Intel to s 10nm procesory a výrobou už vzdal! Soustředí se na 7nm a předělává linky zpět na 14nm. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 01 květen 2019
altŘíkal jsem to už loni a vše nasvědčuje tomu, že Intel a jeho 10nm výroba zůstane mimo dění.

 

 

 

 

Není to nová myšlenka a již několikrát v průběhu zejména posledních 2 let, kdy problémy a zpoždění 10nm výroby Intelu se staly závažnější, mnozí z nás už vyjádřili reálné pochyby, zda Intel celou 10nm výrobu už vlastně neodpískal.

Máme skoro polovinu roku 2019 a po 10nm procesorech Intelu stále ani vidu, ani slechu. Aktuálně Intel představil investorům a partnerům své plány a produktovou nabídku s výhledem na další 2 roky. A 10nm procesory tam opět prakticky vůbec nefigurují. Je tak stále více jasné, že naše „spekulace“, že Intel to s 10nm už vzdal, byla zcela správná. Jak už víme, Intel chtěl udělal opravdu velký skok s 10nm proti 14nm, ale narazil na obrovské problémy a technologie pro takový skok zkrátka neexistovala. Intel minimálně dvakrát vývoj 10nm restartoval, a to s výrazně méně ambiciózní finální představou toho, co by měl přinést, ale ani tak se mu zatím nepodařilo dovést 10nm výrobu do použitelného stavu. Připomínám, že původně tu měl být 10nm proces už v roce 2015, pak 2017 a teď tedy 2019.

Situace je nyní o to komplikovanější, že konkurenční AMD, se kterým už nejen Intel prostě nepočítal, se zvedlo a přineslo opravdu zásadní posun na procesorový trh. Intel tak musí vyrábět mnohem větší čipy, na což jeho 14nm kapacity nebyly připravené. Současně Intel dávno připravil několik továren na 10nm výrobu. Nedávno se tak Intel vyjádřil v tom smyslu, že rozšíří 14nm výrobu. Mnozí se divili, jak to chce Intel udělal, když výstavbu nových 14nm továren neplánuje, a pokud ano, stejně by to zapralo až 3 roky nejméně. Jak se ukázalo, je to prosté. Intel totiž v tuto chvíli předělává většinu předpřipravených 10nm linek zpět na 14nm! Tam jdou ty miliardy dolarů, které Intel oznámil že do 14nm investuje.

Někteří si říkají, že to přeci nedává smysl, když Intel přeci jen nějaké 10nm procesory na tento rok chystá, proč se vrací zpět ke 14nm místo rozšíření 10nm kapacit. Pak prostě nemůže mít dostatečné kapacity na 10nm produkci, aby nahradil 14nm. No to proto, že Intel prostě s 10nm už nepočítá. S tím souvisí věc, o které se mluví také už delší čas. Jednoduše i když Intel spustí 10nm výrobu, tak ač nabízí některé benefity a pokrok, tak v mnoha ohledech by nedokázala překonat 14nm! Ta se totiž stále ladí, Intel ji má samozřejmě dobře zvládnutou. Kromě toho, že 10nm výroba určitě dosahuje horší výtěžnosti a je mnohem dražší než 14nm, tak se dlouhodobě pochybuje o tom, že by 10nm procesor dokázal dosáhnout taktu 5GHz, jako to dokáží 14nm modely. Jenže Intel ty vysoké takty potřebuje. Jinými slovy, přes veškerou snahu by na té první generaci 10nm výroby mohly být finální procesory horší výkonově i cenově než současné 14nm modely. A čas navíc stále běží. Takže pokud by Intel věnoval několik dalších let a generací ladění 10nm, konkurence už by byla zase úplně jinde.

Jedinou výhodou 10nm procesu je přeci jen zmenšení a energetické úspory za určitých okolností. Proto jediné procesory, které na 10nm Intel zjevně stále plánuje, budou ty ultra úsporné efektivní 2jádrové a později 4jádrové modely řady U a možná menší GPU. Nic jiného na 10nm v dohledných 2 letech v plánu není. Pokud by bylo, Intel by neohlašoval rozšíření 14nm kapacit a nerozšiřoval je tím, že původně 10nm kapacity předělává na 14nm.

Samozřejmě, že je to problém, ostatně sám Intel neoznámil zrovna optimistické výhledy a investoři nejsou ani trochu nadšeni. Ale zkrátka taková je realita. 10nm proces Intelu, tak jak byl plánovaný, je prostě mrtev a zůstal jen u snu. Ten 10nm proces, který Intel velmi okrajově bude letos mít a nabídne na něm omezené množství nízko výkonových mobilních procesorů, nemá s tím původně plánovaným nic společného. Už delší dobu se mluví o tom, že je spíše srovnatelný s 12nm konkurence, určitě nebude mít na současné 7nm procesy TSMC či SAMSUNG.

Pochopitelně odpískání 10nm má smysl. Na co se snažit dodělat proces, který v době kdy bude hotový, pokud někdy, už by stejně na konkurenci nestačil? Intel se tedy logicky soustředí na 7nm, se kterým velmi pravděpodobně začal opět od nuly. V tuto chvíli není ale vůbec jasné, jaká časový plán Intel má. Neveřejné roadmapy, které se ale na veřejnost dostaly a mám potvrzeno, že jsou velmi přesné, ukazují až Q4 2021 a to stále na 14nm s ROCKET LAKE procesory. A já si vůbec nejsem jistý, že ROCKET LAKE bude skutečně poslední 14nm generací procesorů. Protože podle toho, jak jdou práce a žádají si čas, včetně potřebného budování výrobních kapacit, tak 7nm proces si nemyslím, že v roce 2022 dorazí. Naposledy se o něm spekulovalo někam na rok 2024! Osobně si tedy myslím, že 14nm bude stále aktuálních nejen příští rok (2020), ale také 2021, 2022 a velmi pravděpodobně i 2023! Intel to jen teď neřekne. Vše ale nasvědčuje tomu, že 10nm procesory budou naprosto okrajovou záležitostí, a vůbec bych se nedivil, kdybychom se jich v desktopu nikdy nedočkali. Zatím k tomu vše směřuje.

  • Poznámka:

Nervozita je u mnoha lidí uvnitř Intelu patrná. Když se s nimi setkáváte a mluvíte osobně, optimismus a pohoda, ve které byli ještě před lety, jsou pryč. O desktopových procesorech se prakticky nechtějí už ani bavit, tam to Intel do značné míry už vzdal a spoléhá na setrvačnost zákazníků se svou nabídkou, kterou inovoval vlastně jen co do názvu a čísla řady. Mobilní CPU a datacentra, to je jediné téma rozhovorů. A pak GPU, jejichž osud je ale také otázkou, protože s 10nm výrobou se pro ně počítalo. 14nm grafické čipy v roce 2020/2021? S tím by Intel velkou díru do světa asi neudělal. Každopádně je spousta věcí, o kterých Intel prostě dnes nemluví, dotazy na ně ignoruje a lidi z Intelu se kterými jsem v kontaktu mimo záznam přiznávají, že prostě není vlastně co říci. Všichni se teď věnují minimalizaci škod na všech úrovních, ale bez 10nm výroby je to problém a rychlé řešení prostě neexistuje. Bude trvat roky. Intel zůstane největším výrobcem CPU s miliardovými obraty, AMD ho nepřekoná, čistě kvůli kapacitám výroby a finančním možnostem, ale to je dnes jediná jistota Intelu. Soustředí se nyní maximálně na mobilní procesorový trh a datacentra, tedy nejvýdělečnější části PC trhu.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-01 22:54:29

Nebylo by prostě pro Intel jednodušší si ty 7 nm kapacity pronajmout jako to dělá AMD? Vždyť jim může taky ujet vlak a udělá jim to větší škody než lepší marže na vlastní výrobě...
Ale tak každý je svého štěstí strůjcem že
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-01 23:11:43
avatar
nikdo nemá takové kapacity, které by Intel potřeboval, Intel je stále největší výrobce klasických procesorových čipů na světě ... vlak jim možná ujede, ale současně nikdo nemá na to Intel nahradit .... Intel má/bude mít prakticky 10 továren jen na 14nm ... to prostě nenahradíš .... to je důvod, proč AMD nikdy nemůže co do kapacit Intel překonat .... potřebovalo by na to všechny 7nm Kapacity TSMC a část Samsungu, a ty samozřejmě nedostane ;)

Navíc je otázkou, proč by SAMSUNG nebo TSMC měli svému největšímu konkurentovi, tedy Intelu pomáhat ....? Intel jim chtěl lézt do zelí se zakázkovou výrobou, což už zrušil, protože nestačí kapacity ani pro něj samotný, takže si nemyslím, že je v jakémkoliv zájmu Samsungu či TSMC Intelu nějak pomoci ... a vyrobit mu čipy.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-02 06:12:39
avatar
Já si myslím, že odladěnější výroba na vyšších nm nemusí být zas takový problém. Už brzy dorazíme na fyzikální limity a je na čase soustředit se spíš na vývoj nových technologií jako takových a výrazně změnit počítačovou architekturu. Tam je obrovský potenciál.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A nie sme už na limite? 2019-05-02 12:52:01

Intel: 10 nm je konečná, 7 nm už nebude o křemíku
24. 2. 2015

https://diit.cz/clanek/7nm-proces-intel-nebude-kremikovy/ diskuseHardwareNovinkyProcesoryTechnologie10nm7nmI ntelk
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-02 16:30:21
avatar
Dle toho co prohlašují odborníci, tak jiné materiály nejdříve za 10 let. To je dost deprimují. AMD se může stát to samé co Intelu, když zjistí že se 5nm nikam zásadně neposouvá a náklady budou stoupat.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-02 08:24:40

Intel potreboval mat 10nm desktopove CPU najneskor v 1H 2018 (Canonlake), vtedy by mal nejaku sancu sa udrzat. Bohuzial, Coffee Lake bolo asi maximum, ktore sa dalo z tejto architektury vytazit (a uznajte, ze i5-8400 bol kvalitny kusok), lenze AMD pokracovalo v zlepsovani Ryzenov a popravde, R5-2600 je aktualne top procak pre strednu triedu. Rad by som odporucal procaky od Intelu - ale tam skratka uz nie je co odporucat...
chobotnicka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-02 14:25:58
avatar
Zacina mi to pripominat situaci, ktera tu uz jednou byla. Opet budou argumentovat frekvenci, i kdyz konkurence bude stejne vykonna na nizsich taktech. Posledne z toho bylo smesne odskodneni. Jsem zvedav, co z toho bude tet...
Prece cim vic GHZ, tim lepsi adidas
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-02 20:54:32

Podle mě bude 5nm na křemíku konečná. To, že už není moc prostoru jít s těmi nm ještě níž, jsem už prognostikoval. AMD dost dobře bude 12nm a 7nm používat nuceně klidně 7 až 10 let. Nebude důvod chodit níž a za draho, když tam neleze ani Intel, ani nVidia. NVidia už otevřeně honbu za nm vzdala...
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - konečná či ne, stále je tu opt 2019-05-02 22:41:15

.. dle mého pořád můžou vylepšit ty nanometry i když budou na "konečné" furt je tam prostor pro zlepšení, i když né velké.. pokud tam bude každých 10% k dobru je super. Určitě mají výzkum na roky dopředu, takže max se sekneme na pár let..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 298x
Komentářů: 2
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1470x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2600x
Komentářů: 5