Intel „TIGER LAKE“ v praxi – slabší a dražší než AMD RYZEN a integrovaná grafika nefunguje všude Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 05 říjen 2020
altRealita se od marketingu hodně liší. První testy notebooků s novými Intel CPU nedopadly dobře.

 

 

 

 

Mnohým bylo divné, když marketing Intelu poslal do testů a recenzí nezvykle neprodejní testovací vzorek notebooku s jasnými pravidly jak a co testovat a co neukazovat. Už přitom mnozí upozorňovali na podivnosti, že Intel sice TIGER LAKE deklaruje jako 15 – 28W procesor, ale jeho TDP krátkodobě ve špičkách dokáže jít i přes 60W! Což na 4jádrový/8vláknový procesor pro ultramobilní počítače, není zrovna ideální.

Intel se také snažil, aby testeři začlenili nesmyslné AI testy, které ovšem netestují výkon procesoru, ale prostě jen to, že vůbec nějakou podporu v dané aplikaci daná AI operace má. Realita je, že Intel na AMD dnes nestačí procesorovým výkonem ani efektivitou. Jako zdaleka nejzajímavější prvek nové generace procesorů Intel, je integrovaná grafika architektury XE, což je novinka, kterou v rámci Intelu vyvinuli bývalí inženýři z AMD a NVIDIA, které firma přetáhla, včetně bývalého šéfa grafické divize a bývalého šéfa technologií a technického marketingu NVIDIA.

Intel ale požadoval, aby byli testovány jen určité vybrané hry. Proč? No, protože se zjistilo, že grafika XE v mnoha hrách vlastně nefunguje! Intel totiž evidentně odladil ovladače jen pro 3DMark a několik málo her, kde vůbec funguje.

Reálné testy tedy odhalují:

  • Nekonzistentní výkon
  • Příšerné ovladače, pády a nestabilita při hrách
  • Nízký multijádrový výkon
  • Nepříliš dobrá efektivita
  • Vysoká cena

Testy prodejních verzí notebooků s Core „TIGER LAKE“ procesory odhalují nepříjemnou realitu. Jediným pozitivem je, že jsou o něco lepší, než „ICE LAKE“, kdy Intel zjevně odstranil některé chyby v 10nm výrobě. Ale v mnoha věcích není vlastně o moc lepší a zdaleka tak není novou nadějí, za jakou ji Intel vydával.

V oblasti Integrované grafiky má XE dobrý výkon v 3DMarku, jenže v mnoha hrách vůbec nefunguje, a když funguje, tak je velmi pomalá nebo má potíže s texturami apod. Jinými slovy, když první novináři otestovali více her, zjistili že třeba u poloviny her z deseti je XE nepoužitelné. A ve zbytku je sotva výkonem srovnatelná se starou architekturou VEGA v AMD RYZEN 4000U. Navíc pokud se srovnají výkony na stejném TDP, je VEGA řešení stále výkonnější než XE! A to je podstatné, protože na rozdíl od vzorku notebooku, který Intel poslal vybraným redaktorům k manipulování se čtenáři, reálné notebooky dodržují těch 25-28W TDP, které Intel deklaruje, ale které u svého „testovacího vzorku“ výrazně porušoval. Realný výkon v reálných noteboocích je mnohem horší když dodržuje TDP srovnatelné s AMD:

 

Paradoxně tak v praxi ani procesorově, ani graficky není Intel TIGER LAKE o moc lepší, než ICE LAKE, pokud má skutečně dodržovat předepsané TDP. Co je ovšem horší, že AMD RYZEN 4000U je ve všech ohledech výrazně lepší! Jednojádrový výkon je velmi podobný, multijádrový je ovšem zásadně lepší, protože AMD má až 8 jader/16vláken, a tomu samozřejmě odpovídá efektivita, kdy se Intel ani neblíží tomu, co dokáže AMD. Grafický výkon je u AMD také stále mnohem lepší, a grafika samotná i ovladače jsou výborné a fungují všude. Intel XE nefunguje téměř nikde pořádně a bude zapotřebí roky vývoje ovladačů a všeho, než se to zlepší. Což se ale dalo očekávat. Každopádně hotový produkt to zjevně není.

No a samozřejmě notebooky s ušmudlanými 4jádrovými Intel „TIGER LAKE“ procesory jsou mnohem dražší než stroje s 8jádrovými AMD RYZEN 4000U. Ale nebojte, Intel a výrobci notebooků se už postarali o to, abyste s výběrem notebooku neměli problém. Prostě vám ty výhodnější a výkonnější AMD varianty nenabídnou.

Ony existují, ale pro výrobce notebooků není výhodné je nabízet, když Intel verze je dražší a Intel ještě zaplatí bokem za podporu atd. Prostě na Intelu se vydělává víc a je v zájmu výrobců počítačů Intel tedy více nabízet. Samozřejmě čest výjimkám. Faktem je, že realisticky neexistuje žádný důvod, proč si dnes Intel počítač pořídit. Je slabší, dražší, a méně efektivní. Tedy až na jeden důvod. A tím jediným důvodem je, že prostě nemáte na výběr, protože AMD RYZEN varianta vám není nabízena nebo z různých důvodů není dostupná. A není to vždy jen proto, že AMD nestíhá dodávat ty procesory (ona dostupnost TIGER LAKE není o moc lepší, vlastně je stále ještě horší. Prakticky všechny Intel notebooky na trhu mají stále COMET LAKE nebo ICE LAKE procesory, TIGER LAKE je stále hlavně na papíře). Jsou za tím především politické a finanční důvody. Zatímco v retailu v desktopu si jako zákazník můžete vybrat procesor podle toho, co je nejlepší a Intel tady prakticky vzdal jakékoliv snahy AMD konkurovat, v OEM (speciálně noteboocích) jste odsouzeni vzít, co vám výrobci nabídnou. A na to Intel i OEM budou hrát především:

TIGER LAKE je tedy produkt, který zdaleka nedosahuje toho, co Intel sliboval. Což není překvapení, Intel už dlouho neokáže splnit nic z toho, co v posledních letech slíbil. Odhaluje prostě fakt, že 10nm+++++ výroba, nebo jak ji dnes Intel nazývá, zaostává výrazně za 7nm TSMC a ani „nová“ architektura CPU a GPU není lepší, než co už na trhu má AMD v podobě ZEN2 a staré VEGA. Proč je to problém? Neříkám, že TIGER LAKE je nepoužitelný, ale není o moc lepší, než byl ICE LAKE a je zjevně prostě horší než AMD RYZEN 4000 ZEN2 série. Problém je to proto, že TIGER LAKE je novinka. Teprve míří na trh a bude tím hlavním co Intel v dalším 1,5 roce bude nabízet, zatím ve 4jádrových verzích příští rok v 8jádrových modelech. Jenže mobilní AMD RYZEN 4000 už je stará generace! Končit sice nebude, vypadá to, že AMD ji přejmenuje a bude používat dál, ale současně uvede na trh vylepšenou ZEN3 architekturu se stále VEGA grafikou v případě nových APU, ale k tomu také druhou sérii ZEN2 s integrovanou NAVI. Jinými slovy, Intel zatím nedokázal vyrovnat ani stávající ZEN2+VEGA procesory a už se proti jeho TIGER LAKE řítí vylepšené ZEN2+NAVI a ZEN3+VEGA modely RYZEN 5000U/H. Budou představeny začátkem roku 2021, tedy za zhruba 3-4 měsíce.

Přitom Intel sliboval v podobě TIGER LAKE něco velkého (doslova) …. Pokud tím myslel „velké zklamání“, tak konečně něco splnil. Každopádně stav grafických ovladačů je nepřijatelný (stát se tohle AMD nebo NV, lidi by je hnali s pochodněmi a vidlemi). Především je ale absurdní platit za 4jádrové slabé TIGER LAKE procesory Intel v noteboocích podstatně více, než co stojí až 8jádrové RYZEN modely. Už prostě víme, proč Intel poslal do recenzí ten svůj testovací sample se spoustou podmínek toho, co mohou a nemohou testeři zveřejnit. Věděl moc dobře, že reálné prodejní notebooky, které budou dodržovat všechny specifikace kolem TDP a budou mít slabší chlazení apod., tak v nich prostě nemá Intel „jezerní koťátko““ proti RYZEN 4000 sérii, žádnou šanci.

Marketing Intelu je stále více odtržený od reality, ale nic jiného mu nezbývá, když prostě realita je taková, že mnohonásobně větší a bohatší Intel prohrává nepochopitelně technicky produktově s AMD na všech frontách, současně neplní plány a zaostává i za vlastními očekáváními. A už 8.10.2020 navíc AMD ohlásí zbrusu novou generaci a architekturu ZEN3 (RYZEN 5000), přitom Intel ještě nedokázal odpovědět ani na ZEN2 (RYZEN 3000/4000). Jediné štěstí Intelu je, že AMD nemá tak velké výrobní kapacity jako on, a v současné situaci, kdy se prodává všechno bez ohledu na cokoliv, tak je srovnávání produktů vlastně jen akademická diskuse pro nás nadšence do HW. Jinými slovy, ano, TIGER LAKE je horší než Intel sliboval, a na RYZEN 4000 „RENOIR“ nestačí, a proti blížící se RYZEN 5000 sérii nemá nejmenší šanci, ale to platí jen tehdy, pokud vás zajímají věci jako výkon, efektivita, cena a realita produktů samotných. A především by něco z toho rozhodovalo o prodejích. To se neděje, takže si troufám říci, že TIGER LAKE, a to jaký je vůči RYZEN, nemá na situaci na trhu zatím žádný vliv. Pokud opadne poptávka a začne se opět bojovat o zákazníka, pak to vliv mít začne. Ale v dohledných měsících se toho Intel zjevně bát nemusí.

Zdroj: 3DCenter, Notebookcheck a další.

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-06 12:21:35

Konecne poradny clanek, ktery je objektivni a ve vsem ma pravdu. Bohuzel i v tom, ze to Intel ani extra neposkodi a ten cumak si jednoduse nenamelou, pac nouze na trhu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!Čtvrtek, 29 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 291x
Komentářů: 5
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?Úterý, 27 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1316x
Komentářů: 12
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 4
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2225x
Komentářů: 10
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2799x
Komentářů: 9
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2053x
Komentářů: 3