Intel uvádí 10nm ICE LAKE procesory. Mají jen 4jádra a stejný CPU výkon jako 14nm, ale lepší iGPU. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 01 srpen 2019
altNové 4jádrové procesory! Původně měly už v roce 2016. A tohle není určitě to, na co jsme čekali.

 

 

 

 

Intel uvádí na trhu novou 10generaci procesorů Core s maximálně 4jádry/8vlákny. Ne, není to vtip. Tohle je největší novinka roku 2019 od společnosti Intel. Je to smutné, ale je to tak. Ač se konečně jedná o 10nm výrobu, není to ta 10nm výroba, kterou měl Intel v plánu a jakou nám roky sliboval. Víceméně jde spíše o 12nm (technicky i přínosem). Ostatně novinka není ani o moc menší, než 14nm předchůdce, rozhodně není čip tak malý, jak bychom od přechodu ze 14 na 10nm čekali.

Současně ač tu máme architekturu ICE LAKE, je to vlastně pořád jen modifikovaný SKYLAKE. Procesorová architektura se prakticky nezměnila, přibyly jen nové a posílené výkony instrukčních sad atd. IPC prý ale narostlo, ovšem je to těžké ověřit. Intel hlavně ucpal některé z mnoha děr, které jeho procesorová architektura CORE má (MELTDOWN, SPECTRE a mnoho mnoho dalších). Nicméně na rozdíl od AMD, které dokázalo při přechodu ze 14/12nm zvýšit takty i na 7nm, Intel nedokázal s jeho 10nm ani vyrovnat takty na 14nm.

Nedá se ale říci, že by nebyl žádný posun. Grafická divize Intelu zabrala a podstatně vylepšila výkon integrované grafiky. Na druhou stranu nové procesory mají podporu lepších a rychlejších pamětí, což zásadně navyšuje výkon ve srovnání s předchůdci a výrazně vylepšená je jen nejvýkonnější verze IRIS PLUS (G7), která bohužel nebude u všech procesorů a u řady z nich je tak mnohem slabší. Nicméně novinka podporuje Adaptive SYNC (FreeSync), má vylepšený QuickSync a modernizovanou multimediální výbavu.

Intel také změnil označení. Asi víte, že Intel prakticky od SKYLAKE generace Core 6000, Intel ve skutečnosti žádnou novou procesorovou generaci neuvedl. To mu nicméně nebránilo se tak tvářit a každý rok přejmenovával SKYLAKE a postupně tak na trh uváděl Core 7000, 8000 a aktuálně máme na trhu Core 9000. Mnozí jsme se obávali, že Intel bude ve značení pokračovat a dočkáme se tedy Core 10000, což by bylo hodně nešikovné značení. Ne, Core 10000 naštěstí nebude. Místo toho se Intel vrhá na značení ve stylu Core 1000:

Pokud jde o samotné procesory, je hodně těžké být nadšený z dnes uváděných novinek. Zejména když zjistíme, že celkový výkon i spotřeba jsou prakticky identické proti starým 14nm Core 8000 modelům a za většinu výkonu navíc mohou podstatně rychlejší LPDDR4 paměti proti doteď používaným LPDDR3! Na 10nm výrobu jsme čekali spoustu let, a tak stěží můžeme být v roce 2019 na větvi z „nových“ 4jádrových procesorů s trochu vyšším výkonem Integrované grafiky Intel, který mimochodem pořád výkonem úplně nestačí na konkurenční integrované grafiky ve 12nm AMD RYZEN U procesorech s taktéž jen 15W TDP a to mají nevýhodu pomalejších pamětí.

 

  • Jaké jsou v praxi?

Intel nechal vybrané novináře otestovat předvýrobní vzorek jednoho mobilního PC s vyladěným chlazením na maximum atd. Osazeny byly také ultra rychlé LPDDR4 3733MHz paměti a nejvyšší verze Core i7 s IRIS PRO grafikou. 15-25W TDP novinek, počet jader vše je jinak velmi podobné současné Core 8000 generaci s 15-25W TDP. Nová generace má výhodu v lepším AVX výkonu, výkonnější integrované grafice včetně Quicksync v praxi pak procesory jedou na podobných taktech. A jaký je výkon?

V čistě procesorových testech se bavíme o často jen několika jednotkách % výkonu, prakticky neznatelný přínos.

V testech, kde je využíváno nové generace integrované grafiky, je přínos mnohem větší. Nutno ale dodat, že starší generace a NB obvykle mají právě jen pomalejší LPDDR3 paměti na 2133MHz, maximálně pak DDR4 2400MHz. Nová platforma má ale superrychlé LPDDR4X na 3733MHz, což je obrovský rozdíl v případě GPU a klidně to udělá několik desítek % jen kvůli těm pamětem.

Bohužel tedy nesrovnáváme obě platformy při stejných podmínkách a nedá se tedy skutečně říci, kolik z toho výkonu připadá na samotné zlepšení architektury integrované grafiky. Nová generace je ale znatelně výkonnější, a to i ve hrách, i když stále na novější hry nepoužitelné. Samozřejmě Intel si dal pozor, aby novináři do testů nezařadili 15W RYZEN U procesory, protože jejich integrované grafiky jsou přeci jen stále stejně dobré, nebo i lepší a to jde o dnes už starou generaci procesorů s nevýhodou pomalých DDR3/DDR4, kdy AMD už letos představí 7nm ZEN2+NAVI generaci snad také s podporou rychlých LPDDR4.

Jinými slovy, Intel sice udělal nějaký pokrok, ale na AMD to úplně nestačí a je také otázka, kolik toho výkonu je na vrub použití podstatně rychlejších pamětí a jaký výkon by měla stávající generace Intelu (i AMD) s podobnými paměťmi. Tedy za srovnatelných podmínek. Je tedy velmi pravděpodobné, že nová generace iGPU Intelu má sama o sobě jen o zanedbatelných 10-15% vyšší výkon a zbytek dělají prostě rychlejší paměti.

 

  • Závěr

Je však opravdu těžké být nějak nadšený z toho, co Intel právě představil jako žhavou novinku. Tolik let čekání, tolik let slibů, a tohle je ono? 10nm 4jádra s prakticky stejným procesorovým výkonem při stejném TDP jako 14nm 4jádra? A to si opravdu nedělám srandu, že tohle je největší novinka roku 2019 od Intelu!  

Stejně „ohromeni“ jsou samozřejmě i výrobci NB, a když se jich zeptáte, kolik notebooků na 10nm procesorech Intel vlastně chystají, nejsou jejich prioritou i když samozřejmě budou a plynule nahradí ty starší. Už na Computexu je mohli ukazovat, a tak málo designů na nové generaci procesorů Intel jsme ještě nikdy neviděli. A to se radši neptejte, kolik tyhle srandy budou stát. Vtip je v tom, že 14nm a 10nm 15W čtyřjádra Intelu mají sice prakticky stejný výkon, ale 10nm jsou výrobně dražší. A tak absurdní ceny těchto CPU budou pokračovat. Nové Core i7-1065G7 tak stojí neuvěřitelných 426 dolarů, ano 4járový CPU v roce 2019 za 12 tisíc korun vč. DPH! Výrobci PC tedy jen splní povinnost, každý uvede nějaké modely, ale nadšeni z toho nejsou, čekalo se mnohem více od 10nm. Většina navíc dorazí až v Q4.

Pokud se ptáte na 10nm klasické mobilní, desktopové a prostě velké procesory s více jak 4 jádry, tak o tom se Intel vůbec nechce bavit. Aktuálně totiž žádné takové procesory nejsou v žádných plánech na nejbližší 2 roky! Vysvětlení poskytují právě nové 10nm ultramobilní procesory a jejich testy. Procesorově mají prakticky stejný výkon při stejném TDP ovšem vyšších výrobních nákladech. IPC sice narostlo, ale nedokáže vyvážit pokles taktů, kdy 10nm výroba nedokáže výrazně překonat takt 4GHz, zatímco 14nm dokáže 5GHz a 7nm konkurence dokáže přes 4,5GHz. Takže 10nm procesory ICE LAKE pro desktop by v tuto chvíli byly určitě slabší a nedokázaly by zlepšit nevýhodnost a předraženost Intel procesorů ani jejich výkon. To by bylo ještě horší proti už 7nm ZEN2 procesorům, které už jsou na trhu, než co nabízí současné 14nm procesory. Osobně si tak myslím, že se velmi pravděpodobně 10nm klasických velkých procesorů vůbec nedočkáme a Intel pracuje na 7nm, které slibuje na konec roku 2021 (realisticky tedy nejdříve 2022). Ovšem připomínám, že Intel sliboval 10nm procesory na trhu v roce 2016, a neexistuje žádná indicie, která by naznačovala něco o skutečném stavu 7nm výroby Intel v tuto chvíli.

Každopádně ano, Intel se konečně dostal na těch 10nm. Problém je, že to teď neřeší a nemění vůbec nic. 10nm už dnes je vlastně výběhová technologie. Skutečně novou procesorovou architekturu se zásandím přínosem a lepším výrobním procesem s možností posunout se dál proti 14nm procesorům, Intel stále nemá. A konkurence AMD i ARM je už na 7nm, míří na 7nm+ a dokonce 5nm s reálnými produkty už příští rok. Takže 10nm ICE LAKE? Pozdě a málo. Prodávat se budou hlavně proto, že Intel využívá svého dominantního finančního a politického vlivu na OEM, kteří tak pod tlakem radši varianty s AMD příliš nabízet nebudou. A kde není výběr, je prodej jednoduchý. Já neříkám, že je 10nm Intel ICE LAKE špatný produkt, není, jako 15W řešení je velmi dobrý, ale vzhledem k nechutně vysokým cenám (400 dolarů za 4jádro?!), vzhledem k mnohaletému čekání na 10nm, je prostě výsledek hodně pod i nejpesimističtějšími očekáváními. A bohužel to nevypadá, že by Intel na 10nm předvedl v dohledné době něco lepšího, protože ten 10nm proces prostě není dost dobrý. Nečekali jsme zvýšení taktů nad 5GHz, ale Intel potřeboval alespoň udržet podobné takty, ovšem 10nm dokáže jen 4GHz. A to je málo. Kdyby tohle Intel předvedl v tom roce 2016, bylo by to určitě o něčem jiném, zejména když by konkurenčí RYZEN zatím na trhu nebyl. Ale v roce 2019 jsme už s procesorovými i výrobními technologiemi jinde a jen to dokazuje, jak moc se Intelu nepovedl 10nm proces a jak moc aktuálně zaostává i za vlastními plány. V dohledu na další 2 roky přitom není žádné zásadní zlepšení, konceptů má Intel dost. Použitelný dostatně dobrý nový výrobní proces mu ale zatím chybí ... 

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jak to vypadá uvnitř skládací telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládací telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 205x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1929x
Komentářů: 20
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4800x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 694x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1538x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2488x
Komentářů: 8