Intel údajně neplánuje levnější Core 200 ARROW LAKE procesory. Core 3 má být stará generace! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 05 červenec 2024
altNová Core 3 série pro LGA 1851 má být založená na stávajících 10nm čipech.

 

 

 

Jak víte, na letošní rok se konečně chystá uvedení očekávané nové generace procesorů Intel pro desktop. Poprvé tedy již ne na 10nm, ale na čipletech, i když Intel musel sáhnout po výrobě u TSMC. I tak by mělo jít o obrovský skok hlavně po stránce provozní efektivity v rámci ARROW LAKE procesorů. Ty také přinesou zcela novou architekturu, kde nadále budou kombinovány jádra dvou architektur a zcela odlišných výkonových tříd, ovšem žádné už nebude mít HW. 1 jádro = 1 vlákno.

Procesory by měly dorazit jako Core Ultra 200 série spolu se zcela novou LGA 1851 paticí a platformou desek. Nicméně zatím jsme slyšeli jen o dražších Core Ultra 5, Core Ultra 7 a Core Ultra 9 modelech. Ani slovo o levnější Core 3 sérii apod. A vypadá to, že stejně jako AMD i Intel v nové generace low end nepředstaví. V jeho případě to zase není takové překvapení, protože tím, že ARROW LAKE je čiplet vyráběný u TSMC ale i Intelu, je podstatně dražší a nákladnější než dosavadní 10nm Intel monolity.

Aktuálně se tak objevila zpráva, že Intel sice levnější Core 3 procesory pro LGA 1851 uvede, ale nepůjde o nové ARROW LAKE, ale jen o starší 10nm ALDER LAKE/RAPTOR LAKE procesory současných generací. Jen je prostě upraví z LGA 1700 na LGA 1851. Intel tak využije své výrobní kapacity a současně nabídne cenově dostupnější řešení na nové platformě. Tohle mixování starých architektur do procesorů nové generace není pro Intel nic nového. Ostatně to samé dělá na mobilní platformě dlouhodobě a bude dělat i nadále.

Každopádně oficiálně představení prvních LGA 1851 desek a procesorů Core Ultra 200„K“ série se očekává v září, na velké akci firmy Intel. Reálná dostupnost na trhu však prý začne až ke konci října. Levnější procesory a desky se pak určitě objeví až v roce 2025. Každopádně Intel a jeho nová platforma půjdou na trhu přímo proti již rozjeté AMD RYZEN 9000 sérii včetně inovovaných AM5 desek 800 série. Nové RYZEN 9000 totiž AMD uvede do prodeje již 30.7.2024, desky budou v srpnu a září a je možné, že se ještě letos dočkáme i RYZEN 9000X3D procesorů, jako právě odpověď na Core Ultra 200. Od těch se neočekává dramaticky vyšší výkon, než mají Core 14000 dnes, ale dramaticky lepší bude nepochybně efektivita a spotřeba, kdy díky TSMC se nejspíše notně přiblíží efektivitě AMD. otázkou jsou ale ceny, navíc jde o novou nevyzkoušenou platformu atd., zatímco AMD má výhodu zavedené vypiplané AM5 a její již ohlášenou podporu za rok 2027 a lepší ceny desek i CPU dnes. Každopádně konec roku bude zajímavý …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-09 12:46:53
avatar
To je docela obvyklý nedostatek, že lowend a nižší mainstream se suplují staršími platformami (a ony upřímně na takové to "domácí žvýkání" stačí). Zen 4 tyto levné procesory také nemá, ale třeba se tam teď cenově přesunou po uvedení Zen 5.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-10 00:34:56

Ta "dvojkolejnost" výroby je do budoucna zcela nevyhnutelná a bude používána v čím dál větší míře, důvodů je několik.

1. Náklady u čím dál lepších procesů výroby.
2. Omezená kapacita pokročilých procesů, kterou v prvé řadě obsadí ti, co dokáží svoje produkty prodat za odpovídající peníze - Apple, Samsung, obecně drahé telefony, pak Nvidia, GPU segment a SoC řešení pro servery.
3. Posun ve výkonu u lepších architektur není už takový, na rovinu, pokud má ZEN 5 IPC lepší o 16%, kolik zákazníků to pozná?
4. Ubývá zákazníků, kteří obnovují HW z důvodu jeho nedostatečného výkonu, mám na mysli hlavně CPU, už tu není ten "ZEN" efekt, kdy ten přínesl do běžného produktu násobně výkonnější procesory, ten efekt vlastně skončil a přesunul se do specializovaných produktů (servery), do budoucna bude důležitější energetická úspornost CPU, které ale samosebou jde ruku v ruce s pokročilými procesy.
Takže přeznačuje AMD, přeznačuje Intel, resp. prodávají rozdílné produkty z hlediska typu jejich výroby, nic zvláštního. Tipuji, že z té "horší" výroby bude do budoucna dost těžit Samsung.
Milan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-10 10:40:14

"žádné už nebude mít HW", asi tam ma byt HT
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1962x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1136x
Komentářů: 0