Intel zahájil výstavbu továren Fab 52 a Fab 62. Nové kapacity pro čipy. Kdy se projeví na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 27 září 2021
altMasivní investice do nových kapacit se stávají realitou. V USA začala výstavba nových kapacit.

 

 

 

 

Poptávka po čipech a elektronice jednoduše překonala současné kapacity a možnosti jejich výroby. Řešení této situace ovšem není snadné, rychlé natož levné. Současně události posledních 2 let navíc jasně ukázaly, jak extrémně nebezpečné je soustředit výrobu naprosto nepostradatelných věcí a spoléhat se na dodávky z jedné části světa. TSMC letos jen tak tak odvrátilo absolutní celosvětovou krizi, když na poslední chvíli dorazily zpožděné deště, které doplnily zásoby vody na Taiwanu. Kvůli nedostatku vody hrozilo zastavení výroby. Současně Coronavirus omezil výrobu v Číně a narušily se tak totálně dodavatelské řetězce a situace stále pokračuje. Západní svět a jeho firmy nemají jednoduše na Západě výrobní kapacity, aby dokázaly vykrýt zdejší poptávku, pokud by zásobování z Asie bylo narušeno.  

Evropa a USA si konečně uvědomily, že nechat všechno vyrábět v Číně, je v případě nečekaných problémů likvidační pro naše ekonomiky. A tak se začalo investovat. Vlády v mnoha zemích lákají na obrovské příspěvky všem výrobcům, pokud u nich postaví nové výrobní kapacity. I v Evropě se konečně tak objevují továrny a plány na jejich výstavbu. I když zdaleka to není v takovém objemu, jakém by to ideálně mělo být pro schopnost skutečně vykrýt případné výpadky v jiných částech světa a zajistit Evropské potřeby čipů.

V USA jdou asi nejrychleji a nejdále. Tamní vláda nabízí obrovské příspěvky i úlevy a výrobci na to slyší. TSMC, SAMSUNG a další tak již staví nové továrny v některých státech a nově se k nim oficiálně připojuje také Intel. Ten rozšíří své už tak velké stávající kapacity v Arizoně. Výstavba zde tak už probíhá a v minulých dnech ji Intel oficiálně ohlásil přímo na místě. Konkrétně jde o dvě nové obří továrny Fab 52 a Fab 62, které vznikají vedle již existujících provozů. Celková investice do nich se pohybuje kolem 20 miliard dolarů, přičemž velkou částí se na ní podílí Americká vláda a stát Arizona.

Obě továrny jsou stavěny pro výrobní proces 20A, což je zatím nejmodernější výroba, kterou Intel nedávno ohlásil. V podstatě jde o něco mezi 3nm a 2nm. Samozřejmě tento výrobní proces je stále z velké části jen na papíře, ale na jeho vývoj je ještě čas. Se spuštěním továren se totiž nepočítá dříve jak v závěru roku 2024, takže finální čipy z nich nebudou na trhu určitě před rokem 2025 a kdoví jak na tom ta 20A výroba v roce 2024/2025 bude. Kromě výroby čipů s logy Intel by obě továrny mohly vyrábět i čipy pro jiné firmy, kdy Intel chce na poli zákaznické výroby, více konkurovat TSMC.

Intel rozšiřuje a modernizuje i další své výrobní kapacity v Izraeli a v Evropě, což bude ohlášeno velmi brzy. Spolu s nově vznikajícími závody TSMC a SAMSUNG, které je budují také nejen ve svých domovských státech, by tedy za nějaké 3-4 roky měly násobně narůst kapacity výroby mikročipů a elektroniky. Podle některých analýz by „už“ v roce 2023 mohly kapacity modernizovaných a nově spuštěných továren v mnoha odvětvích, překonat poptávku výroby. Což by byla skvělá zpráva pro nás zákazníky, protože by se opět výrobci začali prát o nás, a ne jako dnes, kdy se zákazníci perou o nedostatkové produkty a ceny tomu odpovídají …

Takže ano, současná mizerná situace na trhu bude trvat ještě nejsou dobu, ale se 100% jistotou nikoliv navždy. Její vyřešení je v dohledu. A mimochodem nové výrobní kapacity Intelu nejsou sice ideální pro skutečně funkční konkurenční prostředí na trhu se samotnými CPU, protože jej mezi AMD a Intelem jednoduše kvůli obrovskému rozdílu v dostupných kapacitách výroby pro obě firmy nemáme, a mít hned tak nebudeme, na druhou stranu AMD bude těžit z nově budovaných kapacit u TSMC případně Samsung. A kdo ví, třeba opět zamrzne peklo, jako se to v poslední době několikrát stalo a nemyslitelné se stane skutečností. Takže kdo ví, třeba se Intel, který ohlásil, že bude v nových továrnách na nových procesech vyrábět i čipy jiných společností, domluví s AMD a bude pro něj také vyrábět čipy ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 06:37:40
avatar
Koho zajímá Intel, když bude akorát brát ostatním další důležitý suroviny a součástky, kterých je nedostatek. Zajímá mě, jak je na tom TSMC, který udává vývoj a je leader tohoto odvětví.

Až Intel dotáhne nebo předčí konkurenci, tak to teprve může být zajímavý.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 17:02:00

Prave že Intel ide paralelne a stava nove tovarne a piesku= kremik na pušti je dosť, problem je zastaralosť a nedostatok tovarni.
Najzaujimavejšie na tych tovarňach je to, že americka armada vyhadala pre intel od nizozemska vylepšene EUV a dostanu ho ako prvy, tak že intel 20A, 15A či 9A by podla toho mali mať najpokrokovejši EUV system. Momentalne skoro všetky čipi sa vyrabaju Korea a Čina a to sa ma zmeniť. USA sa rozhodli že oni budu najpokrokovejšim štatom vyroby čipov na svete a nie Čina s Koreou. Ta že za 4 roky sa to môže zmeniť, ale až za 4 roky, dovtedy mlade in Čina
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 17:22:07
avatar
Takze na ty cipy staci obyc pisek z pouste jo? To je dalsi problem, ze ty stroje vyrabi jenom jedna firma, takze cast produkce zabavi Intel, ktery hodne dlouhou dobu nic nepredvedl a uskodi to tem top vyrobcum, co diktuji vyvoj. :/
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 17:33:57

Výrobní materiál na výrobu čipů je pokud se nemýlím dostatek.
Rozhodně více než je kapacit výroby, tedy těch linek v továrnách. Pokud Intel rozšíří velikost produkce čipů, tak to nutně nemusí poškozovat TSMC. Poptávka je abnormální a v příštích letech to jiné nebude. Tzn odbyt bude zajištěn pro všechny zůčastněné ve výrobě čipů. To že někdo bude mít převahu je zcela v rámci konkurenčního boje.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 17:42:39

Materialu je dostatek? To je otazka. Ono asi nejde vzit par lopat pisku z detskeho piskoviste a udelat z nich procesory. Pro vyrobu kremiku se pouzivaji velmi ciste kremence, nebo pisky, protoze radu primesi a znecisteni bude asi obtizne ve vyrobe odstranit. A tech vhodnych surovin az tak moc byt nemusi.

Problem s vhodnym piskem ma treba i stavebnictvi. Pisku je sice plna Sahara a pobrezi mnoha mori, ale zrnicka jsou omleta dokulata tak dobre, ze na nich cementove mustky, ktere vznikaji pri tuhnuti betonu, nedrzi a vysledny beton ma mizernou pevnost.

Pri vyrobe kremiku je potiz i s velkou energetickou narocnosti vyroby a s tim souvisejicimi ekologickymi dopady. Proto se 2/3 kremiku dela v cine a my euroamericane se tak muzeme tvarit, jak jsme ekologicti, protoze u nas nemame spinavy prumysl.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 20:43:59

Ať je to tak nebo tak. Co se týče výroby je tohle všechno vyšší dívčí. Neznáme přesné plány, ani strategii. O surovinách nemluvě. Mě osobně bude stačit v budoucnu nějaký mainstreamový procesor, ve stejné režii grafika a nějaký ten lowend podvozek. Doufám, že se to v budoucnu moc nevyšplhá k nedostupnosti, ať už cenové, nebo pultové prázdnotě
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 14:19:38

Tak USA nie Intel (on sa len vezie, ma tovarne), USA brutalne investuje do vyroby čipov, USA je vlasne nielen Intel ale aj IBM AMD Nvidia Apple... USA chce tlačiť na Činu, ale to sa neda lebo 90% čipov je vyrobenych v Čine. Počitam že v 2027 bude uplne ine rozloženie vyroby čipov. USA tlači na TSMC a nuti aby vyrobne linky stavala mimo ako v amerike či europe.
Je to velmi jednoduche keby sa rozputala studena vojna čina usa tak sme skončili a s pivnic by sme vyhrabavali stare pentia aby sme mali na čom pracovať, preto ta snaha decentralizovať vyrobu
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 17:57:58

Odstranena duplicita
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 18:25:00

Je zajimave, ze se v clancich o pricinach kremikove krize nikde neobjevuje jako jeji pricina snaha americanu blokadami dodavek surovin a technologii likvidovat, nebo aspon omezit na nich nezavisly cinsky polovodicovy prumysl.

Vzhledem obrovskemu rozsahu vyroby vseho, co potrebuje polovodice, v cinskych firmach je jasne, ze naruseni jejich lokalnich (sub)dodavetelskych retezcu vede ke zvyseni tlaku na zbyvajici mimocinske vyrobce polovodicu a tedy zakonite k celosvetove cipove krizi.

U cipu, ktere se tu nejvic resi, mozna prime dusledky blokad cinskych vyrobcu tak zasadni nebudou, protoze i bez blokady by vyroba ciste cinskych cpu a gpu asi moc vyznamna nebyla. Ale je otazka nakolik americke snahy narusuji i cinskou vyrobu kremiku a dalsich surovin pro polovodicovy prumysl. Treba pro vyrobu substratu a dalsich materialu pro pouzdreni.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 21:20:34

Je to zvlastni. Existuje jen jedna firma, ktera dela stroje na vyspelou polovodicovou vyrobu, a tak maji vsichni stejne vstupni podminky. I programy a suroviny mohou mit vsichni stejne (tedy az na cinany). A pritom jsou tak rozdilne vysledky. I kdyz Intel by vzhledem k obrovskym financnim zdrojum a vlivu mel byt schopen mit to nejlepsi. Cim to je, ze tak zaostava?
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-29 10:29:34
avatar
To bude rukama. Ono mít nejlepší procesor a klávesnici, neznamená, že budete i nejlepší programátor, nebo že štětce z řas jednorožce z vás taky neudělá malířského mistra
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 20:32:48

Intel bude zajímat trh do té doby, do které bude dominantní hráč na (mimo jiné) CPU trhu, kde drží ~80%. Kdyby nebylo Intelu, nekoupíte si v tomto segmentu prakticky nic. Vy to samosebou víte, jen máte potřebu že sebe dělat v diskusi pitomce, každého věc jak se prezentuje.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 18:03:41

Kdyby nebylo Intelu a jeho spinavych praktik, kterymi tlacil velke vyrobce pocitacu, aby nepouzivali jine procesory, nez jeho, tak by mozna nemel 80 procent trhu.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 21:06:03

Napadá mě jedna kacířská myšlenka. Pokud by Intel nechal vyrůst AMD, tak by jsme jen horko těžko v minulosti kupovali poměrně levné komponenty. Vím je to nefér vůči AMD, ale jako zákazníci jsme z toho těžili. Všechno špatné je k něčemu/někomu dobré.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 21:18:41

Napada mne jedna kacirska myslenka. Kdyby na trhu byvaly souperily 2 nebo 3 srovnatelne velke firmy, tak jsme mohli kupovat uz drive nejen levnejsi, ale i lepsi procesory.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 21:37:17

Největší komedie je, že nebýt skor 5 let starých CPU Ryzen 3 1200 a Ryzen 5 1600, tak AMD nemá v segmentu pod 7k co dnes prodávat. I ten Ryzen 5 3600 se totiž defacto doprodal a nástupce (rozuměno cenový) nebude.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-27 23:00:57
avatar
to není pravda, pod 7k se dá sehnat i nejnovější Ryzen 5 s integrovanou grafikou: 5600G Odkaz nebo Ryzen 5 5600X, je o trochu dražší ale ne o moc, přes heureku se dá koupit za 6990 Kč vč. DPH aktuálně: Odkaz
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-28 14:36:34

Tak sorry, za pár měsíců to pravda bude.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Age of Empires 4 – návrat klasické strategie!
Vychází Age of Empires 4 – návrat klasické strategie!Středa, 27 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 437x
Komentářů: 0
Jako ze Sci-fi - Jetson ONE „dron“ se sedačkou může být váš!
Jako ze Sci-fi - Jetson ONE „dron“ se sedačkou může být váš!Úterý, 26 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 533x
Komentářů: 0
IKEA má věci pro hráče i díky ASUS
IKEA má věci pro hráče i díky ASUSPondělí, 25 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 625x
Komentářů: 0
Battlefield 2042 – Generický nudný mišmaš?
Battlefield 2042 – Generický nudný mišmaš?Sobota, 23 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1045x
Komentářů: 6
God of War vyjde na PC ve vylepšené grafice
God of War vyjde na PC ve vylepšené graficePátek, 22 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1300x
Komentářů: 13
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesČtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 901x
Komentářů: 2