Intel TIGER LAKE procesory – zajímavé zlepšení, ale na AMD nestačí? Intel to bude hrát na dojmy! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 28 srpen 2020
altNová loga, opravená 10nm výroba, nová integrovaná grafika ale jen 4jádra. Bude hrát na city.

 

 

 

 

U společnosti Intel jsou poměrně zoufalí z toho, že jejich produkty ve většině objektivních výkonových srovnání výrazně prohrávají s konkurencí. Ostatně nejlepší Core i7/i9 nestačí ani na RYZEN 5 natož RYZEN 7 či 9 varianty.

A tak společnost, která dlouhá léta vše prezentovala přesnými grafy a byla posedlá benchmarky, se v posledních měsících zoufale snaží všechny přesvědčit, že pokud jde o výkon nezáleží na benchmarcích a číslech, ale na pocitu a dojmu z nového produktu (ne nedělám si srandu, tohle prohlásil šéf společnosti Intel).

To je strategie, se kterou přišlo současné marketingové oddělení firmy. Prostě když Intel nemůže vyhrávat v benchmarcích, snaží se tvrdit, že na nich najednou nezáleží. A hodlá ji naplno nasadit i u nové generace procesorů, tedy TIGER LAKE, které Intel oficiálně ohlásí 2.9.2020. S nimi totiž firma změnila i vlastní logo a loga jednotlivých produktů.

Objektivní výkonová srovnání v praktických aplikacích totiž v praxi nemusí dopadnout příliš pozitivně pro Intel. Tedy ve srovnání se současným 10nm ICE LAKE určitě pozitivní budou, protože vedle mizerného a nepovedeného ICE LAKE z velké části díky rozbité 10nm výrobě, bude vypadat všechno dobře. Speciálně procesor na opravené verzi toho 10nm procesu, který dokáže jet na vyšší taktech.

Intel se tedy bude hodně soustředit na zejména výkon 1 jádra, kde by měl překonat i AMD RYZEN procesory. Ovšem k tomu je nutné dodat, že může jít jen o velmi zkreslené srovnání. Turbo u Intelu a tedy vysoké takty jsou na 1 jádru jen po velmi omezenou dobu (speciálně ve striktně TDP limitovaných scénářích) a poté takty a tedy i výkon výrazně klesají. Jsou tedy benchmarky (speciálně ty od Intelu), ve kterých to vypadá, že Intel může mít až o 20% více výkonu na jádro než AMD, ovšem realita nejspíše bude v praxi výrazně odlišná. Zejména proto, že všechny aplikace, kde dnes na výkonu záleží, používají více jader. A tady má už dopředu Intel s novým TIGER LAKE velkou nevýhodu. 15W nové procesory TIGER LAKE totiž mají stále i v roce 2020 maximálně 4jádra. Což je problém když 15W modely konkurenčního AMD, tedy RYZEN 4000U mají až 8jader/16vláken. Ani ve speciálních testech Intelu tak v reálném multicore výkonu, prostě TIGER LAKER nestačí na RENOIR od AMD. Výkon celého procesoru je v případě Intelu stále mnohem nižší, než co dokáže se stejným TDP konkurenční AMD. A tenhle zásadní fakt se bude snažit Intel maximálně maskovat a schovávat.

(AMD RYZEN 5 4600U "RENOIR" vs Core i5-1135G7 "Tiger Lake")

Očekávejte tedy hraní na city, srovnání s mizernými ICE LAKE a srovnání s AMD jen tam, kde to bude hloupě o bezvýznamném výkonu jednoho zatíženého jádra. Jedinou oblastí, kde Intel může ukázat opravdu reálné velké zlepšení, je tak integrovaná Xe grafika, která proti dosavadním odpadkům GMA bude zásadním skokem. Každopádně Intel se nového TIGER LAKE drží zuby nehty. Proč? Je to jediný produkt, který může být letos zajímavý jinak, než jako totální výsměch zákazníkům. Tedy být nezpochybnitelně po všech stránkách horší, než co už na trhu je, a ještě za „Intelovský“ příplatek.

(Výkon GPU pod OpenCL)

Výrobci notebooků už mají připravenu záplavu nových strojů na TIGER LAKE, kdy hlavní snahou bude co možná nejvíce schovat a neukazovat AMD a jeho RYZEN 4000U sérii procesorů, protože prostě Core TIGER LAKE jsou celkově slabší. Samozřejmě Intel budou v prémiovějších, a tedy o poznání dražších noteboocích, které samozřejmě s AMD variantami nabízeny nebudou vůbec nebo sporadicky, protože zákazník by mohl dostat na výběr, a to nesmí. Je škoda, kolik práce věnovali výrobci některým velmi pěkným notebookům, a pak je vyloženě zkazí osazením výkonově slabší Intel platformou, a ještě za to účtují příplatek. Bohužel tady prostě narážíme na realitu nefungujícího trhu a nezájem těch, co by to měli řešit.

Co je na tom všem nejhorší? 4jádrový TIGER LAKE je absolutním maximem toho, co v tuto chvíli Intel dokáže vůbec technologicky nabídnout! A přitom už teď zaostává celkovým výkonem i technologicky za pomalu rok starou konkurencí, která navíc velmi brzy představí vlastní novinky. Intel ale prostě nic lepšího nemá, a tak prezentaci TIGER LAKE věnuje maximum pozornosti a bude to hrát hlavně na ty pocity a na investory. V tuto chvíli totiž vše nasvědčuje tomu, že od Intelu neuvidíme nic opravdu pořádného na poli CPU nejméně do roku 2023. Samozřejmě se na některé novinky podíváme, speciálně se budeme snažit srovnat Intel a AMD varianty v co možná nejsrovnatelnějších konfiguracích. Osobně mě nejvíce zajímá ta integrovaná grafika Intel Xe, která vypadá na nejzajímavější produktů Intelu za poslední dekádu … ve smyslu že konečně něco, co může být více než jen zobrazovač textu na monitor. Doposud totiž označení Intelu, jako výrobce grafik, bylo skoro výsměchem a urážkou AMD i NVIDIA. Nová generace Xe by ale konečně mohla být něčím zajímavým. Je ale na místě dodat, že bez toho, aby Intel přetáhl a koupil několik velmi významných lidí od konkurenčních společností AMD a NVIDIA, by nic takového nedokázal udělat …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-29 09:11:34

Zaujímavosť. Nvidia ma väčšiu trhovú hodnotu ako AMD a Intel dokopy https://twitter.com/jwangark/status/1297993022278377475?s=21
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-29 09:45:56
avatar
jo akciový trh už dávno nedává smysl ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-29 11:06:36
avatar
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-29 12:52:51

Je to mega. Väčšina peňazí čo sa nalialio do ekonomiky kvôli korone skončilo na akciových trhoch.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-29 15:13:08
avatar
ano, bohužel ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Friday, 25 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1050x
Komentářů: 7
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Friday, 25 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Thursday, 24 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 594x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Wednesday, 23 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3502x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Tuesday, 22 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1841x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Thursday, 17 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2689x
Komentářů: 23