitom ty dvě firmy jsou v diametrálně odlišné situaci, TSMC firmu AMD vůbec nepotřebuje, AMD je ale na TSMC životně závislé, bez něj má ta firma cenu patentů a to je vše.
A že pane Stach nevíte, proč by "každá firma musela jít po zisku", to mě ale nepřekvapuje, ale zároveň udivuje v tom, že vy jedno přiznáte že nevíte (to já toho taky hodně nevím), ale v jednom příspěvku si zároveň odpovíte, aniž si to dáte do souvislosti.
1. AMD musí mít velké zisky, aby mělo (mimo jiné) na čím dál dražší výrobu! Pokud na to mít nebude, někdo jiný firmu přeplatí a AMD aktuálně NEMÁ alternativu! A až jí mít bude, tak ta levnější o moc nebude.
2. Než Intel vůbec začal o výrobě u TSMC přemýšlet, tak dávno si mohlo AMD zamluvit větší objem výroby, neudělalo to, důvody můžou být dva, nemělo a nemá na to peníze a nebo neumí svoje dobré výrobky prodat. Oboje je do budoucna velmi alarmující.
3. To že si AMD vede "hospodářsky skvěle" tvrdíte asi jen vy, za loňský rok firmě klesl výrazně zisk a hlavně i obrat, do kterého se rozpočítávají náklady, já na tom nic skvělého nevidím, ba naopak. Jasně, žádná firma v callu si nebude sypat popel na hlavu, to nikdo nechce, ale to neznamená, že se jí "daří skvěle".
Vůbec zde nejde o (ne)kvalitu, (ne)převedení výroby do Asie a podobné zcela irelevantní věci, jde o to, že AMD se chová tak, že v příštích pár letech nebudou mít peníze na vývoj a výrobu, to je celé. Konkurenti se chovají poněkud lépe.
A ano, ve finále všechny náklady zaplatí zákazík, nikdo jiný, o tom je business.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-29 11:11:39

Proste Nvidia viac riskuje a aj im to vychadza, na težbe si zarobili dolariky a teraz zarabaju na AI.
To je presne ako s bitcoinom pred rokom stal 14000 dolarov a keby si riskol a zainestoval, dnes si mohol mať 50 000dolarov za kus, ale keby to nevyško a bitcoin sa hodil do krachu či ho zakazali mal by si prd.
AMD neriskuje a ide na istotu, nema take zisky, ale zase keby to nevyšlo nemala by take straty. či je to dobre alebo nie to už je na ludoch.
Nvidia ma velke zisky ale stačilo by jedno vyhlasenie prezidentky na Taiwane, alebo keby USA tie sankcie nebrali ako vtip a zakazali realne dovažať GPU do Činy hned by to vyzeralo inak, proste je to risk, ktory nvidii vychadza, ale dokedy?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 434x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 776x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3025x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1339x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 1