Intel více „podporuje“ prodeje CPU? Opakování situace s porušováním antimonopolních zákonů? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 14 říjen 2019
altLepší ceny pro zákazníky nebo jen „úplatky“ pro OEM partnery výměnou za nenabízení AMD?

 

 

Opakovaní historie? V tuto chvíli věřím osobně, že ne nutně! Aktuální siutuace a podmínky jsou jiné, ale neblahé vzpomínky to vyvolává. A jako zákazníci bychom rozhodně měli být na pozoru, když Intel začne mluvit o své finanční nadvládě nad AMD a jak toho využít.  

Kdysi dávno totiž Intel místo lepších produktů a cen pro zákazníky, zaplatil OEM aby produkty konkurenčního AMD zákazníkům nenabízeli. Prakticky všechna antimonopolní vyšetřování jednoznačně uznala Intel vinným z porušování antimonopolních zákonů a Intel zaplatil hodně pokut, včetně nakonec vyrovnání samotnému AMD. Vyvázl z toho ale lacino a bohatě se mu to vyplatilo, protože těch pár miliard dolarů, co ho to na pokutách a vyrovnání stálo, mu umožnilo v dalších letech vydělat desítky miliard čistého. Z velké části právě to, co kdysi udělal, že neférově zabránil AMD v úspěchu s jeho tehdy lepšími Athlon64 procesory, vytvořilo situaci, v jaké jsme byli doposud. Tedy kdy Intel zablokoval celý trh a vytvořil dekádu trvající prakticky monopol, který vedl jen ke zpomalování vývoje, vysokým cenám bez výběru a umírání PC platformy jako takové.

Je tedy jasné, že když se aktuálně objevily zprávy ohledně interních plánů společnosti Intel, kde oznamuje že „podpoří“ prodeje svých produktů a procesorů a že jeho hlavní výhodou je finanční nadvláda nad AMD, a objevuje se následující srovnání finančních možností Intelu a AMD, mnozí zpozorněli:

Je asi všem jasné, že co do finanční síly Intel a AMD opravdu nejsou konkurenti a mezi těmito firmami máme pravdu jen zdání konkurence. Kdyby Intel mohl, tak AMD si dávno několikrát koupil. Jenže antimonopolní zákony tohle neumožňují a současně si je Intel vědom, že nemůže AMD přitlačit příliš, protože pak by ztratil trh alespoň ten dojem konkurenčního prostředí, který Intel pečlivě udržuje, a hrozilo by mu nucené rozdělení, aby bylo konkurenční prostředí obnoveno. Nicméně stávající situace se Intelu také nelíbí. AMD ho jednoznačně zaskočilo a ubírá mu cenná tržní procenta, na které je Intel zvyklí a finančně na ně spoléhal, protože znamenaly jistotu desítek až stovek milionů dolarů.

Nejvíce však nyní Intel bolí hlavně fakt, že všem jeho zákazníkům AMD ukazuje, jak je Intel bral a bere na hůl. A zákazníci najednou chtějí podstatně lepší ceny, včetně těch největších partnerů, kdy Intel prakticky nemá šanci za své ceníkové ceny své CPU prodávat. Osobně si tak myslím, že když Intel mluví o podpoře svých prodejů a udává částku kolem 3 miliard dolarů, tak to je cena, kterou platí jen za to, že už prostě nemůže prodávat své procesory za ceny, za jaké je prodával. Není to tedy podpora, ale spíše ztráta příjmů. V mnoha případech musí o desítky % zlevnit (ať už oficiálně nebo podpultovými dohodami), což v kombinaci s nutností vyrábět stále větší a dražší čipy, kterých navíc produkuje celkově méně protože kapacity 14nm výroby větší nejsou, tak to všechno dohromady prostě znamená, že Intel na svých CPU vydělává podstatně méně, než vydělával. Osobně si myslím, že právě takhle Intel počítá ty finance. AMD mu tedy udělalo pořádnou čáru přes rozpočet. Doslova.   

Snížení cen ale ještě nezaručuje, že procesory Intel budou skutečně zajímavější, natož že budou lépe konkurovat AMD. Aktuálně oznámené ceny „nové“ 14nm high end řady, kde Intel srazil ceny 10 – 18 jádrových modelů prakticky na polovinu toho, co dosud stály, tak z nich sice dělá zajímavější CPU, ale pořád ne zajímavé procesory, protože AMD nabízí (nebo brzy nabídne) o hodně víc výkonu, inovací a výhodnosti. Intel ale nemůže a nechce srazit ceny na úroveň, která by skutečně znamenala srovnatelnou nabídku z hlediska ceny, tedy soupeřit s AMD cenově. Intel má podstatně větší náklady na výrobu procesorů i provoz své firmy. Na rozdíl od AMD má vlastní továrny, což je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu ale také obrovská černá díra na peníze. AMD vyrábí své čipy u partnerů, navíc současný návrh je mnohem efektivnější na výrobu i z hlediska nákladů, a především AMD je mnohem menší firma s mnohem menšími náklady a také cílové marže obou společností jsou odlišné.

 

  • Slevy Intel procesorů dnes vůbec nic neřeší ...

Intel navíc v současné chvíli nemůže srazit ceny níže a zvednout poptávku po čipech nějak výrazně, protože ty velké čipy, které by tedy všichni chtěli, nemá kde v takovém množství vyrábět. Intel samozřejmě nějakou tu podporu vlastním prodejům své platformy chystá a realizuje. Nicméně ta se téměř určitě neprojeví ve masivně výhodnějších a lepších cenách produktů pro nás, koncové zákazníky, ty peníze směřují do marketingu a podpory pro OEM partnery a výrobce, aby těm kompenzoval, že nově musí Intel platformu prodávat levněji atd.

Ale tady je právě na místě být opatrný a v pozoru, protože tohle je přesně to, co Intel použil, aby kdysi zabránil AMD v nástupu. Jednoduše Intel v rámci „podpory“ platil některým OEM výrobcům za to, že AMD vůbec nenabízeli. Zákazníci tak byli poškozováni hned 2x. Jednou tím, že neměli na výběr, podruhé tím, že museli zaplatit více za horší produkt. Právě tohle je zakázáno, ale je to hodně šedá zóna a při pohledu na nabídku některých OEM výrobců, kde je občas problém například ThreadRipper platformu vůbec najít mezi samými nevýhodnými X299 počítači, je jasné, že tyhle prakticky rozhodně stále fungují. A když tedy Intel začne mluvit o miliardových částkách investovaných do podpory prodeje a jak tyhle peníze AMD nemá, jako zákazníci musíme být nervózní, protože tyhle peníze nejsou využity k lepším podmínkám pro nás a lepším cenám, ale přesně naopak. Potlačení konkurence a jejích lepších cen a nabízení Intelu jako „jediné možnosti“ za vyšší a pro nás nevýhodné ceny, než by fungující trh zařídil.

Každopádně v současnosti bych řekl, že situace je výrazně jiná, než byla před lety. A to prakticky ve všech ohledech. Když to Intel udělal kdysi v dobách Athlon64 vs Pentium4, tak ho AMD překonávalo jen o málo. Nyní ho prakticky drtí o dvě třídy maximálním výkonem, o třídu efektivitou, o generaci technologií a o třídu cenami. Všichni to také vědí a síla internetu a informovanost uživatelů je dnes na zcela jiné úrovni. Intelu by navíc podobné praktiky dnes v době špehů úplně všude, neprošly bez povšimnutí (viz NVIDIA a její GPP, což byla dost podobná situace). Současně navíc Intel má potíže s vlastní výrobou, kapacitou i zastaralostí architektury a nemá na žádný z těchto problémů aktuální řešení. A nebude ho mít ještě minimálně 2 roky (a to jen pokud všechno půjde hodně dobře a bez problémů). Technologický a výkonový náskok AMD je nyní tak velký, že ho prostě Intel marketingem a penězi bokem nedožene a nevyváží. Ty miliardy dolarů ho bude stát jen to, že musí výrazně snížit ceny prakticky u všech svých procesorů, jen aby brzdil tempo AMD v získávání dalších a dalších %, kdy i Intel ví, že v současnosti může AMD jen brzdit, ale nikoliv zastavit. Takže nemá smysl jít do extrému a zhoršovat finanční výsledky více, než je nutné, když prostě v tuto chvíli Intel nemá po technologické a výkonové stránce žádné procesory na skutečný souboj s AMD.

Intel ale masivně investuje do výzkumu a vývoje, zaměstnal i spolutvůrce AMD ZEN architektury a ten maká na jeho 10nm, a hlavně 7nm generaci CPU a nových architekturách. Intel ale bude muset nějak přežít následující minimálně 2 roky s jeho 14nm generací CPU … ale to je téma na další článek.

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 07:01:03

Pardom bolo to pod nesprávnym článkom
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 09:25:41
avatar
To byl ten clovek co amd navrhl architekturu ZEN tak spatny, ze ho pustili k intelu nebo ted maji nekoho lepsiho? Neco takovyho by prece melo byt osetreny ve smlouve, aby nemohl prejit ke konkurenci a vyzradit vsechny interni veci ne?
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 11:21:36

Po ZENu dělal pár let pro Teslu (čip nahrazující dvacet nVidii).
Konkurenční doložky časem propadnou.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 10:35:06

no pokud si pamatuju dobre, tak v dobach pentia 4 amd prekonavalo intel vykonem/cenou jeste vic nez ted, at uz to byly prvni athlony 64 nebo xp, kdy sem mel 2500+, kterej byl bezkonkurencni. vsak prvni pentia 4 byly i horsi nez pentium 3, ktery bezelo na nizsich taktech u dvoujader pentia D a athlonu x2 pak snad byl rozdil jeste vetsi, pentium D bylo to nejhorsi co kdy intel vyrobil a prodaval. az s uvedenim prvnich core 2 se intel zvedl a po letech od vydani posledniho pentia 3 mel konecne dobrej procesor. ale fakt ze intel tenkrat nemel aspon tolik bezpecnostnich problemu...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 16:48:16

Za ty bezp. problémy si Intel může tak trochu sám.
Několik let neměl pořádnou konkurenci a sám tomu dopomohl.
Tím chci říct, že veškerá aktivita v prolomení bezpečnosti byla soustředěna jen na jejich CPU.
Pokud by situace byla opačně, tak bezpečnostní problémy by se týkaly AMD. Prostě ten jejich monopol si vzal daň v podobě nalezení bezp. děr u jejich CPU. Hackeři měli léta na prolomení jediné možné alternativy CPU - Intelu.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 16:29:45

100% souhlas co je v článku. Doba je sice jiná a minulost by se tak neměla tak jednoduše opakovat. Nvidia s GPP tvrdě narazila, ale Intel je větší mrcha .
DD sleduj tuto situaci pečlivě, ať můžem podat hromadnou žalobu v případě nějakých podpásovek ; -)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 53x
Komentářů: 1
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 258x
Komentářů: 1
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2363x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 660x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1916x
Komentářů: 4