Minimálně 80% zákazníků kupuje mnohem horší procesor než by mohli mít. Podíl AMD ale roste. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 05 únor 2020
altPřijde vám normální koupit si horší a dražší produkt? Realita většiny CPU trhu. AMD má jen 15,5%!

 

 

 

 

Už třetím rokem zažíváme na procesorovém trhu revolucí, která se zrychluje. Zejména v roce 2019, kdy AMD představilo další nové procesory, už bylo jasné, že má ve všech ohledech lepší procesory a nabídku, než Intel. V rámci desktopu u procesorů prodávaných koncovým zákazníkům přímo v maloobchodě, tak AMD prakticky ve všech částech světa dominuje prodejům. Často prvních 10 nejprodávanějších procesorů patří AMD. Bohužel tenhle trh je z celkového hlediska velmi malý.

Mnohem větší je i v rámci desktopu OEM trh, Client atd. A samozřejmě největší podíl má mobilní platforma, což je výhradně OEM segment. Co do počtu prodaných CPU je velmi malý i serverový trh, jenže ten je zajímavý, protože serverové čipy jsou podstatně dražší než jiné. A tedy jsou zde vysoké marže a zisky. Pro výrobce CPU jako AMD a Intel je tak nejzásadnější mobilní trh následovaný serverovým. Proto se Intel ani moc nebrání v tom desktopu a retailu, protože ví, že to je nejmenší část trhu s nejmenšími maržemi a celkovými prodeji a tedy podílem.

  • A jak tedy vypadá celý trh?

Trend je jasný, AMD roste a ubírá podíl Intelu. Pokud ale očekáváte, že podíl bude odpovídat tomu, jaké reálně dnes procesory jsou, budete hodně zklamáni. I v rámci desktopu má AMD stále „jen“ 18,3%. To je meziročně o 2,4% více a nejlepší výsledek od roku 2014. Mnohem zajímavější je ale mobilní segment, který je tím nejdůležitějším. Zde AMD posílilo na 16,2% o výrazné 4% podílu meziročně víc. A je to nejlepší výsledek od roku 2013.

Dařilo se i na Clientech, kde má AMD podíl 17% a o 3,5% větší podíl než před rokem. „Zklamáním“ jsou servery. Ačkoliv má AMD bezkonkurenčně nejvýkonnější a nejefektivnější procesory a serverovou platformu, kdy dokážete uspořit při nákupu AMD varianty ve výsledku miliony až miliardy, stále to stačí jen na 4,5% trhu! To je o 1,4% větší podíl než před rokem, tedy o více jak třetinu větší podíl na trhu. Slušné. Ovšem ani zdaleka to prostě neodpovídá tomu, jaké produkty a za jakých podmínek dnes AMD a Intel nabízí.

Celkově má tedy AMD podíl zhruba 15,5% proti 84,5% Intelu! Jde o 3,2% více, než o rok dříve. Jde tedy zhruba o 25% nárůst celkově, což samozřejmě není vůbec špatné. Pokud ale očekáváte, že ten velký úspěch v retailu, který AMD se svými RYZEN procesory zaslouženě zažívá, je stejný všude, tedy i v ostatních segmentech, zejména proto, že Intel má prostě mnohem horší desktopové a serverové procesory jak po stránce výkonu, bezpečnosti, provozu tak i cen, tak budete hodně překvapeni. V OEM trhu, což vlastně není funkční tržní prostředí, platí jiné podmínky. Produkty a výhodnost pro koncového zákazníka zde prakticky nikoho nezajímají.  

Většina zákazníků stále nakupuje mnohem horší procesory, než by mohla mít. Buď to ale neví anebo to ví a „nemá“ na výběr. Anebo hůře, ví to, má na výběr a stejně ten Intel místo AMD koupí. Proč? To se mě neptejte, na vysvětlení zdravý rozum ani fakta nestačí :). U AMD to zjevně neřeší, soustředí se na tu část zákazníků, kteří vědí, co kupují. A ti se mají, na co těšit. Zcela jednoznačně podíl AMD letos výrazně povyroste ve všech segmentech. Zejména mobilní segment by mohl být hodně zajímavý, protože až teď na přelomu Q1/Q2 vyráží na trhu ZEN 2 generace mobilních CPU a Intel jí stěží stačí. V ostatních segmentech, jako desktop a servery pak AMD technologicky i výkonem Intel naprosto převálcuje. Ten totiž prakticky nechystá nic skutečně nového a převratného, zatímco AMD uvede 7nm+ ZEN 3 architekturu a procesory na ní postavené. Ty sice nenabídnout více jader/vláken, ale nabídnou minimálně o 10-15% vyšší IPC, vyšší takty a zhruba reálně o 20% vyšší výkon ve srovnání se ZEN2 procesory se stejným počtem jader/vláken. Dorazí na přelomu Q3/Q4.

Ač jsem osobně smutný z toho, že spousta lidí kupuje PC a procesory, které za to prostě nestojí a okrádá v první řadě sama sebe a v druhé řadě brzdí celý trh a vývoj, a platí tomu, kdo si to vůbec nezaslouží, jsem rád alespoň za současný stav věcí. Pokud by totiž pokračovala situace z let 2010 – 2016, tak v roce 2020 bychom koukali na reálnou smrt PC platformy, bez zajímavých novinek, posunů apod. Intel by nás nejspíše držel nadále většinu na 4-6jádrech a 14nm s high endem tak o 12-14 jádrech maximálně. ARM platforma a zařízení by tak byla možná mnohem atraktivnější pro velkou část uživatelů, a PC by nekupoval a neupgradoval prakticky nikdo. Nebyl by žádný důvod. Takže AMD bez přehánění zachraňuje PC platformu a rozhýbalo vývoj všeho včetně aplikací takovým způsobem, jako kdysi nástup vícejádrových procesorů.

Bohužel mít nejlepší produkty za nejlepší ceny v dnešním světě mnoho neznamená, zejména když trh jako trh vlastně nefunguje. Náš oblíbený desktop a speciálně retail, tedy samostatné prodeje CPU přímo koncovým zákazníkům, jsou jen takové malé světýlko a ukázka toho, jak by to mělo správně vypadat, pokud by vše bylo jen o produktech a cenách. Tak si to užívejme, když po mnoha letech můžeme a pár dobrých let je ještě před námi :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-06 14:12:24

hlavni otazka spise je, jestli je vubec amd schopno dodat na trh tolik cpu, aby dokazali ziskat 50% podil trhu.

jinak treba u mobilniho segmentu jsou i tyhle cisla dost fajn, protoze tam aktualne amd nema skoro nic, jen 2 starsi zen+ apu. snad se to letos zmeni, cekani na novy ryzeny v notebooku je uz opravdu nekonecny.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-06 14:47:56
avatar
50% nevím, ale tak 30% určitě
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-07 11:33:43

Vždy bylo jasné, že výrobní kapacity jsou problém. Říkal jsem si, že když je ZEN tak dobře navržený, že by to částečně mělo vyřešit problém s výrobou. Otázka, jak moc bylo pod FX sníženo na objednávkách. Nicméně produkty v obchodech nechybí takže doufám, že s tím co AMD dokáže nabídnout, mají zajištěné aspoň 30% kapacity. Bylo pár zpráv o tom, jak se investuje do výrobních procesů, takže za předpokladu, že může běžet současná 12nm a 7nm výroba, proč by to nemohla pouze doplnit 7nm+ a později 5nm? Je jasné, že starší linky časem nahradí novějšími.. ale i tak. Je jasné, že když AMD nemá vlastní továrnu, musí bojovat i s tímto o to víc, když ještě realizuje GPU. Doufám, že objednávky a celkově výrobní kapacity mají i pro expanzi fakt zařízený, protože by byla škoda, nevyužít této situace a nechat Intel v dominantním postavení. Bylo by fajn, kdyby se to vyrovnalo ale 50/50 je podle mě velmi šílená představa, každopádně, pokud Intel bude stále tam kde je, není nereálná..
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-06 14:21:16
avatar
80% lidí má mnohem horší výplatu než by mohli mít a taky se nic neděje. Ono je to všude stejný a řekl bych že 80% lidi nemá vůbec nějaké relevantní vědomosti o procesorech a vůbec jim to nechybí. Takže proč se vlastně někdo diví ?
jezisek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-06 16:27:59

Kdyby ses naučil rozlišovat mezi 10% a 10 % a mezi procenty a procentními body, bylo by to fajn
Pedrodc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-09 22:01:24

Proč ta hysterie, když v OEM nic AMD nemělo? Retail jasně ukázal, že většina je vzdělaná a Ryzen3 zatluče hřebík do rakve Intelu . Kvalitní mobilní CPU se teprve letos ukáží a na na konci roku můžeme bilancovat. Server je v rukou velkých firem, takže ten řadový člověk neovlivní. Vše šlape tak jak má, má I5 4670K na 4.8GHz už se třese, až ji 12 nebo 16 jádrový Ryzen3 nahradí. A nVidia 1080gtx si taky nemůže být jistá v kramflecich.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 540x
Komentářů: 3
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 770x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1090x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1754x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1050x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 10