Intel Z490 a Core i9-10900K odloženy až na květen – důvody zůstávají, očekávání jsou nulová. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 únor 2020
altJiž několikáté odsunutí vydání „nové“ generace procesorů Intel a základních desek.

 

 

 

 

Podle původního plánu tyhle procesory vůbec existovat neměly, protože samozřejmě už několik let měly být na trhu 10nm čipy. Jenže tyhle plány dávno vzaly za své. Jenže Intel není schopen naplnit ani již několikrát upravené a umírněné plány. 14nm výroba se ukazuje jako problematická z mnoha důvodů. Osobně bych ale spíše řekl, že problémem není ani tak samotná výroba, která by stále použitelná byla, ale tím zásadním problémem je zastaralá konstrukce procesorů Intel.

Výroba monolitických čipů je zjevně naprosto neefektivní a přežitá. Sama architektura CORE je zastaralá, děravá, neefektivní a extrémně problematická. Fakt, že Intel prostě nezvládl 10nm výrobu všichni znají, ačkoliv Intel tvrdí, jak prý vše jde skvěle, což ale tvrdil od roku 2016, kdy už měla 10nm výroba běžet, několikrát ročně. Takže nikdo při smyslech nemůže Intelu věřit ani slovo. Intel vůbec neměl připravený plán B, C, D a to je nyní někde u plánu Z. Kdyby jednoduše přišel s novou architekturou po vzoru AMD s jednoduššími čipy, stačila by mu i ta 14nm výroba. Intel tedy zdaleka neselhal jen pokud jde o těch 10nm, ale zejména po stránce architektury a naprosté nezvládnutí situace kolem.

A to pokračuje ….

  • Core i9-10900K a Z490 se opět odkládá

Původně měl 10jádrový mainstreamový procesor Intelu dorazit spolu se Z490 na konci roku 2019, což se nepodařilo. Výrobci desek tak byli připraveni na CES 2020, ale tam Intel také nakonec představení zrušil (a jeho prezentace na CES byla skutečně mizerná). Takže to vypadalo na druhou polovinu února. Ale to se také zjevně nekoná. Nyní se spekuluje o konci dubna, jenže výrobci desek udávají, že vydání Z490 proběhne až v květnu. A vzhledem k tomu, že mainstreamové Core 10000 procesory pro desktop, nejsou kompatibilní se stávajícími LGA 1151 deskami, ale potřebují nové LGA 1200, je tedy jasné, že dříve jak v tom květnu tu prostě nebudou.

A to je problém. Uvedení v květnu znamená, že se rychle blíží COMPUTEX, na kterém AMD zcela určitě bude mluvit o ZEN 3 procesorech. Stávající ZEN 2 (RYZEN 3000), už mezitím v obchodech začaly pomalu zlevňovat, protože v květnu už to bude 10 měsíců, co jsou na trhu a dostáváme se na dohled nástupců. Nemá tedy moc smysl srovnávat Core 10000 s RYZEN 3000, když reálně bude Intel stát až proti 7nm+ RYZEN 4000. S těmi se nicméně počítá s uvedením někdy kolem přelomu září/říjen.

Důvody zpoždění a odkládání Core i9-10900K a Z490 jsou stále stejné. Celá tahle platforma za stávající situace nedává žádný smysl. Je slabá, zastaralá a tedy technicky i výkonově nekonkurenceschopná. Intel nedokáže nabídnout ani PCIe 4.0, 10900K s pouhými 10jádry jako TOP model proti 12/16 jádrovým RYZEN 9 nemůže vůbec obstát a cena rozhodně nebude zajímavá. 10900K sežere hromadu křemíku, kterého má Intel nedostatek, výrobní efektivita tohoto CPU je nízká a provozní efektivita prakticky neexistuje, když výrobci desek udávají, že spotřeba tohoto čipu se dokáže přiblížit 300W, což je teritorium TOP high endových procesorů s 2-3x vyšším výkonem. Aktuálně se k tomu přidává i nový problém, kdy Koronavirus komplikuje obecně výrobu a vývoz z Číny, takže odložení se dočká mnohem více produktů. Nová platforma Intelu nebude výjimkou.

Je možné, že se tak v současné situace dočkáme dalšího odložení a v tuto chvíli by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby to Intel nakonec nechal až na ten červen a COMPUTEX 2020. Na druhou stranu pořád platí, že tahle platforma nemá vlastně žádný pro zákazníky dobrý smysl  jako "novinka" existovat. A jako představení jako prezentace toho nejlepšího, co dnes Intel dokáže nabídnout, je vyloženě ostuda. Tiché uvedení na trh by bylo více než na místě. Procesory budou nejen slabé, ale také extrémně neefektivní a cenově také nebudou konkurenceschopné vedle RYZEN 3000/2000 série. Z490 platforma jako novinka nemá žádný význam a je naprosto neperspektivní vedle X570/X670. Neexistuje nic, čím by celá tahle „nová“ generace dokázala pozitivně zaujmout. Bude to velká ostuda a fakt je, že ani výrobci desek a OEM od ní prakticky nic neočekávají a despekt s jakým se o ní mluví, nemá historicky obdoby.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 30
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 559x
Komentářů: 1
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2038x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 909x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2725x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5582x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 864x
Komentářů: 0