Intelu se stále daří – i když nemá nejlepší, nejvýhodnější ani nejvýkonnější CPU na trhu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 25 říjen 2019
altSetrvačnost mnoha zákazníků je značná, stejně jako stálá převaha Intelu v kapacitách.

 

 

 

 

Očekávali jste, že Intel bude mít opravdu problémy? Naivky. Už jsem to říkal několikrát. Zdání někdy klame. Fakt, že Intel dnes nemá v řadě případech nejlepší, nejvýkonnější natož nejvýhodnější procesory na trhu, dnes asi nikdo zpochybňovat nebude. S výjimkou mobilního trhu, Intel jednoznačně technologicky, výkonově a cenou prohrává s AMD. Potíž je, že to ještě samo o sobě nic neznamená. Produkty jsou jen malou částí celé skládačky. Setrvačnost zákazníků a zejména OEM segmentu, který tvoří drtivou většinu trhu s CPU, je až nepochopitelná. Většina koncových zákazníků prostě nemá ani možnost vybrat si mezi AMD a Intelem a je jim nabízena jen jedna varianta, Intel a to i když není nejlepší ani výhodná. Samozřejmě ti, kteří na výběr mají, tak Intel rozhodně není jejich favoritem, a proto prodeje samostatných CPU vypadají úplně jinak:

Nicméně upozorňoval jsem na to, že dělat závěr z prodejů samostatných CPU pro desktop, se nedá, protože tahle část trhu je bohužel ta vůbec nejmenší. Tvoří jen velmi okrajovou část, kterou si tak Intel může dovolit skoro ignorovat. Drtivá většina trhu je tvořena mobilními procesory a OEM segmentem, a pro obě firmy nejzajímavější z hlediska příjmů je serverová platforma. A i když AMD výrazně získává na všech frontách ve srovnání s tím, co měla, stále jsou to jen jednotky % trhu, kdy Intel tak ovládá stále 95% serverové platformy a 85% mobilní a OEM platformy. Na desktopu samotném se sice podíl AMD pohybuje kolem 30%, ale z celkového hlediska trhu to prostě mnoho neovlivní. Nevěříte? Intel aktuálně vydal hospodářské výsledky, které to dokazují:

Ano, je tu pár jasných ukazatelů, že Intel má nyní v AMD konkurenci v některých ohledech, ale řeč je hlavně o marži, kdy Intel musel podstatně zlevnit některé své ultra drahé procesory, které se staly neprodejnými. To ovlivnilo hlavně tu marži, která spadla ze 64,5% na 58,9%. Alespoň je vidět, jak moc Intel zákazníky dojil do této doby. Nicméně celkové tržby to moc neovlivnilo. Intel totiž stále má mnohem větší kapacity výroby, která navíc běží využita naplno. Nepříjemností pro Intel je jen fakt, že musí vyrábět podstatně větší čipy za nižší ceny, než na co byl zvyklí a kam ho teď tlačí AMD, což znamená, že Intel dodává reálně méně procesorů, protože objem výroby křemíku se mu nedaří zvyšovat. Pozitivem ale zase je, že konečně jsou ty nejvýkonnější procesory Intelu cenově dostupnější, a tak narostla průměrná cena prodaného Intel CPU, protože levné Intel procesory jsou trochu na ústupu a rostou prodeje těch dražších. To platí hlavně o serverech.

Divize osobních počítačů je jediná, která vydělala méně, ale jen o 5% v porovnání s minulým rokem. To a pokles marže jsou však vlastně jediné současné projevy konkurence ze strany AMD jehož procesory jsou v mnoha ohledech lepší, než jaké má dnes Intel. Prodeje a podíly na trhu však produktovým vlastnostem zdaleka neodpovídají a bohužel růst podílu AMD je stále velmi malý na to, abychom mohli hovořit o tom, že Intel má opravdu problém, a hlavně že konečně padl jeho monopol.

Bohužel, převaha Intelu je zejména na poli kapacit, a pokud TSMC a AMD skutečně nepřijdou s výrazným nárůstem výroby (o což se aktuálně snaží), tak aby AMD mohlo zákazníkům na OEM poli nabídnout co nabízí Intel, tak to u toho zůstane. AMD sice bude ukrajovat nevyhnutelně z podílu Intelu další jednotlivá procenta každý měsíc, protože Intel v současnosti nemá odpověď, ale kapacitní převaha Intelu a monopolní postavení na OEM trhu Intel udrží dominantní. Tím spíše, že Intel se nepotýká s problémem, že by jeho procesory nikdo nechtěl. Naopak nedokáže ani dodat tolik procesorů, kolik dodával dříve. Ale bezpečně prodá vše, co vyrobí. Takže tlak na cenu není zase tak velký, aby si s tím musel dělat hlavu.

A tak Intel v Q3 2019 vydělal 19,2 miliardy dolarů z toho 6 miliard je čistého zisku! Jen ten čistý zisk se blíží tomu, co AMD utrží za celý rok. To je ten problém, který utváří situaci na CPU trhu. Fakt, že máme jen zdání konkurence. AMD určitě dělá vítr, který byl potřeba, ale kromě toho, že všem ukazuje, jak je Intel bral na hůl a vedle zvyšování cen procesorů ve skutečném vývoji záměrně nic moc nedělal, z toho moc není. Řada uživatelů prostě nemá stále reálně na výběr a situace na desktopu a v prodejích koncových CPU, kde konečně máme výběr a možnost koupit za lepší ceny lepší procesory než jaké má Intel, je bohužel velmi okrajová a 90% trhu vypadá úplně jinak.

AMD dokáže konkurovat Intelu výkonem, cenou i technologicky, ale ne objemem výroby a marketingem. Ne technologie, ale objem výroby a marketing a praktický tržní monopol dělají Intel Intelem. A bude to chtít mnohem víc než jen jednu malou společnost s lepšími produkty, aby Intel skutečně měl problém, a především abychom měli více než jen zdání konkurence na procesorovém trhu. Jedinou dobrou zprávou pro nás zákazníky na celé věci je, že Intel konečně začal část těch ohromných peněz investovat do skutečného vývoje procesorů a výroby a konečně se tak hne z místa. 4jádra opravdu už nestačí všem. Byla by ostuda, kdyby se nehnul. Firma opět slibuje, že 10nm procesory dorazí ve větším a 7nm výroba prý bude následovat už v roce 2021 a má velké plány na CPU i GPU poli. Otázkou je, jestli tomu máme úplně fandit, protože monopolní postavení Intelu je tím, co celý vývoj PC, CPU brzdilo minulou dekádu a co nás všechny kromě času stálo obrovské peníze …

Jak jsem řekl několikrát, zatím Intel nemá skutečný problém, ten by měl, pokud by tahle situace trvala delší čas, tedy pokud v roce 2022 nebude mít produkty, které skutečně budou lepší, nebo alespoň nebudou v dohledu, pak se budeme moci bavit o problémech. Mezitím se ale Intel může těšit z dalších miliard dolarů, protože skutečná konkurence na poli CPU a PC prostě neexistuje …

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:03:25

tech 6 miliard zisku je jen z cpu/gpu segmentu? asi ne ze...on taky intel konkuruje tsmc, ktery ma 3x vetsi kapacitu vyroby, dale konkuruje dalsim firmam v ssd, sitovkach a dalsi rade veci, ktere narozdil od amd vyviji a vyrabi...tzn i kdyby mel problemy v segmentu cpu, tak jinyma vecma se muze castecne zahojit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:05:05
avatar
TSMC nemá 3x větší kapacity výroby ... má 3x větší kapacity 7nm výroby než jiní ;) ne celkové, ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:12:24

ne on se chlubi kapacitou vyroby celkove, mimo pameti. nebo tu je 19 dalsich firem se 7nm vyrobou, ktery mely v grafu? o tolika nevim... ohledne 7nm vyroby rikali jen to, ze ma o hodne rychlejsi nastup nez predchozi...jako ten graf je asi jasnej ze mluvi o vyrobcich celkove... https://www.overclock3d.net/gfx/articles/2019/10/18095716897s.jpg
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:34:55
avatar
nevěřím tomu, že mají větší kapacitu než Intel

je ale pravda, že v hodnocení hodnoty firmy už TSMC Intel dohnal ...
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:40:32

tak to nam teda tsmc lze?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 15:44:02
avatar
já bych řekl, že jen vybírá čísla, která se jí hodí, takže pravděpodobně srovnává jen část výroby atd.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 16:17:01
avatar
Je to správně Intel je pouze největší producent polovodičových součástek. Nikoliv "čipů" Wafferů.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 19:39:54

Tak aktuálně se dosti podstatně mění velikosti waferů, to by také mohlo změnit poměry. Přeci jen je rozdíl 12" klasika kulatý nebo 24x24" nemluvě o 50" kouscích...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 20:17:55

co viem najvadsi wafer ma 30cm to je tych 12" nič vačšie nerobia
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 20:35:35

No ještě se používají 18" kulaté, ale to je spíše okrajová záležitost. Pro TSMC jsme vždy dělali opravdu jen 12"
Momentálně ale začínají plečky pro cca 24x24" čtvercové a aktuálně největší bestie co jsem kdy viděl má cca 50x50"... ten chamber má 2x2 metry ;-)
Intel momentálně testuje ty menší ale Číňani (BOE technology) zkouší i ty velké, sice to asi zatím nebude pro pokročilejší procesy ale to se může časem změnit...
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-26 16:01:21

CEO Robert Swan v otázkách a odpovědích řekl, že firma investuje, aby v budoucnu získala zpět vedoucí pozici v křemíkovém výrobním procesu.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 16:03:30

https://www.elinfor.com/news/global-top-ten-foundries-revenue-ranking-in-the-first-quarter-is-out-with-tsmc-holding-a-481-market-share-p-11043
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-25 19:08:21

Zásadní problém je v tom, že tržní ekonomika funguje dobře jen na papíře. Ano, Intel vlastní největší podíl výrobních kapacit. A ano, to je klíč ke všemu.
Postavit a rozjet novou fabriku není jen tak, je to obrovské riziko. Nikdo do toho po hlavě nepůjde. Vždy bude radši celosvětová výrobní kapacita balancovat na hraně reálné spotřeby, ev. pouze s velmi malým přebytkem. A pokud se Intel nenechá kapacitně vytěsnit (to radši odepíše investice do dosavadních fabrik a pojede jen na provoz), tak ty koule nikdo nikdy nenajde.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1689x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1667x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1049x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 895x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4942x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2271x
Komentářů: 33