Konec spekulací - AMD počítá s výrobou výkonných velkých x86 procesorů bez grafik i nadále Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 04 prosinec 2012
altSpolečnost AMD věří v x86 a bude vyrábět dál i velké procesory bez GPU pro servery i desktop

 

 

 

 

 

 

Pohřbívači AMD se opět spletli, stejně jako se pletli mnohokrát dříve. Jak jsme se zabývali v nedávném článku, kde jsme poměrně podrobně rozebrali, proč jsou úvahy o konci AMD a konci vývoje velkých CPU zcela neopodstatněné, tak nyní už tu máme oficiální potvrzení přímo od AMD.

Původní plány byly ovšem opět poněkud narušeny tradičním a stále se vracejícím problémem AMD, který vlastně stojí za 90% všech problémů, se kterými se AMD dlouhodobě potýká. Ano, hádáte správně, AMD zase narazilo na ledovec jménem výroba.

Bohužel se potvrdily naše dřívější spekulace a informace, že 28nm výroba GlobalFoundries, kterou AMD potřebuje pro novou generaci procesorů postavených na architektuře SteamRoller, má problémy a s tím související zpoždění. Takže už si definitivně můžeme škrtnout z plánů na rok 2013 nová velká APU (A4/A6/A8/A10), ale také nové procesory bez grafik řady FX a příbuzné Opterony, které na 28nm SteamRoller architektuře budou stavět. 28nm výroba u GlobalFoundries nebude příští rok dostupná!

Na samotném vývoji zbrusu nové architektury SteamRoller, která bude pokračovat a dále rozvíjet současnou modulární stavbu CPU, se nic nemění. AMD tak alespoň získá čas na vyladění procesorů, kde by u finalizace návrhu mělo být použito sice náročnějšího, ale ve výsledku mnohem lepšího způsobu. Nic se nemění ani na tom, že AMD bude mít nadále v nabídce i velké procesory bez grafik, tak jak je známe nyní. A to jak pro serverovou, tak pro desktopovou platformu. Dokládá to i nejnovější oficiální roadmapou ohledně serverové platformy. Pro AMD ale i pro nás to znamená, že stávající platformy procesorů Vishera a Trinity zde proti původním plánům budou muset vydržet ještě skoro 1,5 roku s jen malými vylepšeními. I když AMD má prostor pro zlepšení, kdy zejména u FX modelů může vyladit napájení a vydat výkonnější čipy s udržením stávající úrovně spotřeby. Na druhou stranu, Intel v polovině příštího roku uvede novou 22nm generaci CPU a očekává se, že výkonově opět o něco poodskočí (rozhodně více než o 0-4%, což byl letošní skok u Ivy Bridge proti Sandy Bridge). AMD tak bude muset nadále udržovat i velmi nízké ceny. To je na jednu stranu dobrá zpráva pro všechny milovníky dobrého poměru cena-výkon, nemluvě o ceně základních desek, jejichž vývoj a vše okolo je už 3x zaplacený. Takže ceny AMD 990FX desek proti kvalitativně a výbavou rovnocenným a třeba i jménem stejným modelům na třeba na Intel Z77, jsou úplně jinde. Na druhou stranu asi nebudeme příliš od věci, když odhadneme, že Intel nebude chtít, ani nebude mít důvod, tlačit ceny svých čipů někam dolů, takže bych se ani nedivil, kdyby současné ceny čipů byly úplně stejné i u jejich nástupců a další rok se nám tak na cenách nic neměnilo.

Studená sprcha pro supy a pohřbívače AMD přišla i s prohlášením AMD, že nadále plně věří a stojí za x86. Prohlásil to sám současný šéf AMD, což je poměrně zásadní věc, protože se až do této chvíle mělo za to, že právě nové vedení chce od x86 zdrhnout a více se soustředit na ARM. Zdá se, že už jim bylo vysvětleno, že to není tak jednoduché, že na ARM trhu je velká konkurence (na rozdíl od x86 trhu) a navíc ARM platforma není všespásná a i když v dalších letech bude výkonově x86 možná trochu dohánět, zároveň však bude x86 architektura dohánět ARM v úspornosti. Pro AMD je tak nadále x86 platforma číslo jedna, na čemž ale nic nemění ani plány ohledně vývoje i ARM64 procesorů, určených hlavně pro servery a to konkrétně úsporný segment, na který se soustředí firma SeaMicro, kterou si AMD nedávno koupilo.

Definitivně tak můžeme pohřbít všechny spekulace a výmysly, které se v poslední době šířily hlavně od nepříliš dobře informovaných zdrojů. Nic se nemění, AMD pokračuje ve vývoji všech současných platforem, jen kvůli 28nm výrobě u GF, kterou bohužel AMD výrazně nemůže ovlivnit, bude nástup nové generace procesory odložen až někam do Q2/Q3 2014, čemuž ale doufejme, bude odpovídat i velký nejen výkonový posun nové generace čipů AMD s integrovanými grafikami i bez nich. Co se nemění je uvedení nové generace nejmenších APU čipů na 28nm, které jsou ale vyráběny jiným druhem 28nm výroby a hlavně u jiné společnosti (TSMC). Ty se objeví už v Q1/Q2 roku 2013.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Callisto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-04 23:43:00

No už by to bylo potřeba jako sůl, aby AMD vydalo něco jako Thunderbirda nebo Athlona 64. Pak by Intel máknul a Ivy brige by nevypadalo jako teď....
BOB ! [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 00:27:21
avatar
Callisto takze podla teba by potom Ivy Bridge vypadalo ako Piledriver ? Az na to nepajkovanie pod IHS je Ivy podla mna OK.
Callisto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 16:14:21

Podle mě by měl ivy bridge vypadat o dost lepe než teď. Když porovnám rozdíl mezi core quad, core i5-750, 2500k a teď 3570k. Tak vždy byl vetší skok jak v taktovacím potencialu, spotřebě i výkonu. Protože byla alepsoň nějaká konkurence v podobě phenomu. Kdyby byla situace jako za dob P4 a athlonu 64, určitě by intel nešetril na teplovodivé pastě a celkove by maknul vic. Ted nema proč a je to vidět.....
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 08:15:54

Zaujimavy by bol hlbsi pohlad do zakulisia AMD. Zoberme si ze vyvoj predbehol moznosti vyroby tak ze maju nachystane nove CPU ale nema to kto vyrobit. Ako to ostestuju? Alebo nechali cakat posledny prototyp na vyrobu a medzitym pracuju na novom dizajne?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 10:54:26
avatar
pokud jde o výrobu prototypů, tak to není problém 28nm výroba u GF pro to běží už nyní ....
paul7diesel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 09:24:35
avatar
Alespoň se můžeme těšit na lepší procesory, pokud teda AMD budou používat ten "old-school" (ruční) dokončovací způsob návrhu architektury.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2012-12-05 10:49:51

Mno pokud budou celý příští rok bez 28nm, tak je to docela průser. Intel bude mít v příštím roce již velmi dobře odladěný 22nm proces a bude se chystat na další krok.
Je to škoda, protože hlavně v oblasti APU, která mají směřovat do NB nebo v jejich odnožích plánovaných do tabletů by 28nm proces udělal velký rozdíl.
Jak ve velikosti čipu, tak ve spotřebě.
Je vcelku jedno, jaké mají plány do budoucna. Z účetního hlediska je podstatné co jsou a budou schopni dodat na trh v následujících měsících a jak to obstojí vůči konkurenci. A tady AMD kulhá a po vydání Haswellu na tom bude ještě hůř.
JozkoSVK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 12:32:26
avatar
AMD by malo zatrhnut to ako navrhuju procesory - AMD navrhuje svoje cpu pomocou automatu ( asi vykonne pocitace ) a tam ztraca vykon + zvysenu spotrebu + chyby.
INTEL cpu sa varhuje manualne ( ludia ) a tam dokazu vsetko vysperkovat. ak sa mylim tak ma opravte
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-05 12:33:38
avatar
Už se prý stalo ...
Niles [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-06 02:05:26
avatar
AMD robí čo môže, síce bude prúser keď na druhý rok dokopy nič nevydajú (no okrem Jaguara, čo je myslím kľúčový produkt pre prežitie AMD...) ale pokiaľ viem Streamroller má byť Boží - od ručne optimalizovaného návrhu po 28nm LP, cez Front-end cache koncepcie preddekódovaných macroops (známy zo sandy/ivy bridge), AVX 2.0 , údajne počet decode unit stúpne na dvojnásobok-tj. 8 v module, vylepšená cache (ide o čistú špekuláciu ale počul som, že koncept 8MB l2 + 8MB l3 cache sa zmení na 4MB l2 + 12 MB l3 cache)
teda celkovo to vyzerá na viacej ako +15 % výkonu na generáciu, aj keď si myslím skôr, že záleží na tom čo predvedie Intel- ak haswell bude bomba ako tvrdia ...(a nemám dôvod neveriť Intelu...)
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-12-06 08:14:09

přesně jak píšeš bude záležet s čím přijde intel a jak moc bude AMD zaostávat a okolik v cenových hladinách ;)

dneska je i5 zhruba stejně výkoná jako FX8350 a stojí skoro stejně, následně FX8350 dokáže nabídnout i něc navíc

Myslím že kdyby AMD něco podobného dokázalo udržet tak by nebyl problém ba co víc konečně by si zase mohli normálně konkurovat alespon v segmentu 4-6 000Kč
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - vyvrácení dohadů ;) 2012-12-06 08:10:55

Tak konečně dobré zprávy ;)
AMD držím palce hlavně s těma velkýma procesorama bez GPU o proti intelu si zachoval tradyční CPU což chválím!!!
neradil [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Neradostný Vývoj 2012-12-12 17:18:52

Obávám se, že v oblasti CPU se stahují nad AMD mraky.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 120x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Pondělí, 17 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 771x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníPátek, 14 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 687x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Čtvrtek, 13 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Středa, 12 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Úterý, 11 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 802x
Komentářů: 1